Odpowiedź na pytanie: po co rozszerzać dietę dziecka, wydaje się banalna. W pewnym momencie mleko po prostu przestaje wystarczać. Dowiedz się, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka.
konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Zalecenia dotyczące rozszerzania diety zmieniają się co jakiś czas, zgodnie z najnowszą wiedzą naukowców i lekarzy. Od tego jak rozszerzamy dietę malucha w dużej mierze zależy jego zdrowie teraz i w przyszłości. Dlatego warto śledzić najnowsze doniesienia z tej dziedziny.
Ostatni schemat żywienia niemowląt jest mniej restrykcyjny. Zostawia większą swobodę rodzicom i dzieciom. Zamiast z wagą odmierzać porcje jedzenia proponuje słuchać indywidualnych potrzeb dziecka.
Kiedyś istniały dwa schematy – jeden dla dzieci karmionych naturalnie, drugi dla dzieci karmionych mieszanką. Aktualnie schemat jest jeden, bez względu na rodzaj mleka, co zdecydowanie ułatwia rodzicom odnalezienie się w nim.
Rozszerzanie diety w znaczącym stopniu zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Nowy schemat określa pewne ramy czasowe, według których rodzic ma postępować. Jednak to rodzic musi ocenić czy dziecko dojrzało już do zmian. Na przykład czy siedzi na tyle pewnie by dostać pokarm stały, czy da sobie radę z pogryzieniem podanego posiłku itd.
WHO zaleca do ukończenia przez dziecko 6.miesiąca życia wyłączne karmienie mlekiem mamy. Później nadal mleko powinno stanowić podstawę żywienia dziecka, ale rodzic może zacząć wprowadzać stopniowo nowe pokarmy.
Rodzic decyduje co, kiedy i jak poda dziecku. Dziecko zdecyduje, czy posiłek zje, a jeśli tak, to ile. Schemat określa wielkość porcji, ale należy je traktować orientacyjnie. Dziecko nie jest robotem, ma różne dni, tak jak każdy inny człowiek. Raz zjada więcej, raz mniej i nie jest to żaden powód do niepokoju. Ważne, by nie przekarmiać dziecka, nie karmić na siłę, nie namawiać. Takie metody to prosta droga do rozregulowania naturalnych potrzeb dziecka.
Nie ma żadnych przesłanek ku temu, by czekać z podaniem dziecku całego jajka. Oczywiście, jak w każdym przypadku, gdy podajemy coś nowego, potencjalnie uczulającego, należy zachować szczególną ostrożność. Najpierw podać niedużą ilość i odczekać kilka dni, zanim podamy ją znowu. W tym czasie nie należy wprowadzać też innych nowości. Należy obserwować dziecko, czy nie przejawia objawów alergii.
Mięso zaczyna się podawać właściwie od początku rozszerzania diety. Ważne, by 1-2 razy w tygodniu było to mięso z ryb. Warto wybierać ryby tłuste, morskie: śledź, łosoś, szprot, halibut. Mięso powinno być nieprzetworzone i dobrej jakości.
Obalono pogląd, że unikanie glutenu minimalizuje ryzyko celiakii. Dlatego od początku rozszerzania diety zaleca się podawać dziecku małe ilości kaszki glutenowej, oczywiście obserwując reakcje organizmu.
Generalnie owoce są „łatwiejsze” w smaku niż warzywa. Dzieci zwykle chętnie je jedzą, gardząc równocześnie brokułami czy pomidorami. Warto rozszerzanie diety zacząć od warzyw, które choć może mało wyraziste w smaku, są jednocześnie bardzo zdrowe.
Dziecka karmionego wyłącznie piersią nie dopaja się, maluch na mieszance musi czasem dostać wodę. Przy rozszerzaniu diety warto dziecko przyzwyczajać do picia wody, sok powinien być rodzajem przekąski, deseru. Trzeba pamiętać, że sok, szczególnie owocowy jest kaloryczny i nie powinien być stosowany do zaspokajania pragnienia.
Mamy ważną informację dla świeżo upieczonych rodziców: eksperci do spraw żywienia w maju uaktualnili schemat żywienia niemowląt. Jest on zgodny z najnowszymi światowymi wytycznymi, bardziej przyjazny dla rodzica, ...
Zwykle rodzice zastanawiają się, czy dziecko je tyle, ile potrzebuje i czy jego dieta jest dobrze skomponowana. Równie ważne jest jednak to, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie karmienia. Podpowiadamy, jak ...
Roczne dziecko może jeść w zasadzie wszystko to, co jego rodzice. Ważne, by posiłki były zdrowe, różnorodne i zbilansowane.
Jak sprawić, by dieta Twojego dziecka była zdrowsza niż do tej pory i pełna składników odżywczych? Poznaj nasze sposoby.
Jesteś na początku rozszerzania diety Twojego dziecka? A może masz roczniaka, który chce jeść tylko kanapki z keczupem? Radzimy, jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych rzeczy.