Część rodziców podaje dzieciom potrawy przygotowane wyłącznie przez siebie, inni – korzystają z gotowych dań w słoiczkach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.
Potrawy w słoiczkach mają długi termin przydatności do spożycia. Mimo to nie mają w składzie konserwantów, jest to regulowane prawem.
Długi okres przydatności wynika ze sposobu przygotowania, który zabezpiecza produkt przed rozwojem bakterii. Obiadki zawierające mięso lub warzywa są sterylizowane, natomiast przetwory owocowe są pasteryzowane. Dzięki tym procesom niemożliwy jest rozwój bakterii odpowiedzialnych za psucie się jedzenia.
Dania w słoikach przeznaczone dla niemowląt są ściśle kontrolowane. Składniki pozyskiwane są tylko z certyfikowanych upraw, przebadane pod kątem obecności pestycydów czy metali ciężkich. Przepisy na dania powstają we współpracy z dietetykami, którzy dokładnie obliczają, jaki powinien być ich skład, tak by dostarczyć dziecku wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Dzięki temu, karmiąc malca gotowymi potrawami, możemy mieć pewność, że nasza pociecha zje zdrowy obiadek, który dostarczy jej niezbędną ilość witamin i minerałów.
Wiek podany na daniach w słoikach odnosi się do składu ale też konsystencji potraw. Oznaczenia są przemyślane w taki sposób, by najmłodsze niemowlęta dostawały papkę, łatwą do przyswojenia. Z czasem, im wyższe oznaczenie na słoiku, tym „trudniejsza” konsystencja. Danie najpierw ma miękkie kawałki warzyw a dla najstarszych dania są podobnej tekstury co dania dla dorosłych.
Wybór słoiczka to na pewno opcja wygodniejsza. Słoiczek wystarczy podgrzać i jest gotowy do podania. Słoiki świetnie się też nadają na wyjście czy wyjazdy. Przy maluchu zwykle i tak jest mnóstwo pracy. Gotowe danie może być wybawieniem w zalewie innych obowiązków, które mają rodzice małych dzieci.
Samodzielne gotowanie w domu na pewno jest tańszą opcją. 2-3 słoiczki dziennie to wcale niemały koszt. W przypadku gotowania w domu można też pokusić się o zamrożenie kliku porcji na zapas.
Wiele mam decyduje się na samodzielne przygotowanie posiłków, bo to daje im pełną kontrolę nad składem posiłku, konsystencją i smakiem. Na pewno jest to wersja bardziej czasochłonna ale dla wielu może być jednym ze sposobów wyrażania miłości i troski o dziecko.
Gotując w domu mama ma dostęp do większej gamy smaków i posiłków. Dania w słoiczkach mają określoną ofertę i niektóre potrawy zwyczajnie nie nadają się na dania słoiczkowe.
Obie te opcje mają swoje plusy i minusy. Żadna nie jest jedyną, idealną. Warto pokusić się o kompromis i podjąć próbę połączenia ze sobą jednej i drugiej strategii karmienia, tak aby maluch korzystał zarówno z dań słoiczkowych, jak i domowych obiadów przygotowanych z miłością przez troskliwą mamę.
Słoiczki świetnie sprawdzą się w podróży, na spacerze, wtedy gdy nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowanie posiłku. Można je łączyć z domową kuchnią i wykorzystywać do przygotowywania dań według swojego upodobania. Przykładowo, można ugotować jajko, a do niego dodać danie ze słoiczka, np. puree z ziemniaków. Innym pomysłem jest dodanie przecieru z owoców ze słoika do zrobionych przez siebie naleśników.
Pamiętaj: Gotowe dania dla dorosłych nie są już tak pieczołowicie przygotowywane i jakość wielu z nich jest wątpliwa. Dlatego warto dziecku pokazywać gotowanie w domu i zaszczepić w nim przekonanie, że nie należy żywić się jedynie „gotowcami”.
Zupa to proste do przygotowania i pełnowartościowe danie, które świetnie nadaje się na początki rozszerzania diety malucha. Poznaj proste przepisy na zupy dla niemowlaka.
Roczne dziecko może jeść w zasadzie wszystko to, co jego rodzice. Ważne, by posiłki były zdrowe, różnorodne i zbilansowane.
Dajesz mu wszystko to co najlepsze, dużo miłości, czułości, ciepła. Patrzysz jak rośnie, zdobywa nowe umiejętności, pokazujesz mu świat. Przed Wami życie pełne przygód a jedną z nich jest poznawanie świata ...
Jesteś na początku rozszerzania diety Twojego dziecka? A może masz roczniaka, który chce jeść tylko kanapki z keczupem? Radzimy, jak zachęcić dziecko do jedzenia nowych rzeczy.
Kaszka, kanapka, parówka, serek… Monotonii i nudzie mówimy dość, stawiamy na zdrowe żywienie. Koktajl pełen energii, różne rodzaje płatków zbożowych, owoce z amarantusem, a może chleb pełnoziarnisty z pastą ...
<p>Ja jak już kupowałam słoiczki to raczej to czego nie mam czyli np królika z czymś nie kupowałam nigdy np rosołki bo to mogę ugotować sama a czasami takie słoiczki są zbawienne. Ja zazwyczaj gotowałam zupkę na dwa dni wlewalam gorąca w słoiczek i p...
<p>Przy 1 jak i 2 dziecku aiegalam po sloiczki ale jak pojawily sie zabki to zaczelam podawac juz nasz obiad wiadomo bez przesady z ilosc tego ale jadly.. teraz przy 3 dziecku w dodatku wczesniaku waham sie w sensie podaje sloiczki ale nje wiem...
<p>Przy pierwszym synku gotowałam. Szukałam pomysłów na stronach alaantkowe blw czy zdrowe rozszerzanie diety. Nie było to dla mnie wyzwaniem bo lubię gotować a mój pierwszy syn dawał mi tę możliwość. Za to gdy wyjeżdżaliśmy gdzieś lub byliśmy po pro...