Dlaczego moje dziecko nie śpi?

Problemy ze snem w nocy są powszechnym problemem u niemowląt. Czasem powód bywa błahy i łatwy do wyeliminowania. Poznaj prawdopodobne przyczyny problemów ze snem u Twojego dziecka.

Konsultacja merytoryczna: Marta Cholewińska-Dacka, psycholog

Kiedy maluch przychodzi na świat wszystko się zmienia. W krótkim czasie musisz nauczyć się dostosowywać własny rytm dobowy do rytmu malucha. Noworodek śpi dużo, ale też często budzi się na jedzenie. Dlatego mama musi nauczyć się wysypiać na raty.

Większość maluchów w pierwszych miesiącach życia przestawia się na tryb aktywności dziennej i nocnego odpoczynku. Ale co zrobić, jeżeli Twoje dziecko nie chce spać w nocy? Ciągłe niewyspanie i związane z tym zmęczenie źle wpływa na ogólną kondycję mamy. Dlaczego Twoje dziecko nie śpi? Oto prawdopodobne przyczyny.

1. Nie odróżnia dnia od nocy

Kiedy maluch dobrze śpi w dzień, a w nocy często się budzi, to prawdopodobnie nie nauczył się jeszcze odróżniać snu dziennego od snu w porze nocnej. Dziecko w wieku około 2.-4. miesięcy powinno już spać od 4. do 6. godzin bez pobudki. 

Radzimy! Aby maluch nie mylił dziennych drzemek ze snem nocnym warto układać go do snu w innym miejscu niż wieczorem np. w wózku.

Kładąc malucha w ciągu dnia nie zaciemniaj pokoju. Zostaw odsłonięte rolety, nie ściszaj radia i nie zamykaj okna. W ciągu dnia połóż malucha dla odmiany w wózku zamiast w jego łóżeczku. Dzień to ruch, światło, odgłosy. Wieczór to czas wyciszenia. Wtedy przygaś światło, mów szeptem, ułóż malucha w łóżeczku unikając energicznych ruchów.

2. Nie ma stałego rytmu dnia

Dziecko powinno funkcjonować według określonego rytmu dnia. Stały plan ułatwia maluszkowi zrozumienie tego, co dzieje się wokół niego. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Codzienne rytuały porządkują przebieg dnia. Jeżeli chcesz żeby Twój szkrab spał w określonych porach dnia i nocy - naucz go tego. Kiedy maluch zrozumie reguły nie będzie protestował, kiedy przyjdzie pora drzemki. Wieczorne rytuały to znak dla dziecka, że zbliża się czas nocnego odpoczynku. Kiedy maluch zapamięta kolejność wykonywanych czynności i przyzwyczai się do planu, nie będzie miał problemu z zasypianiem w określonych porach.

3.Smutno mu samemu

Jesteś całym jego światem. Przez większość dnia maluch czuje Twoją bliskość. Karmisz go, tulisz, nosisz, przewijasz – jesteś obok. Moment, w którym odkładasz maluszka do łóżeczka i znikasz z pola widzenia to częsty powód, dla którego dziecko ma problem z zaśnięciem. Jak temu zaradzić? Ustaw kołyskę, łóżeczko obok Twojego łóżka. Jeszcze przyjdzie pora na własny pokój. Maluch będzie spał spokojniej wiedząc, że jesteś blisko.

4. Jest głodne

Noworodki karmione na żądanie jedzą właściwie co chwilę. Nieco starsze niemowlaki (po ukończeniu 6. tygodnia życia) potrafią się już nasycić na nieco dłużej, wydłużając przerwy między posiłkami do 3.-4. godzin. W pierwszych miesiącach życia dziecko musi być karmione również w nocy. Głodny maluch nie zaśnie dopóki jego brzuszek nie będzie pełny. Jeśli maluch często się budzi może warto wziąć go do łóżka i karmić na leżąco? Jeżeli karmisz butelką przygotuj sobie zawczasu wodę w termosie i odpowiednią ilość mieszanki w butelce. Skróci to czas nocnego karmienia. 6. miesięczny maluch może już przesypiać większość nocy bez dojadania.

5. Ma mokro

Jeśli maluch nie chce spać powód może być prosty - ma mokrą pieluchę. Jeżeli używasz dobrych, chłonnych pieluszek, nie powinien się budzić w nocy. Bez względu jednak na to, jak chłonne są pieluszki przewiń dziecko, jeśli się wypróżni. Odparzenia, czerwona, szczypiąca pupa to nic miłego, a do tego kolejny powód niespokojnego snu.

6. Jest mu za gorąco / jest mu za zimno

Prawidłowa temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić około 20 -22 ° C. Jeżeli jest mu za gorąco lub za zimno maluch może się budzić. Nie ubieraj go zbyt ciepło. Jego układ termoregulacji dopiero się rozwija.

Pamiętaj! Optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22 w dzień, o 2 stopnie mniej w nocy.

Jeżeli wiesz, że Twój maluch wyjątkowo nie lubi kołderki a boisz się, że odkryty za bardzo się wyziębi, spróbuj kłaść go w zapinanym śpiworku. W ten sposób maluch się nie rozkopie, a Ty będziesz miała pewność, że nie zmarznie.

7. Coś je boli

Jeżeli dziecko nie chce spać, a chwilę po tym jak uda mu się zasnąć wybudza się z płaczem, to może być sygnał, że coś je boli. Płacz w środku nocy, naprężone ciało, wydęty brzuszek u niemowlaka to częsty objaw kolki.

Jeżeli dziecko budzi się w nocy, a okres kolek ma już za sobą, być może jest to oznaka ząbkowania. Ból dziąseł jest na tyle silny, że czasem samo przytulenie nie wystarczy. W takich sytuacjach możesz sięgnąć po maści do smarowania dziąseł, które łagodzą ból.

8. Jest mu niewygodnie

Czasem Twój maluch budzi się, bo jest mu zwyczajnie niewygodnie. Przyczyną może być metka w kaftaniku, za ciasno zapięte śpioszki, „ gryzący” kocyk, zbyt miękki lub twardy materac. Sprawdź czy ubranko, kołderka lub przytulanka nie wywołują podrażnień na skórze dziecka.

9. Zaczyna się infekcja

Jeżeli Twój maluch nie śpi a w dodatku ma zatkany nosek, mogą to być początki infekcji. Dzieci oddychają głównie przez nos, więc katar u malucha skutecznie wybudza go ze snu. Jeżeli oczyściłaś nosek przed spaniem, a mimo to dziecko wierci się, wciąż wybudza i zachowuje inaczej niż zwykle, może oznaczać to początek choroby.

10. Bo to był dzień pełen emocji!

Kiedy w ciągu dnia dziecko doświadczyło wielu emocji może być mu ciężko wyciszyć się. Dużo wrażeń w ciągu dnia wpływa na kondycję malucha wieczorem. Po emocjonującym dniu dziecko może potrzebować więcej czasu, aby się wyciszyć i zasnąć. Możesz tego dnia wydłużyć nieco kąpiel, aby maluch zdążył się zrelaksować i wyciszyć zanim ułożysz go do snu.

Podobne artykuły

Rodzice leżą z dzieckiem na białej pościeli. Rodzice uśmiechają się i patrzą na dziecko. Dziecko opiera się o mamę. Tata trzyma mamę za rękę. Mama trzyma dziecko za rękę. Czytaj więcej

12 porad, jak oduczyć dziecko od spania z rodzicami

Lepiej, by niemowlę spało z rodzicami czy od początku we własnym łóżeczku? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od przekonań rodziców, warunków, tego czy dziecko jest karmione piersią czy ...

Mama przytula niemowlę. Ma na sobie granatową bluzkę w białe kropki i srebrny naszyjnik. Niemowlę jest ubrane w błękitne body. Czytaj więcej

10 prostych sposobów na pogłębienie relacji z niemowlakiem

Wiele mam obawia się, że po porodzie nie będzie wiedziała, jak nawiązać kontakt z maleńkim dzieckiem. Podpowiadamy, jak budować i wzmacniać z nim więź, a także wspólnie z ekspertem tłumaczymy, dlaczego jest ...

Mama trzyma dziecko na rękach i je przytula. Ma na sobie biały podkoszulek i brązowe włosy związane w kucyk. Dziecko gryzie swoją pięść. Czytaj więcej

Lęk separacyjny u niemowlaka

Każdy maluch w pewnym momencie zaczyna doświadczać lęku przed rozstaniem z mamą. Sprawdź w jaki sposób mu wtedy pomóc i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Kobieta leży na szarej poduszce, przykryta szarą kołdrą, z rękami pod poduszką. Czytaj więcej

Mamo, znajdź czas na sen

Wiele świeżo upieczonych mam, wpadając w wir domowych obowiązków, zapomina o tym, jak bardzo istotny jest sen. Nie dosypiając, narażasz siebie, a także Twojego maluszka, na wiele negatywnych konsekwencji. Przeczytaj, ...

Tata i dziecko wyglądają przez okno. Tata ma niebieską bluzę i wskazuje palcem za okno. Dziecko opiera się o poduszkę. Czytaj więcej

10 najczęściej popełnianych błędów rodzicielskich

Bardzo kochasz swoje dziecko i wychowujesz je najlepiej jak potrafisz. Jednak, jak każdy, możesz wpadać w pułapki wychowawcze, które mogą źle wpływać na jego zachowanie i rozwój. Sprawdź, jak uniknąć 10 błędów ...

Mama trzyma śpiącego noworodka na ramieniu i przytrzymuje go rękami. Uśmiecha się z zamkniętymi oczami. Jest ubrana w białą koszulkę. Czytaj więcej

Zostać mamą i nie zwariować

Każda zmiana jest wyzwaniem, a pojawienie się w domu nowego bardzo wymagającego członka rodziny, to zmiana o 180 stopni. Tak, jest trudniej niż się spodziewałaś. Tak, nie wygląda to tak jak sobie wymarzyłaś. Tak, ...

Nasze produkty

Oj mój z tym spaniem to Mo dał popalić. Ma prawie 3lsta i nadal przespane noce nie są standardem chociaż zaczynają się zdarzac. Ale do 2latek budził się co noc ci godz,-dwie. Później albo co godz albo przynajmniej 2-3razy a były noce że częściej niż ...
JustaMama
Moja mała w nocy śpi bardzo ładnie czasami nawet na śpiocha ją karmie jak widzę, że zaczyna szukać cyca :) Za to ostatnio w dzień mamy problem, ciężko jej zasnąć a jak już się uda to śpi 15-30 min.
KarwaneckaA
Ja ponoć nie byłam zbyt grzecznym niemowlakiem. :) W nocy często się budziłam... Mama się śmieje, że ona się męczyła to teraz pewnie ja będę się męczyć ze swoim dzieckiem. Oby nie!! :)
Evelin