Maluch często budzi się w nocy i kiedy nadchodzi ranek, masz wrażanie, że nie zmrużyłaś oka? Choć nocne pobudki u małego dziecka nie są niczym niezwykłym, można je ograniczyć. Jak? Dowiesz się z naszego artykułu.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Marzysz o przespanej nocy? Zastanawiasz się, kiedy Twój maluch zacznie lepiej spać, a Ty rano będziesz rześka, jak skowronek? Jeśli kończy Ci się cierpliwość i tracisz wiarę w to, że przy dziecku można się wyspać, skorzystaj z naszych rad. Dzięki nim nauczysz dziecko spać w nocy.
Nocne pobudki na karmienie w pierwszym półroczu życia dziecka są całkiem normalne. Kilkutygodniowy maluch nie odróżnia dnia od nocy, a mała pojemność żołądka sprawia, że szybko odczuwa głód. Przerwy między karmieniami w pierwszym okresie rozwoju niemowlaka wynoszą około 3-4 godziny. I choć ten najtrudniejszy okres musisz po prostu przeczekać, zacznij od razu sygnalizować, że nocne karmienia to nie to samo, co posiłek w ciągu dnia.
Kiedy maluch budzi się w nocy, nie zapalaj dużego światła. Włącz nocną lampkę, a kiedy go przewiniesz i maluch zje, od razu zgaś światło. Najlepiej zrobisz, nie zapalając go w ogóle. Nie nawiązuj kontaktu wzrokowego z dzieckiem i nie mów do niego, bo w ten sposób zachęcasz do zabawy.
Duża ilość emocji w ciągu dnia może wpłynąć na jakość nocnego snu u dziecka. Jeśli chcesz, aby maluch spokojnie spał, ogranicz ilość bodźców. Niespodziewana wizyta u babci, czy wieczorna wyprawa do sklepu pełnego ludzi i głośnej muzyki mogą wybić z rytmu i zakłócić nocny odpoczynek.
Niemowlęta lubią stały porządek dnia. Ustalony rytm i powtarzalność rytuałów dają poczucie bezpieczeństwa. Maluch dobrze funkcjonuje w uporządkowanym świecie w harmonii z własnymi doznaniami. Dla wrażliwego malca jakakolwiek zmiana to duży dyskomfort. Zestresowany mnogością nowych doświadczeń, będzie odreagowywał w nocy często sie budząc.
Powodem nocnych pobudek nie zawsze jest głód. Jeśli maluch budzi się częściej niż 2-3 razy w ciągu nocy, prawdopodobnie potrzebuje bliskości. Tęskni za Twoim dotykiem i zapachem. Jeśli potrzeba jest silna, maluch może budzić się nawet co godzinę. Dobrym rozwiązaniem i szansą na przespaną noc może być wzięcie malca do dużego łóżka.
Noworodki śpiące wspólnie z rodzicami lepiej wypoczywają, budzą się rzadziej, krócej czuwają i mniej płaczą. Spanie z malcem ułatwia nocne karmienie. Jest mniej uciążliwe, a mama bardziej wyspana.
Jeśli maluch budzi się częściej niż zwykle, powodem mogą być rosnące ząbki, przemoczona pieluszka, wysoka temperatura w sypialni, czy suchy lub zatkany nos. Wydłużysz sen malca, redukując przyczyny pobudek. Na noc smaruj bolące dziąsła żelem przeciwbólowym dla ząbkujących niemowląt, zadbaj o odpowiednią temperaturę, zmień pieluszkę, wietrz pokój i dbaj o dobre nawilżenie.
Gryząca metka, ciasno zapięty kaftanik, zbyt ciepły kocyk i twardy materac mogą skutecznie wybudzać malca. Zanim ułożysz szkraba do snu, sprawdź, czy przytulanka i okrycie nie podrapią delikatnej skóry dziecka, a materacyk jest odpowiedni. Warto postawić na taki, który spełnia podstawowe standardy higieny i ma pozytywną opinię np. Instytutu Matki i Dziecka.
Silna potrzeba ssania często sprawia, że maluch nie zaśnie bez swojego smoczka. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że nie będzie się budził za każdym razem, gdy smoczek wypadnie mu z buzi. Jeśli chcesz uniknąć nagłych pobudek, zabieraj malcowi smoka, kiedy tylko zaśnie.
Smoczek tylko do zasypiania to dobre rozwiązanie również ze względu na rozwój zgryzu. Całonocne spanie ze smokiem i przez to rozchylonymi szczękami może wpłynąć na ich nieprawidłowy rozwój.
Półroczny szkrab czasem potrzebuje chwili, żeby się wyciszyć. Kiedy maluch obudzi się w nocy, nie biegnij do niego od razu. Daj mu czas na to, żeby się ponownie ułożył i zasnął bez niczyjej pomocy.
Nie zwlekaj, jednak jeśli wybudzony malec głośno płacze. Nauka zasypiania na zasadach przetrzymywania nie jest dobra dla rozwoju dziecka.
Problemy ze snem w nocy są powszechnym problemem u niemowląt. Czasem powód bywa błahy i łatwy do wyeliminowania. Poznaj prawdopodobne przyczyny problemów ze snem u Twojego dziecka.
Kiedy dziecko płacze w wózku, spacer przestaje być przyjemnością. Jak przekonać malca do tego, aby polubił spacery na kółkach? Podpowiadamy, co zrobić, kiedy niemowlę nie lubi jeździć w wózku.
Każdy maluch w pewnym momencie zaczyna doświadczać lęku przed rozstaniem z mamą. Sprawdź w jaki sposób mu wtedy pomóc i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
Wspólne spanie z dzieckiem ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Niezależnie od tego co wybierzecie, czy położycie dziecko w jego pokoju, czy wstawicie łóżeczko do rodzicielskiej sypialni, czy może ...
Bardzo kochasz swoje dziecko i wychowujesz je najlepiej jak potrafisz. Jednak, jak każdy, możesz wpadać w pułapki wychowawcze, które mogą źle wpływać na jego zachowanie i rozwój. Sprawdź, jak uniknąć 10 błędów ...