Twoje dziecko ma kłopoty z zaśnięciem? A może wybudza się wiele razy w nocy, choć ma suchą pieluszkę i nie jest głodne? Jak zapewnić maluchowi spokojny, zdrowy odpoczynek? Podpowiadamy.
Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na to jest zachowanie rytmu dnia. Mają tu znaczenie nie tylko czynności wykonywane tuż przed pójściem spać - kolacja o stałej porze, potem kąpiel i usypianie, któremu towarzyszy mama nucąca ulubioną kołysankę. Ważne są też stałe pory posiłków w ciągu dnia czy spacer.
Jeśli dziecko wie mniej więcej, co się wydarzy w ciągu dnia, jest spokojniejsze, rozumie, że jest pora na zabawę i pora na spanie. To pomaga mu się wieczorem wyciszyć i spokojnie przespać noc.
Zadbaj o to, by każdy Wasz wieczór był podobny. Przed snem dziecko powinno się najeść, wykąpać, mieć na sobie ubranko do snu i czystą pieluszkę.
Tuż przed snem śpiewajcie kołysanki, słuchajcie bajek albo czytajcie książeczki. Każdego wieczoru róbcie mniej więcej to samo. Postaraj się, by były to aktywności wyciszające dziecko, a nie szalone łaskotki czy oglądanie telewizji.
W pokoju, w którym śpi dziecko, powinno być 18-20 stopni Celsjusza. Zawsze przed snem wywietrz pomieszczenie, nawet w zimie (nie zanoś tam dziecka prosto po kąpieli i od razu po zamknięciu okna). W lecie okno może być otwarte całą noc.
Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, szczególnie w zimie, gdy wysuszają je kaloryfery. Możesz kupić nawilżacz, ale i mokre ręczniki rozwieszone na grzejnikach spełnią swoje zadanie. Przesuszone powietrze może być przyczyną kaszlu i kataru, i dziecko będzie się wybudzać w nocy.
Aby dobrze wypocząć, dziecko potrzebuje wygodnego miejsca do snu, bez względu na to, czy maluch śpi z Wami czy sam.
Materac w łóżeczku powinien być średnio twardy. Pościel powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów, oddychająca i musi nadawać się do prania w pralce w wysokiej temperaturze. Niemowlak nie potrzebuje poduszki, powinien spać ułożony na płasko.
Dla ruchliwych maluchów, które się wykopują, dobrym rozwiązaniem będzie śpiworek. Dziecko się nie odkryje, nie zrobi mu się chłodno, więc nie będzie się wybudzać.
Pamiętaj, by nie ubierać dziecka na noc zbyt grubo, by się nie przegrzewało, ani zbyt lekko, by nie marzło.
Zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia może doprowadzić do tego, że wieczorem maluch będzie niespokojny i rozdrażniony. Choć będzie zmęczony to jednocześnie może mieć kłopoty z zaśnięciem.
Dziecko ma bardzo wrażliwy układ nerwowy, dlatego ogranicz mu liczbę bodźców w ciągu dnia. Dozuj czas przed ekranem telewizora czy komputera, a niemowlakowi w ogóle na to nie pozwalaj. Jeśli chce Was odwiedzić rodzina, to umów się z nimi na krótką wizytę i nie zapraszaj wszystkich naraz.
Być może Twoje dziecko ma kłopoty z zaśnięciem, bo zbyt późno ma drzemkę w ciągu dnia. Jeśli dziecko śpi o 17.00 przez godzinę, może mieć kłopot z ponownym zaśnięciem o 20.00. Może uda się Wam zmienić układ drzemek, pójść o innej godzinie na spacer itd. Warto się temu przyjrzeć, bo czasem stopniowa zmiana porządku dnia jest w stanie pomóc w wieczornym zasypianiu.
Jeśli dziecko budzi się bardzo wcześnie – spróbuj kłaść je później. Nie ma pewności, że uda się przesunąć godziny snu, ale zawsze można wypróbować nową strategię.
Problemy ze snem w nocy są powszechnym problemem u niemowląt. Czasem powód bywa błahy i łatwy do wyeliminowania. Poznaj prawdopodobne przyczyny problemów ze snem u Twojego dziecka.
Lepiej, by niemowlę spało z rodzicami czy od początku we własnym łóżeczku? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od przekonań rodziców, warunków, tego czy dziecko jest karmione piersią czy ...
Siadanie całą rodziną do stołu spełnia dużo więcej funkcji niż zwykłe zaspokajanie głodu. Przeczytaj, dlaczego warto zadbać o wspólne posiłki.
Kąpiel to ważna czynność pielęgnacyjna i spore przeżycie dla mamy oraz dziecka. Jak myć noworodka, aby polubił kontakt z wodą? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o kąpiel maluszka.
Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było przede wszystkim szczęśliwe. W czym tkwi sekret wychowania szczęśliwego, zadowolonego z życia dziecka? Podpowiadamy.