Siadanie całą rodziną do stołu spełnia dużo więcej funkcji niż zwykłe zaspokajanie głodu. Przeczytaj, dlaczego warto zadbać o wspólne posiłki.
konsultacja merytoryczna: mgr Marta Cholewińska-Dacka psycholog, trener, terapeuta SI
W pośpiechu dnia codziennego coraz rzadziej jemy razem z rodziną. Każdy ma swój plan dnia, zajęcia, rodzice często pracują do późna. Trudno w tym wszystkim znaleźć czas na celebrowanie śniadania czy obiadu. Zachęcamy jednak, by choć jeden posiłek dziennie zorganizować tak, by wszyscy usiedli do stołu, odłożyli telefony i nie musieli nigdzie się spieszyć. Taka forma wspólnego spędzania czasu przynosi ogromne korzyści całej rodzinie i ma pozytywne oddziaływanie na rozwój małego dziecka.
Wspólny posiłek to nie tylko jedzenie. To świetny czas na to, żeby porozmawiać, opowiedzieć swój dzień, zapytać co wydarzyło się w przedszkolu. Można podzielić się swoimi uczuciami, pośmiać, poprosić o radę. Nawet jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe i nie bardzo może „porozmawiać”, to może przysłuchiwać się rozmowie i chłonąć atmosferę miłości, zrozumienia i empatii, która powinna panować w rodzinnym domu.
Warto włączyć dzieci w przygotowanie posiłków. Nawet roczne dziecko może pomóc wyjąć coś z szafki albo spróbować umyć warzywa. Starsze dzieci mogą nakryć do stołu a po posiłku z niego posprzątać. To uczy współdziałania i samodzielności, dziecko dzięki temu docenia też pracę, którą wykonują jego rodzice.
Dzieci, które jedzą posiłki z całą rodziną zwykle lepiej radzą sobie później w szkole. Dzięki przysłuchiwaniu się innym a potem włączaniu w rozmowę rozwijają zdolności językowe, poznają nowe słowa, poszerzają wiedzę.
We wspólnych rozmowach ważna jest też kwestia funkcjonowania w pewnej społeczności. Dzieci uczą się, że należy słuchać innych, że nie powinno się przerywać, że warto wyrażać swoje zdanie w sposób, który nie krzywdzi drugiej osoby.
Dobre nawyki wyniesione z rodzinnego domu zostają z dziećmi na zawsze. Jeśli Wasza rodzina je zdrowo, dba o zbilansowane, różnorodne posiłki, to warto zaszczepić takie nawyki w dziecku od wczesnych lat. Dzieci najwięcej uczą się przez obserwację i samodzielne próby. Maluch powinien mieć możliwość smakowania różnych rzeczy ze stołu, bo na pewno chętnie będzie sięgać po produkty, które je mama, tata czy starsze rodzeństwo.
Wspólne posiłki, podczas których prowadzi się rozmowy, spędza razem czas, sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Zwykle podczas takich posiłków je się wolniej, dłużej gryzie. Dzięki temu jest się w lepszym kontakcie ze swoim ciałem i można nauczyć się rozpoznawać, kiedy jest się sytym.
Rodzinny posiłek to idealny moment, by zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków. Oczywiście nic na siłę, ale widok innych jedzących coś nieznanego może być świetną motywacją do zostania kulinarnym odkrywcą. Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem maluchowi „nie podejdzie” batat, brokuły czy cukinia. Widując je na stole i obserwując innych, dziecko ma szansę sięgnąć po nie kolejny raz.
Czas przy stole z rodziną to również dobry moment, by pokazać dziecku potrawy, które przechodzą z pokolenia na pokolenie, chleb, który piekła babcia albo ogórki kiszone z przepisu wujka. W czasie podróży można poznawać tradycje kulinarne różnych regionów i narodów. Coraz częściej zamawiamy jedzenie z dowozem lub kupujemy gotowe dania. Przygotowanie posiłku od zera to dobry czas na naukę. W ten sposób pokazujemy dziecku skąd wzięło się jedzenia na naszym stole. Z czasem pomoże mu to też w nauce samodzielności. Będzie wiedziało jak zrobić sobie kanapkę a gdy będzie starsze, usmażyć jajecznicę czy ugotować zupę.
Przed urodzeniem dziecka byłaś aktywna i marzysz o powrocie do dawnej formy? A może zostało Ci kilka nadprogramowych kilogramów po ciąży i zastanawiasz się, jak się ich pozbyć? Podpowiadamy, jak to zrobić ćwicząc ...
Wspólne spanie z dzieckiem ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Niezależnie od tego co wybierzecie, czy położycie dziecko w jego pokoju, czy wstawicie łóżeczko do rodzicielskiej sypialni, czy może ...
Zazwyczaj dzieci uwielbiają, gdy im się czyta. Dlaczego warto, co daje czytanie już najmłodszym dzieciom i jak sprawić, by w przyszłości czytały same – dowiesz się z naszego artykułu.
Wiele mam obawia się, że po porodzie nie będzie wiedziała, jak nawiązać kontakt z maleńkim dzieckiem. Podpowiadamy, jak budować i wzmacniać z nim więź, a także wspólnie z ekspertem tłumaczymy, dlaczego jest ...
Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było przede wszystkim szczęśliwe. W czym tkwi sekret wychowania szczęśliwego, zadowolonego z życia dziecka? Podpowiadamy.