Jeśli wcześniej karmiłaś piersią, po wprowadzeniu mleka modyfikowanego pewne rzeczy mogą Cię zdziwić. Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać, po przejściu z piersi na butelkę.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
Karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka i wygodne dla mamy. Kiedy jednak przychodzi pora na zmianę i chcesz lub musisz zastąpić swoje mleko, sięgnij po modyfikowane. Jeśli Twoje dziecko nie skończyło roku, mieszanka będzie dla niego najlepsza. Choć mleko krowie w niewielkich ilościach, najlepiej w postaci przetworów mlecznych, możesz podać 7 miesięcznemu dziecku, nie powinno być ono podstawą diety malucha.
Mleko modyfikowane składem najbardziej przypomina mleko mamy, nie obciąża układu trawiennego dziecka i zaspokaja potrzeby odżywcze rosnącego niemowlęcia. I choć możesz być pewna, że pijąc mieszankę dostaje najlepsze zastępstwo za mleko matki, zmiana sposobu karmienia będzie widoczna. To naturalne.
Teraz będą zielono-czarne. Zmiana koloru związana jest z ilością żelaza. Mleka modyfikowane są dodatkowo wzbogacane w składniki mineralne. Żelazo obecne w pokarmie kobiecym ma większą przyswajalność, jego ilość wystarcza i suplementacja nie jest potrzebna.
Zwiększona podaż żelaza wpływa na zmianę koloru kupki z żółtej na ciemnozieloną. Organizm nie potrafi wytworzyć żelaza samodzielnie, a zapasy zmagazynowane w okresie płodowym, wyczerpują się. Aby maluch miał go pod dostatkiem, musi dostarczać sobie odpowiednie ilości wraz z pokarmem. Żelazo obecne w pokarmie kobiecym ma większą przyswajalność.
Po zmianie mleka na modyfikowane może się zmienić ilość kupek u malucha. Choć częstotliwość wypróżnień jest cechą indywidualną i dzieci karmione pokarmem matki załatwiają się od jednego do kilku razy dziennie, po przejściu na mieszankę może się to zmienić.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się bardziej regularnie, na ogół raz na dobę. Jeśli malec przez kilka dni nie zrobi kupki, nie martw się pustą pieluchą. Jego brzuszek musi się przyzwyczaić do zmiany. Brak kupki to nie zatwardzenie. O nim świadczą problemy z wypróżnieniem, ból, wysiłek podczas załatwiania się i twarde stolce. Kiedy organizm malca przyzwyczai się do nowego mleka, wszystko się unormuje.
Malec będzie jadł rzadziej. Mieszanka jest dłużej trawiona od matczynego mleka, dlatego po butelkowej porcji, niemowlę będzie dłużej syte. Maluchy, które są wyłącznie na piersi, jedzą co 2-3 godziny. Kobiecy pokarm jest szybko trawiony. Mleko modyfikowane wchłania się wolniej i „starcza” na dłużej. Jeśli do tej pory szkrab z głodu budził się również w nocy, zjedzenie mieszanki przed snem, zmniejszy ilość pobudek.
Ilość mleka modyfikowanego, jaką powinien dostać Twój maluch zależy od wieku i tego, czy w jego jadłospisie pojawiły się już pokarmy stałe. Informację na temat zalecanej ilości mleka modyfikowanego, znajdziesz na opakowaniu mieszanki.
Maluch uwielbiał „ wisieć” na piersi? Jeśli po ssaniu szybko zasypiał i zaraz budził się na ponowne karmienie, po przejściu na butelkę sytuacja najprawdopodobniej się zmieni. Mleko ze smoczka wypływa nieco szybciej, a ssanie nie wymaga takiego wysiłku, dlatego dziecko jedząc z butelki mniej się męczy. Maluch nie zaśnie ze zmęczenia w połowie posiłku. Po opróżnieniu całej butelki będzie najedzony, a Ty pewna, że ma pełny brzuszek. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przewidzieć, kiedy znowu zgłodnieje.
Podając butelkę zobaczysz ile maluch zjada. Jeśli opróżni całą, będziesz wiedziała, że zjadł pełny posiłek. Aby mieć pewność, że zaspokaja głód, podobnie jak przy karmieniu piersią, obserwuj malucha, sprawdzaj ilość mokrych, zabrudzonych pieluszek.
Jeśli do tej pory malec musiał się napracować, aby mleko trafiło do brzuszka, zadbaj o to, aby jedząc przez smoczek nie pił zbyt szybko. Z butelki mleko wypływa inaczej niż z piersi i dziecko może się zakrztusić. Pochłaniając mleko zbyt szybko, połknie duże ilości powietrza. Będzie go bolał brzuszek i może mieć kolki. Za dużo mleka naraz może być przyczyną ulewania.
Kupując butelkę i smoczek wybierz odpowiednie dla niemowlęcia. Najlepszy będzie smoczek imitujący ssanie z piersi mamy, taki który zmusi malca do aktywnej pracy. Zwróć uwagę na otwór przez który leci mleko. Zbyt duży spowoduje za szybki wypływ pokarmu. Dobierz smoczek o odpowiednim przepływie, dostosowany do możliwości i wieku malca. Karmiąc trzymaj butelkę pod odpowiednim, komfortowym dla malucha nachyleniu. Podczas karmienia rób pauzy, by dać maluchowi odpocząć.
Pokarm mamy zaspokaja wszystkie potrzeby malca. Gasi pragnienie i napełnia brzuszek. Mieszanka o niezmiennym składzie nie zastąpi napoju. Dopajaj malucha wodą, szczególnie wtedy, gdy jest gorąco lub maluch jest chory i ma podwyższoną temperaturę. Woda powinna być przegotowana i ostudzona. Najlepsza będzie źródlana, a jeśli podajesz mineralną, to zawsze niskozmineralizowaną.
Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu mieszanki. Stosuj odpowiednie proporcje i nie rozrzedzaj mleka. Jeśli do butelki wsypiesz za mało miarek, maluch zamiast się napić - będzie głodny. Podanie zbyt dużych ilości również może zaszkodzić.
Butelka to coś nowego również dla malucha. Jeśli Twój malec nie będzie chciał wypuścić jej z rąk, pozwól mu jeść samodzielnie. Pomóż mu, jeśli nie będzie umiał odpowiednio przechylić butelki. Pamiętaj, aby nie pozostawiać malca samego podczas posiłku.
Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego? Jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka? Znajdź odpowiedzi na swoje pytania.
Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.
Jak długo karmić piersią - to decyzja indywidualna mamy i dziecka. Jednak kiedyś przychodzi ten moment, gdy dziecko karmione piersią trzeba od tej piersi odstawić. Odpowiadamy na pytanie - kiedy i jak to zrobić.
Karmisz piersią? Masz wątpliwości, czy dziecko najada się. Podpowiadamy jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno.
<p>To nie miałaś łatwo z Laura na poczatku. niestety zanim się do czegoś dojdzie, coś odkryje, cos przetestuje to czasami mija dość długi czas niestety. Maluszek się męczy a przy nim rodzice. </p>
<p>Laura miała bardzo silna alergie na mleko długi czas miała też kolki , atopowa skórę i bardzo się męczyłam wraz z nią szczególnie że nic nie pomagało a lekarze w sumie byli też bezradni tylko kombinowali.zeby zmieniać mleko 3 dni dostała alergii i...
<p>Wlasnie z tym doborem mleka to też jest nie łatwe zadanie, przejście na mleko mm jest trudne a co dla takiego alergika żeby dobrać odpowiednie </p>