Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, oraz czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Butelka do karmienia dziecka - pojemnik zakończony smoczkiem. Teoretycznie żadna filozofia, a jednak, jak się okazuje, wybór odpowiedniej butelki jest sporym wyzwaniem. Zwłaszcza obecnie, gdy do wyboru mamy coraz więcej kształtów, rodzajów i przeznaczeń tego akcesorium. Aby wybrać butelkę najlepszą dla ciebie i twojego maleństwa, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:
#Szklana, plastikowa czy silikonowa?
#Jaki rozmiar butelki będzie najlepszy?
#Z wąskim czy z szerokim otworem?
#O kształcie tradycyjnym czy profilowanym?
#Ile butelek do karmienia kupić na początku?
#W jakie akcesoria do butelek warto zainwestować?
#Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Mimo, iż butelki szklane stają się obecnie coraz bardziej popularne, wciąż wiele mam ma wątpliwości, czy szkło to dobry pomysł. Porównując do szkła, plastik nie potłucze się, a do tego, jest lżejszy. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo podgrzewania butelki – temperatura szkła podnosi się szybciej, więc istnieje większe ryzyko oparzenia ręki. Warto więc wyjmować butelkę z podgrzewacza przez ściereczkę. Przy plastikowej butelce nie ma tego problemu.
Z drugiej strony, szkło jest trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Używając butelki plastikowej, musisz liczyć się z tym, że plastik może się odbarwić - szczególnie od marchewki. Dodatkowo, na tego rodzaju powierzchni, pod wpływem np. intensywnego szorowania, mogą się pojawić mikrouszkodzenia, w których zbierać się będą bakterie trudne do umycia.
Na rynku dostępne są również butelki silikonowe. Zrobione z elastycznego tworzywa, uginają się pod naciskiem, co umożliwia wygodne podanie maluchowi posiłku. Są lekkie, poręczne, łatwe w czyszczeniu oraz nie tłuką się. Takie butelki dobrze sprawdzają się, gdy sama chcesz decydować, ile pokarmu ma wypłynąć z butelki. Na początku jednak zaleca się ostrożność, gdyż zbyt mocne ściśnięcie butelki może doprowadzić do zadławienia się malca za dużą ilością pokarmu. Z tego samego powodu, nie zaleca się używać jej do karmienia mlekiem, wodą lub innymi, mniej gęstymi pokarmami – mogą one pod wpływem ucisku wychlapać się z butelki i spowodować zakrztuszenie się dziecka. Pamiętaj również, żeby nie pozwalać, by dziecko korzystało z butelki silikonowej samodzielnie.
Uwaga na BPA!
Bardzo ważną kwestią jest zawartość Bisfenolu A w butelce, którą planujesz kupić. Szukaj takich, które posiadają informację "BPA free" na opakowaniu. Oznacza to, że plastik z którego jest wykonana nie zawiera tej szkodliwej dla zdrowia substancji.
Jak widzisz, sprawa nie jest wcale taka prosta. Jeśli masz taką możliwość, wypróbuj różne butelki i sama zdecyduj, który surowiec sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku. Może w trakcie użytkowania butelek pojawi się jeszcze inna kwestia, która okaże się być dla ciebie kluczowa?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zastanowić się nad dwiema kwestiami: w jakim wieku jest maleństwo (a może jeszcze się nie urodziło?) oraz jak jest lub będzie karmione – mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym? U najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzają się małe butelki o pojemności 120-150ml. Ich mały rozmiar sprawia, że są bardzo poręczne, a dopóki maluch zjada do 120 ml pokarmu, łatwo się w niej miesza mleko modyfikowane. W miarę jak ilość zjadanego przez malca mleka dobija do górnej granicy butelki, warto zamienić ją na większą – 250ml. Butelki o największych pojemnościach (330ml) przeznaczone są dla najstarszych i na spokojnie można je dokupić nieco później, jak dziecko trochę podrośnie.
Ogólnie rzecz biorąc, butelki z szerokim otworem są wygodniejsze, zwłaszcza jeśli przygotowujesz w nich mieszankę. O wiele łatwiej jest wsypać proszek lub chociażby przelać mleko czy soczek do butelki z szerokim otworem niż do tej z wąskim – nie ryzykujesz wtedy rozlania cennego płynu lub rozsypania proszku. Łatwiej też jest taką butelkę czyścić. Niekiedy, dla osób z drobnymi dłońmi, wąska butelka jest nieco łatwiejsza podczas trzymania. Jednak producenci butelek szerokich starają się, aby ich konstrukcja ułatwiała objęcie butelki jedną ręką, nawet przy drobnej budowie dłoni (taliowanie butelki lub odpowiedniej wielkości wyżłobienia).
Na półkach sklepowych znajdziesz bardzo wiele różnie wyglądających butelek. Niektóre z nich bywają tak fikuśne, że już w niewielkim stopniu przypominają taką tradycyjną. Jednak, najczęściej wszystko sprowadza się do wyboru pomiędzy butelką prostą a profilowaną. Zaletą profilowanych butelek jest to, że umożliwiają one malutkim rączkom dziecka na pewny uchwyt. Może ono wtedy samodzielnie popijać z butelki, gdyż dobrze radzi sobie z jej trzymaniem (pamiętaj jednak, żeby nigdy nie pozostawiać pijącego szkraba bez nadzoru!). Jednakże, przez swój nietypowy kształt, profilowane butelki mają wiele trudno dostępnych zakamarków, które się ciężko czyści a w tych zagłębieniach mogą gromadzić się bakterie. Dlatego, warto zastanowić się, czy nie lepiej kupić butelki tradycyjnej, o najprostszej budowie, która umożliwia dotarcie szczotką w każdy kąt. Jeśli chcesz, aby malec trenował samodzielne picie, gdy trochę podrośnie, możesz mu kupić kubeczek treningowy – tego typu kubeczki są przeznaczone dla maluchów już od 6. miesiąca życia. Dodatkowym rozwiązaniem są dostępne na rynku specjalne uchwyty, które po nałożeniu na butelkę, ułatwiają trzymanie jej w małych rączkach.
Kolka niemowlęca to największy koszmar spędzający sen z powiek wielu mam. Producenci butelek prześcigają się w proponowaniu nietypowych rozwiązań, aby pomóc mamom i maleństwom poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. W razie problemów ze wzdęciami czy kolkami, w pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w butelkę wyposażoną w smoczek antykolkowy. Na rynku są dostępne różne rodzaje zaworków odpowietrzających w takich smoczkach, ale wszystkie one mają to samo zadanie: zminimalizować ilość połykanego przez dziecko powietrza, bo to jego nadmiar w przewodzie pokarmowym może być przyczyną kolek. Kolejną propozycją jest pochylona butelka, która w teorii, ułatwiając malcowi picie, zmniejsza ryzyko powstania kolki. Jednakże, w użyciu bywa ona niewygodna, bo – tak samo jak butelkę profilowaną – dość ciężko się ją czyści.
Popularnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w bardziej zaawansowaną technicznie butelkę, której funkcje powodują całkowite odseparowanie mleka od powietrza. Są one zazwyczaj droższe i bardziej skomplikowane od tradycyjnych butelek, ale niekiedy stanowią wybawienie dla rodziców kolkującego maleństwa.
Maluch potrzebuje bardzo częstych karmień: aż 6-7 razy na dobę. Aby nie martwić się, czy zdążysz umyć i wysterylizować butelkę, zanim brzdąc znowu o nią poprosi, zaopatrz się w więcej niż jedną – 2-3 butelki w rozmiarze 150ml powinny na początku wystarczyć. Dzięki temu, będziesz miała zapas czystych akcesoriów do karmienia – jeden kłopot mniej. Gdy maleństwo trochę podrośnie i będzie potrzebowało zwiększenia jednorazowej dawki pokamu, wygodnie będzie dokupić większe butelki. Pamiętaj też, że plastikowe butelki należy wymieniać co 2-3 miesiące.
Podpowiadamy, które akcesoria do butelek warto kupić, aby karmienie i czynności z nim związane przebiegały jak najsprawniej:
Szczotka do butelek – niezbędna podczas dbania o higienę akcesoriów do karmienia. Wąska budowa umożliwia dotarcie do najgłębszych zakamarków butli, tak aby żadne bakterie się w niej nie zagnieździły. Pamiętaj, żeby dbać także o higienę samej szczotki jak również wymieniać ją co ok 1-2 miesiące, bo i na niej zbierają się zarazki.
Laktator – jeśli chcesz podawać malcowi w butelce mleko z piersi, laktator będzie do tego niezbędny. Na rynku dostępne są laktatory ręczne oraz elektryczne. Poznaj ich specyfikę przed zakupem, aby upewnić się, że wybierzesz sprzęt odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb.
Termoopakowanie – termiczny pokrowiec na butelkę. Dzięki niemu, możesz zabrać butelkę z ciepłym mlekiem na dłuższy spacer lub w podróż, w zależności od warunków atmosferycznych, pokarm utrzyma swoją temperaturę około dwóch godzin.
Stojak na butelki – przyda się, jeśli zdecydujesz się na zakup więcej niż jednej butelki. Po wyparzeniu, można zawiesić na nim butle, aby podeschły i można je było łatwo odseparować od innych naczyń na suszarce. Dodatkowo, od razu będziesz wiedziała które zostały już umyte.
Podgrzewacz do butelek – żelowy albo elektryczny, pomaga szybko podgrzać pokarm dla maleństwa do odpowiedniej temperatury 36°C. Pamiętaj, aby nie podgrzewać mleka w mikrofalówce – jego temperatura może się wtedy nierównomiernie podnieść, co może doprowadzić nawet do poparzenia dziecka!
Sterylizator – jest to ogromne ułatwienie podczas dbania o czystość akcesoriów do karmienia. Sterylizator umożliwia szybkie wyparzanie, skutecznie eliminując większość znanych zarazków i bakterii. Niektóre mogą być wykorzystywane również do wyparzania smoczków, części do laktatorów a także wielu innych przedmiotów. W sklepach znajdziesz zarówno sterylizatory mikrofalowe jak i elektryczne.
Pojemnik na mleko w proszku – mieszanka nie powinna być przygotowywana wcześniej, tylko tuż przed podaniem. Dlatego, jeśli planujesz karmić maleństwo mlekiem z proszku, warto, żebyś zaopatrzyła się w specjalny pojemnik, który ułatwi ci przygotowanie go poza domem. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie masz ochoty zabierać ze sobą całej puszki z proszkiem, a musisz wziąć więcej niż jedną porcję Wystarczy przesypać mieszankę w domu do odpowiednich przegródek, a potem na spacerze szybkim ruchem wsypać zawartość jednej z nich do butelki (tutaj poręczniejsza będzie butelka z szerokim otworem).
Pojemnik do mrożenia pokarmu – niekiedy odciągnięty pokarm warto zamrozić „na później” na przykład, jeśli planujesz wrócić do pracy a chcesz, aby dziecko było nadal karmione Twoim mlekiem. W takiej sytuacji niezbędny będzie pojemnik na mleko, który nadaje się do mrożenia.
Jeśli przemyślałaś już wszystkie powyższe kwestie, przed zakupem butelki, warto żebyś zwróciła uwagę jeszcze na dwa szczegóły. Po pierwsze, sprawdź czy nakrętka ze smoczkiem dobrze się zakręca – nie chcesz przecież żeby cokolwiek z niej ciekło w trakcie karmienia. A także drugie, przyjrzyj się podziałce – powinna być wyraźna i prosto nadrukowana. Jest ona szczególnie ważna przy karmieniu mlekiem modyfikowanym, gdyż jego nadprogramowa ilość może spowodować u malucha nadmierne przybieranie na wadze.
Silikonowe, kauczukowe, symetryczne, ortodontyczne, okrągłe, ścięte… Szerokość oferty smoczków do karmienia i uspokajania może przyprawić Cię o zawrót głowy. Jeśli karmisz piersią i chcesz chronić odruch ...
Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.
Karmienie butelką niemowlaka nie musi być trudne. Czym karmić? Jak często? Jak przygotować pokarm i akcesoria do karmienia? Odpowiadamy.
Alergia na białka mleka krowiego, zwana potocznie skazą białkową, jest najbardziej rozpowszechnioną formą alergii u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jeśli ten problem może dotyczyć Twojego dziecka – przeczytaj. ...
W nocy budzą się nie tylko dzieci karmione piersią - te butelką też. Nocne karmienie butelką wydaje Ci się nie lada wyzwaniem? Podpowiadamy, jak to zorganizować.
M. Kos szklane butelki są lepsze od plastikowych i mają tą przewagę że nie barwią się pod wpływem napoju czy soku, nie przechodza zapachami. Różnica z plastikowymi jest też taka że w szklanej butelce szybciej podgrzejesz napój ale też i szybciej napi...
M.Kod. zdecydowanie przy soczkach lepiej sprawdzą się szklane butelki, nie barwią się i nie przechodzą zapachami.
My też używamy plastikowych z avanta dziecią się dobrze z nich pije z Nuka mają za duże dziurki i się dlawily. Z chęcią bym przetestowała szklaną bo teraz gdy maluchy piją Soczki to butelki farbują od marchewki szklane są droższe ale na pewno lepsze...