Z piersi na butelkę - jak przyzwyczaić dziecko do butelki

Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Niebawem wracasz do pracy? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne. 

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Czynników, dla których w sposobie karmienia dziecka pojawia się butelka, jest wiele. Przy czym nie zawsze musi ona oznaczać przejście na mleko modyfikowane. Podawanie mleka mamy butelką sprawdza się w sytuacjach, gdy mama wychodzi z domu, zostawiając dziecko pod opieką innej osoby, wraca do pracy lub przebywa w szpitalu. A także wtedy, gdy potrzebuje odespać nieprzespane noce i odpocząć, a malca może nakarmić tata.

Niezależnie od powodów zmiana sposobu karmienia z piersi na butelkę może, choć nie musi, być dużym stresem dla dziecka oraz rodziców. Podpowiadamy, co i kiedy warto zrobić, by proces ten przebiegł jak najłatwiej i bez nerwów.

Kiedy przejść z piersi na butelkę

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi, kiedy dziecko powinno zacząć ssać mleko z butelki. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, a przede wszystkim od potrzeb mamy i dziecka.

Przy czym jeśli od maleńkości dziecka liczysz się z możliwością karmienia z butelki, nie czekaj z tym zbyt długo. Im dziecko będzie starsze, tym może mieć większe trudności z zaakceptowaniem smoczka do karmienia. Podanie mleka po 6. miesiącu po raz pierwszy z butelki może zakończyć się całkowitą niechęcią malucha do ssania mleka przez smoczek. Warto więc, byś pierwsze próby podawania mleka rozpoczęła, gdy malec ma 2-3 miesiące. Wybierz do tego smoczki, które dzięki konstrukcji i odpowiedniej dynamice będą bezpieczne dla karmienia piersią i pozwolą na jego kontynuację.

Przypominamy, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje wyłączne karmienie piersią lub ściągniętym mlekiem mamy przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, po tym czasie urozmaicamy dietę dziecka o posiłki uzupełniające.
 

Nie zostawiaj zmiany sposobu karmienia na ostatnią chwilę. Maluszek musi mieć czas, by się przyzwyczaić. Dlatego zacznij wprowadzanie karmienia z butelki co najmniej 2 – 3 tygodnie przed tym, gdy mleczna pierś nie będzie już dostępna. Już sama Twoja nieobecność będzie dla dziecka dużym stresem, więc nie ma sensu dokładać mu kolejnego.

Lista zakupów

Karmienie butelką mlekiem mamy wymaga odpowiednich akcesoriów: butelek, smoczków i laktatora. Niezbędna jest także szczotka do butelek, przydać się może sterylizator i podgrzewacz (podgrzewanie pokarmu w kuchence mikrofalowej grozi poparzeniem dziecka w wyniku nierównomiernego grzania i niszczy cenne składniki mleka).

Przeczytaj artykuły, które pomogą Wam podjąć decyzje zakupowe: „Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków”  oraz „Laktator ręczny czy elektryczny - jaki kupić?”

Przy wyborze smoczków do karmienia zwróć uwagę na ich konstrukcję oraz zachowanie w trakcie pobierania pokarmu przez niemowlę. Cieńsza końcówka smoczka w buzi dziecka powinna wydłużać się i kurczyć, na podobieństwo ruchów brodawki piersiowej w trakcie ssania. Podstawa smoczka powinna być twardsza i stanowić stabilne oparcie dla warg. Dlatego warto wybrać dynamiczne smoczki z niejednorodnych warstw silikonu, niezaburzające odruchu oraz rytmu ssania i bezpieczne dla karmienia piersią.

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki

Kilka poniższych porad pozwoli Ci możliwie bez stresu wprowadzić podawanie pokarmu z butelki:

 • Odpowiednie samopoczucie

Na pierwsze próby karmienia butelką wybierz moment, kiedy oboje z maluszkiem będziecie w dobrym nastroju. Dziecko nie może być chore, zmęczone lub głodne, bo próba skończy się protestem i płaczem.
Wygospodaruj czas przeznaczony tylko dla dziecka. By osłabić stres związany ze zmianą, będzie potrzebowało więcej bliskości i czułości.

 • Nadal blisko

Karmienie piersią to chwile pełne bliskości, czułości i dotyku. Takie mogą być też chwile karmienia butelką. Kiedy podajesz mleko alternatywnie, wyłącz wszelkie rozpraszacze (telewizor, głośna muzyka) skup się na maluszku, patrz mu w oczy, czule przemawiaj. Zapoznaj się z pozycjami do karmienia butelką, wybierz taką, która najbardziej przypomina tą, w której zazwyczaj karmisz piersią. Nie przytulaj dziecka do wydekoltowanej klatki piersiowej. Będzie zdezorientowane, dlaczego nie może dostać piersi, która jest tuż obok.

 • Bezpiecznie

Karmienie butelką, choć jest bardzo proste i intuicyjne, ma swoje zasady, by było bezpieczne.

 • Pozycja

Od ułożenia dziecka zależy jego wygoda oraz przeciwdziałanie krztuszeniu. Główka dziecka powinna być ułożona w linii prostej z tułowiem i znajdować się wyżej od reszty ciała.

 • Sposób podania butelki

Przed pierwszym użyciem przeczytaj instrukcję. Zwróć uwagę na zalecenia dotyczące prawidłowego złożenia elementów butelki z uwzględnieniem prawidłowej pracy systemu odpowietrzania.

Podczas karmienia trzymaj butelkę prostopadle do buzi dziecka. Powinna lekko leżeć w dłoni, by być dopasowana do rytmu ssania dziecka. Pamiętaj, by smoczek był w jak największej części wypełniony mlekiem.

 • Nie na siłę

Nie zmuszaj dziecka do ssania. Proponuj, ale jeśli bardzo protestuje, odłóż próby na jakiś czas. Spróbuj ponownie za kilka godzin lub dni.

 • Mamy mleko w butelce i na smoczku

Nawet jeśli Twoim zamiarem jest wprowadzenie mleka modyfikowanego, zacznij od podawania w butelce ściągniętego mleka z piersi. Wtedy zmienia się jedna z dwóch zmiennych, a to zawsze łatwiej zaakceptować. Dobrym pomysłem jest zanurzenie smoczka w mleku mamy przed podaniem butelki. Znajomy smak i zapach może ułatwić akceptację nowego sposobu karmienia.

 • Jako „danie drugie” po krótkim karmieniu piersią

Gdy dziecko jest głodne, może bardziej protestować i bronić się przed butelką. Spróbuj zacząć przyzwyczajanie do butelki najpierw podając pierś, by w niewielkim stopniu zaspokoić jego głód. Butelkę ze swoim mlekiem wsuń do ust po kilku minutach. Jeśli jednak zauważysz, że maluch nie chce pożegnać się z piersią i płacze po odstawieniu piersi, spróbuj rozpocząć karmienie od razu ze smoczka. Niektóre dzieci, właśnie gdy chcą jeść, szybciej zaakceptują zmianę sposobu, byleby tylko jak najszybciej napełnić brzuszek.

 • Karmienie nocne

Bardzo przydatna może być pomoc partnera. Dobrym pomysłem jest, by to właśnie on wstał i nakarmił dziecko w nocy, bo nie pachnie maminym mlekiem, jak Ty.

 • Przez osłonki piersi do smoczka

Osłonki piersi są sposobem wykorzystywanym m.in. w procesie nauki ssania piersi, gdy dziecko jest karmione butelką. Ssanie piersi przez osłonki może również pomóc w akceptacji smoczka przez niemowlę karmione piersią. Osłonka i smoczek są z takiego samego surowca (silikonu) oraz mają podobny kształt. Dają porównywalne wrażenia dotykowe w jamie ustnej. Dzięki temu karmienie przez osłonki pomaga przyzwyczaić się do podawania mleka przez smoczek.

 • Bądź konsekwentna

Dobrze jest, gdy decyzja o zmianie sposobu karmienia jest przemyślana i nie powoduje u Ciebie wyrzutów sumienia. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zachowywać się konsekwentnie podczas nauki karmienia butelką.
Dziecku pomoże Twoja pewność, dzięki której zachowa poczucie bezpieczeństwa. Natomiast Twoje wahanie, niepokój czy żal mogą powodować u niego stres i dawać mu poczucie, że dzieje się coś złego, co trudno zaakceptować.

Warto ustalić sztywne ramy, w jakich planujesz karmić. Na przykład, gdy wracasz do pracy, możesz zachować poranne i popołudniowe karmienia piersią. Natomiast w dzień, wieczorem i w nocy, stopniowo wprowadzaj i konsekwentnie podawaj mleko z butelki.

Jeśli nie butelką

Gdy Twój maluch konsekwentnie odmawia karmienia butelką, a skończył 6 miesięcy, spróbuj go nakarmić przy użyciu kubka treningowego lub niekapka. Możesz również rozpocząć podawanie mleka z otwartego kubeczka do pojenia niemowląt. Jeśli czujesz, że na niekapek jest jeszcze za wcześnie, a maluszek nie umie się z nim obchodzić, poproś partnera, aby podczas Twojej nieobecności podał mleko w postaci kaszki łyżeczką.

Podobne artykuły

Dziecko przytula się do mamy i pije z butelki do karmienia. Ma blond włosy i niebieskie oczy. Patrzy w obiektyw aparatu. Czytaj więcej

9 rad, jak nauczyć dziecko pić z butelki

Nawet jeśli karmisz naturalnie, to pewnego dnia może pojawić się potrzeba, by nakarmić dziecko z butelki. Nie zawsze jednak jest to prosta sprawa, wiele dzieci odrzuca bowiem butelkę i smoczek. Zobacz, jak się do tego ...

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Mama siedzi na białym krześle i karmi dziecko butelką z mlekiem. Ma beżową bluzkę i ciemne włosy. Dziecko ma szare ubranko. Obok stoi biała szafka. Na szafce leży niebieski królik. Czytaj więcej

Karmienie butelką: 14 najczęściej zadawanych pytań

Karmienie butelką niemowlaka nie musi być trudne. Czym karmić? Jak często? Jak przygotować pokarm i akcesoria do karmienia? Odpowiadamy.

Mama siedzi na kanapie i trzyma w objęciach niemowlę. Mama ma długie, kręcone, blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Mama karmi dziecko butelką z mlekiem. W pokoju leży na podłodze kremowy dywan, stoją dwa białe krzesła i roślina doniczkowa. Czytaj więcej

Emocje butelkowej mamy

Nie możesz karmić piersią? Przeczytaj, w jaki sposób powstaje więź między matką a niemowlęciem oraz dlaczego nie warto trwać w rozpaczy nad straconym mlekiem.

Mama siedzi na kanapie z szarą narzutą i karmi dziecko butelką z mlekiem. Mama ma długie, kręcone blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Na kanapie leży niebieska poduszka. W oddali stoi druga kanapa. Leżą na niej poduszki i żółta narzutka. Czytaj więcej

Pozycje karmienia butelką

Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką i na co zwrócić uwagę.

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Nasze produkty

Ja córkę karmię piersią, a czasami podaję córce swoje mleko z butelki. Wczoraj chciałam podać córce mleko z butelki i nie chciała pić. Musiałam podać córce pierś, a później uświadomiłam sobie że ostatnio podawałam córce mleko z bulelki lovi a teraz z...
aneta7734
D.Pawicka prawda jest taka, że niektórych dzieci nie da się przekonać do butelki. Córka znajomych nie chciała butelki z mlekiem i już. Dopiero, gdy była starsza przekonała się do picia mleka z kubka niekapka.
Kalina91
D.Pawicka Twój wpis przypomniał mi czas kiedy odstawiał córeczkę od piersi.strasznie sentymentalnie się zrobiło chociaż nie byl to wówczas dla mnie dobry czas.duzo stresu i obaw co to będzie zwłaszcza że córka nie miałam wówczas wprowadzonych pokarmó...
maddlenka