Pozycje karmienia butelką

Nie każdy z rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważny jest sposób ułożenia dziecka do karmienia butelką. Niewłaściwy może przyczyniać się do kolek, ulewania, wadliwego rozwoju aparatu mowy. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką, na co zwrócić uwagę oraz jak zapewnić dziecku morze czułości

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Przygotowanie do karmienia butelką

Karmienie butelką wymaga dobrej organizacji, jednak nie jest trudne i szybko można się go nauczyć. 

Dobór i przygotowanie akcesoriów

Odpowiednio dobrane i przygotowane akcesoria przyczynią się do bezpiecznego i zdrowego karmienia butelką. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jak odpowiednio, w dbałości o higienę, przygotować akcesoria, przeczytaj w naszych artykułach: Bezpieczne karmienie butelką oraz Butelkowe BHP.

Przygotowanie mieszanki

Mieszankę z proszku mleka modyfikowanego przygotowujemy tuż przed spożyciem.W czasie jej przygotowania należy przestrzegać wskazówek i miar producenta. W uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody (dla najmłodszych dzieci uprzednio przegotowanej) pomocny będzie podgrzewacz. 

Zawsze przed podaniem mieszanki dziecku sprawdź –upuszczając kilka kropli na nadgarstek - czy płyn nie jest za gorący.

Zadbaj o wygodę

Wygodnie ma być nie tylko dziecku ale i Tobie. Przygotuj sobie kącik do karmienia, przydadzą się: wygodna kanapa czy fotel,poduszki pod plecy czy łokcie. Usiądź wygodnie, by nie zmieniać za chwilę pozycji - może być to dla dziecka niepotrzebnym źródłem niepokoju.

Kiedy karmienie

Według obecnych standardów dziecko karmione butelką, tak jak karmione piersią, karmimy na żądanie. Oznaka, że dziecko jest głodne to nie tylko płacz (tak jak nie każdy płacz jest oznaką głodu). Głodny maluszek może okazywać chęć jedzenia w różny sposób: wierci się, marudzi, wpycha do buzi piąstki, wkłada do ust pieluszkę lub kołderkę.

Sygnał dla dziecka

Poszukiwanie pokarmu jest odruchem wrodzonym małego ssaczka. Gdy trzymasz w ręku butelkę z przygotowaną mieszanką, a dziecko siedzi stabilnie i wygodnie, dotknij smoczkiem dolnej wargi dziecka. Będzie to znak, że jedzenie czas zacząć. Dziecko samo odnajdzie podstawiony smoczek, zassie i zacznie pobierać pokarm. Twoim zadaniem jest trzymanie butelki pod odpowiednim kątem, pilnowanie, by smoczek był wypełniony mlekiem oraz tego, czy butelka się prawidłowo odpowietrza – w smoczku mają powstawać niewielkie bąbelki.

Ułożenie dziecka do karmienia butelką

Dobrze jest, gdy pozycja do karmienia butelką jest jak najbardziej zbliżona do pozycji karmienia naturalnego, daje to dziecku dodatkowe profity w postaci czułości i bezpieczeństwa. Dlatego polecamy pozycje, gdy rodzic trzyma dziecku tuż przy swoim ciele, a nie te z wykorzystaniem bujaka czy fotelika samochodowego. 

Zasady geometryczne 

Układając dziecko do karmienia, by zapewnić mu bezpieczeństwo – przeciwdziałać krztuszeniu i niewłaściwemu poborowi pokarmu, musimy przestrzegać kilku geometrycznych zasad w ułożeniu ciała dziecka.

Prostopadle:

  1.  kręgosłup i miednica,

  2. butelka i twarz dziecka.

Linia prosta:

  1. tułów i główka dziecka.

Pozycje karmienia butelką

Klasyczna siedząca

 

Dziecko siedzi na kolanach rodzica, pupkę opiera o jedno udo a plecki o drugą nogę rodzica delikatnie podniesioną do góry. Główka leży w zgięciu łokcia lub jest podtrzymywana dłonią. Ciało dziecka jest blisko ciała dorosłego, czuje się ono dobrze i bezpiecznie, w tej pozycji rodzic może nucić kołysanki, delikatniutko kołysać swój skarb. W czasie układania dziecka w tej pozycji pamiętamy o zasadach geometrycznych.

Przodem do dorosłego

Usiądź wygodnie, plecy oprzyj o kanapę lub stabilny fotel, nogi zegnij w kolanach. Połóż dziecko na swoich udach, tak by pupkę opierało o Twój brzuch. W tej pozycji zasady geometryczne zostają zachowane, pamiętaj tylko by kąt tworzony przez Twoje uda i brzuch był odpowiednio szeroki oraz by plecki dziecka były proste a nie zgięte w łuk – pupka dziecka musi być odpowiednio wysoko w zgięciu Twoich ud i brzucha. Na ogół dzieci lubią tę pozycję, mogą wtedy patrzeć na twarz rodzica, obserwować jego mimikę i roztapiać się w jego czułym spojrzeniu.

Z próbą samodzielności

Szczególnie trochę starsze dzieci rwą się, by dotknąć rączkami a następnie trzymać butelkę. Te pierwsze próby samodzielności, oczywiście pod Twoją troskliwą opieką i nadzorem, ułatwi odpowiednia pozycja do karmienia. Posadź dziecko podobnie jak w pozycji klasycznej, na jednym udzie, pupcia, tyłów dziecka oparty o drugą nogę. Umieść główkę dziecka w zagłębieniu łokcia na tyle wysoko, by objąć dziecko ręką, co da możliwość stabilnego trzymania oraz szybkiej zmiany pozycji ciała dziecka w przypadku zakrztuszenia czy zachłyśnięcia. Oczywiście drugą ręką cały czas podtrzymuj butelkę i pilnuj odpowiedniego kąta między buzią dziecka a smoczkiem.

Na boku

Jest to dobra pozycja dla dzieci, które często ulewają w czasie karmienia, oraz dla tych, którym ze względu na przeziębienie trudniej jest pobierać pokarm przez smoczek. Usiądź wygodnie z podpartymi plecami, zegnij nogi w kolanach, dziecko połóż, podobnie jak w pozycji przodem do dorosłego, ale nie w zagłębieniu ud, tylko bokiem na jednym ze swoich ud, plecy i główkę dziecka oprzyj o swoją drugą nogę, a pupę dziecka o swój brzuch.

Odbijanie nie tylko na „dziękuję, najadłem się”

Wyposażyłaś dziecko w antykolkową butelkę, system odpowietrzania działa bez zarzutu, a dziecko i tak połyka powietrze? To naturalne. Ale jeśli to powietrze zostanie w żołądku może spowodować bóle brzuszka, kolkę. Dlatego tak ważne jest odbijanie dziecka nie tylko po, ale i w trakcie posiłku.

Najczęściej malec sam daje znać, że pora na odbicie. Przestaje wtedy jeść. Jeśli nie daje Wam znać w ten sposób – sami musicie co jakiś czas zarządzać przerwy w karmieniu i ułożyć dziecko w pozycji sprzyjającej odbiciu pokarmu.

 

Podobne artykuły

Niemowlę leży na poduszce ssie mleko z butelki szklanej LOVI Retro. Rodzic trzyma butelkę. Niemowlę ma blond włosy i jest ubrane w białą bluzeczkę oraz niebieskie spodenki. Rodzic ma białą koszulkę. Czytaj więcej

Karmienie mlekiem z butelki poza domem

Karmienie mlekiem z butelki poza domem nie będzie nastręczać trudności, jeśli się dobrze do tego przygotujesz. Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas spaceru, w co warto się zaopatrzyć, wybierając się w dłuższą ...

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Mama karmi dziecko butelka Czytaj więcej

Bezpieczne karmienie butelką

Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Mama trzyma butelkę z mlekiem w dłoni. Ma różowe paznokcie i ciemne włosy oraz beżową bluzkę. Trzyma niemowlę w objęciach. Niemowlę ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Wybór butelki do karmienia - o czym warto pomyśleć, zanim kupisz?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.

Dziecko leży na kanapie i trzyma butelkę z mlekiem, obok leży mama. Mama pomaga dziecku trzymać butelkę. Dziecko ma niebieskie ubranko i blond włosy. Mama ma różową koszulę i blond włosy. Obok leży kolorowa poduszka. W tle widać niebieską ścianę i białą szafkę. Czytaj więcej

Jak zapobiegać próchnicy butelkowej? 16 sprawdzonych rad

Próchnicy malutkich ząbków nie wolno bagatelizować. A zamiast leczyć, lepiej jej zapobiegać. Piszemy o tym, jak to zrobić.

Nasze produkty

Ja karmię córkę butelką na siedząco. Albo tak córkę układam jakbym córkce miała dać pierś.
aneta7734
Mi zawsze było najwygodniej karmić synka jak był u mnie ba rekach. Przy okazji moglismy sie poprzytulac ;) kazdy musi znalezc pozycje idealna dla siebie i oczywiście maluszka. Jezeli bedzie mu niewygodnie to niestety nie naje sie tak jak powinien Al...
Patrycja.Iwanicka
Karmię synka butelką, gdy wygodnie leży na poduszce, bądź w leżaczku/bujaczku w pozycji półsiedzącej.
Małgorzata__eL