Pozycje karmienia butelką

25.5.2018

Nie każdy z rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważny jest sposób ułożenia dziecka do karmienia butelką. Niewłaściwy może przyczyniać się do kolek, ulewania, wadliwego rozwoju aparatu mowy. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką, na co zwrócić uwagę oraz jak zapewnić dziecku morze czułości

some desc

Pozycje karmienia butelką

Przygotowanie do karmienia butelką

Karmienie butelką wymaga dobrej organizacji, jednak nie jest trudne i szybko można się go nauczyć. 

Dobór i przygotowanie akcesoriów

Odpowiednio dobrane i przygotowane akcesoria przyczynią się do bezpiecznego i zdrowego karmienia butelką. O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jak odpowiednio, w dbałości o higienę, przygotować akcesoria, przeczytaj w naszych artykułach: Bezpieczne karmienie butelką oraz Butelkowe BHP.

Przygotowanie mieszanki

Mieszankę z proszku mleka modyfikowanego przygotowujemy tuż przed spożyciem.W czasie jej przygotowania należy przestrzegać wskazówek i miar producenta. W uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody (dla najmłodszych dzieci uprzednio przegotowanej) pomocny będzie podgrzewacz. 

Zawsze przed podaniem mieszanki dziecku sprawdź –upuszczając kilka kropli na nadgarstek - czy płyn nie jest za gorący.

Zadbaj o wygodę

Wygodnie ma być nie tylko dziecku ale i Tobie. Przygotuj sobie kącik do karmienia, przydadzą się: wygodna kanapa czy fotel,poduszki pod plecy czy łokcie. Usiądź wygodnie, by nie zmieniać za chwilę pozycji - może być to dla dziecka niepotrzebnym źródłem niepokoju.

Kiedy karmienie

Według obecnych standardów dziecko karmione butelką, tak jak karmione piersią, karmimy na żądanie. Oznaka, że dziecko jest głodne to nie tylko płacz (tak jak nie każdy płacz jest oznaką głodu). Głodny maluszek może okazywać chęć jedzenia w różny sposób: wierci się, marudzi, wpycha do buzi piąstki, wkłada do ust pieluszkę lub kołderkę.

Sygnał dla dziecka

Poszukiwanie pokarmu jest odruchem wrodzonym małego ssaczka. Gdy trzymasz w ręku butelkę z przygotowaną mieszanką, a dziecko siedzi stabilnie i wygodnie, dotknij smoczkiem dolnej wargi dziecka. Będzie to znak, że jedzenie czas zacząć. Dziecko samo odnajdzie podstawiony smoczek, zassie i zacznie pobierać pokarm. Twoim zadaniem jest trzymanie butelki pod odpowiednim kątem, pilnowanie, by smoczek był wypełniony mlekiem oraz tego, czy butelka się prawidłowo odpowietrza – w smoczku mają powstawać niewielkie bąbelki.

Ułożenie dziecka do karmienia butelką

Dobrze jest, gdy pozycja do karmienia butelką jest jak najbardziej zbliżona do pozycji karmienia naturalnego, daje to dziecku dodatkowe profity w postaci czułości i bezpieczeństwa. Dlatego polecamy pozycje, gdy rodzic trzyma dziecku tuż przy swoim ciele, a nie te z wykorzystaniem bujaka czy fotelika samochodowego. 

Zasady geometryczne 

Układając dziecko do karmienia, by zapewnić mu bezpieczeństwo – przeciwdziałać krztuszeniu i niewłaściwemu poborowi pokarmu, musimy przestrzegać kilku geometrycznych zasad w ułożeniu ciała dziecka.

Prostopadle:

  1.  kręgosłup i miednica,

  2. butelka i twarz dziecka.

Linia prosta:

  1. tułów i główka dziecka.

Pozycje karmienia butelką

Klasyczna siedząca