Decyzja o cesarce zapadła i zastanawiasz się, jak przygotować się do zabiegu? Tłumaczymy, co przyszła mama musi zrobić, aby w dniu cięcia być gotową na poród.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
#Zanieś skierowanie do wybranego szpitala
#Przygotuj się do pobytu w szpitalu
#Sprawdź co Cię czeka po przyjęciu na oddział
Przez cięcie cesarskie na świat przychodzi około 40% noworodków. I choć zabieg jest powszechny, myśl o cesarce może stresować. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, niepokój będzie mniejszy. Jak to zrobić?
Cięcie cesarskie to operacja, dlatego przed zabiegiem będziesz musiała wykonać odpowiednie badania. Lekarz zleci je pod koniec ciąży, tak aby ich wyniki były jak najbardziej aktualne. Wypisze skierowanie na oznaczenie poziomu elektrolitów, krzepliwość krwi, badanie ogólne krwi, badanie grupy krwi i USG.
Aby cesarka się odbyła, lekarz prowadzący będzie musiał wypisać skierowanie na zabieg. Kiedy je dostaniesz, udaj się z dokumentem do szpitala. Lekarz oddziału położniczego na podstawie skierowania zakwalifikuje Cię do zabiegu. Być może będziesz musiała zapisać się na wizytę.
W szpitalu dowiesz się, w jakim dniu odbędzie się zabieg. Lekarz powie Ci, kiedy stawić się w szpitalu. Zwykle przyszła mama, którą czeka cesarka, zgłasza się na oddział dzień przed planowanym zabiegiem, rano w dniu operacji lub na kilka dni przed spodziewanym terminem porodu.
Jeśli masz pytania to dobry czas na to, aby je zadać. Dopytaj o profilaktykę w kierunku zapobiegania zrostów pooperacyjnych stosowaną w szpitalu, spytaj, czy w trakcie porodu może uczestniczyć mąż lub inna bliska Ci osoba.
Zestaw akcesoriów, które powinnaś zabrać ze sobą do szpitala, nie różni się specjalnie od tego, który miałabyś w torbie, rodząc naturalnie. Spakuj kosmetyki do przemywania rany, najlepsze będzie zwykłe szare mydło, koszulę do spania, staniki do karmienia, podkłady poporodowe lub chłonne podpaski.
Krwawienie tzw. odchody poporodowe będą mniejsze niż w przypadku porodu siłami natury.
Nie będzie Ci potrzebna jednorazowa bielizna. Zamiast niej spakuj wysokie majtki, które po założeniu nie będą dotykać rany po cięciu. W szpitalu zostaniesz prawdopodobnie koło 2-4 dni, tak samo, jak w przypadku porodu naturalnego.
Pamiętaj o tym, żeby zabrać oryginał kwalifikacji do operacji, kartę ciąży, dowód osobisty i badania:
Dzień przed planowanym zabiegiem zmyj lakier z paznokci. Kolor płytki to informacja dla lekarza na temat stanu Twojego krążeniu. Zadbaj o odpowiednią dietę. Przed zabiegiem jedz lekkostrawne posiłki, zrezygnuj z ciężkich smażonych i wzdymających potraw i pij dużo wody. Jeśli masz być przyjęta rano w dniu zabiegu, odstani raz zjedz i wypij nie później niż o północy.
Zostaw w domu biżuterię, zdejmij pierścionki i łańcuszki. Nie musisz się golić. Położna zrobi to przed zabiegiem.
Kiedy w wyznaczonym terminie zjawisz się w szpitalu, w pierwszej kolejności zostaniesz skierowana na badania ginekologiczne, KTG i USG. Czeka Cię również rozmowa z anestezjologiem. Przeprowadzi wywiad, dopyta o przebyte choroby i poinformuje o sposobie znieczulenia. Preparat znieczulający zostanie wprowadzony przed samym zabiegiem. Nie będziesz nic czuła, ale pozostaniesz świadoma.
Przed operacją dostaniesz jednorazową koszulę. Na zabieg nie możesz udać się we własnym ubraniu. Zostaniesz podłączona do kroplówki z płynem wieloelektrolitowym. To sposób na nawodnienie i zwiększenie objętości krwi. Założony pod kroplówkę wenflon może przydać się, jeśli niezbędne okaże się podanie leków np. antybiotyków. Zanim rozpocznie się operacja, będziesz miała założone znieczulenie podpajęczynówkowe, następnie cewnik do pęcherza moczowego. Lekarz zdezynfekuje skórę na brzuchu. Obłoży Cię serwetami operacyjnymi i zacznie cięcie.
Masz zaplanowany zabieg cesarskiego cięcia i na pewno masz wiele wątpliwości, dotyczących również połogu po nim. Czym różni się od połogu po porodzie drogami natury? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się zwykle z powodu wskazań medycznych dla ratowania życia dziecka i mamy. W naszym artykule, znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ...
Wielki dzień, gdy Twój maluszek zechce wyjść na świat, zbliża się szybko i nieubłaganie. Cieszysz się ale jednocześnie odczuwasz lęk, bo nawet jeśli jest to Twój kolejny poród, to zawsze jest to podróż w nieznane. ...
Przygotowujesz się do porodu? Zamierzasz rodzić naturalnie, ale z doświadczenia innych kobiet wiesz, że nie zawsze jest to możliwe? A może ze względu na wskazania położnicze lub pozapołożnicze masz już zaplanowany ...
Czy po cesarskim cięciu poród drogami natury jest możliwy? Jakie są przeciwwskazania, a jakie zalety takiego zakończenia następnej ciąży? Podpowiada położna Iga Wolf.