11 pytań o połóg po cesarskim cięciu

Masz zaplanowany zabieg cesarskiego cięcia i na pewno masz wiele wątpliwości, dotyczących również połogu po nim. Czym różni się od połogu po porodzie drogami natury? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. 

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

Data publikacji: 26-02-2019 Data modyfikacji: 16-04-2019

Połóg po cesarskim cięciu różni się trochę od połogu po porodzie drogami natury. Na skutek znieczulenia może boleć Cię głowa, musisz pielęgnować ranę pooperacyjną, a karmienie piersią wymaga zwykle trochę więcej starań. Poznaj szczegóły połogu po CC.

1. Jak będę się czuła po zabiegu?

Trudno jednoznacznie przewidzieć, bo wiele zależy od Twoich predyspozycji, tego, czy już rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, w jakiej byłaś formie przed zabiegiem. Znieczulenie może przynieść skutki uboczne. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym możesz odczuwać silne bóle głowy i pleców. Znieczulenie ogólne czasem skutkuje wymiotami, bólem głowy i gardła. Musisz też oczywiście liczyć się z bólem w okolicy cięcia.

2. Czy rana pooperacyjna będzie bardzo bolesna?

Na pewno, gdy znieczulenie przestanie działać, zaczniesz czuć ból w okolicy rany. Jeśli to kolejny zabieg w Twoim życiu, ból prawdopodobnie będzie mniejszy. Niektóre mamy już w kilka godzin po zabiegu wstają i czują się stosunkowo dobrze, inne cierpią niestety czasem wiele dni.

3. Jakie leki przeciwbólowe mogę przyjmować?

Po zabiegu poprzez cewnik, kroplówkę lub zastrzyk, otrzymasz leki przeciwbólowe. Później, jeśli ból będzie dokuczliwy, zgłoś się do lekarza. Dobierze leki i odpowiednią ich dawkę, szczególnie jeśli karmisz lub zamierzasz karmić piersią.

4. Jak szybko zagoi się rana po cięciu?

Połóg po cesarskim cięciu zwykle trwa dłużej niż po porodzie drogami natury. Przez pierwsze dni rana będzie boleć, a przez kilka tygodni możesz odczuwać świąd. Niestety dolegliwości bólowe mogą doskwierać nawet jeszcze wiele tygodni od zabiegu. Jeśli do zszycia rany nie zostały użyte rozpuszczalne nici, w jakiś tydzień od zabiegu będziesz musiała zgłosić się na zdjęcie szwów.

5. Jak powinnam pielęgnować ranę i bliznę po CC?

Już po trzech dniach od zabiegu możesz brać prysznic, nie należy jednak się kąpać. Rana powinna być chroniona jałowym opatrunkiem, który należy zmienić jeśli przesiąknie. Po około 1,5 miesiąca, gdy rana się zagoi, możesz zacząć stosować maści, które zapobiegają powstawaniu bliznowców i nieestetycznych blizn. W czasie połogu noś raczej luźne ubrania, bez gumki w pasie, by nie urażać rany.

6. Czy będę mogła karmić piersią?

Jak najbardziej. Rodzaj porodu nie ma tu znaczenia, bo Twój organizm przygotuje się do karmienia na długo zanim dziecko pojawi się na świecie. Bywa jednak, że proces laktacji opóźnia się. Ważne, by przystawić maluszka do piersi najszybciej jak się da. Ideałem byłby kontakt „skóra do skóry”, jednak bywa, że nie jest on możliwy ze względu na stan mamy lub noworodka. W tym wypadku łatwiej mają mamy, które nie rodziły w znieczuleniu ogólnym.

Jeśli dziecko nie jest razem z mamą i nie może w naturalny sposób rozbudzić laktacji, konieczne jest wsparcie się laktatorem. Należy odciągać nim mleko co 2-3 godziny. Jeśli dziecko musi zostać w inkubatorze ale jego stan jest stabilny, być może lekarz pozwoli na wyjmowanie go na przystawienie do piersi. Czasem już sam widok maleństwa może zdziałać cuda na rzecz laktacji.

7. Kiedy będę mogła wstać z łóżka?

Po cesarskim cięciu zaleca się jak najszybsze uruchomienie się, najlepiej już w 6-8 godzin od zabiegu. Zapytaj personel, czy Twój stan pozwala na wstanie z łóżka. Nie wstawaj sama. Zacznij od rozruszania rąk i stóp, pobudź krążenie. Kilka kroków w krótkim czasie od operacji pozwala uniknąć zatorów i zakrzepów. Postaraj się nie garbić podczas chodzenia.

8. Czy po CC także krwawi się z dróg rodnych?

Owszem. Odchody połogowe prawdopodobnie będą mniej obfite niż w przypadku porodu drogami natury. Krwawienie będzie przypominało okres i może trwać 3-4 tygodnie. Po cesarskim cięciu macica musi tak samo obkurczyć się jak po porodzie drogami natury. Może to być dość bolesne, ale skurcze świadczą o tym, że wszystko wraca do normy.

9. Jak długo trwa połóg po CC?

Czas trwania połogu w dużej mierze zależy od indywidualnych cech, zwykle jednak po zabiegu cesarskiego cięcia trwa on dłużej. Rana może dość długo się goić i kobieta po cesarce powinna bardziej się oszczędzać.

10. Czy to prawda, że szwy mogą się rozejść podczas wysiłku fizycznego?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, która polega na przecięciu powłok brzusznych, dlatego rzeczywiście istnieje ryzyko rozejścia się szwów. Przez pierwsze 5-6 tygodni od zabiegu powinnaś bardzo się oszczędzać, unikać dźwigania i czynności czy ćwiczeń, które uaktywniają mięśnie brzucha.

11. Co powinno mnie zaniepokoić w połogu po CC?

Jeśli krwawienie z dróg rodnych jest bardzo skąpe, należy zgłosić się do lekarza. Może to oznaczać, że macica nie obkurcza się prawidłowo.

Skonsultuj się także z lekarzem jeśli rana jest niepokojąco zaczerwieniona, spuchnięta, zaczęła bardziej boleć lub sączy się z niej wydzielina. Także wtedy, gdy masz gorączkę. Może to oznaczać stan zapalny i może konieczna być kuracja antybiotykowa.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi w pomieszczeniu i patrzy przez okno. Uśmiecha się. Ma długie upięte blond włosy i biało granatową bluzkę w paski. W tle widać okno, beżową ścianę, lustro i niebieskie poduszki. Czytaj więcej

11 najważniejszych pytań o cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się zwykle z powodu wskazań medycznych dla ratowania życia dziecka i mamy. W naszym artykule, znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ...

Mama opiera się plecami o poduszkę i trzyma noworodka na swojej piersi przytrzymując go ręką. Patrzy na niego i się uśmiecha. Ma na sobie białą podkoszulkę. Czytaj więcej

Ból i inne dolegliwości związane z cesarskim cięciem

Cesarskie cięcie to zabieg, który odbywa się w znieczuleniu. Czy dzięki temu poród jest zupełnie bezbolesny? Dowiedz się, jakie skutki cesarskiego cięcia odczuwa młoda mama.

Mama w szarym szlafroku opiera się o blat w kuchni. Na rękach trzyma dziecko, które do siebie przytula. Na blacie leżą miski, niebieski kubek i ekspres do kawy. Obok nich stoi lodówka. Czytaj więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży leży bokiem opierając się o oparcie kanapy. Obejmuje swój brzuch rękami. Jest przykryta szarym kocem. Pod nią leży biała poduszka. Jest ubrana w białą koszulkę. Czytaj więcej

Krwawienie w ciąży – co oznacza?

Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.

Kobieta w ciąży leży na boku na łóżku na beżowej pościeli. Jedną rękę trzyma pod głową, a drugą trzyma się za brzuch. Jest ubrana w brzoskwiniową koszulkę i niebieski sweter. Ma czerwone pomalowane paznokcie. Czytaj więcej

Jak opanować strach przed porodem

Wielkimi krokami zbliża się dzień porodu, a Ty coraz silniej odczuwasz przed nim strach? Wszystkim zaniepokojonym przyszłym mamom radzimy, jak złagodzić lęk przed rozwiązaniem.

Nasze produkty