11 najważniejszych pytań o cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się zwykle z powodu wskazań medycznych dla ratowania życia dziecka i mamy. W naszym artykule, znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przebiegu oraz przygotowań do tego zabiegu.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

1. Czy cesarskie cięcie może odbyć się na życzenie przyszłej mamy? 

W niektórych krajach istnieje możliwość wykonania cesarskiego cięcia na życzenie, jednak w Polsce zabieg ten robi się tylko i wyłącznie z powodu wskazań medycznych. Mogą to być wskazania nagłe, które pojawiły się w trakcie porodu siłami natury lub o których wiadomo już w trakcie ciąży – i w takich sytuacjach zwykle cesarka jest wcześniej zaplanowana.

2. Czy partner może Ci towarzyszyć podczas cesarki?

Jeżeli jest to planowe cięcie cesarskie i zasady w szpitalu dopuszczają tzw. rodzinne cesarskie cięcie, jest to możliwe. Jeżeli jest to nagłe cięcie cesarskie z powodu powikłań wynikłych w trakcie porodu lub regulamin szpitala nie przewiduje udziału osób trzecich na bloku operacyjnym, parter nie może Ci towarzyszyć.

3. Czy przed cesarskim cięciem można jeść?

Zgodnie z zaleceniami podczas operacji należy być na czczo co najmniej 6 godzin. Oczywiście w sytuacji, gdy decyzja o cesarskim cięciu została podjęta niespodziewanie, a ciężarna niedawno coś jadła, można wykonać cięcie. Jednak w takim przypadku należy podać przyszłej mamie odpowiednie leki oraz być może zmienić technikę znieczulenia.

4. Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, która niesie ze sobą ryzyko powikłań, w tym nawet śmierć. Oczywiście należy pamiętać, że są to sytuacje wyjątkowe, które występują niezwykle rzadko. Obecnie narzędzia, a także techniki operacyjne są bardzo nowoczesne, dzięki czemu cesarkę można uznać za operację dość bezpieczną. A wykonywana w sytuacjach nagłych, przy trudnych porodach, czasem po prostu ratuje zdrowie, a czasem nawet życie noworodka i mamy.

5. W jaki sposób robi się cięcie podczas cesarskiego cięcia?

Podczas cesarskiego cięcia stosuje się cięcie poprzeczne, pomiędzy biodrami, tuż nad spojeniem łonowym. Ma ono zwykle ok. 10-15 cm. Kiedyś wykonywano cięcie podłużne, od pępka do spojenia łonowego. Obecnie stosuje się je w sytuacji, gdy ciężarna ma już taką bliznę np. po innej operacji lub po poprzedniej cesarce wykonanej w ten sam sposób.

6. Czy za cesarskie cięcie się płaci?

W Polsce cesarskie cięcie w ramach NFZ jest za darmo i wykonuje się je tylko z powodu wskazań medycznych lub w sytuacjach zagrożenia życia dziecka lub matki.

7. Czy cesarskie cięcie wykonuje się pod narkozą?

Znieczulenie ogólne, czyli narkozę, stosuje się dość rzadko, zwykle w sytuacji, gdy wymagane jest szybkie działanie, bo życie matki lub dziecka jest zagrożone.

8. Jakie znieczulenie stosuje się podczas cesarskiego cięcia?

W trakcie cesarskiego cięcia zazwyczaj stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Wprowadza się je za pomocą cienkiego cewnika w część lędźwiową kręgosłupa. Dzięki znieczuleniu podczas zabiegu będziesz w pełni świadoma, ale nie odczujesz bólu w dolnej połowie ciała. Do tego tuż po porodzie będziesz mogła od razu zobaczyć, a nawet przytulić swoje maleństwo.

9. Jak przebiega cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie wykonuje się na sali operacyjnej. Po zastosowaniu znieczulenia na poziomie Twojej klatki piersiowej zostanie ustawiony parawanik. W ten sposób będziesz widziała lekarzy, ale bez oglądania zabiegu ze szczegółami.

Przed samą operacją Twój brzuch zostanie dokładnie umyty i obłożony sterylnymi prześcieradłami. Dopiero wtedy lekarz będzie mógł przeciąć skórę na brzuchu oraz kolejne warstwy mięśni i macicę, aby móc w miarę swobodnie wyjąć dziecko.

Noworodek zwykle od razu trafia do neonatologa, który jest obecny na sali podczas operacji. Jego zadaniem jest ocena zdrowia malucha. Dopiero, gdy uzna, że nie ma żadnych niepokojących objawów, może trafić w Twoje ramiona.

W czasie, gdy dziecko przechodzi badania, lekarze wyjmują łożysko i potem starannie zszywają macicę i pozostałe warstwy powłok brzusznych.

10. Czy przed cesarskim cięciem powinnaś się ogolić?

Przed cesarskim cięciem niezbędne jest golenie wzgórka łonowego. Aby uniknąć tego zabiegu w szpitalu, możesz zrobić to samodzielnie w domu. Jeśli masz spory brzuszek, poproś o pomoc przy depilacji swojego partnera. Należy to zrobić tuż przed operacją, maksymalnie w dniu poprzedzającym zabieg, aby zminimalizować ryzyko infekcji rany po cesarskim cięciu, przez podrażnioną skórę.

11. Czy pierwszy poród poprzez cesarskie cięcie wyklucza następny poród naturalny?

Jeśli blizna po cesarskim cięciu dobrze się zagoiła i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do porodu naturalnego, to kolejne dziecko możesz spróbować urodzić w ten sposób. Wyjątkiem jest cienka blizna po poprzednim cięciu lub tzw. docięcie macicy w kształcie litery T przy wydobyciu poprzedniego dziecka. Do porodu naturalnego po cięciu cesarskim kwalifikuje lekarz prowadzący ciążę.

Pamiętaj jednak, że lekarze zalecają, aby po cesarskim cięciu odczekać minimum rok z kolejną ciążą. W tym czasie organizm ma szansę całkowicie się zregenerować po poważnym zabiegu operacyjnym, jakim jest cesarskie cięcie.

Podobne artykuły

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży leży na niebieskiej kanapie bokiem. Jedną ręką trzyma się za głowę, a drugą za brzuch. Ma na sobie białą bluzkę i koszulę w szaro-czerwono-czarną kratkę. Czytaj więcej

8 groźnych objawów w ciąży

Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Patrzy na dorosłego. Obejmuje rękami swój brzuch. Dorosły ma niebieską koszulę. Kobieta ma białą podkoszulkę. Obok niej leży szara poduszka. Czytaj więcej

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Jedną z najczęściej występujących przyczyn porodu przedwczesnego jest niewydolność szyjki macicy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być jednak skutecznie leczona. Dowiedz się, jak.

Mama w szarym szlafroku opiera się o blat w kuchni. Na rękach trzyma dziecko, które do siebie przytula. Na blacie leżą miski, niebieski kubek i ekspres do kawy. Obok nich stoi lodówka. Czytaj więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Mama opiera się plecami o poduszkę i trzyma noworodka na swojej piersi przytrzymując go ręką. Patrzy na niego i się uśmiecha. Ma na sobie białą podkoszulkę. Czytaj więcej

Ból i inne dolegliwości związane z cesarskim cięciem

Cesarskie cięcie to zabieg, który odbywa się w znieczuleniu. Czy dzięki temu poród jest zupełnie bezbolesny? Dowiedz się, jakie skutki cesarskiego cięcia odczuwa młoda mama.

Nasze produkty