Cesarskie cięcie - prawdy i mity

Przygotowujesz się do porodu? Zamierzasz rodzić naturalnie, ale z doświadczenia innych kobiet wiesz, że nie zawsze jest to możliwe? A może ze względu na wskazania położnicze lub pozapołożnicze masz już zaplanowany termin rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie? Bez względu na to jaki rodzaj porodu planujesz, dowiedz się więcej na temat cesarskiego cięcia.

1. Po cesarskim cięciu mama nie ma mleka

MIT Niestety bardzo rozpowszechniony. Piersi i organizm kobiety przygotowują się do produkcji mleka już w czasie ciąży, a nie w chwili porodu. Oznaką tego są fizyczne zmiany piersi, które już w pierwszych tygodniach ciąży stają się nabrzmiałe, a pod koniec produkują siarę w postaci przezroczystego albo lekko żółtawego płynu pojawiającego przy ściśnięciu piersi lub samoczynnie.

Prawdą jest to, że laktacja przy cesarskim cięciu może się opóźnić. Czasami, szczególnie gdy cesarskie cięcie było z powodów medycznych po stronie dziecka i trafia ono na oddział intensywnej opieki, laktację trzeba rozbudzić, ściągając mleko ręcznie lub laktatorem.

Na początku będzie to kilka kropel - ale właśnie tyle potrzebuje dziecko, które przez kilka godzin po narodzinach czerpie z zapasów energetycznych zgromadzonych jeszcze w brzuchu mamy. Natomiast pierwsze krople siary są ważne ze względu na wzmocnienie odporności noworodka, pozwalają bowiem zasiedlić dobrymi bakteriami przełyk i układ trawienny dziecka, co jest profilaktyką chorób alergicznych i astmy.

2. Po cesarskim cięciu kontakt „skóra do skóry” nie jest możliwy

MIT Pod warunkiem, że ze względów medycznych dziecko może samodzielnie funkcjonować i nie musi trafić do inkubatora, a matka jest wybudzona ze znieczulenia ogólnego, czyli zdolna do świadomego kontaktu, lub miała znieczulenie zewnątrzoponowe, kontakt skóra do skóry jest możliwy i wskazany. Kangurowanie w takich przypadkach może pomóc w pojawieniu się laktacji a także zasiedleniu skóry dziecka przyjaznymi bakteriami.

3. Po cesarskim cięciu z następną ciążą trzeba poczekać

PRAWDA Cesarskie cięcie to operacja, następuje otwarcie brzucha - skóry, mięśni, otrzewnej i mięśnia macicy - następnie wydobycie dziecka, wyjęcie łożyska i zamknięcie - zszycie powłok brzusznych. Te same „elementy” powłok brzusznych pracują przy następnej ciąży, gdy macica się powiększa, dlatego potrzebny jest czas, by blizna po cesarskim cięciu mogła się zrosnąć. Dlatego zaleca się kolejne rozwiązanie w odstępie co najmniej 18 miesięcy od poprzedniego.

4. Gdy rozwiązanie pierwszej ciąży nastąpiło przez cesarskie cięcie, to następnego dziecka nie można urodzić naturalnie

MIT Rozwiązanie pierwszej ciąży za pomocą cesarskiego cięcia nie jest wskazaniem do operacyjnego zakończenia ciąży drugiej. Przy nacięciu poprzecznym ryzyko rozejścia się powłok brzusznych jest bardzo niewielkie. Niemniej decyzja za każdym razem jest podejmowana indywidualnie w zależności od przypadku, z naciskiem na zachęcanie kobiet do podjęcia próby porodu naturalnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy następna ciąża po cesarskim cięciu nastąpiła szybko lub gdy kobieta dwukrotnie poprzednio przechodziła przez cięcie cesarskie.

5. Istnieje niebezpieczeństwo, że szwy mogą się rozejść przy wysiłku fizycznym

PRAWDA Cesarskie cięcie to operacja i tak jak po każdej innej we wskazaniach medycznych jest nieprzemęczanie się i odpoczynek. Okresem newralgicznym jest pierwsze 5-6 tygodni po zabiegu, gdy szwy są świeże i łatwiej wtedy o rozstąpienie się zszytych powłok brzusznych. Szczególnie nie zaleca się kobietom po cesarskim cięciu dźwigania oraz podnoszenia ciężarów z podłogi w pozycji innej jak z przysiadu a także ćwiczeń fizycznych uaktywniających mięśnie brzucha.

6. Cesarskie cięcie jest korzystniejsze dla dziecka

DWIE STRONY MEDALU Rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie niesie ze sobą minimalne ryzyko zapętlenia pępowiną, niedotlenienia okołoporodowego, zwichnięcia lub złamania kości barku lub bioder, co więcej niejednokrotnie ratuje życie maleństwa, w przypadku zaburzeń tętna płodu czy nieprawidłowego, na przykład poprzecznego, ułożenia płodu. W ten sposób cesarskie cięcie chroni przed komplikacjami porodu naturalnego, które są bardzo niebezpieczne dla dziecka i których niejednokrotnie bardzo boją się rodzice.

Z drugiej strony w czasie cesarskiego cięcia następuje nagłe wyjęcie nie do końca na to przygotowanego dziecka z brzucha mamy i zmiana środowiska wodnego na gazowe, co jest dla dziecka ogromnym szokiem i stresem. W odróżnieniu od podróży przez kanał rodny, gdzie poprzez ucisk zostają aktywowane kolejne zmysły i komórki czuciowe dziecka, gdzie w sposób naturalny następuje „wyciśnięcie” płynu owodniowego z płuc dziecka oraz skolonizowanie skóry dziecka florą bakteryjną z pochwy matki, cesarskie cięcie niesie ze sobą zwiększone ryzyko niewydolności oddechowej noworodka, alergii skórnej i pokarmowej, astmy oraz problemów z integracją sensoryczną.

7. Cesarskie cięcie jest korzystniejsze dla mamy

DWIE STRONY MEDALU Cesarskie cięcie pozwala ominąć ból porodu naturalnego, daje komfort psychiczny bezpośredniego ominięcia możliwych komplikacji porodu naturalnego z niedotlenieniem spowodowanym owinięciem pępowiną włącznie.

Z drugiej strony cesarskie cięcie to poważna operacja z otwarciem brzucha, podczas której mogą wystąpić różne powikłania, np. zapaść, uszkodzenie naczyń krwionośnych w macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego lub jelit, duża utrata krwi, zakrzepica czy zakażenie rany. Ryzyko powikłań dla matki przy cesarskim cięciu jest większe niż przy porodzie naturalnym.

8. Cesarskie cięcie nie boli

MIT Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, ból pojawia się po jego zejściu. Rana na brzuchu powoduje ból przy każdym ruchu, na początku bardzo trudno jest się podnieść i usiąść. W pierwszych dniach po cesarskim cięciu każde użycie mięśni brzucha, jak śmiech, kichnięcie czy próba wypróżnienia, jest bardzo bolesne.

9. Po cesarskim cięciu kobieta dłużej dochodzi do siebie

PRAWDA Okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu jest dłuższy, kobiety dłużej cierpią ból w okolicach rany pooperacyjnej, mogą pojawić się też bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu. Poza tym mamie po cięciu cesarskim nie wolno się przemęczać i dźwigać. Warto być na to przygotowaną i zorganizować sobie pomoc w opiece nad noworodkiem.

10. Cesarskie cięcie gwarantuje komfort pożycia seksualnego po urodzeniu dziecka

MIT Choć poród naturalny zazwyczaj uszkadza narządy rodne kobiety, następują pęknięcie lub nacięcie krocza, cesarskie cięcie nie jest gwarantem udanego seksu po porodzie. Zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu następuje okres połogu, w którym współżycie jest niewskazane. Po tym okresie na libido kobiety mają wpływ różne czynniki, jak stres, zmęczenie, hormony w organizmie, karmienie piersią, potrzeba emocjonalnego wsparcia, akceptacja zmian wyglądu ciała, i nie jest prawdą, że po cesarskim cięciu w związku z brakiem mechanicznych ingerencji w okolicach krocza libido kobiety jest większe. Co więcej, czasami możemy spotkać opinie odwrotne, mówiące o tym, że poród naturalny „odblokował” lub uwrażliwił pochwę kobiety na przyszłe doznania seksualne.

Podobne artykuły

Mama leży z noworodkiem na łóżku. Jedną ręką podpiera sobie głowę, a drugą trzyma z rękę noworodka. Kobieta ma na sobie białą podkoszulkę a dziecko białą bluzkę. Czytaj więcej

Połóg po porodzie- jak sobie radzić w tym trudnym okresie

Urodziłaś! Gratulacje! Było ciężko a teraz potrzebujesz trochę czasu, by wrócić do pełni sił i zdrowia. Ten czas to połóg. Przeczytaj, co się dzieje w Twoim organizmie, na co powinnaś zwrócić uwagę i co może ...

Mama trzyma w ramionach płaczącego noworodka. Noworodek ma zaciśnięte piąstki. Mama ma niebieską koszulkę. Czytaj więcej

9 zalet porodu drogami natury

Przekonujemy, że naturalny sposób przyjścia dziecka na świat ma wiele zalet nie do przecenienia tak dla malucha, jak i dla mamy.

Kobieta w ciąży leży na łóżku w szpitalu. Leży w białej pościeli. Opiera się o biała poduszkę. Ma na sobie biała koszulę. Obejmuję rękami swój brzuch. Czytaj więcej

Poród drogami natury po przebytym cięciu cesarskim

Czy po cesarskim cięciu poród drogami natury jest możliwy? Jakie są przeciwwskazania, a jakie zalety takiego zakończenia następnej ciąży? Podpowiada położna Iga Wolf.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Patrzy na dorosłego. Obejmuje rękami swój brzuch. Dorosły ma niebieską koszulę. Kobieta ma białą podkoszulkę. Obok niej leży szara poduszka. Czytaj więcej

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Jedną z najczęściej występujących przyczyn porodu przedwczesnego jest niewydolność szyjki macicy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być jednak skutecznie leczona. Dowiedz się, jak.

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Nasze produkty

E.Siwek, jeśli nie byłaś u lekarza to polecam się skonsultować. Niech zrobi usg, sprawdzi bliznę itd. Czucia dość długo nie miałam, ból też był dość długo, no ale nie 5 miesięcy... Dora, życzę Ci ogromnie porodu naturalnego :)
magros
Ja rodziłam dwoje dzieci naturalnie i nie zdecydowałabym się na cesarkę bez wskazań medycznych.Cesarskie cięcie to operacja,(która wiąże się z możliwością wystąpienia komplikacji) i nikt mi nie powie że jest lepsze niż naturalny poród.Podziwiam kobie...
dora_s24
Ę. Siwak a byłaś u lekarza? 5 miesięcy po porodzie nie powinnaś czuć już bólu. Może warto to sprawdzić?
Kasia.S.