Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to niezwykle poważna decyzja. Lekarz, na którego się zdecydujesz, będzie się opiekował Tobą i Twoim maleństwem przez prawie 9 miesięcy. Będzie pierwszą pomocą w przypadku pytań, problemów i powikłań. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak rozpocząć poszukiwania dobrego lekarza, jakimi kryteriami kierować się przy jego ocenie oraz na co zwrócić uwagę, gdy już będziesz u niego na wizycie.

Lekarz - prywatnie czy państwowo?

Najpierw czeka Cię decyzja, czy będzie to lekarz przyjmujący w ramach NFZ czy w gabinecie prywatnym. Większość kobiet decyduje się na prowadzenie ciąży przez lekarza przyjmującego prywatnie ze względu na dogodne terminy przyjęć i fakt, że podczas prywatnych wizyt wielu lekarzy jest bardziej życzliwych i ma więcej czasu dla swoich pacjentek. Zgodnie z zasadą dobrze zarabiam to mi się nie spieszy. Lekarze w prywatnych gabinetach też bardziej skorzy są do przekazywania pacjentkom swojego numeru telefonu.

Jednak nie jest to reguła i wiele zależy od indywidualnego podejścia ginekologa do przyszłej mamy. Dlatego jeśli nie wiesz, czy zainwestować w wizytę w prywatnym gabinecie, zapisz się najpierw do lekarza w przychodni. Może się okazać, że trafisz w bardzo dobre ręce.

Zaufaj opiniom

Pierwszym krokiem do znalezienia zaufanego specjalisty jest wywiad wśród rodziny, przyjaciół i zaprzyjaźnionych mam z forum. Jeśli lekarz jest profesjonalistą, a zarazem troskliwie opiekuje się pacjentkami, one chętnie potem polecają go innym przyszłym mamom. Zapytaj znajomej, która rekomenduje ginekologa, za co go ceni i dlaczego jest wart wybrania właśnie jego.

Możesz sprawdzić opinie o lekarzu na znanych portalach zawierających opinie pacjentów, np. na www.rankinglekarzy.pl Na tego typu serwisach możesz się również umówić na wizytę do wybranego przez siebie specjalisty, a także pozostawić o nim opinię. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie opinie mogą być prawdziwe i nie każdy kieruje się identycznymi kryteriami w ocenie lekarza. Dla jednych ten sam specjalista może wydawać się oschły, a dla drugich po prostu konkretny i rzeczowy.

Sprawdź, gdzie lekarz pracuje

Jeśli lekarz prowadzący pracuje w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić jest to niepodważalna zaleta. Będzie mógł Ci opowiedzieć, jak wygląda poród w tej placówce szpitalnej oraz otoczy opieką na oddziale, jeśli pojawią się wcześniej komplikacje. Może też polecić Ci inny szpital, który zna.

W niektórych szpitalach zezwalają na poród z lekarzem, który w danej placówce nie pracuje. Jeśli zależy Ci, aby ginekolog prowadzący ciąże odbierał poród, porozmawiaj z nim o tym i zapytaj czy jest taka możliwość.

Przygotuj się na pierwszą wizytę

Zapisz się w dogodnym dla Ciebie terminie. Zrób listę wszystkich pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Ginekolog powinien na wszystkie odpowiedzieć lub poinformować, że z danych względów nie potrafi udzielić odpowiedzi. Cechą dobrego lekarza jest umiejętność uspokojenia i rozwiania obaw pacjentki, a nie pokazywanie, że przesadza.

Sprawdź, czy wizyty odbywają się o czasie

Wizyty kobiet w ciąży trwają dłużej niż standardowe wizyty ginekologiczne i może się zdarzyć, że będziesz musiała kwadrans dłużej poczekać. Jednak zdarzają się gabinety ginekologiczne, gdzie nie ma zapisów i lekarz przyjmuje od danej godziny na zasadzie pierwszeństwa pacjentek. To powoduje, że trzeba czekać na wizytę nawet 2 godziny. W ciąży, gdzie samopoczucie nie zawsze jest dobre, to kłopotliwe. Zwróć uwagę na to, ile czasu planowo trwa wizyta. Powinna wynosić 15-20 minut.

Podczas pierwszej wizyty przyjrzyj się, czy lekarz:

  • wnikliwie sprawdza sytuację i stan zdrowia pacjentki

Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad, nie tylko zapytać o datę ostatniej miesiączki, ale również o przebyte choroby, zabiegi, operacje, styl życia, stanowisko pracy, czy nie masz nałogów. Powinien również przekazać Ci wskazówki na temat diety i tego, co wolno, a czego nie wolno w ciąży.

  • wykazuje się empatią, delikatnością i troską

Twój ginekolog będzie czuwał nad Tobą i rozwojem Twojego maleństwa przez całą ciążę. Dlatego ważne jest byś podczas wizyt czuła się komfortowo. Niektórzy lekarze są początkowo szorstcy przy pierwszym kontakcie, ale już podczas kolejnych wizyt zaznajamiają się z pacjentką i stają się bardziej otwarci i opiekuńczy. Jednak, jeśli wyczuwasz, że lekarz jest niesympatyczny, niedelikatny podczas badania, poucza Cię i krytykuje, lepiej go zmień na innego.

  • jest doświadczony

Fachowość i wiedza lekarza to podstawa zaufania. A zaufanie jest bardzo potrzebne, bowiem powierzasz trosce lekarza swój najcenniejszy skarb – zdrowie swoje i dziecka. Dlatego jeśli czujesz, że lekarz nie potrafi odpowiedzieć na wiele z twoich pytań natury medycznej, wybierz lekarza bardziej doświadczonego.

  • jest kulturalny

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób zwraca się do Ciebie lekarz. Jeśli uważasz, że jest zbyt poufały lub pozwala sobie na dowcipy, które Ci nie odpowiadają, wybierz kogoś taktownego i delikatnego w obyciu.

Ważny jest dobry kontakt i jasny przekaz w obie strony

  • przekazuje informacje w zrozumiały sposób

Lekarza powinien w prosty przystępny sposób informować pacjentkę o swoich obserwacjach, spostrzeżeniach, tłumaczyć wyniki badań, odpowiadać na wszystkie pytania i wątpliwości pacjentki. Jeśli samodzielnie wykonuje badania, powinien przekazać Ci, co w danej chwili robi i widzi. Dla wielu kobiet stresujące jest badanie, podczas którego lekarz z marsową miną ogląda podczas USG płód i nic nie mówi. Wtedy często zaczynają się martwić, że maleństwo nie rozwija się prawidłowo. Przed lub podczas badania poproś więc lekarza, by przekazywał Ci informacje, co widzi i czy wszystko jest w ciążą w porządku. 

  • jest ginekologiem do zadań specjalnych

Jeśli miałaś trudności z zajściem w ciążę, poroniłaś, miałaś trudności z donoszeniem poprzedniej ciąży lub przewlekle chorujesz np. na cukrzycę lub chorobę tarczycy, wybierz ginekologa, który specjalizuje się w prowadzeniu ciąży podwyższonego ryzyka. Możesz podpytać koleżanek i znajomych forumowiczek o zaufanego specjalistę w Twoim mieście, a następnie sprawdzić opinię o lekarzach w rankingach lekarzy w Internecie.

Niezwykle istotne jest przekazanie w wywiadzie wszystkich szczegółowych informacji na temat Twojego stanu zdrowia. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jakie dodatkowe badania są konieczne w Twoim przypadku.

  • przeprowadza regularne badania

Wyznacznikiem prawidłowo przebiegającej ciąży są obserwacje pacjentki podczas wizyty ginekologicznej oraz wyniki badań. Lekarz powinien na wizycie zmierzyć Ci tętno, skontrolować wagę, dokonać oglądu narządów rodnych, ocenić stan szyjki macicy. Regularnie powinien zlecać lub wykonywać USG płodu, zlecać badania krwi, moczu oraz hormonów tarczycy. W Kalendarzu badań w ciąży” przygotowanym zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego znajdziesz wykaz badań, jakie powinny być przeprowadzone podczas kolejnych wizyt ginekologicznych.

Między 11-14. tygodniem ciąży PTG zaleca przeprowadzenie testu PAPPA-A, czyli nieinwazyjnego badania prenatalnego określającego prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń u dziecka. Obejmuje ono sprawdzenie przezierności karkowej dziecka (podczas badania USG) oraz badanie krwi. Jednak nie każdy lekarz daje skierowanie na to badanie. Z odmową wypisania skierowania możesz spotkać się z ginekologiem, który podpisał Deklarację Wiary. Wiąże się to z obawą, że pacjentka przerwie ciążę po otrzymaniu nieprawidłowych wyników. Listę nazwisk lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary znajdziesz na stronie: www.deklaracja-wiary.pl.

  • czy można się z nim skontaktować w razie pytań i problemów

Podczas ciąży mogą zdarzyć się sytuacje, w których pilnie będziesz potrzebować skonsultować się z lekarzem. Dlatego dobry, troskliwy lekarz przekazuje swój numer telefonu komórkowego na wypadek nagłych problemów i pytań. Zwróć uwagę także na to, czy będzie odbierać telefon lub tego samego dnia oddzwaniać, gdy do niego zadzwonisz. 

Podobne artykuły

Kobieta siedzi ze skrzyżowanymi nogami na szarym dywanie i pakuje biało-niebieską koszulkę w paski do walizki. Ma na sobie szare spodnie i niebieską bluzkę. W walizce leżą dziecięce ubrania, niebieskie buciki i ręcznik. Czytaj więcej

Lista rzeczy do szpitala na poród

Przygotowujesz się do porodu? Przygotuj listę rzeczy niezbędnych do szpitala na poród. Podpowiadamy co powinno się znaleźć w Twojej torbie do szpitala.

Kobieta w ciąży siedzi na białym łóżku. Trzyma się rękami za brzuch. Ma na sobie białą koszulkę i niebieską koszulę. Patrzy się na lekarza, który stoi przy łóżku i zapisuje coś na kartce. Kartka leży na czarnej desce. Lekarz się uśmiecha. Czytaj więcej

Kalendarz badań w ciąży

Zadbaj o zdrowie swoje i rozwijającego się w Tobie maleństwa. Zapoznaj się z listą badań ciążowych rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Kobieta w ciąży siedzi na białej kanapy i trzyma ręką na oparciu. Na oparciu stoi biały kubek. Kobieta rozmawia z inną kobietą zwróconą do niej przodem. Kobieta ma fioletową bluzkę. Czytaj więcej

Kim jest doula i jakie są jej kompetencje?

W czasie porodu oraz w pierwszych dniach po nim rodzącej kobiecie niezwykle potrzebne jest emocjonalne wsparcie i praktyczne wskazówki. To właśnie oferuje doula – opiekunka. Przeczytaj, kim jest i na czym polega rola ...

Kobieta w ciąży siedzi na białej kanapie i patrzy się w obiektyw. Uśmiecha się. Obejmuje brzuch rękami. Po obu stronach kanapy leżą poduszki. Czytaj więcej

Plan porodu - jak go stworzyć

Wzór planu porodu - zbliża się planowany termin Twojego porodu? Przygotuj się dobrze do tej wyczekiwanej chwili. Podpowiadamy, dlaczego warto i jak napisać dobrze plan porodu.

Kobieta leży na łóżku w szpitalu. Jest przykryta białym prześcieradłem. Ma odkryty brzuch. Trzyma się za brzuch obiema rękami. Ma na sobie niebieską koszulę szpitalną. Wypuszcza powietrze ustami. Obok łóżka stoi szafka nocna ze szklankami i kwiatami. Czytaj więcej

Gdzie rodzić? Wybieramy szpital

Wielki dzień, gdy Twój maluszek zechce wyjść na świat, zbliża się szybko i nieubłaganie. Cieszysz się ale jednocześnie odczuwasz lęk, bo nawet jeśli jest to Twój kolejny poród, to zawsze jest to podróż w nieznane. ...

Mama trzyma nagiego noworodka w ramionach. Czytaj więcej

7 zasad, których warto przestrzegać na sali poporodowej

Po porodzie razem z maleństwem zostaniecie jeszcze co najmniej 2 – 3 dni w szpitalu. Czas ten spędzicie na sali poporodowej, którą najprawdopodobniej będziecie dzielić z jeszcze jedną mamą i jej dzieckiem. Na co ...

Nasze produkty

Ja akurat prywatnie nie chodziłam tylko na fundusz. Chodzenie na fundusz wcale nie musi oznaczac ze lekarz jest kiepski, wręcz przeciwnie. Lekarze którzy pracują w przychodniach maja często o wiele większą wiedzę, bo mają więcej pacjentek, więcej...
manndarynka
Sama równiez chętnie chodziłabym na fundusz jednak prawda jest taka, ze niewielu jest ginekologów na fundusz z powołania i szczerze powiedziawszy to nie trafilam nigdy na takiego ( a na kilka wizyt na fundusz do tej pory się udałam). Chodziłam do g...
zderia
Ciężko jest znaleźć kompetentnego lekarza, przynajmniej w mojej okolicy tak jest. Ja do mojej gin trafiłam jeszcze przed ciążą, po pierwszej wizycie już wiedziałam że to ona będzie prowadzić moją przyszłą ciąże. Cenię ją za to że cały czas się szkoli...
neska