Ciąża to wspaniałe przeżycie, ale też spory wysiłek dla organizmu, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Choć w ciążę można zajść bez przygotowania to odpowiednie praktyki i świadome podejście mogą zwiększyć szansę na zapłodnienie i sprawić, że ciąża będzie spokojniejsza. Jeśli właśnie podjęliście decyzję i myślicie o powiększeniu rodziny - nie zwlekaj, wprowadź zmiany już dziś! Od czego zacząć przygotowania?
W opracowaniu jadłospisu może pomóc dietetyk. Prawidłowe menu jest ważne, bo maluszek w pierwszych tygodniach pobiera potrzebne pierwiastki od matki. Im lepiej zbilansowana dieta przed ciążą, tym więcej potrzebnych zasobów będzie w organizmie mamy w ciąży.
Planując ciążę zrezygnuj z tłustego jedzenia i fast-foodów bo są mało wartościowe, a także z diet odchudzających, bo te z kolei pozbawiają potrzebnych składników mineralnych.
Zarówno nadwaga, jak i niedowaga nie są zdrowe. Zanim zaczniecie starać się o dziecko spróbuj unormować ciężar ciała. Kluczem do optymalizacji wagi powinien być racjonalny jadłospis, oparty na zasadach zdrowego odżywiania. Zapomnij o wyniszczających dietach. Jedz zdrowo, dostarczając odpowiednią ilości kalorii.
Choć witaminy to samo zdrowie i powinnaś jeść produkty zawierające ich duże ilości, zanim sięgniesz po suplementy, skonsultuj się z lekarzem. Nadmiar witamin, a w szczególności witaminy A, nie jest dobry dla rozwijającego się dziecka.
Przygotowując się do ciąży powinnaś natomiast suplementować witaminę B9 czyli kwas foliowy. Organizm nie potrafi go wytworzyć – pomagają bakterie jelitowe, a jego niedobór może skutkować wadami cewy nerwowej u dziecka. I choć kwas foliowy znajduje się w wielu produktach ( w sałacie, brokułach, brukselce, burakach, szpinaku, orzechach, fasoli czy rybach) jego ilości są zwykle niewystarczające. Bez względu na spożywane pokarmy powinnaś przyjmować go w tabletkach. Skonsultuj z lekarzem jaka dawka będzie odpowiednia dla Ciebie.
Przed zajściem w ciążę wybierz się na wizytę do ginekologa. Badania przed planowaną ciążą obejmują badanie cytologiczne, aby wykluczyć ewentualne zmiany w szyjce macicy oraz USG piersi i narządu rodnego, by sprawdzić jego stan i wykryć guzki czy torbiele. Ginekolog sprawdzi też stan Twojej pochwy, żeby wykluczyć lub wyleczyć możliwe zapalenia grzybicze czy bakteryjne.
Badania przed planowaną ciążą powinny też dotyczyć ewentualnej obecności wirusa choroby zakaźnej. Jeżeli do tej pory omijałaś niektóre szczepienia, czas to zmienić. Zbadaj się w kierunku:
Taka profilaktyka pozwoli Ci i partnerowi zadbać o zdrowie, a w razie komplikacji podjąć odpowiednie leczenie.
Zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj o zęby. Chociaż w ciąży można je leczyć, nie wszystkie zabiegi są wskazane na poszczególnych jej etapach. W dodatku ciężarne są bardziej podatne na zmiany próchnicze i choroby przyzębia. Niewyleczone zmiany mogą być przyczyną zakażeń - jeśli drobnoustroje dostaną się do krwiobiegu mamy, przejdą też do łożyska.
Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Jeśli byłaś aktywna fizycznie do tej pory, będzie Ci łatwiej. Jeśli nie ćwiczyłaś zacznij od spacerów i delikatnych ćwiczeń. Sprawdź, czy kluby sportowe w Twojej okolicy organizują zajęć fitness dla przyszłych mam. Jeśli ciąża będzie przebiegać prawidłowo, będziesz mogła kontynuować zajęcia ćwicząc z brzuszkiem. Utrzymywanie sprawności fizycznej ułatwi poród i późniejszy powrót do formy.
Powinnaś z nich zrezygnować. Palenie i nadużywanie alkoholu są niewskazane w ogóle, a przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania wręcz zabronione. Używki wpływają na płodność, zwiększają ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i wad rozwojowych u dziecka.
konsultacja: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Jeśli zaczynasz starania o maluszka i zastanawiasz się jak przygotować się do ciąży, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach: prawidłowej diecie, kontrolowaniu wagi, wizytach u dentysty, odpowiedniej dawce ruchu i rezygnacji z palenia i nadużywania alkoholu. Jeśli masz wątpliwości, czy odpowiednio dbasz o zdrowie, udaj się do specjalisty ginekologa oraz dietetyka, którzy przeprowadzą wywiad, zbadają organizm i podpowiedzą Ci, jak najlepiej przygotować się do ciąży.
Za chwilę Twój maluszek pojawi się świecie. Chciałabyś dać mu wszystko co najlepsze i wskazane. Podpowiemy Ci, jak skompletować wyprawkę, by z dbałością o racjonalność i kieszeń, zapewnić maleństwu wszystko, ...
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Ciało się zmienia, wymaga specjalnego traktowania. Jednak nie wszystko, co w tym czasie usłyszysz wśród zaleceń lub nakazów, jest prawdą. Rozprawiamy się z mitami o urodzie ...
Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.
Uzgodniłaś z lekarzem prowadzącym wspomaganie diety suplementacją witamin i minerałów, a teraz stoisz przed apteczną półką z preparatami dla przyszłych mam i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. ...
Zajście w ciążę to dobry moment, żeby zacząć o siebie dbać i zmienić styl odżywiania. Spożywanie różnorodnych i wartościowych posiłków zapewni dobry start Twojemu dziecku, a i Tobie przyniesie korzyści. Na ...