Ból zęba to duży dyskomfort, a dla przyszłej mamy dodatkowy stres. Jak leczyć zęby w ciąży? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
#Czy ciąża ma wpływ na stan zębów?
#Czy dieta wpływa na stan uzębienia?
O zęby należy dbać zawsze. Tym bardziej w ciąży. Próchnica może zaszkodzić zarówno Tobie, jak i maleństwu. Szczególnie jeśli jest zaawansowana i dotyka miazgi zęba. Tworzy się wówczas otwarta rana, która powoduje wysiew bakterii. Drobnoustroje dostają się do krwiobiegu mamy i tym samym do łożyska.
Jeśli planujesz ciążę, sprawdź stan swojego uzębienia. Wylecz wszystko, co tego wymaga i usuń kamień nazębny, bo przyczynia się do powstawania próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Nie zwlekaj z wizytą u dentysty nawet, jeśli niepokojące objawy zauważysz, będąc już w ciąży. Im szybciej udasz się do stomatologa, tym lepiej.
W organizmie przyszłej mamy zachodzą zmiany. Zmienia się poziom hormonów, wzrasta poziom progesteronu i estrogenu, zmienia się pH śliny, kwasy żołądkowe niszczą szkliwo. Wszystko to wpływa na stan jamy ustnej u ciężarnej, powodując:
Ważna jest profilaktyka. Szczotkuj zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Kup miękką szczoteczkę, która nie podrażni dziąseł. Jeśli męczą Cię wymioty, płucz zęby po każdej wizycie w toalecie i szczotkuj je, nie później niż pół godziny później. W ten sposób uchronisz zęby przed erozją szkliwa. Używaj nici dentystycznej i bezalkoholowych płukanek do zębów. Oczyszczaj powierzchnię języka, bo nalot, który się na nim gromadzi, zawiera złuszczone komórki i drobnoustroje. Na kontrolną wizytę do dentysty powinnaś udać się trzy razy, po jednym w każdym trymestrze ciąży.
Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana i zdrowa. Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w białko, wapń, fluor, fosfor i witaminy.
Zrezygnuj z podjadania między posiłkami i w nocy, bo to prowadzi do odkładania płytki nazębnej i spadku poziomu pH w jamie ustnej. Zrezygnuj ze słodyczy, cukier zastąp ksylitolem, nie kupuj soków owocowych i słodkich napojów gazowanych. Ogórki kiszone zamień na inne warzywo, bo tak jak cukier niszczą szkliwo.
Leczenie próchnicy jest wskazane na każdym etapie ciąży. Stan zapalny zęba nie tylko niekorzystnie wpływa na zdrowie mamy i dziecka, ale może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu.
Jest to bezpieczny zabieg zarówno dla dziecka jak i mamy. Pozwala zniwelować stan zapalny zęba i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Promienie rentgenowskie mogą uszkodzić rozwijający się płód. Jeśli nie masz wyjścia i stomatolog uzna, że prześwietlenie jest konieczne, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności.
Stomatolog wykona zdjęcie małoobrazkowe. Na brzuch położy Ci ołowiany fartuch, a na szyję włoży kołnierz ochronny. W niektórych gabinetach stomatologicznych, zamiast zdjęcia rentgenowskiego, istnieje możliwość, wykonania cyfrowej wizualizacji zęba. Sprawdź, czy Twój gabinet oferuje takie rozwiązanie.
To zabieg estetyczny. Wykonanie go nie wpływa na zdrowie, w dodatku preparaty używane do wybielania mogą wpłynąć na płód. Dlatego lepiej odłóż go na później.
Lepiej przełożyć je na okres po porodzie. W trakcie ciąży Twoje dziąsła są rozpulchnione i mogą krwawić.
Jeśli nosiłaś aparat korygujący zanim zaszłaś w ciążę, spokojnie możesz kontynuować leczenie. Noszenie aparatu nie zaszkodzi ani Tobie ani dziecku. Nie zaczynaj jednak w tym czasie leczenia ortodontycznego. Twoje zęby są słabsze, a mdłości i wymioty mogą oddziaływać na aparat.
Nie czekaj z usunięciem zęba do porodu. Infekcja może osłabić Ciebie i dziecko.
Jeśli dentysta uzna, że to konieczne nie zwlekaj. Zabieg odkładany na później będzie skutkował pogłębianiem się stanu zapalnego, który w efekcie z miazgi zęba może przenieść się na cały organizm.
Leczenie kanałowe najlepiej wykonać w późniejszym etapie ciąży. W pierwszym trymestrze wykonuje się je tylko w pilnych przypadkach. Wybierz gabinet wyposażony w mikroskop endodontyczny lub elektroniczny endometr. Zniwelujesz ryzyko dzięki temu, że nie będziesz musiała dodatkowo wykonać zdjęcia rentgenowskiego, wymaganego zwykle przed wykonaniem leczenia kanałowego.
Leczenie zęba bywa bolesne. Zanim poprosisz o znieczulenie, poinformuj dentystę o ciąży. Nie jest ona przeciwwskazaniem do podania znieczulenia, stomatolog musi jednak o niej wiedzieć, aby odpowiednio dobrać środek. Najlepsze dla przyszłych mam są preparaty zawierające artykainę. Używa się ich do wykonania znieczulenia miejscowego. Należy unikać preparatów, które działają obkurczająco na naczynia krwionośne, jak: adrenaliny, noradrenaliny i epinefryny, aby uniknąć ryzyka niedokrwienia mięśnia macicy. W pierwszym trymestrze nie zaleca się również stosowania podtlenku azotu, bo zwiększa ryzyko poronienia.
Nie rezygnuj ze znieczulenia, jeśli boisz się wizyty u dentysty. Stres i ból mogą negatywnie wpłynąć na maleństwo!
Ból zęba to duży dyskomfort. Aby go zniwelować niezbędne są leki. W ciąży przez dziewięć miesięcy możesz bezpiecznie przyjmować paracetamol. Nigdy jednak nie nadużywaj leków! Zanim zażyjesz tabletki, poradź się stomatologa. Tym bardziej, że ból zęba, to często sygnał, że dzieje się coś złego i potrzebna jest większa interwencja np. założenie antybiotyku na ząb.
Jedną z częstych przypadłości ciążowych są bóle głowy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla mamy ani dziecka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Poznaj nasze sposoby na ból głowy w ciąży.
Na cukrzycę ciążową możesz zachorować nawet, jeśli przed zajściem w ciążę nie miałaś problemów z poziomem cukru. Choć zazwyczaj po urodzeniu dziecka cukrzyca ciążowa przechodzi samoistnie, w trakcie trwania ...
Jeśli czujesz mrowienie w nogach i uczucie słabości, boli Cię dolny odcinek pleców, a ból promieniuje przez pośladki i nogi aż po stopy, to może być atak rwy kulszowej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, czym ...
Łożysko to organ niezbędny do rozwoju i życia płodu w ciele przyszłej mamy. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jak powinno. Jakiego rodzaju kłopoty może sprawiać łożysko?
Większość chorób, na które może zapaść przyszła mama, jest zupełnie bezpiecznych dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Jednak niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Przeczytaj, jak się ...