III trymestr ciąży

Dziecko intensywnie rośnie, a Twój brzuch robi się coraz większy. Ostatnie tygodnie ciąży to czas, w którym organizm przygotowuje się do porodu, a maluch do przyjścia na świat. Podpowiadamy, co czeka przyszłą mamę w końcówce ciąży i jak zmienia się dziecko przed narodzinami.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

Powiększający się brzuch zacznie utrudniać wykonywanie najprostszych czynności, jeśli więc nie skompletowałaś wyprawki, zrób to teraz, bo z każdym dniem będzie Ci trudniej. Początek III trymestru to dobry moment na zakup wózka, fotelika samochodowego i przygotowanie dziecięcego pokoju.

Końcówka ciąży to czas silnych emocji. Będziesz odczuwać radość i strach w związku ze zbliżającym się porodem. Fizyczne zmęczenie i pojawiające się nieregularne skurcze będą Ci teraz towarzyszyły aż do rozwiązania.

Zmiany w organizmie mamy

VII miesiąc ciąży

28 tydzień – Powiększająca się macica zacznie uciskać dolne partie żeber, rozszerzając je. Będziesz odczuwała związany z tym dyskomfort. Coraz trudniej będzie Ci znaleźć wygodną pozycję do spania i wypoczynku.

29 tydzień – Łapiesz zadyszkę? To normalne, jesteś sporo cięższa i ruch wymaga większego wysiłku. Aby maluch w brzuchu oddychał, Twoje płuca muszą absorbować dodatkowe 20 % tlenu i wydychać więcej dwutlenku węgla. Twoje serce pracuje intensywniej, możesz odczuwać jego kołatanie.

30 tydzień – Na nogach mogą pojawić się niebieskie pajączki i żylaki. Skarży się na nie większość ciężarnych. Nogi staną się cięższe, pojawią się skurcze i obrzęki. Ćwicz, aby złagodzić dolegliwości. Odpoczywaj unosząc nogi w górę, wprowadź suplementację magnezu.

31 tydzień – Pępek zmieni kształt. Rozciągnie się i zacznie lekko wystawać. Po porodzie wróci do naturalnego wyglądu. Jesteś rozkojarzona i nie możesz się skoncentrować? Silne emocje, zmęczenie i hormony mogą utrudniać skupienie.

VIII miesiąc ciąży

32 tydzień – Twoja waga wciąż rośnie a macica podnosi się. W tym czasie znajduje się na wysokości ok. 12 cm powyżej pępka. Może męczyć Cię zgaga.

33 tydzień – Dziecko zmienia położenie ustawiając się głową w dół w pozycji „do wyjścia”. Nowa pozycja ułatwi Ci oddychanie i trawienie.

34 tydzień – Jeśli puchną Ci stopy i dłonie to znak, że w organizmie zatrzymuje się woda. Staraj się odpoczywać w pozycji leżącej, nie noś obcisłych ubrań, nie stój i nie siedź zbyt długo w jednej pozycji. Jeśli opuchlizna nie znika po nocnym wypoczynku i czujesz, że rozchodzi się po całym ciele, nie bagatelizuj problemu. Choć obrzęki w ciąży są normalne, mogą też świadczyć o patologii. Poinformuj o nich lekarza na najbliższej wizycie. Łożysko osiągnęło pełną dojrzałość.

35-36 tydzień – Możesz odczuwać lekki ból w okolicach miednicy, na skutek rozluźnienia spojenia łonowego. Powoduje je mechaniczny ucisk coraz cięższego dziecka oraz hormon relaksyny, którego zadaniem jest przygotowanie miednicy do porodu. Szybko przybierasz na wadze. Twoje piersi stają się cięższe, a brodawki sutkowe powiększają się.

IX miesiąc ciąży

37 tydzień – Napinająca się macica w odstępach ok. 30 sekund to skurcze przepowiadające. Będą się pojawiać aż do porodu.

38 tydzień – Ciąża daje się we znaki. Możesz mieć problemy ze snem. Układ krążenia pracuje ze zdwojoną siłą, wywołując na twarzy rumieńce. Twoja waga powinna się ustabilizować. Odejście czopa śluzowego świadczy o zbliżającym się porodzie.

39 tydzień – Z każdym dniem emocje związane ze zbliżającym się rozwiązaniem są silniejsze. Lekkie podenerwowanie i napięcie potęguje stan oczekiwania.

40 tydzień – Poród może nastąpić w każdej chwili. Jeśli poczujesz skurcze co kilka minut, które będą się nasilały lub odejdą Ci wody płodowe, jedź do szpitala. Zaczęło się, Twoje dziecko niedługo będzie na świecie.

Badania w III trymestrze ciąży

Wykonuj je regularnie nawet, jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacjiW ostatnich trzech miesiącach czekają Cię:

 • badanie ginekologiczne;

 • morfologia krwi;

 • badania ogólne moczu;

 • ocena wysokości dna macicy;

 • ph wydzieliny z pochwy i badanie czystości pochwy;

 • posiew z dróg rodnych i odbytu w kierunku GBS

 • badanie cytologiczne, jeśli wcześniej nie było wykonane;

 • badanie w kierunku antygenu HBs, HIV, kiły, wirusowego zapalenia wątroby typu C;

 • w przypadku ujemnego czynnika Rh badanie przeciwciał Rh;

 • powtórne badanie przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii;

 • co najmniej jedno USG.

Po terminie porodu, co 2-3 dni:

 • badanie KTG;

 • USG;

 • badanie ginekologiczne.

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

W ostatnim trymestrze dziecko intensywnie przybiera nawadze. Pod koniec 27 tygodnia waży ok. 1,25 kg i mierzy 26 cm. W 40. tygodniu urośnie do ok. 48-52 cm a jego masa nawet się potroi.

27-29 tydzień – Dziecko intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową. Ma coraz mniej miejsca, w dalszym ciągu może jednak kopać i napierać na brzuch. Głowa staje się bardziej proporcjonalna, maluch jest wrażliwy na światło, słyszy, czuje smaki i zapachy.

30–33 tydzień – Z ciała znika meszek, na głowie pojawiają się kosmyki włosów, rosną paznokcie, twardnieje szkielet, dziecko zmienia pozycję układając się główką w dół. Maluch często otwiera oczy i potrafi obracać główką na boki.

34-35 tydzień - Maluch rozwija się wolniej. Wygląda już jak noworodek, jest duży i coraz ciężej swobodnie mu się poruszać. Urodzony w tym czasie, choć w dalszym ciągu przedwcześnie, nie miałby większych problemów z przystosowaniem się do środowiska poza brzuchem mamy. Płuca są dojrzałe.

36-40 tydzień – W jelitach dziecka gromadzi się smółka. Zostanie wydalona w pierwszych dobach życia. Zmniejsza się ilość płynu owodniowego. Płuca dziecka dojrzewają i jest ono w stanie samodzielnie oddychać, poza brzuchem matki. Maluch z końcem III trymestru jest przygotowany do przyjścia na świat.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie z brązowymi i białymi poduszkami i czyta książkę. Lewą ręką trzyma książkę a prawą podkoszulkę, która jest podwinięta tak, że odsłania brzuch. Ma na sobie szarą podkoszulkę i okulary. Na ramionach wisi jej szary koc. Czytaj więcej

Karta ciąży bez tajemnic

Karta ciąży to dokument, który dostaniesz u ginekologa, gdy potwierdzi ciążę. Przez kolejne miesiące, aż do urodzenia dziecka, lekarz będzie zapisywał w niej wyniki badań i informacje o stanie Twojego zdrowia.

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Patrzy na dorosłego. Obejmuje rękami swój brzuch. Dorosły ma niebieską koszulę. Kobieta ma białą podkoszulkę. Obok niej leży szara poduszka. Czytaj więcej

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Jedną z najczęściej występujących przyczyn porodu przedwczesnego jest niewydolność szyjki macicy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być jednak skutecznie leczona. Dowiedz się, jak.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Jedną ręką przytrzymuje otwartą książkę, którą trzyma na udach. A drugą trzyma brzuch. Ma na sobie niebieskie jeansy i białą koszulę. Kobieta nosi okulary i uśmiecha się do aparatu. Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

Czytaj więcej

Czego nie wolno w ciąży

Nie wolno przejść pod drabiną, bo to grozi zbyt niską wagą urodzeniową dziecka. Nie wolno nosić korali, bo maluch udusi się pępowiną. W te dawne mity mało kto dzisiaj wierzy. Niestety, ich miejsce zajmują nowe. ...

Kobieta w ciąży leży w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch rękami. Jest ubrana w jasnoniebieską koszulkę w białe paski. Lekarz stoi nachyla się nad nią i pokazuje jej coś na kartce. Kartka leży na czarnej desce, którą trzyma lekarz. Lekarz ma kitel i stetoskop na szyi. Czytaj więcej

Problemy z szyjką macicy w czasie ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno nastąpić pod koniec ciąży, gdy nadchodzi czas, by mama urodziła dziecko. Niestety nie zawsze tak jest… Jakie są objawy niewydolności szyjki macicy, czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia ...

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Jedną ręką trzyma się za brzuch, drugą za plecy. Ma na sobie białą koszulę i jasne spodnie. Na kanapie leżą białe i błękitne poduszki. Czytaj więcej

8 sposobów na bóle pleców w ciąży

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży. Zastosuj nasze porady, a jest duża szansa, że uda Ci się pozbyć bólu pleców lub przynajmniej go zmniejszyć.

Nasze produkty

Pod koniec ciąży jak każda z nas czuje się choćby połknęła balon . Wydaje mi się, że każda z nas odczuwa to inaczej . Ja osobiście urodziłam w 37 tc tydzień przed porodem czułam że brzuch staje się twardszy , co 30 minut wizyta w toalecie . Dziecko ...
Klaudia.Wyrwalec
Mysle ze tak miesiac wczesniej mozesz zaryzykowac i kupic ciut wiekszy bo w szpitalu to jednak niezbedna rzecz przez internet tez bym nie ryzykowała bo kazda firma ma swoja rozmiarowke i czasem to co pisza w tabelach rozmija sie z rzeczywistością ja ...
E.Olesiak
Olesiak właśnie myślałam żeby biustonosz (choć jeden) kupić w najbliższym czasie. Obawiam się że nie będę tak mobilna pod koniec ciąży i będę zdana na zakupy internetowe, a to jednak taka rzecz, którą warto dotknąć (czy bawełniana) i przymierzyć prze...
mamameg