Jak opanować strach przed porodem

Wielkimi krokami zbliża się dzień porodu, a Ty coraz silniej odczuwasz przed nim strach? Wszystkim zaniepokojonym przyszłym mamom radzimy, jak złagodzić lęk przed rozwiązaniem.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. dr Paweł Palacz, ginekolog, położnik 

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Krok 1: Poznaj nieznane.

Przyczyną stresu często bywają sytuacje nowe, a więc takie, po których nie wiemy czego się spodziewać. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie lęku jest wiedza. Im więcej dowiesz się na temat tego, co Cię czeka podczas porodu, tym będziesz spokojniejsza. Postaraj się o dobre książki oraz artykuły na tematy okołoporodowe i poszukaj w nich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, np.: jak przebiegają fazy porodu, kiedy należy jechać do szpitala, czemu służy ból porodowy.

Krok 2: Zapisz się do szkoły rodzenia.

Ważnym źródłem wiedzy są szkoły rodzenia, w których doświadczony specjalista „przeprowadzi” Cię przez wszystkie etapy porodu, rozwieje Twoje wątpliwości a także udzieli rad na pierwsze dni spędzone w domu z maleństwem. Podczas takich spotkań, poznasz inne mamy, które tak jak Ty, odczuwają lęk przed porodem, czują się zagubione i nieprzygotowane. W takiej atmosferze nie ma głupich pytań, jest za to zrozumienie i wsparcie. Ze szkoły rodzenia wyjdziesz nie tylko z przydatną wiedzą, ale być może także z nową przyjaciółką, z którą będziesz mogła dzielić blaski i trudy, związane z nadchodzącym macierzyństwem.

Krok 3: Wybierz szpital.

Aby uniknąć zaskoczenia na sali porodowej, warto zawczasu wybrać szpital. Zrób rozeznanie w swojej okolicy, poradź się innych mam, które poród mają już za sobą mogą ocenić warunki i atmosferę panującą w poszczególnych placówkach.Poszperaj na forach internetowych, mamy chętnie dzielą sie tam swoim doświadczeniem. Zastanów się, jaki poród chciałabyś przeżyć, może poród rodzinny albo poród w wannie? Szpitale różnią się od siebie i nie wszędzie będzie to możliwe.

Krok 4: Wybierz swoją położną.

Dobra położna to nieoceniony skarb. Otacza Cię opieką podczas całego porodu, wspiera w trudnych chwilach a także dba o bezpieczeństwo Twoje i Twojego maleństwa. Jeśli masz taką możliwość, wybierz położną, która będzie Ci towarzyszyć podczas porodu i poznaj ją wcześniej. Warto opowiedzieć jej o swoich lękach lub zadać nurtujące pytania. Im lepiej poznacie się nawzajem, tym bezpieczniej będziesz się przy niej czuła.

Krok 5: Przygotuj plan porodu.

Wraz z położną lub ze swoim lekarzem prowadzącym przygotuj plan porodu. Jest to dokument, w którym zawierają się wszystkie Twoje oczekiwania wobec przebiegu porodu. W takim dokumencie może znaleźć się informacja, że chciałabyś aby Twój partner był obecny na sali, albo że nie zgadzasz się na lewatywę czy na obecność studentów (nie dotyczy szpitali akademickich – tam należy zawsze liczyć się z ich obecnością). W planie porodu powinny znaleźć sięistotne informacje, takie jak chęć otrzymania znieczulenia oraz zgoda (lub nie) na nacięcie krocza. Jest to ważny dokument zapewniający Ci komfort oraz wyznaczający granice Twojej prywatności. Pamiętaj jednak, że plan porodu przestaje obowiązywać, jeśli lekarz stwierdzi zagrożenie zdrowia lub komplikacje okołoporodowe.

Krok 6: Wybierz przyjaznego towarzysza.

Zastanów się, kogo z rodziny lub swoich bliskich,chciałabyś widzieć obok siebie na sali porodowej. Może to być partner, mama, siostra czy też przyjaciółka. Ważne, by była to osoba, która Cię wesprze, potrzyma za rękę w trudnych chwilach lub porozmawia w Twoim imieniu z lekarzem.

Krok 7: Poznaj sposoby na złagodzenie bólu

Nie każda przyszła mama wie, że istnieje dużo alternatyw dla farmakologicznego znieczulenia. Naturalne sposoby łagodzenia bólu to propozycja dla tych, którzy starają się unikać nadmiernej ilości farmaceutyków. Metody te mogą zostać zastosowane łącznie ze znieczuleniem, pomogą Ci się wtedy odprężyć i rozluźnić:

  • Oddech – rytmiczne i głębokie oddychanie rozluźnia i wycisza, co w rezultacie może zmniejszyć napięcie związanie z bólem.

  • Woda – jeśli będziesz miała możliwość wzięcia prysznica lub położenia się w wannie – skorzystaj z tego. Przyniesie Ci to dużą ulgę.

  • Masaż – poproś towarzyszącą Ci na sali porodowej osobę o masaż. Szczególne warto masować okolice lędźwiowo-krzyżowe.

  • Ruch – spacery, kołysanie biodrami, chodzenie na czworaka. Przybierając pozycje wertykalne naturalnie przyspieszasz poród, ponieważ na Twojego malucha działa siła grawitacji.

  • Kompresy – niekiedy ulgę w bólu przynoszą stosowane na zmianę zimne oraz ciepłe kompresy

  • Aromaterapia – olejek użyty podczas masażu lub kąpieli może przynieść ukojenie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zapachy będą dla Ciebie w tym momencie odpowiednie – upewnij się przed ich zastosowaniem, żeby zapobiec nieprzyjemnym reakcjom organizmu.

  • Kojące dźwięki – muzyka może być bardzo pomocna, jeśli będą to lubiane przez Ciebie, dobrze kojarzące się melodie. Jeśli poczujesz taką potrzebę, nie wstydź się krzyczeć lub stękać.

Krok 8: Zastanów się nad znieczuleniem.

Strach przed bólem porodowym jest najczęściej wymienianą obawą, która dręczy przyszłe mamy. Poznałaś już naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości porodowych, jest jednak możliwe, że okażą się one dla Ciebie zbyt łagodne. Dowiedz się, jakie masz możliwości farmakologicznego znieczulenia. Najczęściej stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Przyszła mama pod jego wpływem nie traci przytomności, dzięki czemu może współpracować podczas porodu. Znieczulenie jest bezpieczne dla zdrowia dziecka,a ponieważ nie przenika do pokarmu, mama może od razu przystawić malucha do piersi. Dawkę można regulować, jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.

Krok 9: Zasłyszane historie podziel przez cztery.

Pamiętaj o tym, gdy będziesz wysłuchiwać opowieści o ciężkich i bolesnych porodach, o których ktoś komuś kiedyś opowiedział. Prawdopodobnie, na jeden taki poród przypadają setki tych, które przeszły gładko i bez komplikacji. W takich wypadkach bierz głęboki oddech i staraj się nie brać sobie takich historii do serca.

Krok 10: Uwierz w siebie!

Pamiętaj: nie Ty pierwsza będziesz rodzić maleństwo! Miliardy kobiet mają to za sobą i dały sobie radę. Słuchaj swojej intuicji, obserwuj organizm i spokojnie przygotuj się na czas porodu. Pamiętaj, że już niedługo spotkasz się ze swoim maleństwem, którego widok i dotyk zrekompensuje Ci wszystkie ciężkie chwile. Powodzenia!

Podobne artykuły

Czytaj więcej

9 rad na bezsenność w ciąży

Wieczorem nie możesz zasnąć, a przez to nie jesteś w stanie zregenerować sił. Przeszkadza Ci coraz większy brzuszek, jest duszno, niewygodnie, męczy Cię zgaga, łapią skurcze. Pomożemy Ci. Poznaj nasze rady na ...

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim. Obok stoi lekarz i pokazuje jej badania na kartce. Kartka jest przypięta do niebieskiej teczki. Kobieta obejmuje swój brzuch rękami i uśmiecha się. Na włosach ma opaskę. Jest ubrana niebieskie jeansy i biało-różową koszulę w paski. Pani doktor ma biały kitel i stetoskop na szyi. Za nimi stoi szafka z niebieskimi i białymi segregatorami. Czytaj więcej

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Kobieta leży na łóżku w szpitalu. Jest przykryta białym prześcieradłem. Ma odkryty brzuch. Trzyma się za brzuch obiema rękami. Ma na sobie niebieską koszulę szpitalną. Wypuszcza powietrze ustami. Obok łóżka stoi szafka nocna ze szklankami i kwiatami. Czytaj więcej

Gdzie rodzić? Wybieramy szpital

Wielki dzień, gdy Twój maluszek zechce wyjść na świat, zbliża się szybko i nieubłaganie. Cieszysz się ale jednocześnie odczuwasz lęk, bo nawet jeśli jest to Twój kolejny poród, to zawsze jest to podróż w nieznane. ...

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku. Trzyma się jedną ręką za brzuch, a drugą za plecy. Ma na sobie białą podkoszulkę i białe spodnie. Czytaj więcej

Ciepła woda – jako naturalny środek łagodzenia bólu porodowego

Przed Tobą poród. Próbujesz się do niego dobrze przygotować. Przeczytaj o naturalnych i drogocennych właściwościach wody w czasie porodu. Wraz z położną Darią Kurkus zachęcamy, by z nich skorzystać.

Kobieta w ciąży siedzi na ziemi przy białej, ceglanej ścianie ze skrzyżowanymi nogami. Uśmiecha się i trzyma za brzuch obiema rękami. Jest ubrana w niebieską koszulę i białe podkolanówki. Czytaj więcej

Przygotowania do porodu - jak ważna jest nauka masażu krocza?

Jak najlepiej przygotować się do porodu fizjologicznego? Sprawdź porady położonej na poprawne wykonywanie masażu krocza oraz ćwiczenia na mięśnie Kegla.

Kobieta leży na łóżku szpitalnym, w białej koszuli. Trzyma rękami poduszkę i wypuszcza powietrze z zamkniętymi oczami. Obok łóżka stoi stolik z lekami i maszyną. Czytaj więcej

10 metod łagodzenia bólu porodowego

Czy poród musi boleć? Jak sobie z tym bólem radzić i czy jedynym sposobem jest znieczulenie farmakologiczne? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nasze produkty

Przy pierwszej ciazy jak powiedzieli ze zostaje bo jest rozwarcie to kazali sie przebrac przygotowac ja bylam w dobrym nastroju bo jeszcze nie mialam bóli to kobitki komentowaly widac ze pierwsza ciaza bo sie smieje i nie wie co ja czeka i tak tez by...
E.Olesiak
Ja się bałam zw mój poród skończy się kleszcza i bo nie starczy mi sił o determinacji z powodu bólu. Ja niestety tak mam że jak przychodzą trudności to się wycofuje. No i baam się że będę miała jak kontrolajakosci zw drugi raz się nie zdecyduje bo bę...
JustaMama
Ja bardzo sie balam. Potrafiłam siedzieć na sali i płakać ze stresu. Kiedy nocą i za dnia słyszałam wrzaski z sali porodowej to byłam przerażona. Zastanawiałam się jak ja to przeżyje. Kazdego dnia pobytu w szpitalu chciałam być już po, ale strach pow...