Prawdopodobnie nie ma ciężarnej kobiety, która choć raz nie zastanawiała się nad zmianami swojej wagi i kształtów ciała w ciąży. Przybyło za dużo kilogramów, a może za mało, do tego dochodzi obawa o pojawienie się rozstępów, o powrót po urodzeniu dziecka do wagi i formy sprzed ciąży. Podpowiadamy, ile można przytyć proporcjonalnie do wagi sprzed ciąży i jaki wpływ na przyszłą mamę i dziecko ma przyrost masy.
Brzuszek jak piłeczka, zgrabne nogi, niewielka pupa, trochę większy biust - takich zmian ciała, a raczej ich braku, chciałybyśmy dla siebie w ciąży. Niestety nie zależy to tylko od nas. Waga w ciąży zależy nie tylko od tego, jak się odżywiasz, ale też od tego ile ważyłaś przed ciążą, jaki masz wzrost, która to ciąża a także od Twojego stanu zdrowia oraz od uwarunkowań genetycznych.
Optymalny przyrost wagi ciała kobiety w ciąży wynosi około 20% początkowej masy jej ciała, jest to średnio 10 - 13 kilogramów. Przyrost wagi powinien być regularnie kontrolowany na każdej wizycie u lekarza ginekologa i wpisywany do karty przebiegu ciąży. W przypadku zaobserwowania dużego wzrostu, spadku lub zatrzymania wagi ciała konieczne jest poszukanie przyczyny, dlaczego tak się dzieje.
Przyrost masy ciała w ciąży jest nierównomierny. W pierwszym trymestrze jest to około 2 kg, jednak jeśli przyszła mama cierpi na nudności, w tym okresie może nawet nieznacznie zmniejszyć masę ciała. W kolejnych trymestrach przyrost wagi jest szybszy, najszybszy w trzecim, przy czym nie powinien przekraczać pół kilograma na tydzień.
To, ile możesz przytyć w ciąży, zależy od Twojego wskaźnika BMI (masa ciała podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu [kg/m2]) sprzed ciąży.
wartość BMI przed ciążą | optymalny przyrost wagi w ciąży |
poniżej 19 |
od 12 do 18 kg, przy czym im większa niedowaga, tym większy powinien być przyrost wagi |
19 - 24 |
od 11 do 15 kg, w ostatnim trymestrze nie więcej niż 0,5 kg tygodniowo |
powyżej 24 |
od 7 do 11 kg |
powyżej 30 |
6 - 7 kg, przyrost wagi powinien być ściśle kontrolowany przez lekarza |
Na całkowity przyrost masy ciała kobiety pod koniec ciąży składają się:
około 3,5 kg - dziecko;
około 1-1,5 kg - macica;
około 1-2 kg - piersi;
około 1-1,5 kg- płyn owodniowy;
około 0,5-1 kg - łożysko;
około 1,5-2 kg - krew i dodatkowe płyny
około 2-4 kg zapasowa tkanka tłuszczowa, która wyścieła jamę brzuszną, chroniąc płód, oraz gromadzi się w organizmie, stanowiąc energetyczny materiał zapasowy na czas karmienia piersią.
Przyrost masy ciała w ciąży ma wpływ na dziecko, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zbyt duży przyrost masy ciała stanowi ryzyko różnych chorób dla matki, a przez to niejednokrotnie ma wpływ na rozwój dziecka. Nadmierne kilogramy w ciąży mogą być przyczyną cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego, bólu kręgosłupa, bólu nóg, mogą przyczyniać się do powstawania żylaków i hemoroidów.
Z drugiej strony w ciąży nie wolno się odchudzać. Grozi to poważnymi następstwami w rozwoju dziecka. Zwiększa się wtedy ryzyko niedożywienia płodu, co może powodować wady rozwojowe, w tym wady układu nerwowego.
Częste folgowanie sobie, jedzenie za dwoje a nie dla dwojga czy uleganie wszystkim zachciankom działają na niekorzyść. Słone przekąski mogą zwiększać apetyt, a sól zatrzymuje wodę w organizmie. Słodkie przekąski, owszem są przyjemne, chemicznie poprawiają samopoczucie, jednak tylko na chwilę, by po jakimś czasie obniżyć poziom serotoniny poniżej poziomu sprzed słodkiego kąska i tym samym obniżyć nasz nastrój.
Co zatem i jak jeść, by mieć dobre samopoczucie i optymalną wagę w ciąży? Oto kilka wskazówek.
Jedz pięć posiłków dziennie.
Posiłki spożywaj często, w małych porcjach
Nie głodź się ale też nie napychaj.
Pij dużo wody, a jeśli odczuwasz spadek nastroju, energii, od czasu do czasu wypij wodę wysokozmineralizowaną.
Niech Twoje menu będzie bogate w warzywa i owoce, wybieraj niskoprzetworzone produkty, dbaj o dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych, szczególną uwagę zwróć na białko, żelazo, wapń, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 - dziecko w Tobie potrzebuje tego do prawidłowego rozwoju.
Dobroczynny dla Twojego samopoczucia a zarazem utrzymania prawidłowej wagi w ciąży jest ruch na świeżym powietrzu. Jeśli uprawiałaś sporty przed ciążą, po konsultacji z lekarzem i braku przeciwwskazań, ze zmniejszoną intensywnością uprawiaj je nadal. Jeśli prowadziłaś raczej samochodowo-domowy tryb życia, czas to zmienić. Postaraj się dużo przebywać na świeżym powietrzu, spaceruj, jeśli to możliwe wyjedź z miasta, poszukaj w okolicy lasów sosnowych, miejsc z dala od smogu i cywilizacyjnych zanieczyszczeń.
Kilogramów przybywa, skóra staje się coraz bardziej napięta, może być sucha, może swędzieć. Poświęć chwilę, by zadbać o ciało. Co prawda tutaj także - w kwestii powstania rozstępów - duży wpływ mają geny, ale systematyczność w pielęgnacji może przynieść zbawienne skutki.
Nawilżaj ciało, szczególnie miejsca, gdzie się ono zmienia - brzuch, piersi, pośladki, uda, biodra. Rób to codziennie, co najmniej dwa razy, rano i wieczorem. Używaj specjalistycznych balsamów/kremów dla kobiet w ciąży i/lub oliwki dla dzieci. Zacznij, jak tylko dowiesz się, że nosisz w sobie dziecko, zabiegi te uelastycznią skórę i przygotują ją do zmian.
Po urodzeniu dziecka zazwyczaj wszystko dzieje się naturalnie, codzienne obowiązki przy noworodku, ciągły ruch, podnoszenie i noszenie maleństwa, stres i karmienie piersią szybko wyciągają pozostałe po ciąży kilogramy. Możemy też pomóc sobie na
W powrocie do stanu sprzed porodu naszym sprzymierzeńcem, oprócz zabiegów w gabinetach urody przeznaczonych dla świeżo upieczonych mam, są specjalistyczne kremy poprawiające jędrność skóry, ćwiczenia fizyczne, zrównoważona dieta oraz czas i …cierpliwość. Ciało przyszłej mamy zmieniało się 9 miesięcy, więc nie łudźmy się, że w ciągu miesiąca możliwy jest powrót do ciała i formy sprzed ciąży.co dzień - spacery z wózkiem mogą odbywać się w postaci energicznego marszu. Zdrowa dieta mamy karmiącej piersią także sprzyja zgubieniu zbędnych kilogramów.
Szukasz informacji na temat tego, jak rozwija się płód, co dzieje się z mamą i jej dzieckiem w kolejnych miesiącach ciąży. Skorzystaj z wiedzy położnej, przeczytaj artykuł stanowiący mini kompendium wiedzy o ...
Uzgodniłaś z lekarzem prowadzącym wspomaganie diety suplementacją witamin i minerałów, a teraz stoisz przed apteczną półką z preparatami dla przyszłych mam i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. ...
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Ciało się zmienia, wymaga specjalnego traktowania. Jednak nie wszystko, co w tym czasie usłyszysz wśród zaleceń lub nakazów, jest prawdą. Rozprawiamy się z mitami o urodzie ...
Zajście w ciążę to dobry moment, żeby zacząć o siebie dbać i zmienić styl odżywiania. Spożywanie różnorodnych i wartościowych posiłków zapewni dobry start Twojemu dziecku, a i Tobie przyniesie korzyści. Na ...
Wieczorem nie możesz zasnąć, a przez to nie jesteś w stanie zregenerować sił. Przeszkadza Ci coraz większy brzuszek, jest duszno, niewygodnie, męczy Cię zgaga, łapią skurcze. Pomożemy Ci. Poznaj nasze rady na ...
hehe, z małym dzieckiem to cięzko oszczedzac nogi:)
Silver to czas zaczac oszczedzac nogi zeby opuchniecie nie wrocily :P
Silver dobra wiadomość w takim razie odpoczywaj i oszczędzaj się :)