Lato zbliża się wielkimi krokami, jest coraz cieplej a Twój brzuch jest coraz większy. Ciąża, szczególnie zaawansowana, to w tym czasie duże wyzwanie, gdyż upały niestety nasilają zwykłe dla tego okresu objawy. Podpowiadamy, jak przetrwać lato w ciąży i nie zwariować.
Nagle wszystko to, co uwielbiasz w lecie – słońce, ciepło, plaża - staje się udręką. Jest Ci duszno, za gorąco, pocisz się niemiłosiernie a do tego puchną Ci stopy. Marzysz o chłodzie, cieniu i miejscu, do którego nie dociera letni gwar. Cóż, z dużym brzuszkiem trzeba się pogodzić, jednak resztę uciążliwości na pewno da się złagodzić. Za to latem najłatwiej zapewnić sobie całe spektrum witamin – wystarczy sięgnąć na stragan z owocami i warzywami.
Powiększająca się w ciąży macica uciska organy wewnętrzne, one z kolei uciskają przeponę, na skutek czego zaczynasz odczuwać duszności. Zmniejszyła się objętość klatki piersiowej więc trudno Ci zaczerpnąć dużo powietrza. W lecie dodatkowo sprawę utrudnia rozgrzane powietrze, ciężkie i zanieczyszczone.
Rada:
Gdy odczuwasz duszności i robi Ci się słabo, usiądź i opuść jak najniżej głowę, aby krew mogła spłynąć do mózgu.
Sącz małymi łykami wodę niegazowaną.
Zwilż chusteczkę i przyłóż do karku.
Unikaj gwałtownych zmian temperatury, nagłego wychodzenia z klimatyzowanych pomieszczeń na gorące powietrze.
Zwolnij obroty, często odpoczywaj, unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, spaceruj i dotleniaj się.
Niezbędnik
Woda w spreju
Czapka lub kapelusz z daszkiem
Krem z filtrem
Woda niegazowana
Żel chłodzący do nóg
Z powodu ciążowych hormonów a także macicy uciskającej na naczynia krwionośne, krążenie płynów w organizmie zostaje zakłócone. Stąd obrzęki twarzy, rąk i nóg.
Rada:
Pij dużo wody, nawet więcej niż zalecane 1,5 litra. Woda rozrzedza krew, tym samym ułatwiając jej odprowadzenie z opuchniętych części ciała.
Noś wygodne, szerokie i przewiewne obuwie.
Kiedy tylko jest okazja układaj nogi powyżej reszty ciała.
Unikaj długiego stania i siedzenia.
Ogranicz w diecie sól, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie.
Ze względu na ciążę i wysokie temperatury pocisz się teraz pewnie obficiej niż zwykle.
Rada:
Noś lekkie i przewiewne ubrania np. sukienki na ramiączka. Jesteś w ciąży, na ten czas nawet w pracy możesz zrezygnować z obowiązującego dress codu.
Dużo pij, aby uniknąć odwodnienia.
Używaj talku bądź antyperspirantu, wbrew obiegowej opinii jest on bezpieczny dla zdrowia.
Stosuj chłodny prysznic.
Unikaj wychodzenia z domu w czasie najgorętszych godzin dnia.
Jeśli Twoje ciśnienie wariuje, warto zgłosić się do lekarza. Wysokie może być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka. Niskie, choć uciążliwe – skłonność do omdleń, zawroty głowy, senność, ból głowy – samo w sobie niebezpieczne nie jest.
Rada:
Pobudzaj krążenie szorstką myjką pod prysznicem.
Pij wodę, ruszaj się, jedz lekkie posiłki.
Nie zmieniaj gwałtownie pozycji, wstawaj powoli, obserwując reakcje swojego ciała.
Kiedy czujesz taką potrzebę – odpoczywaj, poobiednia sjesta, krótka drzemka na pewno pozwoli na szybką regenerację.
Na skutek hormonów ciążowych Twoja skóra jest teraz szczególnie narażona na przebarwienia, które zostaną z Tobą na długo. Postaraj się więc ich uniknąć.
Rada:
Cień to Twój przyjaciel, używaj parasola, siądź pod drzewem – nie narażaj się na bezpośrednie działanie słońca.
Noś luźne, przewiewne ale zakryte ubrania.
Używaj czapek z daszkiem i kapeluszy z szerokim rondem.
Koniecznie smaruj odkryte części ciała kremem z filtrem, na początku nawet faktorem 50, w naszym klimacie można potem przejść na faktor 20.
Pij wodę, unikaj słońca i odpoczywaj. Noś czapkę i bawełniane ubrania, najlepiej luźne sukienki bo dopasowane spodnie mogą przyczyniać się do namnażania grzybów i infekcji. Korzystaj z dobrodziejstw natury: świeże czereśnie, truskawki, szparagi dostarczą witamin i mikroelementów, nie obciążając przy tym organizmu. Jeśli źle się poczujesz poinformuj kogoś w swoim pobliżu, nie wstydź się poprosić o pomoc obcego. Spaceruj w cieniu. Ciesz się latem i nie trać dobrego samopoczucia a wszystko będzie dobrze.
Organizm kobiety jest fizjologicznie przygotowany do zmian i obciążeń związanych z ciążą. Niekiedy jednak mechanizmy przystosowawcze zawodzą i pojawiają się różne dolegliwości, takie jak: poranne nudności i ...
Czy poród musi boleć? Jak sobie z tym bólem radzić i czy jedynym sposobem jest znieczulenie farmakologiczne? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Choroba nie wybiera i przeziębienie może dopaść każdego. Jak sobie z nim radzić, gdy jesteś w ciąży?
Przeczytaj, dlaczego ciąża sprzyja infekcjom intymnym, czy są one zagrożeniem dla dziecka, jak je rozpoznawać oraz jak leczyć.
Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.
<p>MałaZołza lipiec sierpien to już będziesz spacerować z wózkiem:)) chociaz patrząc na to jak wygląda zima, to lato może być strasze upalne i trzeba będzie się chować w cieniu:(</p>
<p>Ja rodziłam lipiec, sierpień i te upały w obu ciążach były dla mnie okropne. Teraz mam na czerwiec to liczę, że mnie ominą :P</p>
<p>Ja rodziłam końcem stycznia i było wyzwaniem wytrwać na śliskiej nawierzchni :) </p><p>Na szczęście brzuch mieścił się w moich kurtkach o oversizowym kroju, więc garderoby nie musiałam zmieniać :) </p><p>Na pewno w zimie łatwiej o aktywn...