11 rzeczy, które mogą zaskoczyć Cię w ciąży

25.5.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

some desc

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć Cię w ciąży

Ciąża to rewolucja w Twoim ciele. Hormony szaleją, wszystko zmienia się do poznania. Dużo czytasz, rozmawiasz z innymi przyszłymi mamami i czujesz się przygotowana na każdą ewentualność. Jednak w czasie ciąży czeka Cię dużo niespodzianek, o których zwykle nie pisze się w podręcznikach.

1. Schudłam zamiast przytyć

W ciąży zwykle przybiera się na wadze, bezpiecznie jest przytyć między 9 a 14 kilogramów. Jednak często w I trymestrze waga spada. Zwykle spowodowane jest to mdłościami i wymiotami, je się mniej, a w dodatku zwykle trudno utrzymać to, co się zjadło w żołądku.

Staraj się jeść małe porcje, nie dopuszczaj do głodu. Wspomagaj się sprawdzonymi sposobami na mdłości, np. imbirem. Unikaj drażniących zapachów. Jeśli Twoje wyniki badań są dobre - nie masz powodu do zmartwień. Jeśli jednak ciagle wymiotujesz, a waga wciąż spada – skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

2. Zrobiłam awanturę mężowi, choć zwykle jestem spokojną osobą

Ciąża to czas, w którym w Twoim organizmie zachodzą wielkie zmiany związane z hormonami. W związku z tym mogą nachodzić Cię różne nastroje, możesz być rozdrażniona i wybuchowa, by po chwili chcieć płakać lub śmiać się bez wyraźnego powodu. Raz jesteś wściekła na czym świat stoi, by za chwilę być w siódmym niebie. Te zmiany są najzupełniej normalne, nie masz się czym przejmować, a otoczenie będzie musiało wybaczyć Ci ten czasowy rozstrój.

3. Mam wyjątkowo dużą ochotę na seks

Pod tym względem nie ma żadnej zasady. Niektóre przyszłe mamy mają wielką ochotę na zbliżenia z partnerem w tym czasie, inne – zupełnie nie. Generalnie hormony w tym czasie podnoszą libido i powodują silniejsze ukrwienie narządów płciowych. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo to nie ma powodu, by odmawiać sobie w jej trakcie seksu.

4. Potrafię zasnąć wręcz w połowie zdania

Senność jest w trakcie ciąży absolutnie uzasadniona. Potrafi być tak silna, że trudno nad nią zapanować. Jest ona wynikiem spadku ciśnienia krwi, na który wpływ ma progesteron, rozkurczający mięśnie macicy ale również naczynia krwionośne. Krew płynie też teraz w znacznej części do macicy, co powoduje mniejszy przepływ krwi przez mózg.

Odpoczywaj, ile możesz. Staraj się zdrzemnąć w ciągu dnia. Twój organizm dobrze wie, czego teraz potrzebuje i najlepiej zrobisz słuchając go.

5. Bardzo swędzi mnie brzuch

Skóra na brzuchu rozszerza się, by zmieścić rosnącego w nim lokatora. Dodatkowo przesusza się. To powoduje, że zaczynasz odczuwać świąd. Zwykle wystarczy stosować krem, który nawilży i natłuści skórę, by dyskomfort zniknął albo przynajmniej zmniejszył się.

Uwaga! Jeśli świądowi brzucha towarzyszy zażółcenie skóry i gorsze wyniki badań – powinnaś skonsultować się z lekarzem, bo może to być oznaką problemów z wątrobą.

6. Cierpię na zaparcia

Zaparcia są częstą przypadłością przyszłych mam i bywa, że męczą przez cały czas trwania ciąży. Progesteron rozkurcza mięśnie, co powoduje, że ruchy robaczkowe jelit osłabiają się. Zaparcia mogą prowadzić do żylaków odbytu. Możesz sobie pomóc stosując kilka zabiegów. Po pierwsze pamiętaj, aby pić dużo wody. Zadbaj też o dietę bogatą w błonnik, czyli w warzywa (brokuły, buraki) i owoce (jabłka, śliwki). Jedz suszone owoce, pełnoziarniste produkty. Unikaj produktów znanych ze swoich zapierających właściwości (banany, ryż, czekolada). Nie zapominaj o ruchu. Doraźnie można stosować czopki glicerynowe ale warto uprzednio skonsultować to z lekarzem.

7. Pogorszył mi się wzrok

Podczas ciąży organizm gromadzi wodę. Zmiany poziomu hormonów powodują zatrzymanie jej w tkanych bogatych w kolagen, może to więc mieć wpływ na rogówkę, twardówkę i soczewkę oka. Przejściowo może pojawić się krótkowzroczność, astygmatyzm a także problemy z akomodacją oka. Nie jest to groźne. Warto jednak o takich zaburzeniach wspomnieć lekarzowi bo kłopoty ze wzrokiem mogą towarzyszyć nadciśnieniu, które może być niebezpieczne w ciąży.

8. Nie mam żadnych dolegliwości ciążowych

Niektóre mamy mają po prostu dużo szczęścia i przechodzą ciążę bardzo łagodnie. Nie jest to powód do zmartwienia. Jeśli Twoje wyniki badań są dobre, ciąża rozwija się prawidłowo, to nie ma powodu do niepokoju.

9. Mam ochotę na niezdrowe rzeczy do jedzenia

Dziwi Cię, że organizm, który powinien domagać się witamin, składników odżywczych, mikroelementów, ma ochotę na frytki. Trudno to jednoznacznie wytłumaczyć. Być może po prostu potrzebujesz więcej tłuszczu albo czegoś kalorycznego? Ważne, by zachować zdrowy rozsądek, słuchać organizmu ale nie ulegać wszystkim jego zachciankom. Twoja dieta musi być zróżnicowana, by zapewnić Ci wszystkie potrzebne do zdrowia składniki.

10. Mam wyostrzony węch

Znów odpowiedzialne są za to hormony. Nagle jesteś w stanie zgadnąć co sąsiedzi gotują na obiad albo z daleka wyczuwasz stację beznzynową. Co ciekawe może się okazać, że zapachy, które do tej pory były dla Ciebie przyjemne, nagle stają się przykre. W czasie ciąży kobiety na przykład rezygnują z ulubionych perfum bo ich zapach zaczyna być drażniący, a czasem wręcz może doprowadzić do mdłości. Prawdopodobnie po ciąży wszystko wróci do normy.

11. Jest mi wiecznie gorąco

Nawet jeśli do tej pory łatwo marzłaś, teraz możesz odczuwać fale gorąca. Za ten stan rzeczy odpowiadają hormony, które rozszerzyły naczynia krwionośne. Poprzez naczynia płynie więcej krwi, dlatego odczuwasz wyższą temperaturę. Pomimo tego ubieraj się odpowiednio do warunków panujących na dworze bo przy takim stanie rzeczy łatwo się zaziębić. Choroba w ciąży to dodatkowe obciążenie, Twój stan ograniczy też możliwości leczenia (niektóre leki są zakazane w ciąży) więc lepiej o siebie dbać i nie dopuszczać do infekcji.