W głowie każdej kobiety w ciąży pojawia się mnóstwo pytań. Odpowiadamy na najpopularniejsze z nich.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Przede wszystkim warto mieć coś do jedzenia, by móc „wziąć gryza” jeszcze zanim wstaniesz w łóżka. Może to być kawałek bułki, wafelek ryżowy czy krakers. Nie zrywaj się z łóżka, wstawaj powoli i obserwuj swój organizm. Na nudności i wymioty świetnie działa imbir. Wypróbuj picie naparu z imbiru lub przegryzaj plasterek świeżo ukrojonego korzenia. Dobre są także migdały.
Nudności są typowe dla pierwszego trymestru. Jeśli męczą Cię po 14 tyg. zapytaj lekarza prowadzącego ciążę o preparaty, które łagodzą te dolegliwości.
Uwaga! Jeśli dokuczają Ci silne i długotrwałe wymioty zgłoś się do lekarza. Mogą prowadzić do odwodnienia i utraty wagi. Czasem konieczna jest hospitalizacja i wzmacniające kroplówki.
Pod wpływem hormonów w ciąży mogą pojawić się bóle głowy, z jakimi nie miałaś wcześniej do czynienia. Jeśli się powtarzają, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć poważne przyczyny np. naczyniaki.
Ból możesz łagodzić paracetamolem, pamiętaj też o zbilansowanej diecie, odpoczynku i przebywaniu na świeżym powietrzu.
Niskie ciśnienie w ciąży jest normalne. Prawidłowe wartości ciśnienia dla przyszłych mam to przedział między 140/90 mmHg a 90/60 mmHg.
Niskie ciśnienie może być uciążliwe. Jeśli masz ochotę, wypij kawę, kakao lub herbatę. Pamiętaj o spacerach na świeżym powietrzu i piciu odpowiedniej ilości wody. Zbyt niskie nawodnienie organizmu może być jedną z przyczyn obniżonego ciśnienia.
O ile ciąża przebiega prawidłowo, a Ty masz ochotę, to nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu. Czasem, gdy termin mija, a poród nie nadchodzi, zaleca się seks jako sposób na wywołanie go.
USG 4D nie ma wyższej wartości dla lekarza, jednak dla przyszłych rodziców może być dużo atrakcyjniejsze. USG 4D jest najbardziej rzeczywistym obrazem dziecka, można też na pamiątkę nagrać sobie filmik z tego badania i zobaczyć wyraz twarzy dzidziusia w brzuchu mamy.
Jeśli tylko jest Ci tak wygodnie, to jak najbardziej! Mięsień macicy jest bardzo mocny, nic nie zagraża dziecku. Spanie na brzuchu zapobiega powstawaniu zespołu żyły próżnej dolnej i obniża ryzyko infekcji dróg moczowych. W okresie ciąży najbezpieczniej spać na lewym boku albo właśnie na brzuchu.
Czkawka maluszka w brzuchu mamy zdarza się nadspodziewanie często. Wywołuje ją łykanie przez dziecko płynu owodniowego. Jest to bardzo charakterystyczne przeżycie dla mamy, bo dziecko podskakuje miarowo, zwykle przez kilka minut.
Czkawka płodu jest zupełnie normalna, jest rodzajem treningu i przygotowania do życia poza organizmem mamy.
Chcesz czy nie - ciąża sprzyja powstawaniu żylaków. Znaczenie ma też genetyka, jeśli więc kobiety w Twojej rodzinie mają skłonności do żylaków, ryzyko powstania ich u Ciebie jest podwyższone. Na powstawanie żylaków w ciąży wpływa większa ilość krwi, gorsze krążenie oraz zmiany hormonalne.
Żylaki nie są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Warto jeszcze w ciąży wykonać badanie dopplerowskie żył i zastosować pończochy uciskowe.
Jeśli przed ciążą nie miałaś żylaków sromu, to jest spora szansa, że znikną one w kilka dni od porodu. Żylaki kończyn zwykle niestety pozostają.
W trakcie porodu może być konieczne użycie pulsoksymetru, który zakłada się na palec. Kolor płytki paznokcia ma znaczenie przy określaniu ważnych parametrów życiowych kobiety rodzącej.
Pulsoksymetr jest wykorzystywany zawsze przy porodzie poprzez cesarskie cięcie, a także przy wykorzystaniu znieczulenia zewnątrzoponowego. Nigdy jednak nie masz pewności, czy nie będzie konieczne użycie tego urządzenia, dlatego warto do porodu pozbyć się lakieru z paznokci.
Jeśli mija termin porodu, a dziecko nie spieszy się na świat, warto znaleźć jakąś lekką aktywność fizyczną, która pomoże wywołać poród. Często zaleca się też seks oraz stymulację brodawek sutkowych. Czynności te powodują wydzielanie oksytocyny, która odpowiada za akcję skurczową.
Większość dzieci nie rodzi się w wyznaczonym terminie, a poród między 37 a 42 tygodniem ciąży jest uznawany za normę. Po terminie powinnaś być pod obserwacją lekarza, w którymś momencie może być konieczne farmakologiczne wywołanie porodu.
Karta ciąży to dokument, który dostaniesz u ginekologa, gdy potwierdzi ciążę. Przez kolejne miesiące, aż do urodzenia dziecka, lekarz będzie zapisywał w niej wyniki badań i informacje o stanie Twojego zdrowia.
Wygląd, kolor oraz objętość wód płodowych mówią bardzo wiele o zdrowiu dziecka. Sprawdź, jak prawidłowo je ocenić oraz jak przebiega odejście wód płodowych.
Czym jest kwas foliowy i dlaczego jest niezbędny kobietom w ciąży? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tej witaminy.
Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się zwykle z powodu wskazań medycznych dla ratowania życia dziecka i mamy. W naszym artykule, znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ...
Ciąża to radosny stan, jednak niektóre dolegliwości sprawiają, że zamiast się nią cieszyć, martwisz się o zdrowie swoje i maluszka. Poznaj ciążowe przypadłości i dowiedz jak postępować kiedy Cię dopadną.