Jesteś drugi raz w ciąży i zastanawiasz się, czy kolejna ciąża będzie podobna do poprzedniej? Niekoniecznie. Dowiedz się, jak mogą się od siebie różnić kolejne ciąże.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
#Wcześniejsze i silniejsze skurcze przepowiadające
Każda kolejna ciąża może, ale nie musi przypominać poprzedniej. Możliwe, że przeżyjesz powtórkę z rozrywki albo okaże się, że wszystko będzie inaczej. Istnieją jednak pewne obszary, w których zwykle druga ciąża różni się od pierwszej. Dowiedz się jakie.
Zwykle oczekując kolejnego dziecka jesteś spokojniejsza niż gdy debiutujesz w roli ciężarnej a potem mamy. Masz większe doświadczenie i jesteś bardziej świadoma tego, co się dzieje. Prawdopodobnie teraz nie będziesz już uczyć się na pamięć podręcznika dla przyszłych mam i nie będziesz niepokoić się drobnymi rzeczami. Wiesz mniej więcej czego się spodziewać i to daje Ci większy spokój.
Jeśli Twoja druga ciąża nie jest zbyt odległa od pierwszej to znaczy, że masz teraz w domu malucha, który wymaga Twojej uwagi. To powoduje, że możesz być teraz bardziej zmęczona i mniej skupiona na swoich potrzebach. Jeśli dziecko jest małe i nie przesypia nocy możesz też dodatkowo chodzić niewyspana. To wszystko może powodować, że w tej ciąży będziesz dużo bardziej zmęczona i rozdrażniona. Staraj się wypoczywać kiedy tylko jest okazja. Jeśli masz możliwość poproś kogoś, by zabrał malucha na spacer a Ty w tym czasie skorzystaj z dobroczynnej drzemki.
Ciało po ciąży zmienia się. Dlatego w drugiej ciąży mięśnie szybciej poddają się rosnącej macicy i Twój brzuszek jest widoczny wcześniej niż za pierwszym razem, nawet o kilka tygodni. Jest to zupełnie normalne i nie jest powodem do niepokoju.
W drugiej ciąży zwykle wcześniej odczuwa się ruchy płodu. Nie znaczy to oczywiście, że dziecko inaczej się rozwija. Powody wcześniejszego odczuwania ruchów dziecka są zasadniczo dwa. Po pierwsze łatwiej Ci rozpoznać, że to jest właśnie to. W pierwszej ciąży, gdy nie masz jeszcze doświadczenia, jest to trudniejsze. Po drugie mięśnie nie są już tak twarde i wcześniej zaczynasz czuć, że płód rośnie i rusza się.
Zwykle w drugiej ciąży tyje się więcej i więcej się waży. Wyższa waga jest często skutkiem problemów z powrotem do swojej zwykłej wagi po pierwszej ciąży. Wyższy przyrost wagi może skutkować rozstępami, tym bardziej, że skóra jest coraz mniej elastyczna. Staraj się trzymać prawidłową wagę i codziennie smarować skórę balsamem. W gruncie rzeczy dużo ważniejszy jest sam proces smarowania, wklepywania i wmasowywania preparatu niż rodzaj kosmetyku. Nie musisz kupować drogich kremów na rozstępy, skup się bardziej na byciu systematyczną w robieniu zabiegów.
Tu częściowo sprawa ma się podobnie jak z ruchami dziecka; wiesz już czego oczekiwać, jak to wygląda, więc wcześniej potrafisz skurcze przepowiadające wychwycić. Skurcze w drugiej ciąży bywają też silniejsze, co na szczęście zapowiada krótszy poród.
Ciało po porodzie zmienia się. Zmiany jakie w nim zaszły wspomagają drugi poród, dlatego zwykle jest on szybszy i mniej bolesny. Kanał rodny jest bardziej rozluźniony, mięśnie nie tak twarde, biodra szersze. Szyjka macicy rozwiera się szybciej, zwykle drugi poród trwa nawet o kilka godzin krócej niż pierwszy.
Pamiętaj: Jeśli pierwszy poród odbył się przez cesarskie cięcie, to wcale nie skazuje Cię na kolejne cesarskie cięcia przy następnych porodach.
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej. Co te zmiany oznaczają w praktyce? Podpowiadamy, na czym według nowych przepisów ma polegać opieka nad przyszłą ...
Z roku na rok Polki coraz później podejmują decyzję o macierzyństwie. Piszemy z jakimi konsekwencjami się to wiąże.
W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.
Poród przedwczesny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka, które nie jest jeszcze w pełni przygotowane do życia poza łonem matki. Dowiedz się jakie czynniki zwiększają ryzyko porodu ...
Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...