Ciąża po 35. roku życia, czyli późne macierzyństwo

Z roku na rok Polki coraz później podejmują decyzję o macierzyństwie. Piszemy z jakimi konsekwencjami się to wiąże.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Granica wieku, w którym kobiety zachodzą w ciążę stale przesuwa się w górę. W ciągu ostatnich 10 – 15 lat liczba rodzących kobiet w wieku 35 – 45 lat podwoiła się, przy czym aż około 25% z nich rodzi swoje pierwsze dziecko. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można dostrzec zarówno aspekty społeczno-ekonomiczne, jak i psychologiczne oraz medyczne. 

W wielu przypadkach odsunięcie ciąży w czasie jest wynikiem czynników niezależnych od woli przyszłych mam, takich jak kłopoty zdrowotne, brak stabilizacji finansowej lub niemożność znalezienia odpowiedniego partnera. Coraz częściej jednak Polki świadomie planują zajść w ciążę po 35. roku życia lub nawet po 40. Zwłaszcza młode, ambitne kobiety z wyższym wykształceniem pragną w pierwszej kolejności skupić się na karierze zawodowej. Po osiągnięciu upragnionego stanowiska lub pozycji zawodowej, mając około 30 – 35 lat chcą jeszcze przez jakiś czas nacieszyć się życiem i poczuciem wolności, jakie daje niezależność finansowa a dopiero potem decydują się na urodzenie pierwszego dziecka.

Kiedy ciąża jest „późna”?

Z fizjologicznego punktu widzenia optymalnym do zajścia w ciążę wiekiem jest przedział między 20 – 25 rokiem życia. Kobiety są wówczas już w pełni dojrzałe fizycznie przy czym ich organizmy są w szczytowej formie pod względem rozrodczym. Specjaliści uznają, że z późną ciążą mamy do czynienia gdy kobieta ma ukończone 35 lat. Przyjmuje się powszechnie, że jest to ciąża wysokiego ryzyka. Jakie zatem ryzyka mogą się pojawić?

Kłopoty z zajściem w ciążę

Przede wszystkim po 35. roku życia coraz trudniej jest w ogóle zajść w ciążę. Po ukończeniu zaś 40 lat szanse na zajście w ciążę w sposób naturalny maleją drastycznie. Nawet jeśli kobieta wygląda i czuje się młodo, jej zegar biologiczny nieubłaganie tyka. Maleje tak zwana rezerwa jajnikowa, przez co częściej występują cykle bezowulacyjne, czyli takie podczas których nie można zajść w ciążę.

Częstsze poronienia i trudniejsze porody

Wraz z wiekiem rośnie także ryzyko poronienia. Około 40 % ciąż po 40. roku życia kończy się przedwcześnie. Również sam poród może być trudniejszy niż u młodszych kobiet. Trwa dłużej i jest bardziej obciążający dla organizmu, między innymi z powodu obniżonej elastyczności tkanek, która utrudnia rozwarcie szyjki macicy. Zwiększa się odsetek cięć cesarskich oraz ryzyko powikłań okołoporodowych.

Trudniejsza ciąża

U kobiet z każdym rokiem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia patologii ciąży. Chodzi tu zwłaszcza o nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy i rzucawkę oraz cukrzycę ciążową.

Większe ryzyko wad genetycznych

Jednym z najważniejszych argumentów przeciwko odkładaniu decyzji o macierzyństwie na później, jest wzrost ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych płodu, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa u kobiet 30. letnich wynosi ok 1:1000, u kobiet 35 letnich już 1:300 zaś u kobiet 40 letnich aż 1:90.

Świadome macierzyństwo

Mamy po trzydziestce są zwykle bardziej odpowiedzialne i lepiej przygotowane do nowej roli. Zdążyły już się "wyszaleć", więc teraz łatwiej i bardziej świadomie akceptują blaski i cienie macierzyństwa. Ściślej stosują się do zaleceń lekarza, z większą uwagą dbają o siebie, zdrowo się odżywiają i regularnie się badają. Bywają też bardziej, niż ich dwudziestoletnie koleżanki, dojrzałe emocjonalnie. Późne mamy często podkreślają, że macierzyństwo spowodowało, że przynajmniej psychicznie poczuły się jakby im odjęto lat, co rekompensuje im trudy ciąży. Niestety jednak są też częściej kierowane na konsultacje psychiatryczne z powodu depresji i zaburzeń lękowych.

Do ciąży zawsze warto odpowiednio się przygotować. Po 35. roku życia staje się to szczególnie istotne.

  • Ureguluj tryb życia

Zacznij regularnie sypiać i więcej czasu poświęcać na odpoczynek. Jeżeli do tej pory tego jeszcze nie zrobiłaś, to teraz jest ostatni dzwonek, by rzucić palenie! Spróbuj więcej się ruszać, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie musisz od razu biegać na długie dystanse. Wystarczą krótkie, ale regularne spacery. Dobrym pomysłem jest także ćwiczenie yogi lub tai-chi, dzięki którym nie tylko zyskujesz na fizycznej sprawności, ale też pomogą Ci się zrelaksować.

  • Porozmawiaj z lekarzem

Przed zajściem w ciążę lub na jej początku zleci Ci pełną diagnostykę. Może również zaproponować Ci dodatkowe, oprócz USG I trymestru, badania. Niektóre wzbudzają u ciężarnej wiele obaw, głównie z uwagi na ich inwazyjność. Chodzi tu o amniopunkcję, czyli badanie płynu owodniowego czy biopsję kosmówki. W obu przypadkach badanie polega na pobraniu materiału biologicznego bezpośrednio z macicy ciężarnej. Istnieje więc ryzyko (co prawda niewielkie) uszkodzenia płodu lub wywołania poronienia. Badania te jednak dostarczają lekarzowi i pacjentce wiarygodnych danych na temat ewentualnych wad płodu Dostępne są także całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne badania, takie jak badanie płodowego DNA ( nierefundowane), oraz badania o mniejszym odsetku pewności (w niektórych przypadkach refundowane). Są to m.in.

  1. test PAPP-a, czyli biochemiczna analiza krwi ciężarnej, połączona z badaniem przezierności karku za pomocą USG (10.-14. tydzień ciąży),
  2. test potrójny, który bada poziomy HCG, AFP oraz estriolu we krwi.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę i suplementację

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana, dieta jest niezwykle istotna zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie. W jadłospisie nie powinno w tym czasie zabraknąć produktów bogatych w kwas foliowy oraz wapń. Są to m.in. sałata, soja, fasola, jajka, nabiał. Zapytaj swojego lekarza o ewentualne suplementy.

Podobne artykuły

pl_PL Czytaj więcej

Wszystko o ciążowym USG

Dowiedz się, ile badań ultrasonograficznych powinnaś odbyć w ciąży, kiedy je wykonać oraz na co lekarz zwróci szczególną uwagę w czasie każdego z nich. W naszym artykule przeczytasz także o USG 3D, 4D oraz o ...

pl_PL Czytaj więcej

Badania prenatalne - jakie są wskazania, by je wykonać

Poza standardowymi badaniami zwyczajowo robionymi w ciąży możesz wykonać szereg dodatkowych badań prenatalnych. Pomogą one wykluczyć wady płodu a ewentualnie wykryte – leczyć, często nawet jeszcze zanim dziecko ...

pl_PL Czytaj więcej

Ból pleców w ciąży

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży i potrafi wprowadzić duży dyskomfort w codzienne aktywności. Jednak powszechność nie znaczy, że jako kobieta ciężarna jesteś skazana na cierpienie. ...

pl_PL Czytaj więcej

Choroby groźne w czasie ciąży

Większość chorób, na które może zapaść przyszła mama, jest zupełnie bezpiecznych dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Jednak niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Przeczytaj, jak się ...

pl_PL Czytaj więcej

Co to jest badanie KTG płodu i jak przebiega

Badanie KTG umożliwia lekarzowi ocenę pracy serca płodu, a także czynności skurczowej mięśnia macicy przyszłej mamy. Dowiedz się, na czym ono polega.

pl_PL Czytaj więcej

14 prostych rad na złagodzenie nudności w ciąży

Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi z powodu nudności. Bywa, że prowadzą one do wymiotów, ale choć bardzo nieprzyjemne – rzadko bywają groźne. Przeczytaj nasze rady na ich złagodzenie.

Nasze produkty

<p>Moni =a ma 1 córkę która niedługo będzie miała roczek&nbsp;</p>
Mama_Zosi1
<p>Wsztstko zależy od chorób, genetyki teraz jest tyle czynników że głowa mała&nbsp;</p>
Monia. 92
<p>No wiek nie ma znaczenia czasem i młode osoby mają ogromne problemy z ciążą&nbsp;</p>
maziulek