8 groźnych objawów w ciąży

Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej konsultacji i interwencji lekarskiej.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

1. Krwawienie z dróg rodnych

Na początku ciąży, po ok. 2 tygodniach od zapłodnienia, może pojawić się plamienie, które łatwo pomylić z krwawieniem miesiączkowym. Nie powinnaś się z jego powodu niepokoić. Zwykle zresztą na tym etapie kobiety często jeszcze nie mają świadomości, że są w ciąży.

Inne krwawienia zwykle są objawem patologii i nigdy nie wolno ich lekceważyć. Przyczyny mogą być łatwe do zniwelowania (np. ogólne przemęczenie) ale mogą być też groźne dla przebiegu ciąży i prowadzić nawet do poronienia.

Jedną z możliwych, niebezpiecznych również dla zdrowia kobiety, przyczyn krwawień, bywa ciąża pozamaciczna. Oznacza to, że zarodek zagnieździł się poza macicą, gdzie nie ma szans na rozwój i może doprowadzić do krwotoku.

Krwawienie w drugiej połowie ciąży może być spowodowane przedwczesnym oddzielaniem się łożyska, nieprawidłowym usadowieniem łożyska (łożysko przodujące), przedwczesnym rozpoczęciem porodu, urazem lub chorobami szyjki macicy.

Jeśli pojawiło się u Ciebie krawienie, szczególnie połączone z bólem – niezwłocznie jedź na ostry dyżur.

2. Ból brzucha

Jeśli czujesz delikatny ból brzucha to może mieć to związek z rozciąganiem się więzadeł macicy, co jest typowe w ciąży i przygotowuje Twój organizm do porodu. Jednak zwykle ból brzucha w ciąży jest objawem niepokojącym, a we wczesnym stadium ciąży, połączony z krwawieniem, jest objawem alarmującym, gdyż może świadczyć o poronieniu. Przy tego typu objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, im wcześniej tym lepiej.

Ból może świadczyć o ciąży pozamacicznej ale może też być objawem chorób, które nie mają związku z ciążą, a jednak stanowią dla niej i dla matki zagrożenie. Jeśli masz objawy tak zwanego „ostrego brzucha” – silny ból, któremu towarzyszą nudności, przyspieszone tętno - to powodem mogą być atak wyrostka, choroby nerek czy trzustki. Nigdy nie lekceważ bólu brzucha, szczególnie połączonego ze skurczami, krwawieniem. W razie jego wystąpienia - koniecznie natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

3. Słabsze ruchy płodu

Około 30.tygodnia ciąży powinnaś raz na jakiś czas kontrolować ruchy. Zrób test i policz ruchy płodu w przeciągu godziny - powinno być ich co najmniej 10 w porze normalnej aktywności dziecka, zwykle wieczorem. Jeśli jest mniej i masz poczucie, że dziecko jest mniej ruchliwe – zgłoś się do lekarza.

4. Skurcze przed 37. tygodniem ciąży

Przedwczesne skurcze macicy mogą świadczyć o rozpoczęciu akcji porodowej. Jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz się lekarza będzie miał on możliwość wstrzymania lub spowolnienia tego procesu. Im bliżej wyznaczonego terminu porodu dziecko przyjdzie na świat – tym lepiej.

5. Odejście wód płodowych przed 37.tygodniem ciąży

Odejście wód płodowych może również oznaczać poród przedwczesny. Pęknięty pęcherz płodowy może grozić zainfekowaniem dziecka. Jeśli pojawi się płyn, który jak sądzisz jest wodami płodowymi –konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala.

6. Bardzo intensywne wymioty

Mdłości i wymioty to jedna z typowym dolegliwości ciążowych, która zwykle mija w II trymestrze. Jeśli jednak Twoje wymioty nie pozwalają Ci nic jeść, spada waga, zwracasz również płyny – koniecznie umów się z lekarzem. Możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest niebezpieczne tak dla Ciebie, jak i dla płodu.

7. Uporczywy świąd skóry

Delikatne swędzenie skóry jest zwykłym objawem ciążowym, związanym z wysuszeniem skóry, rozciąganiem się jej, szczególnie na brzuchu. Jednak upoczywy świąd, zwykle dłoni i stóp, nasilający się w nocy, może świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby i być niebezpiecznym dla płodu. Jeśli pojawią się u Ciebie takie objawy – umów się z lekarzem.

Uwaga!

Jeśli w przebiegu ciąży pojawiły się nietypowe objawy, nie zwlekaj i konieczne udaj się po poradę do lekarza. 

8. Obrzęki

W ciąży puchnięcie nóg i rąk jest dość typowym objawem. Wiąże się z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz zwiększeniem ilości krwi. Po zastosowaniu okładów, odpoczynku z nogami w górze – zwykle takie opuchnięcia znikają. Jeśli jednak obrzęk ma jedną z takich cech: dotyczy również twarzy, nie znika po odpoczynku, pojawia się nagle, towarzyszy mu wysokie ciśnienie – może być objawem nadciśnienia ciążowego. Zdarza się, że współtowarzyszą mu zawroty i bóle głowy, zaburzenia widzenia. Gdy wystąpią podobne objawy – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Patrzy na dorosłego. Obejmuje rękami swój brzuch. Dorosły ma niebieską koszulę. Kobieta ma białą podkoszulkę. Obok niej leży szara poduszka. Czytaj więcej

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Jedną z najczęściej występujących przyczyn porodu przedwczesnego jest niewydolność szyjki macicy. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być jednak skutecznie leczona. Dowiedz się, jak.

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim i patrzy na lekarza. Lekarz bada kobiecie brzuch dotykając go rękami. Lekarz ma niebieską koszulę i stetoskop na szyi. Kobieta ma białą koszulę. Czytaj więcej

Poród przedwczesny - poznaj czynniki ryzyka

Poród przedwczesny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka, które nie jest jeszcze w pełni przygotowane do życia poza łonem matki. Dowiedz się jakie czynniki zwiększają ryzyko porodu ...

Kobieta w ciąży siedzi na białym łóżku. Trzyma się rękami za brzuch. Ma na sobie białą koszulkę i niebieską koszulę. Patrzy się na lekarza, który stoi przy łóżku i zapisuje coś na kartce. Kartka leży na czarnej desce. Lekarz się uśmiecha. Czytaj więcej

Kalendarz badań w ciąży

Zadbaj o zdrowie swoje i rozwijającego się w Tobie maleństwa. Zapoznaj się z listą badań ciążowych rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Kobieta w ciąży rozmawia w gabinecie lekarskim z doktorem. Siedzą przy białym biurku. Kobieta w ciąży obejmuje brzuch rękami. Ma na sobie koszulkę w paski. Siedzi na białym krześle. Kobieta lekarz trzyma jedną ręką zdjęcie, a drugą pokazuje kobiecie rzecz na zdjęciu. Za nią stoi biała półka. Kobieta lekarz ma na sobie kitel i stetoskop na szyi. Czytaj więcej

Co mówią badania w ciąży

Nawet jeśli przyszła mama czuje się dobrze, nie powinna zaniedbywać regularnych badań i wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę. Podpowiadamy, czego możesz się dowiedzieć na podstawie wyników badań ciążowych.

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku z białą pościelą. Jedną ręką trzyma się za widoczny brzuch, a drugą za plecy. Ma na sobie białą podkoszulkę i białe spodnie. Czytaj więcej

Ciąża z przeszkodami

Czasem w ciąży nie wszystko idzie po Twojej myśli. Mogą zdarzyć się krwawienia, problemy z łożyskiem, cukrzyca lub zatrucie ciążowe. Podpowiadamy, na jakie objawy koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Nasze produkty

Ja wodę przybierała mniej więcej od 20 tygodnia. Te leki Zaczęłam brać w 35 tygodniu. I Uwierzcie że od kiedy zaczęłam je brać momentalnie przybrałam 2 razy tyle co od 20 do 35 tygodnia. Jak odstawiłam te leki to przytyłam w 3 tygodniu około kg A bio...
Zamarancza
Siostra w obydwu duszach brala Duphaston i nie szczegolnie przytyla. W pierwszej ciąży wiecej nabrala ciała ale objadala sie słodyczami;) W drugiej malo co przytyla, tyle co dzidzius i wody. Chyba ze masz taki organizm, który inaczej reaguje na te l...
Ewelina.Sz
Tez brałam duphaston, ale nie puchłam po nim. Za to kompletnie nie miałam apetytu i być może to właśnie skutek stosowania progesteronu... Moj lekarz trochę dmuchal na zimne, bo nie do końca mu sie podobał kształt pęcherzyka na początku, później gdzie...
anamber