Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ciąża, szczególnie ta pierwsza, bywa bardzo stresująca, gdy obfituje w różne nieznane doznania. Często zastanawiasz się, czy to, co czujesz, jest jeszcze normą, czy może świadczy, że dzieje się coś złego. Ten tekst pomoże Ci rozwiać wątpliwości.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Zapewne odkąd dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, baczniej wsłuchujesz się w swój organizm. Dostrzegasz zmiany, niektóre doznania mogą Cię niepokoić. Poszukujesz informacji, rozpytując koleżanki „czy Ty też tak miałaś” lub sięgasz do źródeł internetowych. Spokojnie. Po pierwsze nie każdy ból czy skurcz oznacza w ciąży patologię, wiele zależy od okresu ciąży, intensywności i objawów towarzyszących. A po drugie zawsze możesz skonsultować się, choćby telefonicznie, ze swoim lekarzem, który znając Twój przypadek, uspokoi Cię lub zaprosi na wizytę czy ewentualnie skieruje do szpitala.

Bóle brzucha w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży dzieje się w Twoim organizmie bardzo wiele. Zarodek zagnieżdża się i bardzo intensywnie rośnie, powstaje łożysko, worek owodniowy. To wszystko ma miejsce w macicy, która w tym czasie intensywnie się rozciąga.

Towarzyszyć temu mogą:

Uczucie obrzmienia / wypełnienia / dyskomfortu – do narządów rodnych dopływa więcej krwi niż zwykle, przez co mogą być obrzmiałe, bardzo tkliwe, możesz mieć uczucie ciężkości w dole brzucha. Wiele kobiet porównuje te doznania do dolegliwości pojawiających się przed miesiączką.

Nacisk na pęcherz – wraz ze wzrostem płodu powiększająca się macica zaczyna uciskać na przylegające narządy, w także na pęcherz. Możesz odczuwać to jako parcie i częstszą niż wcześniej potrzebę udania się do toalety.

Uczucie ciągnięcia – rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co jest odczuwalne jako ciągnięcie, ewentualnie kłucie, w okolicach pachwin, czasami jajników.

Pamiętaj! Szacunkowo w pierwszym trymestrze ryzyko poronienia jest największe, dlatego bólu brzucha, który przybiera regularne skurcze lub jest jednostajnie silny, połączony z którymś z objawów, jak plamienie / krwawienie z dróg rodnych, wymioty, gorączka, omdlenia, duszność, nie należy lekceważyć. Wtedy natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj do szpitalną izbę przyjęć.

W bardziej zaawansowanej ciąży nadal mogą towarzyszyć Ci ciągnięcia więzadeł podtrzymujących macicę. Zwykle mają charakter kłującego bólu po lewej lub prawej stronie podbrzusza. Jeśli są uciążliwe, warto powiedzieć o nich lekarzowi.

Od około 18. tygodnia zaczniesz czuć ruchy płodu. Bywa z tym różnie, niektóre kobiety doznania te opisują jako motylki w brzuchu lub muśnięcia ogonkiem rybki, ale bywa, że są one dużo silniejsze i, szczególnie nim nauczysz się je rozpoznawać, mogą Cię zaniepokoić.

Bóle w dole brzucha bywają spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi, które zdarzają się przy niewystarczającym nawodnieniu i braku soli mineralnych, lub problemami trawiennymi, jak zaparcia czy wzdęcia.

Jakie bóle w tym okresie są powodem do niepokoju i konsultacji z lekarzem

  • Bóle w dole brzucha wraz z uczuciem twardnienia, które nie ustępują po odpoczynku albo pojawiają się rano, po śnie. Ciężarna ma wrażanie spinania się brzucha, może pojawić się mrowienie skóry.
  • Ból brzucha połączony z bólem w krzyżu, któremu może lecz nie musi towarzyszyć krwawienie.
  • Wszystkie sytuacje, opisane wyżej, w których pojawia się plamienie / krwawienie z dróg rodnych lub inne niepojące objawy.

Skurcze

Skurcze – jako aktywność macicy – są nieodłącznie związane z ciążą i charakterystyczne dla jej przebiegu. Ich funkcją jest stopniowe przygotowywanie macicy do porodu. Przyszła mama powinna je poczuć nie wcześniej, jak około 20. tygodnia.

Skurcze Alvareza

Delikatne, fizjologiczne skurcze macicy, pojawiają się około 20. tygodnia ciąży. Mięśnie macicy napinają się w różnych miejscach, nie jest to bolesne, może jednak być nieprzyjemne. Ich częstotliwość jest nieregularna, a natężenie nie zmienia się. Odczuwane są najczęściej wieczorem lub po pewnym wysiłku. Zazwyczaj ustępują po zmianie pozycji ułożenia ciała. Ale bywa też, że ciężarne w ogóle nie zauważają tych skurczów.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Brzuch staje się napięty, twardnieje. Skurcze te, odczuwalne od około 20. tygodnia ciąży, są mniej regularne i rzadsze od skurczów Alvareza, jednak silniejsze i dłuższe. Mogą pojawić się jakby seriami, albo izolowanie co jakiś czas. Skurcz taki nie boli, samoistnie zanika po kilkunastu sekundach.

Skurcze przepowiadające

Około 38. tygodnia ciąży pojawiają się skurcze przepowiadające. Są nieregularne, nie dają postępu porodu ale bywają uciążliwe. Im bliżej terminu rozwiązania, tym są częstsze i mocniejsze.

Skurcze porodowe

Mówi się, że kiedy przyjdą, będziesz wiedziała. I tak zazwyczaj jest. Skurcze porodowe nazywamy też bólami porodowymi, odpowiadają one za postęp porodu, mają na celu rozwarcie szyjki macicy, by dziecko i łożysko mogły się urodzić.

Na początku są dość łagodne, jednak w miarę rozwierania się szyjki macicy przybierają na mocy i stają się bardzo silne i bolesne. Ból może promieniować. do kości krzyżowej lub pachwin.

Skurcze porodowe są regularne, z postępem porodu odstępy czasowe między nimi maleją. Skurcze nie mijają przy zmianie pozycji, ćwiczeniach oddechowych, po zażyciu spazmolityków; jednak działania te mogą złagodzić intensywność ich odczuwania.

Po skurczach mających doprowadzić do rozwarcia, przychodzą skurcze parte – wypychające dziecko, a następnie skurcze łożyskowe, mające wydalić łożysko.

Skurcze w okresie połogu

Towarzyszą obkurczaniu się macicy, bywają bolesne i nieprzyjemne. Mogą przybierać na sile w czasie karmienia piersią, gdy Twój organizm zwiększa produkcję oksytocyny.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży leży bokiem opierając się o oparcie kanapy. Obejmuje swój brzuch rękami. Jest przykryta szarym kocem. Pod nią leży biała poduszka. Jest ubrana w białą koszulkę. Czytaj więcej

Krwawienie w ciąży – co oznacza?

Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.

Kobieta w ciąży leży bokiem w łóżku. Jest przykryta do pasa białą kołdrą. Jedną rękę trzyma pod głową, a drugą na brzuchu. Jest ubrana w białą koszulkę i kremowy sweter. Czytaj więcej

Zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży

Przez pierwszy trymestr życia płodowego dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki zaburzające jego rozwój. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zagrożenia w tym okresie oraz jak dbać o siebie aby zmniejszyć szansę ...

Kobieta w ciąży stoi w czerwonej sukience trzyma splecione ręce na brzuchu. Na palcu wskazującym prawej ręki ma pierścionek. Czytaj więcej

Choroby groźne w czasie ciąży

Większość chorób, na które może zapaść przyszła mama, jest zupełnie bezpiecznych dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Jednak niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Przeczytaj, jak się ...

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Jedną ręką przytrzymuje otwartą książkę, którą trzyma na udach. A drugą trzyma brzuch. Ma na sobie niebieskie jeansy i białą koszulę. Kobieta nosi okulary i uśmiecha się do aparatu. Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

Kobieta w ciąży leży na niebieskiej kanapie bokiem. Jedną ręką trzyma się za głowę, a drugą za brzuch. Ma na sobie białą bluzkę i koszulę w szaro-czerwono-czarną kratkę. Czytaj więcej

8 groźnych objawów w ciąży

Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim i patrzy na lekarza. Lekarz bada kobiecie brzuch dotykając go rękami. Lekarz ma niebieską koszulę i stetoskop na szyi. Kobieta ma białą koszulę. Czytaj więcej

Poród przedwczesny - poznaj czynniki ryzyka

Poród przedwczesny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka, które nie jest jeszcze w pełni przygotowane do życia poza łonem matki. Dowiedz się jakie czynniki zwiększają ryzyko porodu ...

Nasze produkty

To już 39 tc myślę, że dla Ciebie i dziecka to lepiej, że będziesz pod kontrolą lekarzy.
Kalina91
Mnie brzuch w ciąży nie bolał. Ale często robił się twardy. Czasami czułam jak mi brzuch w dół ciągnął.
aneta7734
Skoro uznał, że tak będzie najlepiej, to może i dobrze, będziesz pod stałą opieką. Zwłaszcza, że to już końcówka.
AgataS1990