Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Cesarskie cięcie to poważna operacja wiążąca się z dużym ryzykiem zarówno dla mamy, jak i dziecka. W żadnym razie nie należy go traktować jako ułatwienia podczas porodu. Są jednak sytuacje, kiedy cesarskie cięcie jest jedynym sposobem na ratowanie zdrowia a czasem nawet życia matki lub dziecka.

Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być z góry znane od początku ciąży, mówimy wówczas o planowanym cc. Są też jednak wskazania, które pojawiają się nagle, nie są bowiem możliwe do przewidzenia z góry. Wskazanie mogą mieć charakter położniczy lub pozapołożniczy.

"Cesarka na życzenie"

W polskich szpitalach zasadniczo nie wykonuje się cc na życzenie. Zalety porodu naturalnego są nie do przecenienia. Potwierdza to również stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Jeżeli zatem nie ma przeciwwskazań - nie rezygnuj z porodu siłami natury! 

Wskazania położnicze do planowego cesarskiego cięcia

Istnieją przyczyny położnicze, których wystąpienie powoduje, że zaplanowanie cesarskiego cięcia jest konieczne. Są to tzw. wskazania bezwzględne, do których zaliczamy m.in.:

 • Nieprawidłowe ułożenie płodu, czyli ułożenie nie główką do dołu. Położenie poprzeczne lub skośne jest bezwzględnym wskazaniem, podobnie jak położenie miednicowe u pierwiastki. W przypadku kobiet, które wcześniej już rodziły kwalifikowane są one do porodu siłami natury, mimo że dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej.

 • Wady anatomiczne miednicy, dysproporcja płodowo - miednicowa czyli sytuacja, gdy płód jest zbyt duży, by mógł się zmieścić w kanale miednicy.

 • Szacowana waga dziecka powyżej 4500 g, a w przypadku kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową – powyżej 4250 g.

 • Łożysko przodujące;

 • Niektóre wady płodu, uniemożliwiające poród naturalny.

 • Stan po dwóch i więcej cc.

Inne przyczyny położnicze są tylko względnymi wskazaniami do cc. Może się bowiem okazać, że mimo ich istnienia, poród naturalny jest wciąż możliwy. Są to m.in.

 • ciąża mnoga - najczęściej rozwiązywana jest poprzez cc. Jeżeli jednak ciąża przebiegła prawidłowo, rodząca jest wieloródką, przynajmniej pierwszy płód jest ułożony główkowo i jest większy niż drugi a różnica wagi między nimi nie przekracza 20 %, poród naturalny jest jak najbardziej możliwy.

 • niektóre wady macicy;

 • mięśniaki macicy – o ile umiejscowienie ich stanowi przeszkodę porodową;

 •  stan po wcześniejszym cesarskim cięciu – jeżeli wskazania do poprzedniego cc ustały, np. miednicowe ułożenie płodu, poród naturalny jest możliwy; 

 • stan po operacji macicy lub pochwy – szczególnie gdy zabieg był przeprowadzony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zajściem w ciążę;

 • aktywne choroby przenoszone drogą płciową;

 • poród przedwczesny – jeżeli zachodzi ryzyko uszkodzenia płodu.

Pozapołożnicze wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie może być wskazane z innych niż położnicze przyczyn. Wówczas decyzję o cc ginekolog położnik podejmuje w porozumieniu z lekarzem innej specjalności. Do najczęstszych wskazań pozapołożniczych należą:

 • wskazania okulistyczne – głównie chodzi o sytuacje, gdy wysiłek podczas porodu naturalnego może spowodować odwarstwienie siatkówki;

 • wskazania ortopedyczne – takie jak urazy czy wady kręgosłupa lub miednicy;

 • wskazania kardiologiczne – ciężka niewydolność serca;

 • wskazania chirurgiczne – choroby lub przebyte operacje odbytu;

 • wskazania neurologiczne – np. stwardnienie rozsiane, padaczka, guz mózgu;

 • wskazania psychiatryczne – np. nerwice lub stany lękowe, a także choroby psychiczne uniemożliwiające współpracę z personelem medycznym. Wśród wskazań psychiatrycznych do cc jest również tzw. tokofobia– czyli patologiczny lęk przed porodem.

Nagłe wskazania do cesarskiego cięcia

Konieczność przeprowadzenia cc może pojawić się nagle, mimo braku wcześniejszych wskazań. Ma to miejsce zwykle już podczas rozpoczętego porodu naturalnego. Lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu cesarskiego cięcia, gdy:

 • płodowi grozi zamartwica – wskazuje na to nieprawidłowy zapis KTG. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne, np. oddzielanie się łożyska lub zbyt mocne owinięcie się pępowiny wokół dziecka.

 • brak postępu porodu w pierwszym okresie – w dwóch kolejnych badaniach wewnętrznych nie obserwuje się rozwierania się szyjki macicy. Związane jest to często ze zbyt słabymi skurczami.

 • brak postępu porodu w drugim okresie – mimo pełnego rozwarcia szyjki macicy główka nie jest w stanie przecisnąć się przez kanał rodny.

 • nagłe intensywne krwawienie z dróg rodnych i wyraźne pogorszenie zapisu KTG – może to wskazywać na pęknięcie ściany macicy lub przedwczesne oddzielenie łożyska;

 • zagrażająca rzucawka;

 • wypadnięcie drobnych części płodu – na szczęście zdarza się to bardzo rzadko, ale jeśli podczas badania wyczuwalna jest np. rączka lub pępowina, cesarskie cięcie musi być przeprowadzone niezwłocznie.

Przedstawione wskazania do cesarskiego cięcia są jedynie przykładowe. Tak jak nie ma na świecie dwóch jednakowych osób, tak samo nie ma dwóch jednakowych ciąż ani porodów. Każda ciąża powinna być traktowana jako przypadek szczególny. Dlatego zawsze warto być w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem, który znając pacjentkę oraz przebieg jej ciąży, będzie w stanie indywidualnie dostosować zalecenia.

Podobne artykuły

Mama w szarym szlafroku opiera się o blat w kuchni. Na rękach trzyma dziecko, które do siebie przytula. Na blacie leżą miski, niebieski kubek i ekspres do kawy. Obok nich stoi lodówka. Czytaj więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim. Obok stoi lekarz i pokazuje jej badania na kartce. Kartka jest przypięta do niebieskiej teczki. Kobieta obejmuje swój brzuch rękami i uśmiecha się. Na włosach ma opaskę. Jest ubrana niebieskie jeansy i biało-różową koszulę w paski. Pani doktor ma biały kitel i stetoskop na szyi. Za nimi stoi szafka z niebieskimi i białymi segregatorami. Czytaj więcej

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży leży bokiem w łóżku. Jest przykryta do pasa białą kołdrą. Jedną rękę trzyma pod głową, a drugą na brzuchu. Jest ubrana w białą koszulkę i kremowy sweter. Czytaj więcej

Zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży

Przez pierwszy trymestr życia płodowego dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki zaburzające jego rozwój. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zagrożenia w tym okresie oraz jak dbać o siebie aby zmniejszyć szansę ...

Kobieta w ciąży leży w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch rękami. Jest ubrana w jasnoniebieską koszulkę w białe paski. Lekarz stoi nachyla się nad nią i pokazuje jej coś na kartce. Kartka leży na czarnej desce, którą trzyma lekarz. Lekarz ma kitel i stetoskop na szyi. Czytaj więcej

Problemy z szyjką macicy w czasie ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno nastąpić pod koniec ciąży, gdy nadchodzi czas, by mama urodziła dziecko. Niestety nie zawsze tak jest… Jakie są objawy niewydolności szyjki macicy, czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia ...

Kobieta w ciąży leży bokiem opierając się o oparcie kanapy. Obejmuje swój brzuch rękami. Jest przykryta szarym kocem. Pod nią leży biała poduszka. Jest ubrana w białą koszulkę. Czytaj więcej

Krwawienie w ciąży – co oznacza?

Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.

Nasze produkty

<p>To nie do pomyślenia! Wyrazy współczucia dla rodziców.</p>
Mega Naczelny Papuśny Bobas
<p>Wielka tragedią dla rodziców :(</p>
aneczkaa006
<p>Straszne :( wielka tragedia.&nbsp;</p>
Paatka57