Dlaczego lekarze zalecają suplementację kwasu foliowego w ciąży? Czym jest kwas foliowy i w jakich produktach występuje? Odpowiadamy.
O kwas foliowy najlepiej zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę. Zapobiega on wrodzonym wadom układu nerwowego (cewy nerwowej). Chroni malucha przed rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo- rdzeniową.
Odpowiedni poziom kwasu foliowego ważny jest także dla przyszłej mamy. Niedobór może prowadzić do niedokrwistości, a także wpływać niekorzystnie na samopoczucie czy zasypianie.
Kwas foliowy jest organicznym związkiem z grupy witamin B. Występuje w produktach żywnościowych pod postacią folianów, czyli soli kwasu foliowego, nazywanych też witaminą B9, witaminą M, lub folacyną. W przyrodzie występuje w tkankach wielu roślin i zwierząt.
Kwas foliowy występuje przede wszystkim w zielonych warzywach liściowych: szpinaku, salacie, kapuście, ale także w brokułach, szparagach, kalafiorze czy brukselce.
W mniejszych ilości jest obecny w pomidorach, buraku, słoneczniku, awokado czy migdałach, oraz w warzywach strączkowych: bobie, fasoli, grochu czy soczewicy.
Kwas foliowy nie syntetyzuje się sam w organizmie. Trzeba go sobie dostarczać. W czasie ciąży zapotrzebowanie na niego rośnie. Nie zawsze niestety wystarcza dawka, którą dostarczamy sobie z pożywieniem.
Zwykle lekarz zaleca przyszłej mamie przyjmowanie specjalnie skomponowanych suplementów dla kobiet w ciąży. W składzie na pewno jest też odpowiednia dawka kwasu foliowego. Jeśli masz wątpliwości co do dawki, którą przyjmujesz, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.
Jeśli planujesz ciążę, to warto zatroszczyć się o kwas foliowy wcześniej. Jest on ogromnie ważny na początku ciąży, dlatego suplementację można wdrożyć już na etapie przygotowań.
Po wchłonięciu przez organizm kwasu foliowego jego nadmiar magazynowany jest w wątrobie. Ten zapas może wystarczyć człowiekowi na kilka tygodni. Nadmiar kwasu foliowego zostaje wydalany wraz z moczem, dlatego raczej trudno kwas foliowy przedawkować.
Kwas foliowy jest wrażliwą substancją i łatwo go zniszczyć. Nie służy mu długie gotowanie. Warzywa gotuj więc krótko, a te, które się do tego nadają – jedz na surowo.
Trzymaj warzywa w ciemnym i chłodnym miejscu, bo poza wysoką temperaturą nie służy im także światło słoneczne.
Nie przechowuj długo warzyw. Najlepiej jeść je świeże, niedługo po zakupie i nie robić dużych zapasów.
Możesz zwiększyć naturalną dawkę kwasu foliowego w swojej diecie poprzez picie zielonych koktajli. Dodaj do nich natkę pietruszki, jarmuż czy szpinak. W takim napoju łatwiej przyswoić dużo zielonych liści niż jedząc je w sałatce.
Składniki:
Przygotowanie: Obierz awokado i usuń pestkę. Awokado powinno być dojrzałe i miękkie. Umyj szpinak, możesz oderwać twarde łodygi. Obierz ogórka i pomarańczę. Zblenduj składniki na gładką masę, dolej sok jabłkowy.
Aby ciąża rozwijała się prawidłowo, przyszła mama w ramach uzupełnienia diety, powinna przyjmować witaminy. Podpowiadamy, czemu suplementacja jest potrzebna i o jakich zasadach musi pamiętać ciężarna, aby nie ...
Ciąża to wspaniałe przeżycie, ale też spory wysiłek dla organizmu, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciąże, a także zagrażać rozwijającemu się dziecku. Jak mimo choroby zostać mamą i urodzić zdrowego malucha? Podpowiadamy
Cukrzyca ciążowa to przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej przyszłych mam. Przeczytaj artykuł, sprawdź jej objawy i konsekwencje, dowiedz się, czy cukrzyca ciążowa może zaszkodzić ciężarnej i dziecku.
Jeśli planujesz zajść w ciążę lub spodziewasz się dziecka – koniecznie zadbaj o swoją tarczycę. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu, niedoczynność bądź nadczynność, mogą źle wpływać na Ciebie i na rozwijającego ...