Cukrzyca ciążowa to przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej przyszłych mam. Przeczytaj artykuł, sprawdź jej objawy i konsekwencje, dowiedz się, czy cukrzyca ciążowa może zaszkodzić ciężarnej i dziecku.
Konsultacja merytoryczna: Lek. Bartosz Grabowski
Specjalista położnictwa i ginekologii
Cukrzyca ciążowa to schorzenie zaliczane do grupy chorób metabolicznych, wynikające z nietolerancji węglowodanów. Ciężarna boryka się z hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Cukrzyca ciążowa dotyka zwykle kobiet, które wcześniej nie miały problemów z tolerancją glukozy. Z reguły przyczyny cukrzycy ciążowej są związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną Ryzyko choroby jest większe, jeśli przyszła mama:
Jeśli ciężarna choruje mimo braku wyraźnego powodu, przyczyny cukrzycy ciążowej mogą być genetyczne.
Badania w kierunku wykrycia cukrzycy ciążowej polegają na przeprowadzeniu testów na poziom glukozy we krwi. Pierwsze badanie lekarz zleca zwykle podczas pierwszej wizyty. Wyniki pozwalają lekarzowi wstępnie ocenić, czy przyszła mama ma powody do niepokoju. Jeśli będziesz miała podwyższoną glikemię, ginekolog skieruje Cię na konsultację w celu dalszej diagnostyki.
Kolejne badanie przeprowadzane jest między 24 a 28 tygodniem ciąży. To tak zwany test obciążenia glukozą. Będziesz musiała stawić się rano na czczo na pobranie krwi. Rekomenduje się zwykłą podaż węglowodanów przez 3 doby przed badaniem, ostatni posiłek zjedz około 12 godzin wcześniej. Badanie przeprowadza się etapami. Rozpocznie się od pobrania krwi na czczo. Następnie zostaniesz poproszona o wypicie 75 gramów glukozy rozpuszczonych w 250-300 ml wody, w czasie 5 minut. Płyn jest bardzo słodki. Ułatwisz sobie zadanie, jeśli dodasz do niego soku z cytryny. Jego obecność nie zafałszuje wyniku, a poprawia smak napoju. Możesz też zaopatrzyć się w aptece w gotowy roztwór np. o smaku pomarańczowym lub coli.
Po upływie jednej, a następnie kolejnej godziny znowu zostanie pobrana Ci krew. Wyniki jest prawidłowy, jeżeli poziom glikemii jest niższy niż 92 mg% na czczo, 180 mg% po pierwszej godzinie i 153 mg% po drugiej godzinie. Jeżeli jest równy lub wyższy dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej, lub specjalnego ośrodka zajmującego się cukrzycą w ciąży.
Chorobę leczy się głównie dietą. Jeśli będziesz przestrzegać zasad, z dużym prawdopodobieństwem unikniesz stosowania leków. Ważna jest fachowa opieka. Przyszła mama, u której stwierdzono cukrzycę ciążową, powinna być w stałym kontakcie z diabetologiem, dietetykiem i położnikiem.
Oprócz diety ważna jest samokontrola. Będziesz musiała wykonywać 4 razy dziennie pomiary glikemiczne za pomocą glukometru. Przyszła mama z rozpoznaną cukrzycą ciążową musi też częściej się badać. Dostaniesz zalecenia częstszego zgłaszania się na wizyty, a po 36. tygodniu ciąży będziesz miała wykonywane KTG raz w tygodniu.
Pamiętaj również o aktywności fizycznej. Ruch przyspiesza metabolizm, co w efekcie wpływa na zmniejszenie insulinooporność tkanek.
Odpowiednia dieta unormuje poziom cukru we krwi. Nie jest to jednak dieta odchudzająca. Powinnaś spożywać 1500-2300 kcal, zależnie od wagi, 35 kcal na kilogram prawidłowej masy ciała. Zwiększ ilość białka w diecie, aby płód rozwijał się prawidłowo.
Nieleczona cukrzyca ciążowa może zagrażać dziecku. Wysokie stężenie glukozy skutkuje hiperglikemią także u płodu, a to prowadzi do makrosomii, nadmiernej masy w stosunku do wieku płodowego lub odwrotnie, hipotrofii, przy której masa płodu jest zbyt mała. Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego, krążenia, kostnego i moczowo-płciowego u dziecka.
Negatywne konsekwencje cukrzycy ciążowej może odczuć również przyszła mama. Jeśli nie będziesz się leczyć, może dojść u Ciebie do rozwoju nadciśnienia tętniczego, częstych infekcji dróg moczowych, a nawet stanu przedrzucawkowego i przedwczesnego porodu.
Jeśli będziesz stosować się do zaleceń, będziesz regularnie mierzyć poziom glukozy we krwi, a badania wyjdą dobre, prawdopodobnie urodzisz naturalnie. Poród jednak powinien odbyć się w specjalistycznym szpitalu.
Konsultacja merytoryczna: Lek. Bartosz Grabowski, specjalista położnictwa i ginekologii
Cukrzyca ciążowa dotyczy wyłącznie kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały zdiagnozowanego żadnego z typów cukrzycy. Przyczyny cukrzycy w ciąży można podzielić na te związane bezpośrednio z przebiegiem ciąży, czyli ze zmianą stężenia niektórych hormonów oraz te, które można próbować wyeliminować, czyli związane ze stylem życia. Ryzyko choroby jest większe, jeśli przyszła mama ma nadwagę, choruje na zespół policystycznych jajników albo urodziła w przeszłości dziecko o wadze powyżej 4,5 kilograma lub z wadą rozwojową. Jeśli u ciężarnej nie występują powyższe czynniki ryzyka, a mimo to pojawiła się cukrzyca ciążowa, przyczyny mogą być genetyczne. W wielu wypadkach jednoznaczne objawy cukrzycy ciążowej nie występują, dlatego bardzo istotne jest, aby przyszła mama na początku ciąży wykonała badania glikemii. Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca ciążowa może być bardzo niebezpieczna dla matki i rozwijającego się dziecka. Leczenie polega głównie na stosowaniu odpowiedniej diety, kontrolowaniu poziomu glukozy przy pomocy glukometru oraz pozostawaniu pod kontrolą diabetologa i położnika.
Hashimoto może powodować problemy z zajściem w ciąże, a także zagrażać rozwijającemu się dziecku. Jak mimo choroby zostać mamą i urodzić zdrowego malucha? Podpowiadamy
Jeśli planujesz zajść w ciążę lub spodziewasz się dziecka – koniecznie zadbaj o swoją tarczycę. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu, niedoczynność bądź nadczynność, mogą źle wpływać na Ciebie i na rozwijającego ...
Skracanie szyjki macicy powinno nastąpić pod koniec ciąży, gdy nadchodzi czas, by mama urodziła dziecko. Niestety nie zawsze tak jest… Jakie są objawy niewydolności szyjki macicy, czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia ...
Większość chorób, na które może zapaść przyszła mama, jest zupełnie bezpiecznych dla rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Jednak niektóre z nich mogą stanowić realne zagrożenie. Przeczytaj, jak się ...
Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...