Właśnie wróciliście ze szpitala i przyszedł czas na pierwszą kąpiel w domu? Jeśli się stresujesz, przeczytaj artykuł. Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać i jak krok po kroku umyć noworodka.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Pierwsza kąpiel w szpitalu trwa zwykle chwilę. Położna szybko i zwinnie myje malca. Zawija go w ręcznik i podaje do karmienia. Czynność wydaje się prosta. Szczególnie dla osoby, która ma doświadczenie. W domu wszystko wygląda inaczej. Jeśli masz wątpliwości, jak prawidłowo zabrać się do kąpieli, poznaj nasze rady. Zanim kąpiel stanie się przyjemną rutyną, mogą się przydać.
Podstawą kąpieli jest wanienka. Możesz kupić zwykłą bez dodatkowych udogodnień lub postawić na taką ze stelażem, odprowadzeniem wody, profilowaną, mobilną lub wbudowaną w komodę. Dużą, uniwersalną, która będzie dobra również dla starszego dziecka lub małą dla noworodka, a nawet kąpielowe wiaderko, którego kształt sprawia, że dziecko w kąpieli mimowolnie przyjmuje pozycję embrionalną.
Niezbędne kosmetyki to mydło lub emulsja dla dzieci od 1 dnia życia. Możesz zapytać pediatrę, czy rekomenduje coś szczególnego. Są preparaty, które zostawiają na skórze dziecka ochronną warstwę, skutecznie pielęgnują i są polecane dla dzieci ze skórą skłonną do atopii. Preparaty dla niemowląt nie powinny zawierać alergizujących i chemicznie przetworzonych składników.
Przygotuj krem do pupy, pieluszkę i waciki do mycia buzi, balsam do ciała, duży ręcznik do owinięcia malca lub okrycie kąpielowe z kapturkiem. Akcesoria powinny być w zasięgu ręki.
Kąp maluszka w pomieszczeniu, w którym potem go ubierzesz. Jeśli w łazience jest zbyt ciasno, wybierz inne miejsce. Zadbaj o odpowiednią temperaturą. W pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 23°C. Mechanizm termoregulacji u noworodka nie działa jeszcze w pełni sprawnie. Maluch nie powinien się wyziębić. Jeśli zmarznie, nieprzyjemne doznanie będzie kojarzył z kąpielą i może zacząć się jej bać.
Głodny i śpiący maluszek nie będzie miał ochoty na kąpiel. Zbyt najedzony może ulać podczas pluskania w wannie. Najlepszy czas na kąpiel to późne popołudnie lub wieczór. Po kąpieli rozluźniony maluch szybciej zaśnie. Jeśli pora będzie stała, przyzwyczaisz malca do ustalonego rytmu dnia i sama łatwiej się zorganizujesz.
Nalej wody do wanienki. Tyle, aby nie wlewała się no nosa i oczu, ale zakrywała ciało dziecka, będzie mu ciepło. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, nalej mniej i żeby nie zmarzł, polewaj go wodą w trakcie kąpieli.
Rozłóż akcesoria. Zanim rozbierzesz szkraba, powinnaś wszystko mieć gotowe. Przed włożeniem go do wanienki sprawdź temperaturę. Możesz zrobić to łokciem lub użyć dziecięcego termometru do wanny. Temperatura wody powinna wynosić 37 °C. Na dno wanienki możesz położyć tetrową pieluszkę, antypoślizgową wkładkę lub specjalny leżaczek.
Zdejmij maluchowi śpioszki. Żeby nie zmarzł, zawiń go w pieluszkę i zanim włożysz do wanny, przemyj wacikami twarz. Do mycia oczu możesz użyć gazika zwilżonego w soli fizjologicznej. Pamiętaj, aby przemywając je kierować się od skroni do noska. Umyj uszka. Nie wkładaj do środka patyczka, bo możesz uszkodzić błonę bębenkową. Wykorzystaj go do usunięcia wydzieliny z ich zewnętrznej partii. Buzie umyj delikatnie ciepłą wodą. Osusz miękkim ręcznikiem.
Zanim włożysz szkraba do wanienki, ponownie sprawdź temperaturę. Jeśli spadła, dolej ciepłej wody. Nie rób tego, kiedy maluch będzie w środku, bo możesz go oparzyć!
Do wanienki możesz włożyć maluszka owiniętego pieluszką. Nie wyślizgnie się i będzie czół pewniej. Jedną ręką podtrzymuj malca. Włóż ją pod plecki, chwytając malucha pod pachami tak, by mógł ułożyć główkę na Twoim przedramieniu. Druga wolną ręką myj szkraba. Możesz użyć myjki lub myć samą dłonią. Pamiętaj, o dokładnym umyciu szyi. W jej zagłębieniach zbiera się mleko. Umyj brzuszek, nóżki, wszystkie fałdki i pachwiny, miejsca intymne i na końcu główkę. Jeśli to zbyt duży stres, mycie głowy zostaw na kolejną kąpiel.
Okolicę pępka myj wodą z mydłem tak, jak całe ciało i dokładnie osusz, najlepiej pieluszką tetrową, bo dobrze chłonie. Dezynfekcji używaj tylko, jeżeli w okolicy pierścienia pępowiny pojawi się zaczerwienienie. Okolicę pępka, przy obecnym jeszcze kikucie pępowiny, pielęgnuj "na sucho".
Kąpiel to nie tylko czynność higieniczna. W trakcie mycia mów do malca, śpiewaj i uspokajaj go. To wspaniały czas bliskości i budowania więzi. Mycie, głaskanie i delikatne ruchy w trakcie kąpieli to doskonałą stymulacja dotykowa.
Pierwsza kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Wystarczą 2-3 minuty. Wyjmij malucha z kąpieli, ułóż na przygotowanym ręczniku. Nałóż kapturek lub bawełnianą czapkę. Posmaruj balsamem, jeśli ma wysuszoną skórę. Nałóż krem na odparzenia i załóż pieluchę. Nie zapinaj jej zbyt ciasno. Gojący się pępek musi mieć stały dostęp świeżego powietrza.
Pamiętaj, że choć kąpiel to z reguły dla maluszka przyjemność, nie wszystkie dzieci ją lubią. Jeśli Twój szkrab popłakuje, zrezygnuj z robienia jej codziennie. Kąp maluszka w zależności od potrzeb – pory roku czy temperatury. Zamiast w wannie myj malca na przewijaku, obmywając całe ciałko zwilżonym gazikiem.
Nie zawsze dolegliwości, które budzą niepokój oznaczają chorobę. Kolka, pleśniawki czy ulewanie to niektóre problemy, z jakimi maluch może borykać się po urodzeniu. Dowiedz się więcej o typowych dolegliwościach, ...
Nos, gardło i uszy są ze sobą połączone i w znaczący sposób wpływają na siebie nawzajem. U małego dziecka narządy te są też bliżej siebie niż u dorosłego, dlatego wystarczy katar, by maluch nabawił się zapalenia ucha.
Niemowlak oddycha przez nos, dlatego zatkany trzeba udrażniać. Jak pomóc maleństwu, które ma katar? Podpowiadamy, jak prawidłowo oczyścić nos dziecku.
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.
Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, ...