Delikatna i wrażliwa skóra niemowląt wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Właściwy dobór kosmetyków dla dzieci często bywa problemem, w szczególności dla początkujących rodziców. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla maluszka? Podpowiada dr Monika Pasikowska.
Monika Pasikowska, doktor nauk biochemicznych
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu niemowląt i dzieci, ale potrzebuje co najmniej trzech lat, aby osiągnąć dojrzałość. Szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach życia jest ona cienka i wrażliwa. Naskórek charakteryzuje się słabo wykształconą warstwą rogową, dlatego nie pełni jeszcze swej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji.
W okresie noworodkowym, który trwa do 28. dnia życia, dziecko przystosowuje się do życia zewnątrzmacicznego. Jego skóra jest jeszcze różowa, cienka, pokryta meszkiem płodowym. Na nosie często widoczne są zaskórniki, a na powiekach oraz karku naczyniaki płaskie, charakteryzujące się zaczerwienieniem naskórka.
Dodatkowo, u niektórych dzieci powstaje tak zwany rumień noworodkowy (rumień toksyczny), czyli zaczerwienienie i żółtobiałe grudki w okolicach twarzy, klatki piersiowej i brzucha. Zwykle ustępuje on samoistnie po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. Naskórek noworodków jest wysuszony i łuszczy się.
Między 2. a 12. miesiącem życia dziecka skóra nadal nie ma w pełni ukształtowanej warstwy rogowej, jest cienka i niedojrzała, przez co podatna na szybką utratę wody, podrażnienia, wysuszenie i infekcje. Szybciej reaguje na niekorzystne czynniki zewnętrzne, z którymi spotyka się na co dzień, np. na drażniącą bazę detergentową zawartą w środkach chemicznych czy kosmetykach, a także bliższy kontakt z wirusami, bakteriami i słońcem. Skóra jest również sucha, łuszczy się, a u niektórych niemowląt występuje nadwrażliwość.
Przed ukończeniem 3. roku życia, w tzw. okresie poniemowlęcym, naskórek nadal wymaga regularnej pielęgnacji, a także nawilżenia i ukojenia. Z biegiem czasu jest coraz grubszy, gładszy oraz miękki, a jego kolor przybiera brzoskwiniową barwę. Około 3. roku życia, w okresie dziecięcym, warstwa rogowa staje się ukształtowana i może pełnić funkcje ochronne – choć warto wiedzieć, iż pełną dojrzałość osiągnie w wieku 10 lat.
Wybierając kosmetyki dla dzieci, należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem. Warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, najlepiej znanych i godnych zaufania marek. Do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych należą kosmetyki dostępne w aptekach. Należy zwrócić uwagę, aby kosmetyk był hipoalergiczny, nie zawierał silnych substancji zapachowych oraz składników uczulających delikatną skórę dziecka.
5 najważniejszych cech kosmetyków dla dzieci:
przeznaczenie - podstawowy wyznacznik preparatów dla dzieci. Ważne, by były one dostosowane do delikatnej, wrażliwej i cienkiej skóry, wymagającej nawilżenia i natłuszczenia, już od chwili narodzin;
skład - kosmetyki dla dzieci powinny zawierać składniki łagodzące podrażnienia, nawilżające oraz odżywiające skórę, takie jak masło Shea, D-pantenol, alantoina. Warto również poszukać kosmetyków ze składnikami kojącymi i regenerującymi skórę, np. z witaminą E. Skład kosmetyków dla najmłodszych powinien być pozbawiony wszelkich substancji podrażniających skórę, a więc parabenów, konserwantów czy sztucznych barwników. Najbezpieczniejsze są formuły wzbogacone o bardzo łagodne dla skóry bazy myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej;
atesty – kosmetyk bezpieczny to taki, który przeszedł szereg badań, a jego właściwości potwierdzają obiektywne, opiniotwórcze instytucje, takie jak Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Instytucje te poddają preparaty dla dzieci rygorystycznym badaniom pod nadzorem niezależnych ekspertów;
opakowanie – balsamy, żele i szampony powinny mieć wygodne, a przede wszystkim higieniczne opakowania z pompką (dozownikiem), które umożliwiają szybką aplikację kosmetyku na skórę dziecka, a jednocześnie ograniczają dostęp powietrza i bakterii do butelki z kosmetykiem. Kremy do twarzy i ciała powinny zaś znajdować się w praktycznych opakowaniach o niewielkiej pojemności, umożliwiających zabranie ich z sobą np. na spacer.
Pielęgnując skórę dziecka, nie można zapomnieć o trzech podstawowych zasadach: codziennej kąpieli, nawilżaniu oraz higienie okolicy pieluszkowej. Regularne oczyszczanie i pielęgnacja naskórka odpowiednimi dermokosmetykami pomogą zapewnić ochronę przed mikrouszkodzeniami oraz nadreaktywnością na czynniki zewnętrze wrażliwej i cienkiej skóry dziecka.
Codzienna kąpiel noworodków nie jest konieczna, aczkolwiek warto ją wprowadzić już od pierwszych tygodni w celu wykształcenia i utrwalenia rytmu dnia zapewniającego maluszkowi poczucie bezpieczeństwa..
Do mycia noworodka należy przygotować wodę o temperaturze 37oC, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Już od pierwszych dni można używać łagodnych (pozbawionych detergentów, konserwantów, SLS, SLES i barwników), nawilżających żeli myjących, które zapobiegają przesuszeniu skóry, swędzeniu i łuszczeniu.
Dermokosmetyki do mycia powinny zawierać składniki natłuszczające w postaci np. olejów roślinnych czy wosków. Zawarte w nich lipidy pełnią funkcję emolientów- odbudowując barierę hydrolipidową, zatrzymują w skórze wilgoć i chronią ją przed przesuszeniem, szorstkością oraz podrażnieniami. Każdorazowo należy z pomocą żelu oczyścić pachwiny, miejsca między fałdami skóry oraz okolice intymne.
Dla niemowląt nie zaleca się kosmetyków silnie pieniących się i o intensywnym zapachu. Mogą one wysuszać skórę, wywoływać podrażnienia oraz alergie. Cienki naskórek noworodka i niemowlęcia łatwo ulega urazom i otarciom, dlatego osuszając dziecko po kąpieli, nie należy go wycierać pocierając skórę ręcznikiem, a delikatnie dotykać i masować. Warto pamiętać, aby każdą kąpiel zakończyć nawilżaniem naskórka, a po kąpieli ubrać malucha w ciepłe ubranko oraz czapeczkę.
Codzienną pielęgnację oczyszczającą warto uzupełnić o nawilżanie skóry kremem lub balsamem zapobiegającym przesuszeniu.
Nawilżanie naskórka dermokosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka pomaga zapobiec wysuszeniu skóry, tworząc na jej powierzchni barierę ochronną, która ogranicza utratę wody i sprawia, że skóra staje się delikatna, miękka oraz gładka. Nakładając balsam na skórę dziecka, pamiętajmy, aby wcześniej nałożyć go na swoją dłoń i lekko ogrzać, a następnie delikatnie wklepać w skórę malucha.
Jedna trzecia niemowląt ma problemy ze skórą w okolicach pieluszkowych. Zmiany rumieniowe uwidaczniają się na pośladkach, w pachwinach, wokół odbytu i narządów płciowych. Profilaktyka polega na dokładnym myciu i osuszaniu pupy przy każdorazowej zmianie pieluchy. Warto także pozwolić skórze pooddychać przed ponownym jej założeniem.
Aby zapobiegać, a także zmniejszać objawy pieluszkowego zapalenia skóry, należy aplikować na okolice intymne krem przeciw odparzeniom, który utworzy warstwę ochronną między podrażnioną skórą, a pieluchą. Preparat taki powinien mieć właściwości osuszające i łagodzące, wspomagać regenerację naskórka i tworzyć warstwę zapobiegającą przepuszczaniu wilgoci, a jednocześnie zapewniającą swobodny dostęp powietrza, niezbędny w procesie gojenia się ranek i otarć.
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. O wchłanianiu witaminy D, produktach będących jej naturalnym bogactwem oraz suplementacji pisze położna Kamila Kotowicz.
Słońce, zabawy na świeżym powietrzu, wysokie temperatury, ugryzienia owadów mogą stanowić dla dzieci realne zagrożenie. Wprowadź w życie zasady z artykułu, a lato będzie bezpieczne!
Wbrew pozorom dostosowanie ubioru dziecka do temperatury powietrza i pogody jest trudną sztuką, szczególnie dla niedoświadczonych rodziców. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zmiany na skórze niemowlęcia mogą przyjmować różną postać. Jak rozpoznać, które są groźne a które nie? Zapraszamy do przeczytania przewodnika po zmianach skórnych u dziecka.
Odparzenia pupy u niemowlaków zdarzają się często i mają różne przyczyny. Podajemy sposoby, jak sobie z tym poradzić.
Ja kupowałam ciuszki na chrzest z modavip.pl. Jak dla dziewczynki mają spory wybór. Ale tej sukienki co ja kupowałam na chrzest dla córki już nie ma.
Dziewczyny czy któraś z Was chrzciła dziecko w takie upały, jakie teraz mamy? My mamy tą uroczystość przed sobą i chyba muszę zmienić koncepcję ubioru, żeby maluchowi nie było gorąco. Chcę zamówić coś online, bo nie będę miała czasu na chodzenie po s...
Fajny i przydatny artykuł. Też zwracam uwagę na skład kosmetyków. Teraz używam balsamu cetaphil dermoprotektor, jest bezpieczny dla dzieci od pierwszych dni życia, nie ma zapachu więc super bo nie drażni noska, jest wydajny i bardzo dobrze nawilża.