9 najczęstszych problemów zdrowotnych z oczami u niemowląt i małych dzieci

Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jak wspomóc zdrowie tego ważnego organu.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

1. Podrażnienie oczu u noworodka

Pierwsze dni po narodzinach to ogromny wysiłek dla małych oczu. Diametralna zmiana środowiska może powodować, że oczy są zaczerwienione a powieki opuchnięte. Ten stan zwykle mija po kilku dniach co nie oznacza, że dziecko zaczyna od razu wszystko widzieć. Zanim jego wzrok osiągnie taką sprawność, jak u dorosłego minie jeszcze wiele czasu. 

Kolor tęczówki

Noworodki rodzą się z granatowymi oczami. Dzieje się to dla tego, że przednia część tęczówki nie zawiera jeszcze pigmentu. Pojawiać się będzie on stopniowo przez kolejne miesiące. Kolor oczu ustala się mniej więcej do końca pierwszego roku życia.

2. Ropienie oczu

Zaraz po porodzie siłami natury, niemowlęta poddawane są tzw. zabiegowi Crede’go. Polega on na podaniu do obu worków spojówkowych jednoprocentowego roztwory azotanu srebra lub maści z erytromycyną w ramach profilaktyki zakażeń przedniego odcinka oka na skutek kontaktu z florą bakteryjną dróg rodnych matki. Może to jednak podrażnić oczy maluszka, powodując zbieranie się żółtawej wydzieliny na brzegach powiek. Przemywaj kilka razy dziennie oczka dziecka letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej.

Gdyby wydzielina stała się gęsta i ciemnożółta, a białka oczu zaczerwienione, zwróć się do lekarza. Być może konieczna okaże się kuracja antybiotykowa. 

Pamiętaj! Oczy dziecka przemywaj zawsze tylko w jedną stronę, od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Trzymaj się zasady: jedno przetarcie - jeden gazik. 

Bywa, że ropienie oczek raz po raz nawraca pomimo leczenia antybiotykiem i regularnego przemywania. Może to być objaw niedrożnych kanalików łzowych. Zalegające w oczach łzy są bowiem znakomitą pożywką dla bakterii. Pomaga wówczas delikatny masaż dolnej powieki tuż przy nasadzie noska. Gdy jednak takie działanie okazuje się być bezskuteczne, lekarz może skierować małego pacjenta na zabieg udrożnienia kanalików łzowych.

3. Zez fizjologiczny

Rodzice często niepokoją się, gdy odkrywają, że malec zezuje. Niepotrzebnie. Jest to całkiem normalne zjawisko fizjologiczne u niemowląt. Mięśnie odpowiedzialne za ruchy gałek ocznych są jeszcze bardzo słabe i nie są w stanie utrzymać wzroku równoległego. Dopiero w czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna ustawiać oczy równolegle. Sporadyczne zezowanie czy spóźnianie się jednego oczka może utrzymywać się aż do drugiego roku życia. Umów się na wizytę do lekarza okulisty, gdy po czwartym miesiącu zez się nie cofa. Specjalista zaleci dalsze postępowanie, najczęściej w postaci prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie oczu lub okulary.

4. Jęczmień

Jęczmień jest stanem zapalnym mieszka włosowego rzęsy wywołanym przez bakterie. Objawia się w postaci czerwonej grudki na górnej lub dolnej powiece. Bywa bolesny i swędzący. Jęczmieniem bardzo łatwo się zarazić, więc niezwykle ważne jest dbanie o wzmożoną higienę podczas infekcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na częste mycie rąk, zarówno mamy, jak i dziecka, by nie rozprzestrzenić infekcji. Jęczmienia pod żadnym pozorem nie należy nakłuwać lub wyciskać. Zwróć się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego antybiotyku do stosowania miejscowego.

5. Zapalenie spojówek

Objawia się zaczerwieniem i łzawieniem. Dziecko pociera oczy i wyraźnie unika światła. W kącikach - zbiera się ropna wydzielina. W pierwszej kolejności zastosuj przemywanie roztworem soli fizjologicznej. W razie utrzymywania się objawów przez kilka dni - niezbędna jest konsultacja lekarska. Zapalenie spojówek bowiem, może okazać się jednym z objawów wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych.

6. Ciało obce

Piasek, rzęsa lub inne drobinki mogą łatwo trafić do oka dziecka. Jeżeli ciało obce jest widoczne na powierzchni oka – usuń je za pomocą zwilżonej chusteczki. Jeśli zaś utknęło głęboko pod powieką - spróbuj wypłukać je, zakraplając do oka sól fizjologiczną. Starsze dziecko można poprosić by przyłożyło oko do kieliszka wypełnionego wodą i spróbowało kilkakrotnie pomrugać. Gdy żaden z tych sposobów nie poskutkuje, osłoń delikatnie oko za pomocą jałowego gazika i udaj się niezwłocznie do okulisty lub na ostry dyżur.

7. Krótkowzroczność

Mrużenie czy pocieranie oczu powoduje spłaszczenie kształtu soczewki, dzięki czemu poprawia się ostrość widzenia. Jeżeli więc często obserwujesz takie zachowanie u dziecka, możesz podejrzewać u niego krótkowzroczność lub astygmatyzm. Twoją czujność powinno obudzić także podnoszenie przez malucha zabawek do oczu lub pochylanie główki przy oglądaniu książeczek. Dzieci lubią podchodzić blisko do telewizora zwykle po to, by dotknąć swojego ulubionego bohatera z bajki. Można wtedy przeprowadzić test sadzając dziecko na kanapie obok siebie i zadając mu pytanie czy widzi to co my. Jeśli test wypadnie pomyślnie prawdopodobnie nie ma powodu do zmartwień. W przeciwnym razie malucha powinien w miarę szybko zbadać okulista.

Krótkowzroczność może pojawić się dość nagle, więc to, że na niedawnym bilansie nie wykryto żadnej wady, o niczym nie świadczy. Okularki mogą być przepisane już sześciomiesięcznym maluchom. Są wykonane z miękkich i bezpiecznych materiałów, więc dzieci szybko do nich się przyzwyczajają.

8. Nadwzroczność

Niewielka lub średnia nadwzroczność u małych dzieci jest zjawiskiem fizjologicznym. Uważa się wręcz, że brak takiej nadwzroczności może wskazywać na przyszłą krótkowzroczność. O nadwzroczność możemy podejrzewać kilkulatka gdy unika zabaw manualnych, układanek czy nie potrafi skupić się na obrazkach w książce. 

9. Astygmatyzm

Astygmatyzm możesz podejrzewać, gdy dziecko ma trudności z określeniem odległości lub często się potyka o przedmioty. To samo dotyczy częstych bólów głowy bądź oczu, pojawiających się bez wyraźnej przyczyny. Tu również pomocne mogą się okazać odpowiednio dobrane okulary i ćwiczenia zalecone przez okulistę.

Aby wesprzeć zdrowy rozwój oczu dziecka zadbaj o:

  • odpowiednią dietę bogatą w witaminy A, E oraz kwasy omega 3. Znajdziesz je w jajkach, rybach, maśle oraz w migdałach i orzechach.

  • regularną pielęgnację i odpowiednią higienę, zapobiegającą zakażeniom bakteryjnym,

  •  jak najwięcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Postaraj się unikać:

  • narażania oczu na zbyt ostre światło;

  • oglądania telewizji (szczególnie małe dzieci są narażone na szkodliwe działanie fal elektromagnetycznych),

  • długich zabaw z tabletem czy smartfonem,

  • przebywania w zadymionym pomieszczeniu.

Podobne artykuły

Dłoń dorosłego dotyka delikatnie ucha niemowlęcia. Dziecko ma ciemne włosy, a w tle widać białą ścianę. Czytaj więcej

Abc pielęgnacji uszu dziecka

Pielęgnacja uszu niemowlaka i małego dziecka może sprawiać rodzicom kłopoty. Rozwiewamy wątpliwości na temat mycia i czyszczenia uszu dziecka.

Lekarka bada wziernikiem ucho niemowlaka, który jest na rękach u mamy i kurczowo się jej trzyma. Lekarka ma okulary i stetoskop. Niemowlak ubrany jest w czerwoną koszulkę i ma duże niebieskie oczy. Czytaj więcej

Gdy ucho boli - profilaktyka i leczenie chorób uszu

Chorób uszu nie należy bagatelizować. Nieleczone mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dowiedz się więcej o objawach, leczeniu i profilaktyce chorób uszu.

Na łóżku leży mama i niemowlę. Niemowlę jest na brzuszku i śmieje się.  Ma ciemne włosy i białe body. Mama ma szarą koszulkę nocną. Czytaj więcej

11 kamieni milowych w rozwoju niemowlaka

Raczkowanie, gaworzenie, siadanie - poznaj najważniejsze etapy rozwoju Twojego dziecka.

Spokojny i zadowolony noworodek jest kąpany w plastikowej, kremowej wanience. Podtrzymuje go pewnie dłoń dorosłego. Dziecko ma otwarte usta, dotyka rączką twarzy. Czytaj więcej

Kąpiel noworodka - rady dla początkujących rodziców

Podpowiadamy, co przygotować i jak myć niemowlę, by kąpiel była przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

W łazience na wiklinowym fotelu siedzi tata z dwuletnim synkiem. Myją sobie nawzajem zęby, są w zabawowym nastroju.  W łazience stoi duży doniczkowy kwiatek. Tata z synkiem ubrani są w marynarskim stylu, mają jeansowe szorty i biało-granatowe koszulki. Czytaj więcej

Dbamy o ząbki malucha

Higiena dziąseł, a następnie dbanie o mleczne zęby maluszka wpływają na rozwój mowy i zgryzu, a także na ogólny stan zdrowia małego organizmu. Sprawdź, jak zapobiec kłopotom z ząbkami.

Roczny chłopczyk stoi w łóżeczku ze szczebelkami. Jest ubrany w bordowy pajacyk. Na policzkach i wokół ust ma zmiany skórne w postaci czerwonej wysypki. Czytaj więcej

Azs czyli atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekająca się, uciążliwa choroba rozpoznawana najczęściej u niemowląt. Jeśli zauważasz chorobowe zmiany na skórze maluszka – ten artykuł jest dla Ciebie.

Nasze produkty

Myślę, podobnie jak Ewa, Jest wcześnie jeszcze, nie doszukiwałabym się problemu, ale obserwuj maluszka. Tak naprawdę dopiero teraz Twój maluszek widzi nieco więcej, kontury i zarysy osób.
magros
Dziecko w tym wieku widzi jeszcze dwuwymiarowo. Ma słaby wzrok jeszcze, obraz nie jest jeszcze dość ostry więc moim zdaniem to normalne że patrzy w ten sposób, bo nie dostrzega detali. Poproś pediatrę żeby zwrócił uwagę na to, ale wydaje mi się że ni...
EwaK90
Dziewczyny, nie chciałam niepotrzebnie zakładac nowego wątku więc kieruje swoje zapytanie pod tym artykułem dot. wzroku noworodków. Niepokoi mnie bowiem pewna rzecz. Córeczka ma niecałe 4 tygodnie, potrafi już wodzić oczkami za kontrastowymi, wyraźny...
Myślę, podobnie jak Ewa, Jest wcześnie jeszcze, nie doszukiwałabym się problemu, ale obserwuj maluszka. Tak naprawdę dopiero teraz Twój maluszek widzi nieco więcej, kontury i zarysy osób.
magros
Dziecko w tym wieku widzi jeszcze dwuwymiarowo. Ma słaby wzrok jeszcze, obraz nie jest jeszcze dość ostry więc moim zdaniem to normalne że patrzy w ten sposób, bo nie dostrzega detali. Poproś pediatrę żeby zwrócił uwagę na to, ale wydaje mi się że ni...
EwaK90
Dziewczyny, nie chciałam niepotrzebnie zakładac nowego wątku więc kieruje swoje zapytanie pod tym artykułem dot. wzroku noworodków. Niepokoi mnie bowiem pewna rzecz. Córeczka ma niecałe 4 tygodnie, potrafi już wodzić oczkami za kontrastowymi, wyraźny...