Niemowlak oddycha przez nos, dlatego zatkany nosek u niemowlaka trzeba udrażniać. Jak pomóc maleństwu, które ma katar? Podpowiadamy, jak prawidłowo oczyścić nos dziecku.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Kanały nosowe u noworodków są bardzo wąskie, dlatego zatkany nos u noworodka to spory problem dla maluszka i jego rodziców. Maluch nie może oddychać, gorzej śpi, jest zmęczony i rozdrażniony. Musi robić przerwy w trakcie ssania, aby złapać oddech. Katar może skutkować poważniejszą chorobą, zapaleniem zatok czy uszu, a przewlekły powodować problemy w oddychaniu wywołując sapkę.
Powód zatkanego nosa może być dwojaki — zalegająca wydzielina lub obrzęk śluzówki. Bez względu na przyczynę maluchowi trzeba pomóc, bo sam noska nie wydmucha.
To najprostszy sposób na walkę z katarem. Pozycja z nosem do dołu spowoduje, że wydzielina wypłynie, a drogi oddechowe oczyszczą się samoistnie. Kiedy maluch śpi, układaj go tak, by główka była wyżej niż klatka piersiowa. Nadmiar kataru wypłynie i nos nie będzie się zatykał. Włóż pod materac koc lub poduszkę. Niemowlaka nie układaj bezpośrednio na poduszce. Jeśli sam się jeszcze nie przekręca, może zrobić sobie krzywdę.
To podstawa w walce z katarem. Wysuszona śluzówka nie pracuje prawidłowo. Rzęski w nosie zwalniają pracę i nie usuwają wydzieliny w odpowiednim tempie. Podrażniona przez wirusy śluzówka wysycha i złuszcza się. Pomożesz maluszkowi, podając mu więcej płynów. Częściej przystawiaj do piersi, a jeśli karmisz mieszanką, dodatkowo podawaj mu wodę.
Ustaw odpowiednią temperaturę w pokoju. Najlepsza dla dziecka nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Powietrze możesz nawilżyć, wieszając mokre ręczniki na kaloryferach lub używając elektrycznego nawilżacza. Te lepsze mają wbudowany czujnik wilgotności, który wyłączy nawilżacz, kiedy wilgotność będzie prawidłowa i włączy ponownie, kiedy przyjdzie potrzeba. Optymalna wilgotność wynosi 40-60% . Otwieraj okna i wietrz w pokoju.
Nawilżysz śluzówkę, wpuszczając malcowi do nosa sól hipertoniczną lub wodę morską w spreju. Nawilżona w ten sposób śluzówka lepiej się zregeneruje. Kiedy wpuszczasz coś do noska, pamiętaj o prawidłowym ułożeniu. Połóż malca z głową poniżej reszty ciała. Dzięki temu resztka płynu nie spłynie mu do gardła.
Wdychanie pary wodnej to skuteczny sposób na zregenerowanie śluzówki. Zmniejsza obrzęk, a to z kolei ułatwia odpływ wydzieliny. Inhalacje możesz robić za pomocą inhalatora lub nebulizatora. W zależności od rodzaju urządzenia możesz do inhalacji wykorzystać również olejki eteryczne. Zanim to zrobisz, poradź się pediatry, bo mogą uczulać. Nie rezygnuj z kąpieli. Wilgotne powietrze w łazience, to też inhalacje.
Bo śmiejąc się, maluch oddycha głębiej. Taki oddech oczyszcza nie tylko nos, ale i drogi oddechowe. Dlatego rób śmieszne miny i łaskocz malucha, zrób wszystko, co sprawi, że będzie głośno się śmiał.
Choć katar jest nieprzyjemny, a nieleczony może prowadzić do powikłań, sam w sobie nie jest groźną chorobą. Dlatego lecząc maluszka, nie stosuj leków bez wyraźnych wskazań. Krople do nosa, również te bez recepty dają ulgę na chwilę. Leki obkurczające śluzówkę, dobrane odpowiednio do wieku, stosuj przed nocnym snem, ale nie dłużej niż 3-4 dni. Środki stosowane w nadmiarze mogą doprowadzić do długotrwałego obrzęku śluzówki.
Maści rozgrzewające wyzwalają kaszel. I choć dzięki niemu nos się oczyszcza, maluszek nie będzie mógł spać. Dlatego lepiej używaj ich rano. Zanim posmarujesz maluszka, sprawdź skład. Bo choć z reguły maści rozgrzewające są bezpieczne dla półrocznego dziecka, niektóre mają w składzie kamforę wskazaną dla dzieci powyżej 3 lat.
Wydzielinę możesz usuwać za pomocą aspiratora ze specjalnie wyprofilowaną tubką. To bezpieczny i higieniczny sposób. Zapomnij o gruszce! Siła ssania jest zbyt duża i możesz uszkodzić delikatną śluzówkę.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Zatkany nos u niemowlaka to spory kłopot, ponieważ maluch oddycha noskiem, więc gorzej śpi i jest rozdrażniony. Im młodsze dziecko, tym większy to problem, ponieważ kanały nosowe u noworodków są bardzo wąskie. Zatkany nos u niemowlaka powoduje również problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko musi robić przerwy w ssaniu, aby złapać oddech. Maluch sam nie wydmucha noska, jednak rodzice zastanawiający się jak udrożnić nos niemowlaka muszą pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie. Czasem wystarczy sama pozycja — trzeba ułożyć malca na brzuszku, a nadmiar kataru wypłynie. Bardzo ważne jest nawilżanie śluzówki, dlatego należy dbać o właściwą wilgotność powietrza w domu. Pomóc może hipertoniczny roztwór soli morskiej. Także inhalacje przy użyciu nebulizatora to dobry sposób na to, jak udrożnić nos. Niemowlaka mimo kataru można kąpać — wilgotne powietrze w łazience to też rodzaj inhalacji. Nie należy natomiast nadużywać leków obkurczających śluzówkę. Wydzielinę można również odessać przy pomocy specjalnego aspiratora z wyprofilowaną tubką, natomiast zakazane jest używanie popularnej przed laty gruszki, gdyż jej siła odsysania jest zbyt duża. Nietypowym, ale bardzo skutecznym sposobem na to jak udrożnić nos niemowlakowi jest rozśmieszenie maluszka, ponieważ śmiejąc się, oddycha głębiej.
Czy warto kłaść dziecko na brzuszku, szczególnie, jeśli niemowlę nie przepada za tą pozycją? Dowiedz się, dlaczego tak i jak sprawić, by maluszek polubił leżenie na brzuchu.
Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom u dzieci. Zwykle najpierw pojawia się katar a zaraz potem suchy, uporczywy kaszel. Skąd bierze się suchy kaszel, jak go odróżnić od mokrego i jak pomóc kaszlącemu dziecku? Odpowiadamy. ...
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.
Infekcje dróg oddechowych to częsta dziecięca przypadłość i powód jesienno-zimowych wizyt u pediatry. Podpowiadamy, jak chronić delikatny układ oddechowy dziecka, aby chorób było jak najmniej.
Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, ...