Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian skórnych pojawiających się u niemowląt. Dowiedz się, co może być jej przyczyną, jak możesz jej zapobiegać oraz leczyć.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry u niemowląt, pojawiający się na ciele w okolicy przylegania pieluszki. Charakterystyczne są dla niego zaczerwienienie, plamy, grudki, pęcherzyki a nawet nadżerki. Podczas trwania tej przypadłości może dojść do złuszczania naskórka. 

#Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

#Czynniki ryzyka

#Objawy i przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

#Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

#ABC zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Skóra niemowląt jest dużo delikatniejsza, cieńsza i mniej odporna niż skóra dorosłego. Dodatkowo okolice intymne, brzuszek, uda i pośladki są częściej narażone na działanie drażniących substancji, w tym moczu i kału, gdyż maluszek ma na sobie przez większość dnia pieluszkę. Choć z roku na rok producenci prześcigają się w tym, by pieluszki były coraz przyjemniejsze i łagodniejsze dla dzieci, jednak żeby spełniały swoją podstawową funkcję, nie mogą zbyt wiele przepuszczać. To niestety sprzyja odparzeniom i stanom zapalnym. Aby skóra miała się dobrze powinna mieć kontakt z powietrzem, co w przypadku niemowląt jest utrudnione.

Przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry mogą być bardzo złożone. Zwykle nakłada się na nie wiele czynników, rzadko bywa tak, że przyczyna jest jedna. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i dlatego każdy przypadek wystąpienia tej dermatozy należy traktować indywidualnie. Czasem przyczyna to uszkodzenie mechaniczne skóry, czasem jest to infekcja, a bywa, że choroba ma podłoże alergiczne.

Czynniki ryzyka:

 • Alergia na materiały lub substacje użyte w procesie produkcji stosowanych pieluszek

 •  Biegunka, częste oddawanie luźnych stolców

 • Brak dostatecznej higieny. Niedokładne mycie okolic intymnych, pośladków ale także zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, którego skutkiem jest zbyt długa ekspozycja skóry na substancje drażniące.

 • Obniżenie odporności np. na skutek długotrwałego stosowania antybiotyków

 • Zasadowy odczyn moczu, który powoduje podrażnienia w kontakcie ze skórą

 • Występowanie drożdżaków w kale

 • Ocieranie się pieluszki o skórę, podrażnienia naskórka, prowadzące do mechanicznych uszkodzeń

 • Zbyt długi kontakt skóry z wilgocią, maceracja naskórka, powodujące uszkodzenia i zaburzające naturalne funkcje skóry, jako płaszcza ochronnego organizmu. Substancje drażniące mają wtedy ułatwiony dostęp do głębszych warstw skóry i większą łatwość uszkadzania jej.

 • Wady układu moczowego

Objawy i przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry zwykle zaczyna się od zaczerwienienia skóry, które przechodzi w intensywnie czerwone plamy z towarzyszącym łuszczeniem się naskórka. Z czasem pojawia się obrzęk, mogą też wystąpić zmiany skórne w postaci pęcherzy, grudek oraz nadżerek czyli sączących się ranek. Grudki, krostki i pęcherze mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami, bywa, że w ranach pojawia się nadkażenie bakteryjne.

Zmiany te powodują ból, ogólny dyskomfort a nierzadko także świąd. Jeśli zauważysz tego typu objawy u swojego dziecka - nie czekaj, im szybciej zareagujesz na zmiany skórne, tym większa szansa ma szybkie wyleczenie. Zwróć uwagę na nietypowe zaczerwienienie, które nie schodzi po posmarowaniu kremem na odparzenia, na niechęć dziecka do przewijania czy na wyraźny opór maluszka przy pielęgnacji okolic miejsc intymnych. Dziecko może być niespokojne, mieć problemy z zasypianiem i często budzić się z płaczem.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Jeśli zauważysz zmiany skórne, które mogą być wczesnym stadium pieluszkowego zapalenia skóry, koniecznie zadbaj o prawidłową higienę i pielęgnację maluszka, częste zmienianie pieluszki (nie wolno dopuścić, by mocz i kał miały zbyt długi kontakt ze skórą) i stosowanie odpowiednich, niedrażniących preparatów. Warto przeanalizować, czy kosmetyki i preparaty ale także pieluszki i chusteczki używane przez Ciebie, nie działają na dziecko alergizująco lub drażniąco. Być może coś ostatnio zmieniłaś, może w diecie dziecka pojawiło się coś nowego?

Pamiętaj, że stan ten jest dla maluszka bardzo przykry, a jego skóra szczególnie wrażliwa. Dokonuj wszystkich czynności typu: zmiana pieluszki, mycie czy smarowanie okolic miejsc intymnych, wyjątkowo delikatnie i uważnie. Dziecko może być w czasie trwania schorzenia rozdrażnione, marudne, płaczliwe, może stracić apetyt i mieć kłopoty ze snem.

We wczesnym stadium choroby wystarczy zadbać o higienę, unikać alergenów i umożliwić dziecku częste wietrzenie pupy czyli przebywanie bez pieluszki. Jeśli jednak stan się nie poprawia albo uległ pogorszeniu, na skórze pojawiły się krosty, grudki bądź strupy – koniecznie udaj się do lekarza. Lekarz oceni sytuację i zaleci konieczną terapię.

Pieluszkowe zapalenie skóry jest schorzeniem złożonym ze względu na trudność w określeniu przyczyny. Dlatego też trudne bywa leczenie. Lekarz zaleci miejscowe, doraźne leczenie, by złagodzić zmiany skórne. Będzie próbował ustalić przyczynę i zaproponuje wyeliminowanie potencjalnego alergenu z otoczenia dziecka. Być może konieczne będą preparaty przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

W leczeniu tej dermatozy często wykorzystuje się leki antybiotykowe lub przeciwdrożdżakowe do stosowania miejscowego, leki przeciwzapalne, uszczelniające naczynia i przeciwhistaminowe. Czasami wykorzystuje się glikokortykosterydy w postaci kremu. Ważne jest, by zniwelować dyskomfort dziecka i postarać się ustalić przyczynę, aby móc jej w przyszłości unikać.

ABC zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry:

 • Często zmieniaj pieluszki

 • Wcześnie reaguj na zmiany skórne, odparzenia, uważnie obserwuj swoje dziecko

 • Wietrz pupę dziecka

 • Stosuj prawidłową higienę niealergizującymi, łagodnymi preparatami

 • Dobrze dobierz rozmiar pieluszek (zbyt ciasne nie pozwalają na dopływ powietrza)

 • Myj okolice intymne dziecka wodą z delikatnym mydłem dla niemowląt

 • Unikaj gotowych chusteczek (stosuj je tylko awaryjnie w czasie wyjść czy podróży)

 • Używaj preparatów przeciw odparzeniom przy zmianie pieluszki, jednak niezbyt obficie by nie zatykać porów skóry

 • Używaj kremu z cynkiem, gdy pojawią się zmiany

 • Dokładnie osuszaj skórę dziecka po myciu

 • Używaj emolientów chroniących płaszcz lipidowy skóry

 • Unikaj przegrzewania dziecka

 • Niezwłocznie zabierz dziecko do lekarza, jeśli skóra się łuszczy, pojawiły się pęcherze, strupy, ranki lub jeśli dziecko dostało gorączki. Pamiętaj, że zmiany skórne okolic intymnych mogą też być objawem zakażenia dróg moczowych.

Podobne artykuły

Młoda roześmiana mama siedzi na sankach ze swoim dzieckiem w czasie zimy w lesie. Oboje mają czapki zimowe i zimowe ubrania. W tle widać drzewa i śnieg. Czytaj więcej

Pielęgnacja skóry dziecka zimą

Skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza od skóry dorosłego, a tym samym jest bardziej narażona na niskie temperatury, mroźny wiatr, przejmującą wilgoć czy suche powietrze w domu. Dowiedz się, jak dbać o skórę ...

Tata przewija niemowlę. Niemowlę leży na przewijaku a tata smaruje mu pupę kremem przeciwko odparzeniom. Tata ma zarost i niebieską koszulę, jest skupiony na zadaniu. Czytaj więcej

11 sposobów na odparzenia pupy niemowlaka

Odparzenia pupy u niemowlaków zdarzają się często i mają różne przyczyny. Podajemy sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Mama i tata próbują uspokoić płaczące niemowlę, które leży na rękach u mamy. Dziecko ma wykrzywioną płaczem twarz. Mama siedzi na szarym fotelu, jest ubrana w białą rozpinaną bluzkę i miętową spódnicę. Czytaj więcej

17 sposobów na płacz niemowlaka

Twoje maleństwo płacze i płacze, a Ty nie wiesz, co robić? Podpowiadamy, dlaczego malec może być rozdrażniony i radzimy, jak go uspokoić.

Ciemnowłosa, uśmiechnięta mama zmienia pieluszkę niemowlakowi. Dziecko leży na biało-niebieskim przewijaku, podczas gdy mama patrzy na nie z czułością. Czytaj więcej

Infekcje dróg moczowych u dzieci

Poznaj objawy i sposoby leczenia infekcji dróg moczowych u niemowląt.

Dziecko w pieluszce leży na białym dywanie, widać tylko jego gołe stópki. W tle jest ściana w kolorowe paski. Czytaj więcej

Kupka pod lupą - prawidłowy kolor i konsystencja

„Rodzice małych dzieci to tylko o zupkach i kupkach” mówią zdegustowani znajomi. My jednak popieramy i rozumiemy rodziców, bo kupka to bardzo ważna sprawa. Można z niej wiele wywnioskować o stanie zdrowia maluszka. ...

Trzyletni radosny chłopiec stoi na plaży w lecie. W wyciągniętej do góry ręce trzyma preparat do smarowania skóry w pomarańczowej, plastikowej butelce. Na głowie ma za duży słomkowy kapelusz a na twarzy zrobione kremem białe wąsy i brodę. Czytaj więcej

Pielęgnacja skóry dziecka latem

Słońce, zabawy na świeżym powietrzu, wysokie temperatury, ugryzienia owadów mogą stanowić dla dzieci realne zagrożenie. Wprowadź w życie zasady z artykułu, a lato będzie bezpieczne!

Nasze produkty

<p>u mnie tez mąka ziemniaczana uratowała...małej zrobiło sie odparzenie pod pacha...taka otwarta rana...i kilka dni maka ziemniaczana i od razu efekt</p>
Weronisia2019
<p>Domowe sposoby najlepsze ☺</p>
nati021091@wp.pl
<p>Maką ziemniaczana najlepsza ! stary patent, ale najlepiej się sprawdzał&nbsp;</p>
mazia1