Zęby w ciąży - fakty i mity

Ciąża może niekorzystnie wpłynąć na stan uzębienia przyszłej mamy. Część kobiet wierzy w to, że zębów w tym czasie nie należy leczyć. Dowiedz się, jak jest naprawdę.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

W ciąży nie leczy się zębów - MIT

To jeden z najbardziej szkodliwych mitów, dotyczących zębów w ciąży, jakie nadal można czasem usłyszeć. Planując zajście w ciążę lub na jej początku, każda kobieta powinna profilaktycznie udać się do dentysty. Nieleczone zęby mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, a także być przyczyną przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka czy też zakażenia bakteryjnego u dziecka.

Nieleczone zęby powodują trudności z zajściem w ciążę – FAKT

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Rogera Harta z uniwersytetu w Perth w Australii wykazał na podstawie przeprowadzonych badań, że parodontoza czyli choroba przyzębia może istotnie wpływać na opóźnienie zajścia w ciążę.

Planując zatem ciążę, koniecznie wybierz się do dentysty w celu przeprowadzenia diagnostyki stanu przyzębia i wykonania profesjonalnej higienizacji czyli skaling, piaskowania i polerowania zębów. 

Poinformuj dentystę o ciąży

Przed wizytą koniecznie poinformuj dentystę o ciąży. Zwłaszcza jeżeli zachodzi konieczność wykonania zdjęcia RTG. Jeżeli dopiero planujesz zajść w ciążę też koniecznie to zaznacz. Pozwoli to odpowiednio zaplanować leczenie i dobrać środki.

Choroby przyzębia są groźne dla dziecka – FAKT

W ciąży pod wpływem hormonów dziąsła stają się szczególnie wrażliwe, rozpulchnione a nawet krwawiące. Łatwo może dojść do wywołania stanu zapalnego. Jama ustna stanowi naturalne wrota dla infekcji całego organizmu a w ciąży zagrożone może być także dziecko. Szacuje się, że około 20% przedwczesnych porodów i przypadków zbyt niskiej masy urodzeniowej noworodków spowodowana jest zaniedbaniem stanu uzębienia.

By uniknąć infekcji staraj się myć zęby po każdym posiłku. Nie zapominaj też o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.

W ciąży nie można stosować znieczulenia – MIT

W przypadku niewielkiego ubytku można znieczulenie pominąć. Nie warto niepotrzebnie dodatkowo obciążać organizmu. Jednak w przypadku poważniejszych problemów lub jeżeli pacjentka bardzo boi się zabiegów dentystycznych znieczulenie jest wskazane. Istnieje specjalny rodzaj znieczulenia, które nie niesie ze sobą ryzyka wywołania skurczów macicy. Silny ból i stres bywa znacznie groźniejszy dla kobiety ciężarnej niż znieczulenie.

Dziecko zabiera matce wapń z zębów – MIT

Rzeczywiście w ciąży organizm matki wchłania mniej witamin i minerałów lecz nie ma takiej możliwości by pobrać z zębów już zmineralizowaną wapń. Winą za powstanie próchnicy należy obciążyć ponownie ciążowe zapalenie dziąseł. Starając się uniknąć krwawienia dziąseł kobiety często zbyt delikatnie czyszczą zęby, co powoduje powstanie płytki, na której rozwijają się bakterie wywołujące próchnicę.

Mdłości ciążowe mogą być groźne dla zębów – FAKT

Nie tyle mdłości ale wywołane przez nie wymioty wyjątkowo niekorzystnie wpływają na zęby. Podczas wymiotów, oprócz treści pokarmowej, do jamy ustnej trafiają również soki żołądkowe zawierające groźne dla szkliwa kwasy.

Jeżeli więc przytrafiły Ci się wymioty postaraj się zaraz umyć a przynajmniej wypłukać zęby. Możesz też poprosić swojego dentystę, by polecił Ci bezpieczną w ciąży pastę lub płyn do płukania jamy ustnej, który pomoże Ci chronić szkliwo.

To co jesz w ciąży wpływa na zdrowie zębów dziecka – FAKT

Zawiązki zębów dziecka powstają bardzo wcześnie, bo już w 6. tygodniu rozwoju zarodkowego. Uwapnienie zębów również zaczyna się już na etapie życia płodowego. Dlatego jeżeli chcesz, by Twoje dziecko miało w przyszłości zdrowe i mocne zęby zadbaj w ciąży o odpowiednią dietę bogatą w wapń, fosfor, żelazo oraz witaminy takie jak: A, C, D i K. W jadłospisie nie może zatem zabraknąć zielonych warzyw liściastych, tłustych ryb, sezonowych owoców i warzyw, kiszonek oraz pieczywa pełnoziarnistego.

W ciąży nie powinno się wybielać zębów – FAKT

Zabieg wybielania zębów polega na nałożeniu na zęby specjalnej substancji, która następnie jest naświetlana lampą polimeryzacyjną. Trwa stosunkowo długo bo od 20 do nawet 80 minut. Przez ten czas substancja wybielająca może przedostać się do krwiobiegu ciężarnej i dalej tą drogą do dziecka. Substancja ta może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu.

Jeżeli bardzo zależy Ci na rozjaśnieniu uśmiechu – użyj wybielającej pasty do zębów. Pamiętaj jednak, by stosować ją na przemian ze zwykłą pastą żeby nie podrażnić nadmiernie i tak już wrażliwych dziąseł.

W ciąży nie wolno nosić aparatu ortodontycznego – MIT

Nie ma przeciwskazań by podczas ciąży nosić aparat ortodontyczny. Zdarza się nawet, że zęby w tym czasie szybciej ustawiają się na swoim miejscu co skraca okres leczenia. Pamiętaj tylko, by szczególnie dokładnie dbać o higienę jamy ustnej aby uniknąć próchnicy czy zapalenia dziąseł.

Wątpliwości mogą się pojawić w związku z rozpoczęciem leczenia ortodontycznego podczas ciąży. Przede wszystkim chodzi o to, że, jak już wcześniej pisaliśmy, dziąsła w tym czasie są wyjątkowo uwrażliwione i jeżeli nie jest to absolutnie konieczne lepiej nie narażać ich na dodatkowe obciążenie.

Poza tym ciąża, a zwłaszcza pierwszy trymestr, to zwiększone ryzyko wystąpienia wymiotów. Silne kwasy zawarte w zwracanej treści mogą spowodować powstanie białych obwódek na zębach wokół zamków aparatu. Przebarwienia te są niezwykle trudne do usunięcia.

Jeżeli zatem nie rozpoczęłaś leczenia ortodontycznego przed zajściem w ciążę, zastanów się, czy nie byłoby warto odłożyć nieco w czasie założenia aparatu stałego. Przynajmniej do momentu ustąpienia mdłości ciążowych.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na kremowej kanapie. Opiera się łokciem o oparcie kanapy i trzyma się za głowę, a drugą ręką trzyma swój brzuch. Ma podkoszulkę w szaro-białe paski. Czytaj więcej

Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Jedną z częstych przypadłości ciążowych są bóle głowy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla mamy ani dziecka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Poznaj nasze sposoby na ból głowy w ciąży.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Jedną ręką przytrzymuje otwartą książkę, którą trzyma na udach. A drugą trzyma brzuch. Ma na sobie niebieskie jeansy i białą koszulę. Kobieta nosi okulary i uśmiecha się do aparatu. Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podnosi biały sweter tak, że widać brzuch. W prawej ręce trzyma różowe buciki dla niemowlaka. Na palcu serdecznym prawej ręki ma pierścionek. Czytaj więcej

9 zasad prawidłowej higieny intymnej w czasie ciąży

Prawidłowa higiena intymna w okresie ciąży pozwala uniknąć infekcji bakteryjnych i grzybiczych groźnych dla rozwijającego się maleństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji narządów rodnych.

Czytaj więcej

Czego nie wolno w ciąży

Nie wolno przejść pod drabiną, bo to grozi zbyt niską wagą urodzeniową dziecka. Nie wolno nosić korali, bo maluch udusi się pępowiną. W te dawne mity mało kto dzisiaj wierzy. Niestety, ich miejsce zajmują nowe. ...

Kobieta w ciąży leży na białym łóżku w białej pościeli. Obejmuje brzuch rękami. Jest ubrana w białą podkoszulkę i białe obcisłe spodnie. Patrzy na swój brzuch. Czytaj więcej

Sposoby na obrzęki, żylaki i skurcze nóg w czasie ciąży

Wysokie temperatury, szczególnie latem, sprzyjają powstawaniu dolegliwości nóg w czasie ciąży, które potrafią być bardzo uciążliwe. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać obrzękom, żylakom i skurczom nóg, oraz co ...

Kobieta w ciąży siedzi przy oknie i obejmuje swój brzuch rękami. Jest ubrana w niebieskie jeansy i białą koszulkę. Ma dwa pierścionki na palcach i pomarańczową gumkę na nadgarstku. Czytaj więcej

Rola DHA w diecie kobiet ciężarnych i karmiących piersią

Przyszła mama powinna o siebie dbać i dostarczać wszystkich niezbędnych dla swojego zdrowia i rozwoju maluszka w jej brzuchu składników odżywczych. Przeczytaj o roli DHA w rozwoju płodu i dobrostanie kobiety w ciąży.

Nasze produkty

Ja uważam , że zęby należy leczy i w ciąży i po ciąży. Nie ma co czekać, żeby później gorzej nie było. Mi się łamały zęby w ciąży i co chwilę biegałam do stomatologa.
Joanna1410
Dokładnie Kasia :) tfu tfu do tej pory nie mam żadnych problemów jedynie kamień na zębach się zbiera i muszę co jakiś czas czyścić :)
Aisa94
Ja w pierwszej ciąży tylko w pierwszym trymestrze zrobił mi się ubytek w tej ciąży mam jak na razie spokój. Ale o zęby w ciąży trzeba szczególnie dbać i kontrolować. Trzeba przede wszystkim pamiętać że próchnica może spowodować nawet przedwczesny por...
Kasia.S.