Kłopoty z łożyskiem

Łożysko to organ niezbędny do rozwoju i życia płodu w ciele przyszłej mamy. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jak powinno. Jakiego rodzaju kłopoty może sprawiać łożysko?

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

Łożysko tworzy się niedługo po zapłodnieniu z tkanek macicy oraz komórek otaczających zarodek, rozwija się i rośnie wraz z płodem, łacząc się z nim pępowiną. Ma owalny lub okrągły kształt i wyścieła ścianę macicy. Dostarcza dziecku składników odżywczych, tlenu, jest w pewnym sensie jego dodatkowymi nerkami, płucami i wątrobą. Dlatego wszelkie nieprawidłowości z nim związane mogą stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

 1. Łożysko przodujące

Warto najpierw zaznaczyć, że łożysko przodujące to nie to samo, co łożysko położone na przedniej ścianie. Łożysko położone na przedniej bądź tylnej ścianie nie ma żadnego negatywnego wpływu na przebieg ciąży i jest tylko informacją o jego ułożeniu.

Łożysko przodujące to powód do wzmożonej kontroli ginekologicznej. Nie zawsze jednak prowadzi do komplikacji, zdarza się że ustępuje samo, a większość przypadków ciąż kontrolowanych przez lekarza kończy się pomyślnie.

Łożysko przodujące oznacza nieprawidłowo ułożone łożysko, które styka się z ujściem szyjki macicy lub zasłania je w mniejszym lub większym stopniu. Mamy wtedy do czynienia z łożyskiem przodującym centralnie, częściowo lub brzeżnie. O łożysku przodującym można mówić dopiero po 20. tyg ciąży. Łożysku przodującemu towarzyszą krwawienia.

Przyszła mama powinna w takiej sytuacji zrezygnować ze współżycia, leżeć, ograniczyć wysiłek. Ok. 37 tyg. zostaje skierowana na cesarskie cięcie, chyba, że wcześniej wystąpi silne krwawienie.

2. Przedwcześnie oddzielające się łożysko

Łożysko powinno odkleić się od od ściany macicy i urodzić w trzeciej fazie porodu, po urodzeniu się dziecka. Bywa jednak tak, że oddziela się ono zbyt wcześnie. Może to niestety skutkować niedotlenieniem płodu, a także spowodować krwotok u mamy.

Jeśli podczas ciąży występuje krwawienie zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, by zdiagnozować przyczynę.

Przedwcześnie oddzielające się łożysko nie jest na szczęście częstą przypadłością. Postępowanie zależy od stopnia oddzielenia się łożyska. Czasem kończy się na lekkim krwawieniu, jeżeli jednak stopień oddzielenia się jest duży, pojawił się krwotok, jest to wskazanie do natychmiastowego zabiegu cesarskiego cięcia. 

Łożysko ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, dlatego jego stan i odpowiednia budowa są tak bardzo ważne.

3. Łożysko „przedwcześnie starzejące się” – niewydolność łożyska

Łożysko starzeje się i jest to proces absolutnie naturalny. Czasem jednak w wyniku choroby mamy (nadciśnienie, cukrzyca), stosowania używek, łożysko starzeje się szybciej. Ta patologia łożyska nie daje żadnych objawów u mamy, zostaje wykryta przez lekarza na badaniu USG – płód rośnie wolniej niż powinien, zaburzone są przepływy naczyniowe. Może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, gdyż oznacza zaburzony transport substancji odżywczych. Wymaga nadzoru lekarskiego w punkcie konsultacyjnym. Jeśli lekarz uzna, że płód jest zagrożony niedotlenieniem, może zalecić wywołanie porodu.

4. Przyrośnięte/uwięźnięte łożysko

Niezwykle rzadko ale zdarza się, że łożysko jest zbyt mocno przyrośnięte do ściany macicy. Wtedy nie odkleja się samo podczas porodu. Konieczna jest wtedy interwencja lekarska w celu wydobycia łożyska. Inne patologie łożyska jak łożysko wrośnięte i przerośniete są rzadkie, ale skutki mogą być poważne – do zagrażającego życiu matki krwotoku i okołoporodowego wycięcia macicy włącznie.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży leży na łóżku w gabinecie lekarskim. Obejmuje brzuch obiema rękami. Lekarz stoi obok, trzyma w jednej ręce niebieską deskę z kartką, a w drugiej długopis. Kobieta jest ubrana w granatową koszulę i oliwkowe spodnie. Lekarz jest ubrany w biały kitel, koszulę i krawat, a na szyi ma stetoskop. Z tyłu w szafce stoją niebieskie, białe i szare segregatory. Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

Mama opiera się plecami o poduszkę i trzyma noworodka na swojej piersi przytrzymując go ręką. Patrzy na niego i się uśmiecha. Ma na sobie białą podkoszulkę. Czytaj więcej

Ból i inne dolegliwości związane z cesarskim cięciem

Cesarskie cięcie to zabieg, który odbywa się w znieczuleniu. Czy dzięki temu poród jest zupełnie bezbolesny? Dowiedz się, jakie skutki cesarskiego cięcia odczuwa młoda mama.

Kobieta w ciąży leży na niebieskiej kanapie bokiem. Jedną ręką trzyma się za głowę, a drugą za brzuch. Ma na sobie białą bluzkę i koszulę w szaro-czerwono-czarną kratkę. Czytaj więcej

8 groźnych objawów w ciąży

Mdłości, bóle pleców czy nadmierna senność to zwykłe niedogodności, towarzyszące kobietom w ciąży i nie budzące niepokoju. Jednak niektóre objawy, które mogą pojawić się w tym okresie, wymagają natychmiastowej ...

Kobieta w ciąży leży w gabinecie lekarskim. Patrzy się na swój brzuch i trzyma go obiema rękami. Ma na sobie różowy sweter. Obok przy biurku siedzi lekarz w niebieskiej koszuli i ze stetoskopem na szyi. Czytaj więcej

11 sposobów na łatwiejszy poród

Poród to ogromny wysiłek, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu. Jak sprawić, by przebiegał szybciej i łagodniej? Podpowiadamy.

Mama trzyma noworodka na rękach. Przytrzymuje mu główkę jedną ręką i uśmiecha się do niego. Jest ubrana w białą koszulkę. Z tyłu stoi łóżeczko dziecięce i wisi nad nim biała karuzela. Czytaj więcej

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Ze względów estetycznych, przyszłe mamy często obawiają się blizny, która powstaje podczas porodu poprzez cesarskie cięcie. Przeczytaj, dlaczego powstaje blizna i jak o nią dbać, by była jak najmniej uciążliwa.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podnosi biały sweter tak, że widać brzuch. W prawej ręce trzyma różowe buciki dla niemowlaka. Na palcu serdecznym prawej ręki ma pierścionek. Czytaj więcej

9 zasad prawidłowej higieny intymnej w czasie ciąży

Prawidłowa higiena intymna w okresie ciąży pozwala uniknąć infekcji bakteryjnych i grzybiczych groźnych dla rozwijającego się maleństwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji narządów rodnych.

Nasze produkty

Ewela najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło, a synuś już jest z Wami :) Ubranka to nie problem, zobaczysz jak szybciutko urośnie na mleczku mamusi :) Dużo zdrówka dla Was :)
magros
Dziękuję dziewczynki za miłe słowa :)
Ewela W-S
Evela no jaknwidac nie wiadomo nigdy do końca co komu jest pisane.. najważniejsze ze zareagowałaś szybko i wszystko dobrze sie skonczyło :) Na pewne rzeczy nie mamy wplywu dlatego do samego konca trzeba byc czujnym. TwojFranio cudowny :) a malutkie...
agn_kaw