Długotrwały, trudny do utulenia płacz niemowlęcia bywa przyczyną dużego stresu dla młodych rodziców. Mogą to być objawy kolki niemowlęcej. Określenie „kolka niemowlęca” budzi niepokój, gdyż brzmi jak nazwa poważnej choroby. Dlatego w tym artykule śpieszymy z wyjaśnieniem, co to jest kolka niemowlęca.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Kolka to zespół zachowań i reakcji niemowlęcia, które charakteryzują się trudnym do uspokojenia płaczem lub krzykiem dziecka.
Nie każdy trudny do ukojenia płacz dziecka świadczy o kolce. Nawet jeśli dziecko płacze, choć rodzic zaspokoił jego podstawowe potrzeby, to jeszcze nie oznacza, że mamy do czynienia z kolką.
Płacz typowy dla kolki charakteryzuje się tym, że:
Dziecko w trakcie takiego płaczu podkurcza nóżki, miewa wzdęcia, zaciska piąstki, wydala gazy, czerwienieje na twarzy.
Dzieci z kolką poza godzinami napadowego płaczu dobrze się rozwijają, jedzą, przybierają na wadze i nic nie wskazuje na to, że coś im dolega. Kolka to nie choroba, określa się ją jako przejściowe zaburzenie.
Charakterystyczne dla kolki jest to, że pojawia się w 2-3 tygodniu życia dziecka i ustępuje do 5. miesiąca.
Nie wszystkie dzieci cierpią na kolkę. Czasem rodzice mylą kolkę ze zmęczeniem, przeładowaniem bodźcami z całego dnia, które pojawia się u dzieci pod wieczór. Maluchy często robią się wtedy marudne, rozdrażnione i płaczliwe.
W przypadku podejrzenia kolki niemowlęcej warto wybrać się do lekarza, by potwierdzić swoje przypuszczenia. Lekarz będzie mógł wykluczyć inne przyczyny płaczu i niepokoju dziecka. W razie potrzeby zaleci bezpieczne dla dziecka leki.
Do tej pory nie udało się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Pojawienie kolki może się wiązać z:
Warto przyjrzeć się technice karmienia. Podczas karmienia (tak piersią, jak i butelką) dziecko może łykać zbyt dużo powietrza, które gromadzi się w brzuszku i powoduje ból. Po karmieniu należy odbić dziecko. Jeśli przyczyną jest nietolerancja, należy wyłączyć z diety składnik nietolerowany np. laktozę, lub podać dodatkowo enzym Laktazę — rozkładający ten cukier.
Niestety nie istnieje lek, który likwiduje kolkę. Na szczęście są sposoby, by załagodzić objawy kolki niemowlęcej.
Kolka, choć jest bolesna dla maluszka, nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Nie ma ona wpływu na rozwój dziecka i jego zdrowie.
Jeśli przyczyną kolki jest nietolerancja pokarmowa, to należy z diety dziecka wykluczyć składnik, który nie jest tolerowany. Spróbuj, w porozumieniu z lekarzem, zastąpić zwykłą mieszankę hydrolizatem białka (mieszanka mlekozastępcza). Jeśli karmisz piersią, wypróbuj dietę eliminacyjną (również po konsultacji z lekarzem), na początek wyeliminuj z diety nabiał i jaja na tydzień i zobacz, czy przyniesie to efekt.
Kolkę może złagodzić preparat probiotyczny ze szczepem Lactobacillus reuteri. Możesz też wypróbować herbatki miętowe.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii.
Co to jest kolka niemowlęca? Na szczęście to nie choroba, tylko niezagrażające zdrowiu przejściowe zaburzenie charakteryzujące się trudnym do uspokojenia płaczem lub krzykiem niemowlęcia i występujące regularnie kilka razy w tygodniu w godzinach wieczornych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy płacz maluszka „bez powodu” to kolka niemowlęca. Objawy takie jak podkurczanie nóżek w trakcie napadu płaczu, wzdęcia i wydalanie gazów wprawdzie uprawdopodabniają to przypuszczenie, jednak w celu potwierdzenia diagnozy warto skonsultować się z pediatrą. Dobrze poinformować lekarza nie tylko na to, w jakich porach dnia płacz występuje, ale także ile trwa. Kolka niemowlęca ma bowiem to do siebie, że między jej atakami występują okresy przerwy. Maluch z kolką dobrze się rozwija i poza godzinami napadowego płaczu nic nie wskazuje na to, że coś mu dolega. Skąd bierze się kolka niemowlęca? Przyczyny niestety nie zostały dotąd jednoznacznie ustalone. Nietolerancja białek mleka krowiego lub połykanie nadmiaru powietrza w trakcie ssania to tylko niektóre z możliwych powodów. Bez względu na przyczynę, objawy kolki niemowlęcej można złagodzić poprzez masaż brzuszka lub ciepłe okłady.
Nie zawsze dolegliwości, które budzą niepokój oznaczają chorobę. Kolka, pleśniawki czy ulewanie to niektóre problemy, z jakimi maluch może borykać się po urodzeniu. Dowiedz się więcej o typowych dolegliwościach, ...
Twoje maleństwo płacze i płacze, a Ty nie wiesz, co robić? Podpowiadamy, dlaczego malec może być rozdrażniony i radzimy, jak go uspokoić.
Szukasz sposobu na kolkę niemowlęcą? Spróbuj masażu. Przeczytaj poradę położnej o masażu niemowląt.
Czy warto kłaść dziecko na brzuszku, szczególnie, jeśli niemowlę nie przepada za tą pozycją? Dowiedz się, dlaczego tak i jak sprawić, by maluszek polubił leżenie na brzuchu.
Określenie stopnia napięcia mięśniowego u noworodka jest ważną informacją na temat stanu rozwoju jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedz się, czym jest wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać ...