High need baby - dziecko szczególnie wymagające

Czy Twoje dziecko nie daje się odłożyć do łóżeczka, budzi się przy byle szeleście, chce być wiecznie u Ciebie na rękach i nie toleruje nikogo poza Tobą? Jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko to tzw. high need baby, czyli dziecko „wymagające”.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

High need baby nie jest ani jednostką chorobową ani syndromem. Trudne zachowanie tych dzieci wynika z pewnej specyfiki i sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. W przyszłości wyrastają na dzieci bardzo wrażliwe, wręcz drażliwe, często plasują się w grupie ryzyka zaburzeń integracji sensorycznej. Jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo wymagające, możesz mieć do czynienia z high need baby.

Cechy High Need Baby

Jakie cechy decydują o tym, że dziecko jest HNB? Skąd wiadomo, że mamy w domu HNB? Jeśli jesteś tu i czytasz ten artykuł to prawdopodobnie „jest coś na rzeczy”. Masz poczucie, że inne dzieci więcej śpią, są grzeczniejsze, mniej absorbujące. Ich mamy dają radę czasem się zdrzemnąć albo poprosić kogoś o pomoc. Ty natomiast masz wrażenie, że Twoje dziecko nie śpi, wiecznie płacze, musi być ciągle na rękach i nie toleruje nikogo poza Tobą.

Czasami takie zachowanie może być pierwszym objawem problemów gastrycznych czy alergii. Warto zatem skonsutować się z pediatrą. Jeżeli jednak specjalista wykluczy istnienie problemów somatycznych możesz podejrzewać, że Twoje dziecko to właśnie HNB.

Hiperaktywność

HNB nie jest w stanie uleżeć w jednym miejscu. Jest ciągle w ruchu. Może być to niestety przyczyną problemów, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkole. Spora część niemowląt lubi być ciasno owijana kocykiem albo rożkiem. HNB nie należą do tych dzieci. Nie mogą czuć się skrępowane, potrzebują swobody ruchów. Często stwarzają też problem przy karmieniu, ciężko jest się im skupić na tej czynności, wiercą się, odrywają od piersi czy butelki.

Intensywność

Wszystko co robią jest robione na 100%. Jeśli płaczą to tak, że nie da się znieść tego płaczu, jeśli protestują to do oporu, jeśli jedzą to tak łapczywie, że gotowe się zakrztusić. Z takich niemowląt często wyrastają dzieci, które nie znają strachu, muszą wszędzie wejść i wszystkiego spróbować. Poznają świat z wielką zachłannością.

Wysokie wymagania

Rodzic HNB nie ma chwili spokoju. Dziecko mało śpi a jego sen jest bardzo lekki. Jeśli nie śpi to wymaga ciągłego zabawiania, noszenia na rękach, karmienia. Takie dziecko oczekuje natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb, głośno się tego domaga i nie uznaje żadnych zamienników. Chce być noszone przez mamę a nie babcię, nie chce smoczka tylko pierś, zaśnie tylko wtulone w ramiona i nie pomoże żadna przytulanka.

Częste karmienia

HNB zużywa bardzo dużo energii. Mało śpi, dużo płacze, jest wiecznie w ruchu. Jeśli karmisz piersią to może się okazać, że Twoje dziecko jest ciągle przy piersi bo szybko robi się głodne. Poza tym karmienie piersią dostarcza mu przyjemności i chociaż chwilowego ukojenia i wyciszenia więc często z tego korzysta. Jeśli jesteś mamą HNB nastaw się na długie karmienie piersią, bo zwykle w przypadku tych dzieci karmienie piersią może potrwać do drugiego roku życia.

Częste wybudzania się

HNB często budzi się w nocy. Niestety zwykle nie jest w stanie samo na powrót się uśpić. Potrzebuje mamy, która będzie je nosić i tulić. Wiąże się to też z częstym karmieniami nocnymi. Zwykle mamie nie pozostaje nic innego jak zaspokoić nocne potrzeby malucha, bo HNB raczej nie odpuszcza i będzie wytrwałe w ich egzekwowaniu.

Nadwrażliwość

HNB to dzieci wyjatkowo wrażliwe, czułe na bodźce. Nadwrażliwość bardzo często też dotyczy dotyku. Dzieci te nie lubia ubranek, przeszkadza im kąpiel lub okreslona temperatura wody – kąpią się np. tylko w zimnej wodzie. Nie lubią być smarowane kremem, obcinać paznokcie, czesać i myć wlosy. Tolerują tylko dotyk mamy, żadnej innej osoby. Mogął nie lubić niektórych zabawek np. puszystych, chętnie za to wyiberają te gładkie, twarde plastikowe.

HNB nie lubią zmian, dlatego ważne jest by utrzymywać przy nich rutynę na tyle na ile tylko jest to możliwe. HNB nie lubi nowych sytuacji, zmian w rytmie dnia, wyjazdów. Nie jest fanem niespodzianek, nowych osób w otoczeniu, dźwięków czy potraw. Takie maluchy odczuwają zmiany dużo silniej niż przeciętnie.

Niezadowolenie

Takim dzieciom trudno jest „dogodzić”. Nie jest to ich wina, nie robią tego celowo, jednak mają bardzo duży problem z tym by poczuć odprężenie, ukojenie, bezpieczeństwo czy spokój. Pomimo tego, że mama jest wiecznie w pogotowiu i stara się najbardziej jak potrafi, może niestety często mieć poczucie, że jej wysiłki nie przynoszą żadnego efektu. Jej maluch i tak sprawia wrażenie niezadowolonego, czemu daje głośny wyraz. Dodatkowo to, co wczoraj było atrakcyjne, wydawało się sprawdzone, dziś z jakiegos powodu przestało działać. Mama więc musi wiecznie szukać sposobu, by ukoić swojego maluszka.

Potrzeba bliskości

HNB bardzo potrzebuje bliskości innych ludzi, najchętniej mamy. Potrzebuje być przytulane, noszone lub głaskane. Tu jednak należy uważać, ponieważ delikatne głaskanie może działać drażniąco na dziecko z nadwrażliwością dotykową.

Spanie – najlepiej z mamą w jej łóżku. Odłożenie maluszka do jego łóżeczka graniczy z cudem. Na to wszystko nakłada się lęk separacyjny, który u HNB zwykle bywa mocno nasilony. Dziecko chce być 24 godziny na dobę z mamą i bardzo długo przekonuje się do innych osób w otoczeniu.

High need baby a rodzice

Jeśli jesteś rodzicem HNB to zapewne mało sypiasz, często czujesz frustrację i rzadko masz chwilę dla siebie. Przede wszystkim musisz jednak pamiętać, że ta sytuacja nie jest niczyją winą. Przyczyny zachowania Twojego dziecka nie leżą ani w Twoim braku kompetencji ani w jego złym charakterze. Nie daj sobie wmówić, że dziecko Cie terroryzuje, wymusza, że robi Ci na złość. Pomyśl, że dla niego to też jest trudne. Radzi sobie na swój sposób szukając u Ciebie pomocy i ukojenia.

Pamiętaj! Jeśli masz w domu HNB to nie znaczy, że nie jesteś dobrym rodzicem, nie znaczy to również, że Twoje dziecko manipuluje Tobą i stara się wymusić to, czego chce. Jego sposób odbierania świata przez układ nerwowy sprawia, że zachowuje się w określony sposób.

Długotrwały brak snu, brak mozliwości odprężęnia się i obwinianie się za zastaną sytuację może w dłuższej perspektywie rodzić konflikty między rodzicami, a także ich otoczeniem. Poradniki dotyczące „przeciętnych” dzieci nie znajdują zwykle zastosowania w przypadku HNB, dlatego możesz czuć się bezradna.

Zwrócenie się o pomoc do specjalisty, najlepiej terapeuty integracji sensorycznej jest niezwykle ważne. Podpowie on jak postępować by maluchowi ulżyć i pomóc mu wyciszyć się. Korzyści płynące z takiej pomocy odczuje całarodzina.

Jak sobie radzić będąć rodzicem high need baby?

  • Nie miej do siebie pretensji. Wymagające zachowanie Twojego dziecka nie jest niczyją winą. Nie świadczy ani o tym, że jesteś nieporadnym rodzicem, ani o tym, że Twoje dziecko ma złe intencje. Zaakceptuj je takim jakie jest.

  • Nie szukaj pomocy w klasycznych podręcznikach o niemowlętach bo zastosowane tam rozwiązania mogą kompletnie nie przystawać do Waszych problemów. Poszukaj natomiast literatury o HNB, jednak nawet takich książęk nie traktuj jako wyznacznika.

  • Szukaj własnych rozwiązań. Twoje dziecko jest jedyne w swoim rodzaju i to Ty znasz je najlepiej. Ufaj swojej intuicji.

  • Poszukaj w internecie rodziców, którzy są w podobnej sytuacji. Jeśli nawet nie uda Ci się skorzystać z ich rad – przynajmniej nie będziesz się czuła tak samotnie ze swoją sytuacją.

  • Szukaj chwil dla siebie, wyjdź na kawę z koleżanką gdy maluch jest pod opieką taty. Nawet pół godziny oddechu mogą uczynić cuda dla Twojego samopoczucia.

  • Jeśli zaczniesz czuć, że sobie nie radzisz, skorzystaj z pomocy psychologa. Pomoże Ci wypracować sposoby na radzenie sobie ze swoimi emocjami a być może podpowie też, jak postępować z maluchem. 

Podobne artykuły

Mama i tata próbują uspokoić płaczące niemowlę, które leży na rękach u mamy. Dziecko ma wykrzywioną płaczem twarz. Mama siedzi na szarym fotelu, jest ubrana w białą rozpinaną bluzkę i miętową spódnicę. Czytaj więcej

17 sposobów na płacz niemowlaka

Twoje maleństwo płacze i płacze, a Ty nie wiesz, co robić? Podpowiadamy, dlaczego malec może być rozdrażniony i radzimy, jak go uspokoić.

Mama pochyla się nad uśmiechniętym niemowlakiem, który leży na łóżeczku na plecach.  Mama trzyma dziecko za ręce. Ma ciemne włosy i kolczyki. Czytaj więcej

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Określenie stopnia napięcia mięśniowego u noworodka jest ważną informacją na temat stanu rozwoju jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedz się, czym jest wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać ...

Tata siedzi z małym dzieckiem na kanapie. Czyta mu książkę. Dziecko jest wesołe, trzyma w rączkach piłkę. Ubrane jest w kolorową koszulkę w grochy. Czytaj więcej

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy moje dziecko zacznie mówić? - to pytanie niezmiennie nurtuje rodziców małych dzieci. Pomożemy znaleźć Ci odpowiedź.

Około czteroletnia dziewczynka stroi choinkę z dwuletnim bratem.  Dziewczynka uśmiecha się, na głowie ma mikołajową czapkę. Chłopiec ma koszulkę w paski.  Na choince świecą się lampki. Czytaj więcej

10 sposobów na udane Święta z maluchem

Podpowiadamy, co zrobić, by święta z maluchem należały do udanych.

Niemowlak śpi spokojnie w ramionach rodzica, jedną rączką trzyma przez sen jego palec. Rodzic ma na sobie kremowy, wełniany sweter. Dziecko ma na sobie białą koszulkę. Czytaj więcej

Spokojny sen niemowlaka

Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, by pomóc niemowlakowi przespać spokojnie całą noc.

Mama i tata podrzucają dziecko.  Są ubrani w letnie stroje, mama ma sukienkę a tata krótkie spodenki. W tle widać góry i bezchmurne, niebieskie niebo. Czytaj więcej

Uważaj, te zabawy szkodzą

Podrzucanie, kręcenie w kółko, potrząsanie - dzieci to uwielbiają ale dorośli muszą być rozsądni. Przeczytaj o tym, jakie zabawy szkodzą i co złego może z tego wyniknąć.

Nasze produkty

<p>Mam nadzieję że tak będzie&nbsp;</p>
Beata1996
<p>Beata oby szybko wyszły i przestały dokuczać&nbsp;</p>
aneczkaa006
<p>beata czasami zabki długo mogą wyjsc,czasami to jest mocna potrzeba bycia blisko mamy,pewnie jej przejdzie</p>
Weronisia2019