Skaza białkowa a dieta dziecka

Skaza białkowa jest dość powszechna wśród najmłodszych dzieci. Dieta takiego dziecka wymaga od rodziców szczególnej uważności i przestrzegania kilku zasad. Przeczytaj także o zabronionych i dozwolonych produktach.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Określenie „skaza białkowa” odnosi się do objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej, najczęściej na białko mleka krowiego, jednak uczulające może być także białko jaj, niektórych mięs, ryb lub owoców morza.

Zazwyczaj pierwsze symptomy skazy białkowej pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Uwagę rodziców zwraca nienaturalnie zaczerwieniona i błyszcząca skóra policzków. Zmiany na ciele w postaci suchej, łuszczącej się skóry mogą występować także na szyi, za uszami, zgięciach rąk i nóg. Czasami objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego: kolki, nadmierne ulewanie, wymioty, krew w stolcu.

Skaza białkowa jako alergia pokarmowa dotyka najczęściej małych dzieci. Dobrą informacją jest to, że większość z nich „wyrasta” z alergii do około 2. – 3. roku życia.

Ekspert wyjaśnia: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska

Alergiczne zapalenie skóry, skaza niemowlęca, skaza białkowa, uczulenie na mleko i wiele innych określeń, które słyszysz od lekarzy, od znajomych z małymi dziećmi, czytasz w prasie - to wszystko sprowadza się do przewlekłej, nawracającej, wrodzonej choroby - atopii. Atopia jest nieprawidłową, zaburzoną reakcją mechanizmu immunologicznego człowieka.

Dieta przy skazie białkowej - zasady

Wykluczenie z jadłospisu uczulających pokarmów
Dieta przy alergii pokarmowej to dieta eliminacyjna – polega ona na stałym lub okresowym zaprzestaniu dostarczania do organizmu pokarmów będących alergenami.

Zastąpienie pokarmów wykluczonych
Niestety dieta eliminacyjna niesie ze sobą ryzyko niedoborów składników odżywczych niezbędnych młodemu organizmowi do prawidłowego wzrostu. Dlatego należy zastąpić uczulające produkty innymi o równoważnych wartościach odżywczych.

Szczególna ostrożność przy rozszerzaniu diety
Doświadczenie wskazuje, że dzieci za skazą białkową są w wysokiej grupie ryzyka uczuleń na inne alergeny. Należy o tym pamiętać przy wprowadzaniu nowych pokarmów do diety dziecka.

Próby uczuleniowe
Dziecko ze skazą białkową powinno być pod stałą opieką pediatry i/ lub alergologa. Po jakimś czasie (6 – 12 miesięcy) eliminacji alergizującego produktu, przy braku objawów uczulenia i dobrym stanie ogólnym dziecka, możecie podjąć decyzję o tzw. próbie uczuleniowej czy teście prowokacji, czyli narażeniu organizmu na wcześniejszy alergen w celu sprawdzenia jego reakcji obronnej. Może być tak, że skaza ustąpiła lub białka mięs czy ryb przestały uczulać.

Czytaj etykiety produktów! W diecie dziecka ze skazą białkową bardzo ważna jest ścisła kontrola jadłospisu oraz procesu eliminacji i ponownego wprowadzania pokarmów do diety. Dlatego uważnie przestudiuj skład produktu, zanim podasz go dziecku. Może okazać się, że śladowe ilości uczulającego składnika kryją się w miejscach, w których nie spodziewałabyś się ich zastać.

Mleko dla dzieci ze skazą białkową a alergie

Podkreślamy, że w przypadku każdego dziecka, to na co jest uczulone i w jakim stopniu jest bardzo indywidualną sprawą. Poniżej przedstawiamy listę produktów najczęściej uczulających przy skazie białkowej:

 • mleko krowie i jego przetwory,

 • mleko zwierząt innych gatunków (kozie, owcze) oraz jego przetwory,

 • jaja kurze, szczególnie białko,

 • wołowina,

 • cielęcina,

 • wieprzowina.

Skaza białkowa u dzieci - produkty dozwolone

Prosimy mieć na uwadze, że zdarza się, że produkty teoretycznie nieuczulające mogą dane dziecko uczulać, dlatego poniższą listę można traktować tylko poglądowo.

 • kasze, różne rodzaje,

 • makarony,

 • mięso królicze,

 • mięso indyka,

 • warzywa m.in.: marchew, brokuły, kalafior, ziemniaki, dynia, brukselka, buraki, cukinia,

 • owoce m.in.: jabłka, gruszki, śliwy, wiśnie, morele, brzoskwinie.

Skaza białkowa a karmienie piersią

W przypadku dzieci ze skazą białkową karmionych piersią modyfikacji wymaga dieta mamy. Przy czym chcielibyśmy tutaj zwrócić uwagę na dwie sprawy:

 • Skonsultuj eliminację produktów ze swojej diety z lekarzem, zacznij od tych najbardziej prawdopodobnych alergenów (określonych na podstawie objawów dziecka, wywiadu alergii w rodzinie), żeby nie stało się tak, że już następnego dnia po wystąpieniu zmian skórnych u niemowlęcia Ty żywisz się tylko makaronem i gotowaną marchwią.

 • Jeśli możesz utrzymywać dietę eliminacyjną, nie rezygnuj z karmienia piersią. Dziecko ma uczulenie nie na Twoje mleko, lecz na pokarmy, które zjadasz i które przenikają do mleka z piersi. Natomiast karmienie piersią jest bardzo pożądane. Pokarm mamy przyspiesza dojrzewanie układu pokarmowego dziecka oraz poprzez bogactwo przeciwciał wspomaga działanie układu immunologicznego.

Dzieci karmione butelką

U dzieci ze skazą białkową karmionych mlekiem modyfikowanym stosujemy hydrolizat mleka krowiego, tj. preparat mlekozastępczy dla dzieci uczulonych na białko mleka krowiego.

W przypadku dzieci ze skazą skonsultuj z lekarzem rozszerzanie diety. Może on zalecić opóźnienie wprowadzania pokarmów silnie alergizujących.

Rozszerzanie diety przy skazie białkowej

Jak już wspomnieliśmy, dzieci ze skazą białkową często są uczulone także na inne pokarmy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy rozszerzaniu diety. Dlatego wprowadzaj na raz jeden produkt, podając go w małej ilości i przez kilka dni obserwuj reakcje dziecka.

Szczególnie zalecamy uważać na produkty zawierające gluten, na owoce cytrusowe, truskawki, miód, soję, kakao, niektóre bakalie: orzeszki ziemne, pistacje, migdały, a także pomidory, seler, paprykę, kiszone ogórki i kiszoną kapustę.

Dzieci starsze

Skaza białkowa dotyka najczęściej najmłodszych, jednak zdarza się, że pozostaje na dłużej a czasami na całe życie. Choroba ta niezmiennie wymaga eliminacji z jadłospisu produktów, które wywołują reakcję alergiczną oraz właściwej pielęgnacji objawów skórnych.

Podobne artykuły

Rodzice z trójką dzieci siedzą przy świątecznym stole. Tata ma białą koszulę i biały sweter. Mama ma czerwony sweter. Dzieci mają czerwone swetry. Na stole stoją kieliszki i wieniec z czterema czerwonymi świecami. Za nimi stoi choinka, a na oknach wiszą światełka. Na ścianie są zawieszone czerwone skarpety świąteczne. Dziewczynka zapala świeczkę od czerwonej świecy. Czytaj więcej

Święta alergika – przepisy dla dzieci z alergiami pokarmowymi

Święta to zwykle trudny czas dla małych alergików. Na stole znajdzie się wiele smakowitych rzeczy, których maluch z alergią musi unikać. Sprawdź, co możesz przyrządzić, jeśli Twoje dziecko ma jedną z częstych ...

Mama trzyma córkę na rękach. Obie mają fartuchy w różową kratkę. Mama trzyma w jednej ręce babeczkę. Córka karmi mamę babeczką. Za nimi na ścianie wiszą sitka. Czytaj więcej

Jakie dodatki do żywności szkodzą dzieciom?

W składzie wielu produktów znajdują się konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku. Sprawdź, co i w jaki sposób szkodzi, czego unikać kupując żywność dla dziecka.

Dziecko w białym body w jednej ręce trzyma łyżeczkę, ale je drugą ręką. Mama siedzi za dzieckiem i trzyma łyżkę. Ma na sobie szarą podkoszulkę. Na stole leży talerz z jedzeniem. Czytaj więcej

Alergie pokarmowe u dzieci – objawy, diagnoza, leczenie

Zdarza się, że dzieci już od pierwszych miesięcy życia cierpią na alergie pokarmowe. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje, jak rozpoznać uczulenie u malca i co robić, żeby objawy ustąpiły.

Kasze i ziarna zbóż leżą w drewnianych miseczkach i na drewnianym stole. Na stole leżą ciemny makaron. Na stole leży drewniana łyżka i woreczek z którego wysypują się ziarna. Czytaj więcej

Zboża bezglutenowe i glutenowe w diecie dziecka

Jak ważne są zboża z pełnego przemiału w diecie dziecka, co zawierają, które z nich mają gluten, i od kiedy najlepiej wprowadzać je do diety niemowlaka – dowiecie się z naszego artykułu.

Na stole stoi słoik z jogurtem z bananami, sokiem z wiśni, listkami i jedną wiśnią. Obok niego leżą listki i wiśnie. Czytaj więcej

Mleczne wariacje – przepisy z wykorzystaniem mleka modyfikowanego

Dzieciom zaleca się spożywanie mleka oraz produktów mlecznych. Twój maluch odmawia? Doradzamy, co wtedy zrobić. Podajemy sprawdzone przepisy.

Dorosły karmi dziecko łyżeczką. Dziecko siedzi w krzesełku do karmienia, ma na sobie różowy śliniak i różową bluzkę. Czytaj więcej

Przewodnik po kaszkach

Kaszki są ważnym elementem diety Twojego dziecka. Dostarczają wymagającemu organizmowi malca składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju m.in.: wapnia, żelaza, magnezu, są wzbogacone o witaminy, kwasy omega 3, ...

Nasze produkty

<p>U mnie akurat syn i córka nie mieli</p>
martyna04022019@gmail.com
<p>Paulinek a jak u Was wyglądało rozszerzanie diety?</p><p>czym zastępujesz synkowi nabiał? u nas póki co kaszki, ale synek ma apetyt i dałabym mu cos innego. Czasem zje z nami pomidorka, chlebka trochę wędliny drobiowej (nic mu po niej nie jest, wi...
mamameg
<p>MMM- wiem, że to ciężkie. Miałam pacjenta młodego z tym samym problemem. A, że nie chce go brać na wycieczki, to bardzo przykre, choć dla mnie zrozumiałe.</p>
Mega Naczelny Papuśny Bobas