Twoje dziecko ma napady płaczu i nie daje się uspokoić. Podkurcza nóżki, po odejściu gazów uspokaja się trochę. Płacz występuje mniej więcej o tej samej porze dnia. Wiesz, że to kolka, szukasz na nią sposobów. Przeczytaj poradę położnej o masażu niemowląt.
szuszu76, położna
Kolka jelitowa objawia się napadowym niepokojem dziecka i trudnym do opanowania płaczem, dziecko nerwowo kopie nóżkami, a brzuszek jest silnie wzdęty. Najczęściej występuje do 3-4 miesiąca życia dziecka, czasami dłużej. Za jej przyczynę uważa się nagromadzenie gazów w jelitach, zaburzenia motoryki przewodu jelitowego, alergię i/lub nieprawidłową technikę karmienia dziecka.
Jedną z metod zapobiegania kolce jelitowej, bądź radzenia sobie już z zaistniałym jej atakiem, jest masaż.
Możesz masować dziecko profilaktycznie 2 razy dziennie przez około 10-15 minut, co najmniej godzinę po posiłku. W pomieszczeniu, w którym masujesz, musi być ciepło. Przed przystąpieniem do masażu umyj ręce, przygotuj oliwkę i połóż dziecko na kocyku.
W trakcie masażu ważna jest obserwacja dziecka - jeżeli mimo masażu jest coraz bardziej zdenerwowane, wyrywa się i daje znać, że nie chce być masowane, należy przerwać masaż. Pamiętaj, że kolka może trwać nawet kilka godzin i jest to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który często czuje się bezradny.
Alternatywą dla masażu jest noszenie dziecka w pozycji na brzuszku, ciepłe okłady lub ciepła kąpiel.
Technika masażu:
Całymi dłońmi delikatnie głaszcz boki ciała dziecka z góry od pach do dołu ku biodrom. Ruchy te powtórz kilka razy.
Opuszkami kciuków delikatnie masuj powłoki brzuszne dziecka tuż pod łukami żebrowymi.
Połóż swoją dłoń na dłoń i opuszkami palców głaszcz delikatnie okolice brzuszka wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz ten ruch kilka razy.
Opuszkami palców obu dłoni zataczaj maleńkie kółeczka na powłokach brzusznych wokół pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz ten ruch kilka razy. Kierunek masażu ma za zadanie wypchnąć gazy z jelit.
Nasadą jednej dłoni głaszcz brzuszek w okolicy pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, druga dłonią podtrzymaj obie ugięte w kolanach nóżki dziecka w górze.
W trakcie masażu można rozluźnić spięty brzuch jeszcze w inny sposób: uchwyć nóżki dziecka za łydki, przyciągnij kolana do brzuszka i potrzymaj je przez kilka sekund. Powtórz ten ruch kilka razy.
Na koniec powtórz głaszczący ruch od pach w kierunku bioder dziecka.
Warto, by masaż stał się Waszym rytuałem!
Na masaż niemowlęcia dobrze jest wybrać stałą porę dnia, tak by dziecko się przyzwyczaiło do tej przyjemności. Masując dziecko, poświęcasz mu swój czas i uwagę, nawiązujesz więź oraz okazujesz czułość, której dziecko bardzo potrzebuje.
Odparzenia pupy u niemowlaków zdarzają się często i mają różne przyczyny. Podajemy sposoby, jak sobie z tym poradzić.
Przeczytajcie, czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla sposobu leczenia Waszego dziecka.
Twoje maleństwo płacze i płacze, a Ty nie wiesz, co robić? Podpowiadamy, dlaczego malec może być rozdrażniony i radzimy, jak go uspokoić.
Większość rodziców z wytęsknieniem czeka na pierwsze ząbki u dziecka. Dowiedz się, co robić, gdy dziecko źle znosi ząbkowanie i jak mu pomóc przetrwać ten uciążliwy etap rozwoju.
Na pewno pamiętasz to wzruszenie, gdy po raz pierwszy spojrzałaś w oczy swego maleństwa. Czasem jednak maluch zdradza niepokojące objawy, świadczące o tym, że z jego oczami czy wzrokiem jest coś nie tak. Podpowiadamy, ...
Czasami na gruponie pojawiają się fajne oferty wywoływania zdjęć
25 groszy to nie dużo, u mnie fotogram bierze 90 groszy za jedno :/ wiec tym bardziej opłaca mi się w necie bo nawet z wysyłką wyjdzie taniej niż tam.
widziałam ostatnio reklame u fotografa że po 25 gr za zdjęcie więc chyba nie tak dużo. a co do masażu to staram sie brzuszek masować przed każdym jedzeniem, a po kąpieli masuje całe ciało nawet stopy i dłonie :) mały to uwielbia.