Kiedy dać maluchowi smoczek i jak wybrać odpowiedni? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o smoczek do uspokajania dla dziecka.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Najlepiej zanim maluszek pojawi się na świecie. Kompletowanie wyprawki to dobry moment na zakup pierwszego smoczka. Na początek w zupełności wystarczy jeden czy dwa. Nie wszystkie dzieci potrzebują smoczka, są takie, które chcą go od razu, inne maluchy nie wezmą smoczka do ust. Dlatego zanim zaczniesz robić zapasy poczekaj, aż maluszek sam się o niego upomni.
Wybór smoczka wcale nie jest prosty. Kupując, zwróć uwagę na kilka spraw.
Smoczek:
Odruch ssania, z którym niemowlęta się rodzą, bywa bardzo silny. Niektóre dzieci zaspokajają go w trakcie karmienia, pijąc mleko z maminej piersi, inne, aby się uspokoić muszą ssać niemal non stop. I choć naturalny sposób zaspokajania odruchu ssania jest najlepszy, zwyczajnie w przypadku bardziej potrzebujących maluchów - niemożliwy. Przystawianie dziecka przez całą dobę nie posłuży ani Tobie, ani jemu. Oprócz karmienia masz przecież inne obowiązki, a maluch ssąc pierś non stop, będzie się przejadał i ulewał.
Jeśli maluch jest najedzony, a mimo to ssie dalej pierś lub butelkę, wkłada do buzi piąstkę lub palec, prawdopodobnie w ten sposób chce ukoić emocje. Jeśli jest przy tym rozdrażniony i płaczliwy to sygnał, że potrzebuje smoczka. Podany maluchowi w takiej chwili pozwoli mu się wyciszyć, uspokoić i w poczuciu bezpieczeństwa, jakie daje w pierwszych miesiącach życia ssanie, zasnąć.
W pierwszych dniach po porodzie stabilizuje się laktacja. Według doradców laktacyjnych podanie smoczka jest bezpieczne dopiero po tym okresie. Jeśli chcesz, aby smoczek nie zakłócił karmienia piersią, bez obaw możesz dać go 2-4 tygodniowemu dziecku.
O higienę smoczków należy dbać zawsze. Jednak w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy jest ono mało odporne na zarazki, jest to szczególnie ważne. Przed pierwszym użyciem umyj smoczek i przelej wrzątkiem. Do 6 miesiąca życia dziecka smoczki powinno się sterylizować. Kiedy maluch zacznie raczkować i będzie poruszał się po podłodze, wkładając wszystko co napotka na swojej drodze do buzi, sterylizacja smoczków stanie się bezcelowa.
Jeśli smoczek upadnie, na oblizuj go przed ponownym podaniem maluchowi. W ten sposób przenosisz na niego bakterie i zwiększasz ryzyko powstania próchnicy. Używaj tasiemek, łańcuszków do smoczków, aby chronić smoczek przed zetknięciem się z podłogą.
Smoczek należy wymienić na nowy mniej więcej co 6-8 tygodni. Jeśli maluch ząbkuje, sprawdź przed podaniem dziecku, stan gumki. Wymień go, jeśli zauważysz ślady uszkodzenia na gumce lub tarczce.
Odpowiedni do wieku dziecka. Pamiętaj jednak, że przedział wiekowy podany na opakowaniu jest sugerowany. Dzieci przychodzą na świat z różną masą urodzeniową i nie wszystkie maluchy będą się mieścić w grupie określonej na podstawie przeciętnych parametrów gabarytowych. Zmieniając smoczek na większy, obserwuj malca. Jeśli będzie odczuwał dyskomfort wróćcie do smoczka w mniejszym rozmiarze.
Dostępne wielkości smoczków LOVI:
Nie rób tego, kiedy w życiu malca dzieje się coś stresującego. Zakończenie karmienia piersią, Twój powrót do pracy czy ząbkowanie to nie czas na odstawienie smoczka. Pamiętaj, że odstawianie smoczka to proces. Odzwyczajenie malca zwykle trwa do kilku dni. Maluch może być w tym czasie płaczliwy i drażliwy, dlatego warto zacząć w trakcie weekendu lub na urlopie. Będziesz miała więcej czasu dla dziecka.
Smoczek najlepiej odstawiać stopniowo. Zredukuj czas dziecka ze smoczkiem w ciągu dnia, używając go w sytuacjach awaryjnych i przy zasypianiu. Nie zabieraj maluchowi smoczka nagle, bo to może być dla niego zbyt dużym szokiem.
Niektórzy rodzice niepokoją się tym, że ich dziecko nie rozstaje się z wysłużonym misiem, wyliniałym liskiem czy małpką, która już dawno straciła jedno ucho. Po co dziecku przytulanka? Czy tak silna więź z ...
Kiedy dziecko płacze w wózku, spacer przestaje być przyjemnością. Jak przekonać malca do tego, aby polubił spacery na kółkach? Podpowiadamy, co zrobić, kiedy niemowlę nie lubi jeździć w wózku.
Wyprawka to spory wydatek, w dodatku dziecko szybko wyrasta z kupionych rzeczy. Czy warto inwestować w nowe, drogie akcesoria, jeśli część z nich można mieć z drugiej ręki? Podpowiadamy, co w wyprawce musi mieć metkę ...
Kupowanie butów dla malucha niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Szczególnie, gdy są to pierwsze buty, a dziecko nie jest w stanie jeszcze powiedzieć Ci, czy jest mu wygodnie.
Prędzej czy później nadejdzie dzień, kiedy dziecko będzie musiało pożegnać się ze smoczkiem. Kiedy najlepiej zacząć odzwyczajanie od smoczka i jak to zrobić nie stresując dziecka? Podpowiadamy.