Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka to kwestia jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.
Każdy kierowca ma obowiązek przewożenia dziecka w foteliku. Wymaga tego prawo. Jednak fotelik fotelikowi nierówny i nie każdy daje jednakowe zabezpieczenie dla dziecka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.
Kategoria wagowa to pierwsze kryterium, którym musisz się posłużyć przy wyborze fotelika. Ważny jest też wiek, ale kluczowe znaczenie ma waga. Dlatego jeśli przymierzasz się do zakupu – musisz znać aktualną wagę swojego dziecka.
Podział fotelików:
Grupa 0 dla niemowląt, ważących poniżej 10 kg
Grupa 0+ dla niemowląt, ważących do 13 kg
Grupa I dla większych niemowląt, ważących między 9 a 18 kg
Grupa II dla dzieci, ważących między 15 a 25 kg
Grupa III dla dzieci, ważących między 22 a 36 kg.
Są to kategorie podstawowe, w sklepie wybór jest zwykle jeszcze większy. Jeśli kupujesz pierwszy fotelik dla noworodka, czy małego niemowlęcia, ważne żeby fotelik był wyposażony w specjalną wkładkę , która chroni kręgosłup dziecka i zapobiega zbędnemu kiwaniu się główki na boki.
Na bezpieczeństwo fotelika składa się wiele różnych cech, jedną z nich są wyniki testów zderzeniowych. Zanim kupisz fotelik sprawdź, jak sobie poradził w tzw. crashtestach. To, że fotelik przeszedł taki test jeszcze o niczym nie świadczy. Ważne jest jaką ocenę otrzymał w skali 1-5. Nie kupuj fotelika, który otrzymał mniej niż 3 punkty. (tu możesz sprawdzić wyniki https://fotelik.info/pl/testy/) Zwykle producent, którego fotelik dobrze wypadł w testach – chętnie się tym pochwali na opakowaniu czy w opisie produktu.
Każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży powinien posiadać tak zwaną homologację ECE R44. Jest to europejski certyfikat, który oznacza, że dany fotelik spełnił wymogi techniczne i tym samym może trafić na półki sklepowe. Należy jednak pamiętać, że kryteria otrzymywania ECE R44 są niskie i dla użytkownika to tylko informacja, że fotelik spełnił minimalne wymagania.
Uwaga! Zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować według wskazań producenta.
Foteliki zwykle mają 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, system 5-punktowy jest bardziej godny polecenia. Jednak najbardziej polecanym aktualnie systemem mocowania fotelików jest Isofix, w który musi być wyposażony Twój samochód oraz fotelik, który kupujesz. Do metalowych uchwytów zamontowanych w samochodzie z tyłu kanapy montujesz na stałe bazę fotelika, co pozwala szybko, sprawnie i stabilnie zamontować fotelik bez użycia pasów bezpieczeństwa.
Dziecko w foteliku musi zawsze być zapięte. Jeśli przewozisz dziecko z przodu samochodu pamiętaj, by wyłączyć poduszkę powietrzną.
Pamiętaj! Nigdy nie wyjmuj ani nie odpinaj dziecka z fotelika w trakcie jazdy. Jeśli musisz je np. nakarmić, przewinąć czy uspokoić - zjedźcie na pobocze na postój.
Kupując fotelik koniecznie dobierz go do konkretnego modelu samochodu. Najlepiej wypróbować kilka fotelików mocując je bezpośrednio we własnym samochodzie. Zwróć uwagę, czy fotelik łatwo się montuje, po zamontowaniu jest stabilny i mocno osadzony, nie kiwa się na boki i czy dziecku jest w nim wygodnie.
Rodzice czasem rozważają zakup używanego fotelika. Eksperci jednak odradzają zakup „z drugiej ręki”. Nigdy nie masz pewności, czy fotelik, który z wierzchu wygląda dobrze, nie jest uszkodzony, nadwyrężony, czy nie brał udziału w wypadku i tym samym nie powstały uszkodzenia w jego konstrukcji, których nie widać gołym okiem. Weź też pod uwagę to, że producenci co roku starają się ulepszać swoje projekty, powstają coraz nowocześniejsze, bardziej praktyczne i bezpieczne rozwiązania, których nie będą posiadały modele sprzed jakiegoś czasu.
Niektórzy producenci montują dodatkowe funkcjonalności, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort dziecka w foteliku. Mogą to być na przykład automatycznie dopasowujące się pasy, barierki, boki fotelika, które można dostosować do potrzeb chwili i dziecka. W niektórych modelach fotelików możesz znaleźć dodatkowe zabezpieczenia boków i zagłówka, chroniące główkę dziecka.
Wygląd fotelika nie ma bezpośredniego przełożenia na kwestie bezpieczeństwa na drodze. Jednak ma znaczenie dla higieny. Przy wyborze zwróć uwagę jaki jest kolor tapicerki i czy można ją zdejmować i prać w pralce w razie potrzeby.
Pamiętaj! Dziecko nie powinno przebywać nieprzerwanie w foteliku dłużej niż 2 godziny. Jeśli zaplanowaliście dłuższą podróż, róbcie postoje i dłuższe przerwy.
W Polsce dzieci muszą podróżować w fotelikach samochodowych do czasu osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Kryterium wieku nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli zatem dziecko ma już ukończone 13 lat a nadal ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi korzystać z fotelika.
Wyjątkowo dopuszcza się podróżowanie bez fotelika, jeżeli dziecko osiągnęło wzrost powyżej 135 cm ale ze względu na jego wagę nie ma możliwości zapięcia go. Są to jednak sytuacje naprawdę wyjątkowe, bowiem dostępne są foteliki umożliwiające podróżowanie w nich dzieciom do 56 kg. Więcej na ten temat: https://fotelik.info/pl/news/QA-nowe-przepisy-dotyczace-fotelikow-samochodowych-w-pytaniach-i-odpowiedziach,634.html
Czy wiesz, że większość nieszczęśliwych wypadków, którym ulegają dzieci, zdarza się w domu? Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, by Twój dom stał się bezpiecznym miejscem dla dziecka.
Lato to ulubiona pora roku dzieci. Wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami. Dowiedz się, jak ich uniknąć!
Narodziny dziecka oznaczają wielkie zmiany - jedną z nich jest sposób spędzania wakacji. Jeśli marzysz o egzotycznych podróżach ze swoją pociechą, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, jak i kiedy zaplanować taką wycieczkę.
Pora wreszcie to zrozumieć: dziecko można zabrać tam, gdzie pragnie się jechać, a nie tam, gdzie proponują rodzinom biura turystyczne. Znajomi i dziadkowie będą się pukać w głowę? Ale Twoje życie jest jedno jedyne. ...
To prawda, że narodziny dziecka zmieniają całe życie rodziców. Z kilku rzeczy faktycznie trzeba zrezygnować, ale na pewno nie z uprawiania sportu! Zapaleni piłkarze i siatkarze będą wprawdzie musieli kilka lat poczekać, ...