11 rad jak kupić pierwsze buty dla dziecka

Kupowanie butów dla malucha niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Szczególnie, gdy są to pierwsze buty, a dziecko nie jest w stanie jeszcze powiedzieć Ci, czy jest mu wygodnie.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii 

Niemowlak, który jeszcze nie chodzi

Maluszek, który jeszcze nie zaczął chodzić tak naprawdę nie potrzebuje prawdziwych butów. Dla niego najlepsze będę wygodne, szerokie i miękkie buty, którym bliżej do kapci. Ważne, by miał w nich swobodę i nie krępowały ruchów jego paluszków. Podeszwa powinna być miękka, a materiał dostosowany do aury. Jeśli jest chłodno niech to będzie na przykład polar, w ciepłe dni wystarczą dziecku skarpetki a nawet gołe stópki. Przy zakupie zwykle znaczenie ma długość stopy, którą dobrze jest zmierzyć centymetrem, nie musisz zabierać wtedy dziecka do sklepu.

Dziecko, które zaczyna chodzić

Maluch, który zaczyna chodzić potrzebuje dobrych butów. Kupowanie ich potrafi być niezwykle trudne, bo maluch zwykle nie jest zainteresowany mierzeniem, może wręcz głośno protestować. W dodatku rodzic nie jest w stanie dowiedzieć się od niego, czy buty są wygodne, czy nie cisną, nie są zbyt sztywne. Czym się kierować przy zakupie butów dla malucha?

Radzimy:

1. Zabierz malucha do sklepu

To, że pierwsze buty muszą być dobrze wybrane i dopasowane to jasne. Można więc oczywiście kupić kilka par i przymierzać w domu, a potem dokonać zwrotu tych, które nam nie odpowiadają. W sklepie jednak mamy większy wybór i nie musimy za jednym zamachem wydawać dużej kwoty pieniędzy. Nie wystarczy też mierzenie długości stopy. Ważne bowiem, by bucik był również dobrze dopasowany, jeśli chodzi o szerokość i nigdzie nie uciskał.

2. Poproś o pomoc drugą osobę

Zwykle małe dzieci nie są zbyt chętne do współpracy, gdy przychodzi do mierzenia butów. Szybko się nudzą, czują się ograniczone koniecznością bycia w bezruchu i wielokrotnym zakładaniem oraz zdejmowaniem różnych par. Postaraj się wybrać do sklepu w "asyście". Zabierz partnera, babcię czy ciocię, która pomoże trochę odwrócić uwagę dziecka na czas żmudnych przymiarek. Siedzenie przed ekranem to nie jest polecany sposób spędzania czasu przez dzieci, ale tym razem warto wybrać się do sklepu, w którym puszczane są bajki, by maluch czymś się zajął.

3. Wybierz odpowiednią porę

Postaraj się wybrać na zakupy w czasie, gdy nie ma największego tłoku w galeriach. Tłum, hałas, przepychanie się z wózkiem między alejkami są nużące nawet dla dorosłego a co dopiero dla malucha. Nie zabieraj też dziecka na zakupy w godzinach, które są dla niego kryzysowe, gdy jest zmęczone, przed drzemką czy karmieniem. Odwiedźcie sklep, gdy dziecko jest wypoczęte i gotowe do współpracy. 

4. Zmierz stopę wraz ze sprzedawcą

Sprzedawca pomoże Ci dokładnie zmierzyć stopę dziecka – nie tylko na długość ale także na szerokość. Po wyborze rozmiaru warto wyjąć wkładkę ze środka i postawić na niej stopę dziecka, by przekonać się, czy wkładka w żadnym miejscu nie jest za krótka lub za wąska.

5. Kupuj trochę za duże

Warto kupować dziecku buty trochę za duże, jednak nie znaczy to kupowania butów „na zapas”. Chodzi o to, by dziecko miało w środku swobodę, mogło poruszać palcami. Buty jednak nie mogą „kłapać”. Zbyt duże mogą dziecko ocierać. Najlepiej, by but był większy od stopy o jakiś centymetr.

6. Przymierz dziecku buty

Przed kupnem załóżcie buty. Sprawdzisz w ten sposób, czy łatwo się zakładają, czy nie uciskają. Możesz nacisnąć przód bucika, by zobaczyć czy paluszki mają odpowiednią ilość miejsca.

7. Obserwuj jak chodzi w nowych butach

Jeśli maluszek już chodzi zachęć go do pospacerowania po sklepie w nowych butach. Przekonasz się, czy się w nich nie potyka, czy mu nie spadają. Być może sam powie Ci lub zasugeruje, że nie czuje się w nich komfortowo. Przyjrzyj się, czy nie stawia nienaturalnie stóp podczas chodzenia.

8. Wybieraj takie z szerokim noskiem

Wybieraj buty, w których dziecko będzie mogło swobodnie ruszać placami. Najlepsze będą takie z szerokim przodem, bez zwężającego się czubka.

9. Zwróć uwagę na sztywny zapiętek

Zapiętek powinien utrzymywać stopę dziecka w miejscu. Stópka nie może zsuwać się z podeszwy, wykrzywiać, stawać częściowo na podeszwie a częściowo na podłożu podczas chodzenia. Brak sztywnego zapiętka może powodować wykrzywianie się stóp, kręgosłupa i nabieranie przez dziecko nieprawidłowych nawyków w trakcie chodzenia.

10. Nie kupuj butów zbyt sztywnych w kostce

Sztywny zapiętek to jedno ale nie ma powodu by dziecko chodziło w bucie niemalże ortopedycznym, ze sztywną, unieruchomioną kostką, chyba, że takie buty zaleci specjalista. Maluszek ma się czuć w bucie swobodnie, dlatego odradzamy zbyt sztywną cholewę.

11. Wybierz buty z podeszwą, która się nie ślizga

Maluszek, który jeszcze nie opanował chodzenia w 100 procentach potrzebuje butów, które nie będą przeszkodą w chodzeniu. Zwróć uwagę, by buty które mu kupisz nie miały ślizgających się podeszew.

Jeśli tylko to możliwe to w bezpiecznych, naturalnych warunkach, pozwól dziecku chodzić boso. To dla stóp najlepsza nauka a także masaż. Jeśli jesteście na plaży czy we własnym ogródku i jest ciepło – pozwól maluszkowi na spacery boso.

Podobne artykuły

Pluszowy królik siedzi na łóżku. Obok niego leży szary kubek 360. Na błękitnej poduszce leży drewniany zabawkowy wózek. Czytaj więcej

9 powodów, dla których warto mieć przytulankę

Niektórzy rodzice niepokoją się tym, że ich dziecko nie rozstaje się z wysłużonym misiem, wyliniałym liskiem czy małpką, która już dawno straciła jedno ucho. Po co dziecku przytulanka? Czy tak silna więź z ...

Mama siedzi opierając się na kanapie. Mama przytula niemowlę i się uśmiecha. Ma na sobie jasnoniebieską koszulkę. Czytaj więcej

Jak nie tracić cierpliwości do dziecka?

Mamy potrafią mieć anielską cierpliwość do dzieci. Jednak przewlekłe zmęczenie, frustracja i odpowiadanie trzydziesty raz na pytanie: „a dlaczego?”, każdego mogą wytrącić z równowagi. Co zrobić, by zachować ...

Mama przytula dziecko. Oboje się śmieją. Mama ma szarą bluzkę. Czytaj więcej

9 porad jak wychować szczęśliwe dziecko

Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było przede wszystkim szczęśliwe. W czym tkwi sekret wychowania szczęśliwego, zadowolonego z życia dziecka? Podpowiadamy.

Rodzice leżą z dzieckiem na białej pościeli. Rodzice uśmiechają się i patrzą na dziecko. Dziecko opiera się o mamę. Tata trzyma mamę za rękę. Mama trzyma dziecko za rękę. Czytaj więcej

12 porad, jak oduczyć dziecko od spania z rodzicami

Lepiej, by niemowlę spało z rodzicami czy od początku we własnym łóżeczku? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od przekonań rodziców, warunków, tego czy dziecko jest karmione piersią czy ...

Kobieta siedzi na szarej kanapie i dmucha nos. Jest owinięta kocem w kratę. Ma podwinięte nogi pod siebie. Za nią stoją półki. Czytaj więcej

7 sposobów dla mamy, jak nie dać się chorobie

Nieprzespane noce i stres związany z nowymi zadaniami w początkach macierzyństwa osłabiają organizm młodej mamy. Sprawdź, jak nie dać się przeziębieniu.

Tata i dziecko wyglądają przez okno. Tata ma niebieską bluzę i wskazuje palcem za okno. Dziecko opiera się o poduszkę. Czytaj więcej

10 najczęściej popełnianych błędów rodzicielskich

Bardzo kochasz swoje dziecko i wychowujesz je najlepiej jak potrafisz. Jednak, jak każdy, możesz wpadać w pułapki wychowawcze, które mogą źle wpływać na jego zachowanie i rozwój. Sprawdź, jak uniknąć 10 błędów ...

Nasze produkty

<p>Obecnie kupuje chłopcom buty z Bartka. &nbsp;</p><p>Nasza fizjoterapeutka stwierdziła że to bardzo dobre buty.&nbsp;</p><p>Sama jestem z nich bardzo zadowolona z tego względu ze maja różne modele i między innymi takie które pasują na wysokie podbi...
dziubus2016
Chciałam odświeżyć trochę wątek i powiedzieć, jaki wybór padł u nas. U nas pierwszymi bucikami były pełne buty Kornecki, skórkowe, lekkie i co najważniejsze profilowana wkładka, by zapobiec płaskostopiu. Oczywiście nie może nic uciskać palców ani s...
magicznypazur
My ostatnio byliśmy przed tym trudnym wyborem. Próbowałam przeróżnych butów i marek, aż padło na firmę "Bartek". Mają oni kolekcję first steps.
Pcheła