Większość mam może karmić piersią i WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6.miesiąca życia dziecka. Są jednak nieliczne sytuacje, gdy mama powinna zrezygnować z karmienia całkowicie lub czasowo. Dowiedz się kiedy.
Konsultacja merytoryczna: lek. Alicja Kołodziejczyk-Nowotarska , Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), neonatolog
Przeciwwskazania do karmienia naturalnego mogą wiązać się ze stanem zdrowia mamy albo niemowlęcia. Przy niektórych schorzeniach lub po zaprzestaniu przyjmowania leków możliwy jest powrót do karmienia. Przez okres, w którym mama nie może karmić warto pomyśleć o stałej stymulacji laktacji poprzez używanie laktatora lub jeśli to nie było możliwe o relaktacji. Nie jest to łatwy proces i zwykle wymaga sporo wysiłku i silnej motywacji. Jednak w obliczu tego, że mleko mamy jest najbardziej optymalnym sposobem karmienia, na pewno warto powalczyć o przywrócenie laktacji.
Przeciwwskazaniem do karmienia nie są przeziębienie mamy czy gorączka. W przypadku większości chorób mama może swobodnie karmić piersią, wręcz jest to wskazane, bo dziecko otrzymuje wraz z pokarmem niezbędne przeciwciała chroniące przed chorobą.
Mama nie może karmić piersią, jeśli występuje u niej:
Nie ma dowodów na to, że prątki gruźlicy przenoszą się w mleku, jednak choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego dziecko nie może przebywać w pobliżu chorej mamy. Po wyleczeniu choroby mama może powrócić do karmienia piersią.
Kobiety, nosicielki wirusa HIV nie powinny karmić gdyż wirus ten może być przekazany wraz z pokarmem.
Wirus ten może wywołać chłoniaka i białaczkę. Może być przenoszony przez pokarm kobiecy. W Polsce występuje stosunkowo rzadko.
Kuracja przeciwnowotworowa, farmakologiczna oraz związana z leczeniem izotopami promieniotwórczymi, wyklucza karmienie piersią, gdyż zagraża to bezpieczeństwu dziecka. Jak najbardziej jednak możliwy jest powrót do karmienia po zakończeniu terapii i odczekaniu odpowiedniego czasu kwarantanny. Karmienie powinno się uzależnić od fizycznego stanu matki.
Środki odurzające przedostają się do pokarmu więc są absolutnym przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego.
W tym wypadku chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Bywa też, że mama nie jest w stanie karmić z powodu głębokiej niechęci do karmienia piersią.
Można powrócić do karmienia po wyleczeniu.
Jeśli matka jest nałogową palaczką powinna rzucić lub ograniczyć palenie do 5 papierosów dziennie
Galaktozemia to choroba metaboliczna, która skutkuje tym, że dziecko nie może przyjmować galaktozy, która wchodzi w skład mleka mamy. Może to być wręcz niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Przy pozostałych chorobach możliwe jest częściowe karmienie piersią- wymaga to ścisłej współpracy z pediatrą.
Aby dziecko mogło strawić mleko mamy, pokarm musiałby zostać poddany działaniu laktazy. Możliwe jest częściowe karmienie piersią.
Może się zdarzyć, że dziecko z taką wadą po prostu nie będzie w stanie ssać piersi. Jednak zależy to od rodzaju wady. Wiele może zależeć od nastawienia personelu szpitala i pomocy, jaką uzyska mama i niemowlę. W każdym zaś przypadku matka może karmić odciągniętym pokarmem do czasu operacji a potem spróbować przyjść na karmienie piersią.
Noworodek z niektórymi chorobami neurologicznym może nie mieć skoordynowanej funkcji ssania i połykania co uniemożliwia karmienie. Możliwe zaś jest karmienie odciągniętym pokarmem matki.
Dziecko z wadą serca może nie mieć fizycznej siły zjeść całej porcji z piersi. Przy niektórych wadach możliwe jest karmienie piersią, postępowanie należy ustalać z personelem medycznym. Korzystne jest karmienie odciągniętym pokarmem matki.
Karmienie piersią zwykle kojarzy się z ciepłymi odczuciami. Podczas karmienia między mamą i dzieckiem tworzy się więź, nieporównywalna do niczego innego. Co jednak, jeśli w trakcie karmienia matka czuje coś wprost ...
Podczas karmienia piersią nie wszystkie leki przyjmowane przez mamę są bezpiecznie dla dziecka. Sprawdź jakie leki są bezpieczne podczas karmienia piersią a jakie lepiej unikać.
O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.
Wady jamy ustnej powodujące kłopoty z karmieniem - ekspert dr Aleksandra Łada podpowiada, jak sobie w takich sytuacjach radzić.
Pigułki, wkładka domaciczna, prezerwatywa - dowiedz się, jakie środki antykoncepcyjne możesz stosować, gdy karmisz piersią.