Antykoncepcja a karmienie piersią

Karmienie piersią, choć hamuje owulację, nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć – sprawdź, jakie środki możesz stosować, gdy karmisz naturalnie.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Wiele mam jest przekonanych, że karmienie piersią zabezpiecza przed zajściem w ciążę, skoro skutecznie opóźnia pojawienie się pierwszej miesiączki. Wytwarzana podczas karmienia piersią prolaktyna działa hamująco na jajeczkowanie. Niestety wydzielanie tego hormonu może ulegać zaburzeniom spowodowanym przez takie czynniki, jak wahania poziomu hormonów po porodzie, zmiana częstotliwości karmień i diety mamy, przyjmowanie określonych leków oraz wysoki poziom stresu związanego z nową sytuacją po narodzinach maluszka.

Niskie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje u mam, które przez pierwszych kilka miesięcy karmią regularnie i wyłącznie piersią (bez dopajania i dokarmiania). Jednak z każdym kolejnym tygodniem ryzyko zapłodnienia wzrasta.

U części kobiet, które nie stosują dodatkowego zabezpieczenia, dochodzi do zapłodnienia najczęściej po 3 miesiącach od porodu. Kolejna ciąża to duże obciążenie dla organizmu, który wydatkuje bardzo dużo energii na laktację oraz opiekę nad niemowlęciem ( eksperci zalecają co najmniej roczną przerwę między porodem a zajściem w następną ciążę). Dlatego, aby zabezpieczyć się przed zbyt szybkim, nieplanowanym zapłodnieniem, sprawdź, jakie metody są bezpieczne dla karmienia piersią i dobierz wspólnie z ginekologiem prowadzącym tą, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Jakie środki antykoncepcyjne szkodzą

W czasie karmienia piersią nie wolno stosować dwuskładnikowych tabletek hormonalnych, które zawierają estrogen. To hormon, który przenika do mleka mamy i podczas karmienia piersią może negatywnie wpływać na organizm dziecka. Może również działać hamująco na laktację. Dlatego ginekolodzy mamom karmiącym przepisują tabletki jednoskładnikowe, tak zwane minipigułki.

Minipigułki (jednoskładnikowe tabletki hormonalne)

Minipigułka nie zwiera estrogenu tylko sam progestagen, który przenika do mleka mamy w śladowych ilościach i nie ma szkodliwego wpływu na rozwój dziecka. Hormon ten powoduje zwiększanie gęstości śluzu w szyjce macicy i dzięki temu utrudnia plemnikom drogę do komórki jajowej.

Tabletka ma najwyższą skuteczność w ciągu czterech godzin po zażyciu. Przyjmuje się ją raz na dobę o tej samej porze, bez przerwy.

Zalety:

 • Bezpieczna dla organizmu dziecka.

 • Nie hamuje laktacji.

 • Wysoce skuteczna po zażyciu, jeśli stosowana jest zgodnie z zaleceniami.

Wady

 • Dostępna wyłącznie na receptę, po konsultacji z lekarzem.

 • Wymaga konsekwencji i systematyczności w przyjmowaniu leku (co nie jest takie trudne - ustawiasz alarm w telefonie o stałej porze).

 • Może powodować obniżenie libido, suchość w pochwie, przyrost masy ciała i plamienia.

 • Może powodować zmiany poziomu hormonów i w efekcie obniżony nastrój oraz zmiany skórne (typu trądzik).

Zastrzyki z progestagenu

Opieka nad niemowlakiem to okres niezwykle wymagający, wyczerpujący dla młodej mamy. Jeśli boisz się, że będziesz zapominać o systematycznym przyjmowaniu tabletek hormonalnych, możesz skorzystać z zastrzyków zawierających ten sam hormon co pigułki – progestagen. Iniekcję powtarza się co 3 miesiące. Skuteczność jest cały czas taka sama, aż do momentu zaaplikowania kolejnej dawki hormonu. Zastrzyki powodują zahamowanie menstruacji.

Zalety

 • Skutecznie zabezpiecza przed zapłodnieniem.

 • Nie wymaga pamiętania o aplikacji kolejnej dawki leku.

Wady

 • Może powodować obniżenie libido, przyrost masy ciała.

 • Może powodować zaburzenia hormonalne, obniżenie nastroju, zmiany skórne.

 • Możliwe działania niepożądane utrzymują się przez długi okres działania leku (podczas gdy tabletki można w każdym momencie odstawić).

 • Przyjmowanie zastrzyków powoduje okresową niepłodność, która może się utrzymywać nawet do roku.

Wkładka wewnątrzmaciczna z miedzią (Cu) lub hormonalna

Ta mechaniczna metoda antykoncepcji potocznie nazywana spiralą jest wybierana przez kobiety, które nie planują mieć więcej dzieci. Jest zakładana przez ginekologa wewnątrz jamy macicy na okres do 3 lub do 5 lat. Ze względu na ryzyko występowania zapalenia przydatków, które mogą prowadzić do niepłodności, tę metodę antykoncepcji odradza się kobietom, które planują w przyszłości ciążę.

Wkładki z miedzią działają miejscowo na endometrium, zapobiegając implantacji zarodka. Na ten rodzaj antykoncepcji decydują się zwykle wieloródki. Są tanie, ale o mniejszej skuteczności niż hormonalne.

Wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne uwalniają progestagen, który - tak, jak w przypadku zastrzyków i pigułek - zagęszcza śluz w szyjce macicy i utrudnia plemnikom zagnieżdżenie się w komórce jajowej.

Zalety

 • Bardzo skuteczna.

 • Wygodna (nie wymaga systematyczności stosowania).

 • Działa przez bardzo długi czas (kilka lat).

Wady

 • Może powodować stany zapalne przydatków i w efekcie niepłodność.

 • Jest droga (koszt wkładki + założenia).

 • Powoduje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej lub ciąży wewnątrzmacicznej obok wkładki ( wkładka miedziana)

 • Może wypaść, przemieścić się lub wrosnąć w macicę

Prezerwatywa

To najczęściej wybierana metoda antykoncepcyjna przez kobiety, szczególnie te, które uprawiają seks rzadko i źle reagują na tabletki hormonalne. Jej zakup nie wymaga recepty i konsultacji lekarskiej. Przed użyciem zawsze należy sprawdzić datę ważności, a przeterminowaną prezerwatywę wyrzucić.

Zalety

 • Nie wymaga recepty i konsultacji lekarza.

 • Tańsza niż inne formy antykoncepcji.

 • Zmniejsza ryzyko infekcji pochwy.

 • Chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wady

 • Moment zakładania prezerwatywy może powodować spadek podniecenia podczas seksu.

 • Ryzyko pęknięcia podczas rozpakowywania, zakładania, stosunku .

 • Możliwe reakcje alergiczne na lateks (warto wtedy wybrać prezerwatywę z poliuretanu poliizoprenu np. Durex Avanti Ultima lub Unimil Skyn).

Podobne artykuły

Mama siedzi na białym drewnianym krześle i trzyma w objęciach niemowlę. Karmi je piersią. Ma długie brązowe włosy i jest ubrana w białą rozpinaną bluzkę oraz niebieskie dżinsy. Patrzy na dziecko i się uśmiecha. W tle widać pomieszczenie kuchenne, kawałek ceglanej ściany, drewniany regał, książki, białą szafkę i miskę z owocami. Czytaj więcej

Karmienie piersią w ciąży - fakty i mity

Czy wiadomość o ciąży oznacza, że musisz zrezygnować z karmienia naturalnego? Czy podawanie piersi starszemu dziecku jest bezpieczne dla rozwijającego się w Twoim brzuchu Maluszka? Na te oraz inne pytania dotyczące ...

Mama siedzi na krześle przy biurku przed ekranem laptopa. Ma na nosie okulary w czarnych oprawkach. Ma na sobie białą bluzkę i granatowy żakiet. Ma długie, brązowe upięte włosy. Trzyma w objęciach dziecko, które karmi piersią. Uśmiecha się i patrzy w ektran laptopa. Dziecko ma brązowe włosy i szare ubranko. Czytaj więcej

Karmienie piersią w pracy – jakie prawa ci przysługują

Mamie karmiącej przysługują specjalne prawa. Sprawdź czego możesz oczekiwać od pracodawcy.

Mama siedzi na trawie i karmi dziecko piersią. Ma niebieską koszulę i bose nogi. Dziecko ma szare ubranko i czapeczkę w szaro białe paski na głowie. Czytaj więcej

9 powodów przedwczesnego zakończenia karmienia piersią

O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.

Mama trzyma niemowlę w ramionach. Dziecko przy piersi chce chwycić brodawkę. Ma niebieskie oczy. Mama jest ubrana w białą bluzkę i ma pierścionek na palcu. Czytaj więcej

11 objawów, że dziecko źle chwyta pierś

Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.

Mama siedzi na łóżku w sali poporodowej w szpitalu. Ma na sobie niebieską koszulę. Trzyma w ramionach niemowlę i karmi je piersią. Obok łóżka na stoliku stoi wazon z kwiatami i dwie kartki z życzeniami. Czytaj więcej

18 najczęściej zadawanych pytań o karmienie piersią

Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.

Dziewczynka jest przytulona do mamy i ssie mleko z piersi. Patrzy mamie w oczy. Ma brązowe włosy i fioletową koszulkę. Wkłada rączkę w mamy biały biustonosz. W tle widać kanapę, na której leżą poduszki w kratkę. Czytaj więcej

Długie karmienie piersią, czyli jak długo można karmić?

Jeśli tylko chcesz i czujesz, że Twoje dziecko tego potrzebuje, możesz spokojnie karmić je piersią w drugim i trzecim roku życia, a nawet dłużej. Poznaj argumenty za długim karmieniem piersią.

Nasze produkty

Jeszcze nie byłam u lekarza. Będę w przyszłym tygodniu. Więc napewno dam znać co u mnie.
aneta7734
Aneta nie trzymaj Nas w niepewności :) Wydaje mi się, że wizyta u lekarza chyba jakoś na dniach była? :)
Aneta moje obie kreski były podobne więc gratuluję. :) Ale czekam na oficjalne info.
Kasia.S.