Karmienie piersią, choć hamuje owulację, nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć – sprawdź, jakie środki możesz stosować, gdy karmisz naturalnie.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Wiele mam jest przekonanych, że karmienie piersią zabezpiecza przed zajściem w ciążę, skoro skutecznie opóźnia pojawienie się pierwszej miesiączki. Wytwarzana podczas karmienia piersią prolaktyna działa hamująco na jajeczkowanie. Niestety wydzielanie tego hormonu może ulegać zaburzeniom spowodowanym przez takie czynniki, jak wahania poziomu hormonów po porodzie, zmiana częstotliwości karmień i diety mamy, przyjmowanie określonych leków oraz wysoki poziom stresu związanego z nową sytuacją po narodzinach maluszka.
Niskie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje u mam, które przez pierwszych kilka miesięcy karmią regularnie i wyłącznie piersią (bez dopajania i dokarmiania). Jednak z każdym kolejnym tygodniem ryzyko zapłodnienia wzrasta.
U części kobiet, które nie stosują dodatkowego zabezpieczenia, dochodzi do zapłodnienia najczęściej po 3 miesiącach od porodu. Kolejna ciąża to duże obciążenie dla organizmu, który wydatkuje bardzo dużo energii na laktację oraz opiekę nad niemowlęciem ( eksperci zalecają co najmniej roczną przerwę między porodem a zajściem w następną ciążę). Dlatego, aby zabezpieczyć się przed zbyt szybkim, nieplanowanym zapłodnieniem, sprawdź, jakie metody są bezpieczne dla karmienia piersią i dobierz wspólnie z ginekologiem prowadzącym tą, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
W czasie karmienia piersią nie wolno stosować dwuskładnikowych tabletek hormonalnych, które zawierają estrogen. To hormon, który przenika do mleka mamy i podczas karmienia piersią może negatywnie wpływać na organizm dziecka. Może również działać hamująco na laktację. Dlatego ginekolodzy mamom karmiącym przepisują tabletki jednoskładnikowe, tak zwane minipigułki.
Minipigułka nie zwiera estrogenu tylko sam progestagen, który przenika do mleka mamy w śladowych ilościach i nie ma szkodliwego wpływu na rozwój dziecka. Hormon ten powoduje zwiększanie gęstości śluzu w szyjce macicy i dzięki temu utrudnia plemnikom drogę do komórki jajowej.
Tabletka ma najwyższą skuteczność w ciągu czterech godzin po zażyciu. Przyjmuje się ją raz na dobę o tej samej porze, bez przerwy.
Zalety:
Bezpieczna dla organizmu dziecka.
Nie hamuje laktacji.
Wysoce skuteczna po zażyciu, jeśli stosowana jest zgodnie z zaleceniami.
Wady
Dostępna wyłącznie na receptę, po konsultacji z lekarzem.
Wymaga konsekwencji i systematyczności w przyjmowaniu leku (co nie jest takie trudne - ustawiasz alarm w telefonie o stałej porze).
Może powodować obniżenie libido, suchość w pochwie, przyrost masy ciała i plamienia.
Może powodować zmiany poziomu hormonów i w efekcie obniżony nastrój oraz zmiany skórne (typu trądzik).
Opieka nad niemowlakiem to okres niezwykle wymagający, wyczerpujący dla młodej mamy. Jeśli boisz się, że będziesz zapominać o systematycznym przyjmowaniu tabletek hormonalnych, możesz skorzystać z zastrzyków zawierających ten sam hormon co pigułki – progestagen. Iniekcję powtarza się co 3 miesiące. Skuteczność jest cały czas taka sama, aż do momentu zaaplikowania kolejnej dawki hormonu. Zastrzyki powodują zahamowanie menstruacji.
Zalety
Skutecznie zabezpiecza przed zapłodnieniem.
Nie wymaga pamiętania o aplikacji kolejnej dawki leku.
Wady
Może powodować obniżenie libido, przyrost masy ciała.
Może powodować zaburzenia hormonalne, obniżenie nastroju, zmiany skórne.
Możliwe działania niepożądane utrzymują się przez długi okres działania leku (podczas gdy tabletki można w każdym momencie odstawić).
Przyjmowanie zastrzyków powoduje okresową niepłodność, która może się utrzymywać nawet do roku.
Ta mechaniczna metoda antykoncepcji potocznie nazywana spiralą jest wybierana przez kobiety, które nie planują mieć więcej dzieci. Jest zakładana przez ginekologa wewnątrz jamy macicy na okres do 3 lub do 5 lat. Ze względu na ryzyko występowania zapalenia przydatków, które mogą prowadzić do niepłodności, tę metodę antykoncepcji odradza się kobietom, które planują w przyszłości ciążę.
Wkładki z miedzią działają miejscowo na endometrium, zapobiegając implantacji zarodka. Na ten rodzaj antykoncepcji decydują się zwykle wieloródki. Są tanie, ale o mniejszej skuteczności niż hormonalne.
Wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne uwalniają progestagen, który - tak, jak w przypadku zastrzyków i pigułek - zagęszcza śluz w szyjce macicy i utrudnia plemnikom zagnieżdżenie się w komórce jajowej.
Zalety
Bardzo skuteczna.
Wygodna (nie wymaga systematyczności stosowania).
Działa przez bardzo długi czas (kilka lat).
Wady
Może powodować stany zapalne przydatków i w efekcie niepłodność.
Jest droga (koszt wkładki + założenia).
Powoduje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej lub ciąży wewnątrzmacicznej obok wkładki ( wkładka miedziana)
Może wypaść, przemieścić się lub wrosnąć w macicę
To najczęściej wybierana metoda antykoncepcyjna przez kobiety, szczególnie te, które uprawiają seks rzadko i źle reagują na tabletki hormonalne. Jej zakup nie wymaga recepty i konsultacji lekarskiej. Przed użyciem zawsze należy sprawdzić datę ważności, a przeterminowaną prezerwatywę wyrzucić.
Zalety
Nie wymaga recepty i konsultacji lekarza.
Tańsza niż inne formy antykoncepcji.
Zmniejsza ryzyko infekcji pochwy.
Chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wady
Moment zakładania prezerwatywy może powodować spadek podniecenia podczas seksu.
Ryzyko pęknięcia podczas rozpakowywania, zakładania, stosunku .
Możliwe reakcje alergiczne na lateks (warto wtedy wybrać prezerwatywę z poliuretanu poliizoprenu np. Durex Avanti Ultima lub Unimil Skyn).
Czy wiadomość o ciąży oznacza, że musisz zrezygnować z karmienia naturalnego? Czy podawanie piersi starszemu dziecku jest bezpieczne dla rozwijającego się w Twoim brzuchu Maluszka? Na te oraz inne pytania dotyczące ...
Mamie karmiącej przysługują specjalne prawa. Sprawdź czego możesz oczekiwać od pracodawcy.
O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.
Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.
Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.
Jeszcze nie byłam u lekarza. Będę w przyszłym tygodniu. Więc napewno dam znać co u mnie.
Aneta nie trzymaj Nas w niepewności :) Wydaje mi się, że wizyta u lekarza chyba jakoś na dniach była? :)
Aneta moje obie kreski były podobne więc gratuluję. :) Ale czekam na oficjalne info.