25.5.2018
Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska - Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
#Karmienie piersią a czynne palenie papierosów
#Karmienie piersią a palenie bierne
Pokutuje mit, że po alkoholu mama jest odprężona, pokarm szybciej wypływa z piersi, a dziecko jest po karmieniu spokojniejsze i lepiej sypia. Mogłaś spotkać się również z opinią, że aby zwiększyć laktację można sięgnąć po piwo (na forach często polecane jest piwo karmelowe), które działa mlekopędnie.
Choć słód jęczmienny zawarty w piwie korzystnie wpływa na produkcję mleka w piersiach, alkohol powoduje hamowanie odruchu wypływu pokarmu. Nawet półlitrowe niskoalkoholowe piwo Karmi ma dawkę alkoholu, która zaburza działanie oksytocyny odpowiedzialnej za wypompowywanie pokarmu z przewodów mlecznych.
Alkohol, który przenika do mleka, sprawia, że dziecko szybciej zasypia, ale jego sen jest płytki i krótszy. Budzi się ono niewyspane i rozdrażnione. Zaś długotrwałe spożywanie alkoholu przez matkę powoduje u malca zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, apatię i zahamowanie wzrostu.
Wskazówki dla mamy:
Jeśli chcesz napić się alkoholu, nakarm piersią przed jego spożyciem. Po spożyciu odczekaj 2 godziny.
Jeśli wybierasz się na przyjęcie i wiesz, że wypijesz dużo, odciągnij kilka porcji mleka. Po nadużyciu alkoholu odciągnij mleko z piersi i je wylej. Maluszka nakarm w alternatywny sposób mlekiem „bez alkoholowych procentów”.
Dopóki czujesz obecność i działanie alkoholu w swoim organizmie, nie podawaj dziecku piersi i nie odciągaj pokarmu, lub go wylewaj. Póki masz alkohol we krwi, to znajduje się on również w mleku.
Kofeina ma silne działanie pobudzające. U niemowlaka jej działanie może się utrzymywać nawet do 14 godziny, podczas gdy u osoby dorosłej tylko 5. Jest zawarta w:
kawie,
herbacie,
coli,
niektórych lekach o działaniu przeciwbólowym lub przeciwgrypowym,
niektórych środkach na odchudzanie.
Wypicie większej ilości kawy niż 5 filiżanek powoduje u dziecka karmionego piersią niepokój, rozdrażnienie, rozszerzenie źrenic i problemy ze snem. Duża ilość kofeina może też powodować bóle piersi.
Wskazówki dla mamy
Jeśli lubisz kawę, możesz wypić 1-2 filiżanki dziennie.
Jeśli do tej pory piłaś kilka filiżanek kawy dziennie, zastąp część z nich herbatą, która ma mniej kofeiny i słabiej pobudza.
Spora część kobiet rzuca palenie po zajściu w ciążę, ale powraca do nałogu po narodzinach maluszka. Mamy palaczki rzadziej decydują się na karmienia piersią, a jeśli karmią, odstawiają szybciej dzieci od piersi niż kobiety niepalące. Karmią dzieci zazwyczaj krócej niż 6 miesięcy.
Czynne palenie papierosów jest szkodliwe zarówno dla dziecka, jak i samego procesu karmienia piersią. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje zmniejszenie stężenia prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję pokarmu – jest go mniej i laktacja szybciej zanika.
Mamy palące mają problem z pogodzeniem długich i częstych karmień na żądanie z potrzebą zapalenia papierosa. Nałóg często wygrywa, a karmienia są coraz rzadsze i krótsze.
Nikotyna przenika do mleka mamy. Paląca mama = palące dziecko. U dziecka palaczki stężenie kotyniny (związku chemicznego pozostałego po rozkładzie nikotyny w organizmie) w moczu jest takie samo jak u dorosłego. Jeśli mama pali powyżej 10-20 papierosów na dobę, dziecko częściej zapada na choroby dróg oddechowych, kolki a także zwiększone zostaje ryzyko nagłej śmierci niemowląt (SIDS).
Wskazówki dla mamy
Jeśli nie potrafisz zrezygnować z palenia, ogranicz liczbę wypalanych papierosów przynajmniej do 5 na dobę.
Nie pal przy dziecku. Na papierosa wychodź na balkon.
Pal zaraz po karmieniu, nigdy przed.
Jeśli postanowiłaś rzucić palenie a karmisz piersią, to wiedz, że już po 12 godzinach w Twoim mleku nie ma śladu po nikotynie.
Jeśli stosujesz gumy nikotynowe, odczekaj z karmieniem 2-3 godziny, aż zmniejszy się stężenie nikotyny w Twoim organizmie.
Jeśli stosujesz plastry nikotynowe, wybieraj te z najmniejszą dawką i zdejmuj je na noc.
Mamy niepalące, ale narażone na działanie dymu papierosowego, podobnie jak mamy palaczki, krócej karmią piersią. Częściej też występują u nich problemy laktacyjne. Bierne palenie jest dla nich szkodliwe – zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych i chorób nowotworowych.
Przebywanie dzieci w środowisku palaczy ma podobnie negatywny wpływ. Są też bardziej narażone na nałogowe palenie papierosów w dorosłości.
Wskazówki dla mamy
Nie dopuszczaj, aby ktokolwiek palił w obecności Twojej i Twojego dziecka.
Proś palących domowników o palenie na balkonie.
Jeśli zamierzasz zatrudnić nianię, koniecznie sprawdź, czy jest osobą niepalącą.