Objawy wczesnej ciąży i okresu mogą być podobne. Jak prawidłowo odczytać sygnały? Podpowiadamy, co może świadczyć o tym, że wkrótce będziesz mamą.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik
Cykl menstruacyjny przeważnie twa 28 dni, a okres płodny z reguły przypada na jego 14. dzień. Owulacja może jednak się przesunąć, a miesiączka z różnych powodów spóźnić. Dlatego starając się o dziecko, ciężko mieć pewność „że się udało”. Do tego objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu i łatwo pomylić je z tymi, które kobieta ma przed okresem. Jakie symptomy zwiastują więc ciążę?
W ciąży nie można mieć okresu. Może się jednak pojawić niewielkie krwawienie przypominające to menstruacyjne tzw. krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Pojawia się u 25% przyszłych mam, zwykle w terminie spodziewaj miesiączki. Trwa krócej niż okres, przeciętnie do trzech dni. Krwawienie jest skąpe, czasem wręcz niezauważalne, przybiera barwę bladoróżową lub czerwoną. Brązowe może świadczyć o niedoborze progesteronu. Czasem zamiast krwi pojawia się jedynie zabarwiony śluz.
Skąpe krwawienie zwiastujące ciążę nie powinno niepokoić. Aby wykluczyć ewentualne komplikacje, jak ciąża pozamaciczna lub ryzyko poronienia, poinformuj o nim lekarza.
Rozrastająca się macica, dostosowująca wielkością do rozwijającego się zarodka, może powodować ból brzucha. Kłujący, powodujący napięcie ból z reguły związany jest z zagnieżdżeniem się jaja w ścianie macicy. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli będzie się utrzymywał. Może bowiem świadczyć o infekcji układu moczowego, częstej przypadłości ciężarnych, a także sygnalizować możliwe ryzyko poronienia.
Temperatura ciała u kobiety zmienia się wraz z cyklem. W pierwszej fazie trwania cyklu jest niższa niż w drugiej. Jeśli podniesie się, przekroczy 37 stopni i będzie stale rosła, może świadczyć o zapłodnieniu. Wzrost temperatury ciała związany jest z produkcją ciążowego hormonu - progesteronu. Jeśli przed spodziewanym okresem odnotujesz spadek temperatury, prawdopodobnie dostaniesz miesiączki.
Są częstym objawem wczesnej ciąży. Skarży się na nie ponad połowa przyszłych mam. Z reguły zaczynają się między 4. a 6. tygodniem ciąży. Bywa jednak, że dokuczają ciężarnym już 2 tygodnie po ostatniej miesiączce. Przyczyną mdłości są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Wysokie stężenie hormonów w tym beta HCG i progesteronu wpływają na samopoczucie. Mdłości stanowią również swoisty mechanizm obronny. Sprawiają, że przyszła mama nie zje nic, co mogłoby zaszkodzić jej i dziecku.
Część kobiet oprócz mdłości cierpi z powodu wymiotów. Częściej dokuczają pierworódkom, kobietom w ciąży mnogiej i mamom z nadwagą lub zaburzeniami odżywiania. Z reguły jedne i drugie ustępują w drugim trymestrze ciąży. Jeśli wymioty są uporczywe i nasilają się, poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę. Poda Ci odpowiednie laki, a jeśli będzie taka potrzeba, skieruje do szpitala.
To naturalne objawy ciąży. W macicy przyszłej mamy rozwija się dziecko i tworzy łożysko. To ogromna praca dla organizmu. Już na samym początku ciąży będziesz odczuwać wzmożoną senność, a najprostsze czynności będą Cię męczyć. „Spowalniać” Cię będzie również progesteron, hormon potrzebny do utrzymania i rozwoju ciąży. Jego wysokie stężenie obniża ciśnienie krwi i wpływa na poziom zmęczenia.
Nabrzmiałe i tkliwe piersi mogą zwiastować ciążę. Jeśli w dniach spodziewanej miesiączki zauważysz, że Twój biust się zaokrąglił, uwidoczniły się naczynia krwionośne, a dotknięcie powoduje ból, prawdopodobnie zostaniesz mamą.
Odpowiedzialne za zmiany w piersiach są hormony ciążowe. Wpływają na tkankę gruczołów piersiowych oraz zwiększają przepływ krwi, przez co naczynia krwionośne umiejscowione pod skórą stają się bardziej widoczne.
Choć ciąża nie będzie jeszcze widoczna, w Twoim ciele zajdzie wiele zmian. Dowiedz się, co Cię czeka i jak rozwija się dziecko, w trakcie pierwszych 13 tygodni ciąży.
Karta ciąży to dokument, który dostaniesz u ginekologa, gdy potwierdzi ciążę. Przez kolejne miesiące, aż do urodzenia dziecka, lekarz będzie zapisywał w niej wyniki badań i informacje o stanie Twojego zdrowia.
Szukasz informacji na temat tego, jak rozwija się płód, co dzieje się z mamą i jej dzieckiem w kolejnych miesiącach ciąży. Skorzystaj z wiedzy położnej, przeczytaj artykuł stanowiący mini kompendium wiedzy o ...
Za chwilę Twój maluszek pojawi się świecie. Chciałabyś dać mu wszystko co najlepsze i wskazane. Podpowiemy Ci, jak skompletować wyprawkę, by z dbałością o racjonalność i kieszeń, zapewnić maleństwu wszystko, ...
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Ciało się zmienia, wymaga specjalnego traktowania. Jednak nie wszystko, co w tym czasie usłyszysz wśród zaleceń lub nakazów, jest prawdą. Rozprawiamy się z mitami o urodzie ...