Krwawienie w ciąży – co oznacza?

Krwawienie w ciąży zdarza się stosunkowo często. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy możesz poczekać i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, a kiedy powinnaś natychmiast jechać do szpitala.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Krwawienie czy plamienie zdarza się w przebiegu około 30% ciąż. Taki epizod nie zawsze kończy się źle i nie jest jednoznaczny z zagrożeniem ciąży. Jednak zawsze powinien być powodem do zwolnienia tempa przez przyszłą mamę, uważności i konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę lub, w niektórych przypadkach, natychmiastowego udania się na izbę przyjęć do szpitala.

W naszym artykule znajdziesz opis sytuacji związanych z krwawieniem w ciąży wraz z wytycznymi, co powinnaś wtedy zrobić.

Krwawienie implantacyjne

W drugiej połowie cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, około 6 – 7 dni po stosunku, następuje zagnieżdżenie się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Może temu towarzyszyć tzw. plamienie implantacyjne. Zazwyczaj jest ono skąpe (ale bywa też dość obfite) i krótkotrwałe, widoczna jest świeża krew bez skrzepów, nie towarzyszą mu bóle brzucha ani skurcze.

Co robić - Plamienie implantacyjne to objaw fizjologiczny, jednak, szczególnie gdy jest to wyczekiwana ciąża, warto ograniczyć aktywność fizyczną i zachować abstynencję seksualną. Jeśli plamienie się przedłuża lub towarzyszą mu niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem.

Krwawienie w terminie miesiączki

U niektórych kobiet w pierwszym miesiącu ciąży (czasami także w następnych) w terminie spodziewanej miesiączki pojawia się plamienie lub krwawienie. Zazwyczaj jest skąpe, może mieć postać brunatnych upławów. Zdarza się, że przypomina krótszą i mniej obfitą menstruację.

Co robić - Zwykle niewielkie plamienie nie wpływa na dalszy przebieg ciąży. Jednak jeśli coś Cię niepokoi lub masz wątpliwości, czy to zwykła miesiączka, czy krwawienie w ciąży, udaj się do lekarza.

Plamienia w czasie ciąży

Plamienie może pojawić się w przebiegu całej ciąży. Może, lecz nie musi, być związane z zagrożeniem dla płodu. Często przyczyną plamienia są choroby szyjki macicy, na przykład polip czy nadżerka, lub niedobory hormonalne, najczęściej progesteronu. Przyczynę określi lekarz po odpowiednim postępowaniu diagnostycznym obejmującym zazwyczaj badanie wziernikowe i USG.

Co robić - Gdy zauważysz ślady krwi na bieliźnie, staraj się zachować spokój i działać racjonalnie. Przyjrzyj się, jaki kolor i konsystencję mają upławy, określ, jaka ilość krwi pojawiła się. Zadzwoń do swojego lekarza, przedstaw mu te informacje, odpowiedz na pytania i zastosuj się do wskazówek. Prawdopodobnie niezbędne będzie udanie się na wizytę kontrolną lub do szpitala, wykonanie badania USG, a następnie oszczędzający tryb życia i zażywanie leków.

Krwotok – obfity wypływ ciemnej lub jasnej krwi

Najczęściej zdarza się w I trymestrze. Każdy krwotok to poważna sytuacja. Może, lecz nie musi, oznaczać samoistnego poronienia. Krwawieniu mogą towarzyszyć skurcze, poczucie ucisku, dyskomfort.

Co robić - Jak najszybciej powinnaś zostać zbadana przez lekarza. Natychmiast udaj się na izbę przyjęć lub wezwij karetkę pogotowia.

Na wszelki wypadek zawsze miej przy sobie:

  • kartę ciąży,

  • oryginał badania grupy krwi,

  • kartkę ze swoimi danymi oraz z numerem telefonu bliskiej osoby.

Po wykonaniu USG i innych niezbędnych badań lekarz oceni sytuację, zapisze środki rozkurczowe i hormonalne, zaleci leżenie. Nawet gdy występuje zagrożenie poronieniem, wiele ciąż udaje się uratować. Jeśli jednak poronienie już nastąpiło, wskazane może być podanie leków wywołujących opróżnienie macicy lub zabieg łyżeczkowania macicy (przebiega on w znieczuleniu ogólnym).

 Inne niepokojące objawy

Zdarza się, na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej, czy w przypadku odklejonego łożyska, że przy krwotoku krew nie wydobywa się na zewnątrz przez pochwę i następuje krwotok wewnętrzny. Stanowi on poważne zagrożenie dla życia przyszłej mamy. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego organizmu.

Niezwłocznie wezwij karetkę lub udaj się na izbę przyjęć w przypadku:

  • ostrego, kłującego bólu brzucha, szczególnie z jednej strony,

  • zasłabnięcia,

  • omdlenia,

  • nudności, wymiotów w ciąży zaawansowanej,

  • zawrotów głowy.

Podobnie konsultacji lekarskiej i badań wymaga

  • zdarzenie z urazem mechanicznym brzucha: upadek kobiety w ciąży, wypadek samochodowy.

Nieprawidłowości związane z łożyskiem

Występują w ciąży bardziej zaawansowanej, tj. w II i III trymestrze.

Plamienie lub krwawienie, może oznaczać przodujące łożysko – czyli umiejscowienie się łożyska w dolnej części macicy.

Co robić - Udaj się do szpitala. W takim przypadku konieczna jest porada lekarska i diagnostyka, nierzadko hospitalizacja, utrzymanie wstrzemięźliwości seksualnej.

Krwawienie i odczuwana w sposób ciągły bolesność brzucha może oznaczać przedwczesne odklejenie łożyska. Może się to zdarzyć na skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi przyszłej mamy.

Co robić - Wezwij karetkę lub natychmiast pojedź na izbę przyjęć. W zależności od powierzchni odklejenia sytuacja ta wymaga hospitalizacji lub jest wskazaniem do zakończenia ciąży cięciem cesarskim.

Odejście czopu śluzowego

Na kilka dni przed porodem, w ramach przygotowania organizmu do tego wydarzenia, odchodzi czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Może temu towarzyszyć krwawienie lub sam śluz może być podbarwiony krwią.

Co robić - Szykuj się do porodu :)

Podobne artykuły

pl_PL Czytaj więcej

Zagrożenia w pierwszym trymestrze ciąży

Przez pierwszy trymestr życia płodowego dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki zaburzające jego rozwój. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zagrożenia w tym okresie oraz jak dbać o siebie aby zmniejszyć szansę ...

pl_PL Czytaj więcej

Problemy z szyjką macicy w czasie ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno nastąpić pod koniec ciąży, gdy nadchodzi czas, by mama urodziła dziecko. Niestety nie zawsze tak jest… Jakie są objawy niewydolności szyjki macicy, czynniki ryzyka oraz sposoby leczenia ...

pl_PL Czytaj więcej

11 rzeczy, które mogą zaskoczyć cię w ciąży

Przygotowujesz się na przyjście na świat swojego dzidziusia. Wydaje Ci się, że wiesz o ciąży już wszystko. Prawda jest jednak taka, że jeszcze niejedno może Cię zaskoczyć. Zdradzamy, jakie niespodzianki mogą ...

pl_PL Czytaj więcej

Wskazania do cesarskiego cięcia

W Polsce niemal co trzeci poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze wskazania medyczne do tego zabiegu.

pl_PL Czytaj więcej

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ciąża, szczególnie ta pierwsza, bywa bardzo stresująca, gdy obfituje w różne nieznane doznania. Często zastanawiasz się, czy to, co czujesz, jest jeszcze normą, czy może świadczy, że dzieje się coś złego. Ten ...

pl_PL Czytaj więcej

10 rad, jak nie urodzić przed terminem

Bardzo ważne jest, by dziecko pojawiło się na świecie w terminie. W naszym artykule piszemy o tym, jak minimalizować ryzyko przedwczesnego porodu.

Nasze produkty

Bealia też miałam celeston podawany...oj pupa bolała co? ;)
Marta -1989
Bealia to odliczamy razem. Pamiętam jak wtedy w szpitalu marzec wydawał mi się niedościgniony. Zazdrościłam dziewczynom, które były już po 30 tc bo sprawdziłam, że wcześniaki z tego okresu mają spore szanse na przeżycie, A tu już marzec i niedługo zo...
Marta1984
Krwawienia w ciazy nie wolno lekcewazyc.Czy to we wczesnej ciazy czy w pozniejszej. Ja uważam ze kazde krwawienie powinno byc skonsultowane z lekazem.Marta 1984 masz bardzo rzadka grupe krwi ale fanie ze wszystko ok i krwawienie opanowane,ja jestem w...
Bealia