Ciąża miesiąc po miesiącu - sprawdź jak rozwija się płód w czasie ciąży

Szukasz informacji na temat tego, jak rozwija się płód, co dzieje się z mamą i jej dzieckiem w kolejnych miesiącach ciąży. Skorzystaj z wiedzy położnej, przeczytaj artykuł stanowiący mini kompendium wiedzy o przebiegu ciąży.

szuszu76, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Ciąża trwa zwykle 40 tygodni i dzieli się na trzy trymestry.

I trymestr

obejmuje pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia do 13-14 tygodnia. Jest to najważniejszy dla przyszłego rozwoju człowieka okres. W tym czasie zaczynają wykształcać się struktury wszystkich tkanek i narządów. Rozwija się pępowina i kosmówka, z której powstaje łożysko.

II trymestr

to okres od 14-27 tygodnia. W tym czasie rozwijają się wcześniej wykształcone narządy dziecka.

III trymestr

w tym okresie zaczynają odgrywać rolę różnice osobnicze; o ile w I i II trymestrze ciąży przyrost masy ciała i długości dziecka jest mniej więcej jednakowy u większości ciężarnych, teraz jest on największy i zależy od takich czynników jak: predyspozycje genetyczne, odżywianie, stosowanie używek, warunki środowiskowe.

1. miesiąc

Dziecko:
W pierwszym tygodniu odbywa się wędrówka zapłodnionej komórki, zawierającej pełną informację genetyczną, w jajowodzie i jej kolejne podziały.
W drugim tygodniu zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, w jej błonie śluzowej. Powstaje owodnia tworząca zamknięty pęcherz z płynem owodniowym, w którym dziecko ma zapewniony komfort i prawidłowy rozwój.
W trzecim tygodniu zarodek ma 2,5 mm długości. Powstaje zawiązek serca, zaczyna się tworzyć układ krwionośny i układ nerwowy. Od 21 dnia bije serce.
W czwartym tygodniu zarodek mierzy 6 mm i ma już nerki, wątrobę i przewód pokarmowy. Tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen oraz składniki odżywcze i przez którą usuwane są produkty przemiany materii.

Mama:
Na początku ciąży może wystąpić zmiana samopoczucia, która najczęściej objawia się zmęczeniem, sennością, ale również drażliwością i pobudliwością psychiczną. Bardzo często występuje brak łaknienia lub nadmierny apetyt na niektóre potrawy oraz towarzyszące temu zaparcia. Mogą przeszkadzać różne zapachy. Mogą też wystąpić objawy wynikające z pobudzenia autonomicznego układu nerwowego: nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Często pojawiają się one w godzinach rannych, ale mogą również utrzymywać się przez cały dzień. Poranne nudności i wymioty mogą towarzyszyć całą ciążę, jednak zwykle mijają po 12.-14. tyg. ciąży. Przekrwienie całego układu moczowego, a także stopniowe powiększanie się macicy i jej ucisk na pęcherz moczowy powodują częstsze oddawanie moczu. Piersi mogą być obrzmiałe, pełne, ciężkie o zwiększonym napięciu.

2. miesiąc

Dziecko:
Zarodek ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Pojawiają płuca; wątroba zaczyna wytwarzać komórki krwi; pracują nerki. Serce - już ukształtowane - pompuje krew, bijąc ok.144 razy w ciągu minuty. Wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi; rozwijają się także stopy ( ich rozwój jest opóźniony w stosunku do dłoni). Powstają mięśnie; grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna się tworzyć kręgosłup oraz zaczątki żeber. Szybko rozwija się głowa, która w tym czasie stanowi 1/2 długości zarodka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz, zawiązki oczu i uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych. Zarodek rośnie około 1 mm dziennie. Pod koniec drugiego miesiąca mierzy już 3,5 cm i waży
10 g.

Mama:
w tym okresie ciąży odczuwa się dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca (nudności, wymioty, zgaga, senność, zaparcia, zmęczenie, częste oddawanie moczu). Mogą pojawić się problemy z cerą (takie jak trądzik nastolatek). Piersi mogą być nadal obrzmiałe i ciężkie; dodatkowo pojawiają się niebieskie podskórne linie na piersiach i brzuchu. Jest to siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Ponadto można odczuwać drażliwość, płaczliwość i zmiany nastroju.

3. miesiąc

Dziecko:
Maleństwo przypomina już bardziej postać ludzką. Ciało staje się coraz prostsze, wydłużają się kończyny, zwłaszcza ręce. Głowa stopniowo unosi się w stosunku do tułowia, nadal jest relatywnie duża ( mniej więcej 1/3 długości ciała). Wyraźniej rysują się policzki, wargi, nosek maleństwa. Oczy, które dotychczas były od siebie oddalone, zmieniają swoje położenie na bardziej z przodu głowy, są jednak cały czas zamknięte. Uszy również zmieniają swoje położenie, znajdują się trochę wyżej. Na paluszkach rąk i nóżek pojawiają zawiązki paznokci. Serce maluszka pompuje krew do wszystkich części ciała. Pod koniec I trymestru dziecko waży 30-40 gramów i mierzy 9 cm. Ma wykształcone poszczególne części ciała i zaczyna nimi poruszać, chociaż ruchy te nie są wyczuwalne przez ciężarną. Narządy płciowe są już rozwinięte, ale trudno jeszcze rozpoznać płeć.

Mama:
Nadal utrzymują się wcześniejsze objawy: zmęczenie, senność, częste oddawanie moczu, zaparcia, zgaga. Zwiększa się apetyt. Pod koniec 3. miesiąca może się zaczynać zarys brzucha.

4. miesiąc

Dziecko:
Głowa jest teraz proporcjonalnie mniejsza w stosunku do całego ciała; dziecko otwiera usta i połyka płyn owodniowy. Potrafi ssać kciuk. Jego ruchy są intensywniejsze; może reagować na dźwięki. Dojrzewa mózg, kora mózgowa jest pofałdowana, rozwijają się coraz liczniejsze połączenia nerwowe. Ciało jest porośnięte meszkiem; tkanka chrzęstna zaczyna kostnieć; ma przeźroczystą skórę, przez którą widać naczynia krwionośnie. Serduszko bije szybciej niż dorosłego, przepompowując ok. 30 litrów krwi na dobę. Dziecko ma długość ok.16 cm i waży ok. 130 g.

5. miesiąc

Dziecko:
Na główce zaczynają rosnąć włosy. Pojawiają się brwi i białawe rzęsy. Powieki są nadal zamknięte, ale dziecko potrafi ruszać gałkami ocznymi. Kubki smakowe są dobrze ukształtowane, a w obrębie dziąseł rozwijają się zęby. Pojawiają się brodawki sutkowe. Zewnętrzne narządy płciowe są już dobrze widoczne. Kończyny się wydłużają i dziecko wykonuje nimi intensywne ruchy, które zaczyna odczuwać ciężarna, a z czasem mogą być one widoczne dla oka. Początkowo ruchy dziecka mogą być odczuwalne jako delikatne głaskanie, z czasem stają mocniejsze i wyraźniejsze. Pod koniec 5 miesiąca dziecko mierzy ok. 25 cm i waży 400 g.

Mama:
Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka:
- pierworódka około 20 tyg. ciąży,
- wieloródka około 18 tyg. ciąży.

6. miesiąc

Dziecko porusza się bardzo intensywnie. Od około 22.-24. tyg. ciąży otwierają się jego oczy. Maluch potrafi mrugać oczami i wodzić wzrokiem; dużo swobodniej porusza się w płynie owodniowym. Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięki, ruch. Kończyny dziecka wydłużają się, struktury kostne gromadzą większe ilości składników mineralnych. W badaniu USG można zmierzyć długość kończyn, a także wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki dziecka. Możliwe jest rozpoznanie większości poważnych wad. Dziecko rośnie szybko, osiągając pod koniec 6. miesiąca ok. 30 cm długości i masę 600-700 g.

7. miesiąc

Zaczyna pojawiać się podskórna tkanka tłuszczowa, kostnieje szkielet. Mózg znacznie się powiększa i ma już zwoje i bruzdy, przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze. Rozwijają się zmysły smaku-dziecko może odróżnić smak słodki czy kwaśny. Dziecko może też odczuwać ból, reagować na światło, dźwięk. Może mieć czkawkę (odczuwaną przez ciężarną), spowodowaną ssaniem kciuka i połykaniem wód. Intensywnie rozpycha się łokciami i kolanami. Mierzy już ok.40 cm i waży ponad kilogram.

8. miesiąc

Maleństwo nadal rośnie, porusza się jeszcze dość intensywnie. Podskórna tkanka tłuszczowa już się rozwinęła. Rozwija się dalej zmysł wzroku. Oczy dziecka rejestrują przez powłoki brzuszne zmiany oświetlenia. Dziecko zapamiętuje głos mamy i rytm bicia jej serca. Mózg nadal intensywnie się rozwija. Większość układów jest już dobrze rozwinięta, ale płuca mogą być jeszcze niedojrzałe. Dziecko ma dużą szansę, aby przeżyć, jeśli się teraz urodzi. Co tydzień dziecku przybywa 200 g i pod koniec 8. miesiąca ciąży waży już ok. 2500 g, a jego długość wynosi 45-46 cm.

9. miesiąc

Około 36.-37. tygodnia ciąży w pełni rozwijają się płuca dziecka. Dziecko nadal rośnie, przybiera na wadze i zwiększa swoją długość. Meszek, który był obecny na całym jego ciele, praktycznie znika. W zgięciach łokci i kolan, pod pachami i w pachwinach pozostają jeszcze resztki mazi płodowej. W jelitach gromadzi się smółka, która będzie wydalona po porodzie jako pierwszy stolec. W terminie porodu dziecko mierzy ok. 55cm i waży ok. 3500 g.

Po 37 tygodniu ciąży większość dzieci ma wystarczająco dojrzałe narządy i układy wewnętrzne, co umożliwia samodzielne życie poza organizmem matki. Dlatego też ciążę po 37 tygodniu określa się jako donoszoną. Pod koniec trzeciego trymestru dziecko przesuwa się do miednicy, przygotowując się do porodu. Zmienia się charakter odczuwanych ruchów, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie i podnosi rękami błękitne ubranie dla niemowlaka. Zza kanapy nachyla się mężczyzna i obejmuje kobietę za ramię i brzuch. Oboje patrzą się na ubranie i się uśmiechają. Czytaj więcej

Kompletujemy wyprawkę dla noworodka

Za chwilę Twój maluszek pojawi się świecie. Chciałabyś dać mu wszystko co najlepsze i wskazane. Podpowiemy Ci, jak skompletować wyprawkę, by z dbałością o racjonalność i kieszeń, zapewnić maleństwu wszystko, ...

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Trzyma w jednym reku tabletkę, a w drugim szklankę wody. Uśmiecha się. Jest ubrana w pomarańczową podkoszulkę. Za nią stoi szafka z półkami z książkami. Obok niej na kanapie leżą poduszki w paski. Czytaj więcej

Suplementy diety w ciąży

Uzgodniłaś z lekarzem prowadzącym wspomaganie diety suplementacją witamin i minerałów, a teraz stoisz przed apteczną półką z preparatami dla przyszłych mam i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. ...

Kobieta w ciąży siedzi na szarej kanapie. Jedną ręką trzyma się za brzuch, drugą za plecy. Ma na sobie białą koszulę i jasne spodnie. Na kanapie leżą białe i błękitne poduszki. Czytaj więcej

8 sposobów na bóle pleców w ciąży

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży. Zastosuj nasze porady, a jest duża szansa, że uda Ci się pozbyć bólu pleców lub przynajmniej go zmniejszyć.

Kobieta w ciąży leży na białej kanapie na boku. Trzyma się lewą ręką za brzuch. Ma na sobie białe spodnie i niebieską podkoszulkę. Patrzy się na swój brzuch i uśmiecha się. Ma na nadgarstku gumkę do włosów. Czytaj więcej

10 rad, jak nie urodzić przed terminem

Bardzo ważne jest, by dziecko pojawiło się na świecie w terminie. W naszym artykule piszemy o tym, jak minimalizować ryzyko przedwczesnego porodu.

Kobieta w ciąży siedzi w gabinecie lekarskim. Obok stoi lekarz i pokazuje jej badania na kartce. Kartka jest przypięta do niebieskiej teczki. Kobieta obejmuje swój brzuch rękami i uśmiecha się. Na włosach ma opaskę. Jest ubrana niebieskie jeansy i biało-różową koszulę w paski. Pani doktor ma biały kitel i stetoskop na szyi. Za nimi stoi szafka z niebieskimi i białymi segregatorami. Czytaj więcej

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę

Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych wizyt? Podpowiadamy.

Kobieta w ciąży siedzi na drewnianej podłodze i obejmuje brzuch rękami. Ma na sobie szary sweter. Na palcu serdecznym ma obrączkę. Czytaj więcej

Hemoroidy w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu, to częsta przypadłość przyszłych mam. Przeczytaj, jak możesz im zapobiegać i jak sobie radzić, gdy się już pojawią.

Nasze produkty

Od samego początku na różnych stronach czytam przebieg ciąży tydzień po tygodniu. Można dowiedzieć się tam wielu interesujących informacji na temat tego co dzieje się u dzidziusia jak i o tym co może zmieniać się u mamy. Szczególnie w początkowych ty...
Ewelaa
Co tydzień oglądam jak dziecko się rozwija. Używam w tym celu 3 aplikacji na telefonie oraz raz w tygodniu przeglądam kalendarz ciąży na lovi.pl . Daje mi to takie wyobrażenie jak dziecko rośnie, oraz przypomina jak ważna jest zdrowa dieta( gdy czyta...
Jajeczko89
HEe.. ale jeszcze w żadnym z kalendarzy nie spotkałam zapisu "mogą pojawić się hemoroidy".
Gosiak_L